TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шилегов : Ставот за Косово е на СДСМ, не на владата

Макфакс - 19.05.2017

Српската телевизија РТС ги анализира српско-македонските односи откако СДСМ ќе формира влада цитирајќи ја програмата на оваа партија на изборите, според која меѓу двете земји нема отворени прашања – иако ставот за Косово отворено се разликува.

„Ало“: Во Србија се можно предвремени парламентарни избори

+инфо - 19.05.2017

Весникот тврди дека Вучиќ е изложен на голем притисок од челните луѓе на неговата Српската напредна партија (СНС), новиот премиер да биде некој од нив Одлуката за тоа кој ќе биде нов српски премиер, откако сегашниот прв човек на Владата, Александар ...

Вучиќ не го интересираат навредите на Заев: Ја чекаме Македонија на гласање во УНЕСКО

Точка - 19.05.2017

Александар Вучиќ рекол дека за него секогаш било поважно како некој се однесува кон Србија, отколку кон него лично. Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, изјавил денес дека не го интересираат навредите кои, како што вели, му ги упатил мандатарот за ...

Шилегов : Ставот за Косово е на СДСМ, не на владата

Точка - 19.05.2017

Српската телевизија РТС ги анализира српско-македонските односи откако СДСМ ќе формира влада цитирајќи ја програмата на оваа партија на изборите, според која меѓу двете земји нема отворени прашања – иако ставот за Косово отворено се разликува.

Вучиќ: Не е важно што зборува Заев, ги чекаме на гласање во УНЕСКО

Курир - 19.05.2017

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ не го интересираат навредите кои Зоран Заев и порача дека ќе донесува заклучоци според делата, односно по тоа како Македонија ќе се постави кога ќе се гласа за прием на Косово во УНЕСКО, објави РТС.

„Ало“: Во Србија се можни предвремени парламентарни избори

Алфа - 19.05.2017

Според весникот, иако сите очекуваат Вучиќ по преземањето на претседатеслата должност да одлучи кому ќе го даде мандатот за формирање нова влада, тоа сепак тоа нема да се случи. Одлуката за тоа кој ќе биде нов српски премиер, откако сегашниот прв ...

Изетбеговиќ: Обидот да се подели Република Српска ќе го вовлече Балканот во крвопролевање

МКД - 18.05.2017

„Ако некој се обиде во ова, конфликтите се неизбежни", рече Изетбеговиќ коментирајќи ја минатонеделната најава на претседателот на РС, Милорад Додиќ дека РС ќе се отцепи, било да е во 2018 или 2028 година.

Вучиќ ја скрати листата за премиерската фотелја, Дачиќ или Брнабиќ

Макфакс - 18.05.2017

На премиерската фотелја во новата српска влада, најверојатно, ќе седнат Ивица Дачиќ или Ана Брнабиќ, дознава Новости. Но, извори за весникот Данас, сепак, не ја исклучуваат можноста од изненадување.

Брнабиќ би била „билет“ за Европа, а Дачиќ „отворена врата“ кон Москва

Слободен Печат - 18.05.2017

Министрите Дачиќ и Брнабиќ би можеле да отпаднат од комбинациите ако СНС инсистира партијата да ја задржи премиерската функција. Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ или министерката за државна управа Ана Брнабиќ се најсериозните кандидати за ...

Вучиќ: Не ми пречи што Заев ме навредува, важно ми е како ќе се однесува кон Србија

Мета - 18.05.2017

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека не го интересираат внатрешните односи во Македонија, ниту дали мандатарот за состав на новата македонска влада го навредува, туку го интересира како Македонија ќе се однесува кон Србија.

Вучиќ: Не е важно што зборува Заев, го чекаме гласањето во УНЕСКО

Стандард - 18.05.2017

Српскиот премиер, Александар Вучиќ изјави дека тој не е заинтересиран за „навредите“, кои, според него, ги упатил мандатарот за нова Влада воМакедонија, Зоран Заев, и дека тој ќе суди по делата, како и по фактот како Македонија ќе се постави кога ќе ...

Вулин му одговори на Заев: Не барај оправдување за сопствените проблеми во Србија

Курир - 18.05.2017

Министерот за труд, вработување, борaчки и социјални прашања Александар Вулин им порача на македонските и на друи политичари од регионот да не бараат оправдување за сопствените проблеми во Србија.

Српскиот потпретседател на Влада: Не се лоши односите меѓу двете држави, но лош е односот на Заев кон Србија

Вечер - 18.05.2017

Односот меѓу Србија и Македонија не се лоши, но лош е односот на Зоран Заев кон Србија и нејзините граѓани, изјави потпретседателот на владата и министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ Коментирајќи ги тврдењата на мандатарот за состав на ...

Дачиќ: На навредите на Заев ќе вратиме со иста мера

Вечер - 18.05.2017

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ соопшти дека лидерот на СДСМ и македонскиот мандатар Зоран Заев со своите изјави ги нарушува односите меѓу Белград и Скопје. Навредите кои Заев му ги упатува на српското раководство секако дека ќе влијаат на ...

Вучиќ: Не е важно што зборува Заев, ги чекаме на гласањето во УНЕСКО

Нетпрес - 19.05.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ не го интересираат навредите на негова адреса од страна на челникот на СДСМ Зоран Заев кој во средата го доби мандатот за формирање на македонската влада, и порача дека ќе донесува заклучоци според делата, ...

„Ало“: Во Србија се можно предвремени парламентарни избори

А1 On - 19.05.2017

Одлуката за тоа кој ќе биде нов српски премиер, откако сегашниот прв човек на Владата, Александар Вучиќ ќе ја преземе должноста претседател на Србија, можно е да биде донесена од страна на граѓаните на предвремени парламентарни избори уште во ...

Вучиќ: На премиерската фотелја ќе седнат или Дачиќ или Барнабиќ

Press24 - 18.05.2017

На премиерската фотелја во новата српска влада, најверојатно, ќе седнат Ивица Дачиќ или Ана Брнабиќ, дознава Новости. Но, извори за весникот Данас, сепак, не ја исклучуваат можноста од изненадување.

Вучиќ: Не ми пречи што Заев ме навредува, важно ми е како ќе се однесува кон Србија

Локално - 18.05.2017

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека не го интересираат внатрешните односи во Македонија, ниту дали мандатарот за состав на новата македонска влада го навредува, туку го интересира како Македонија ќе се однесува кон Србија.

Вулин му одговори на Заев: Не барај оправдување за сопствените проблеми во Србија

Пулс24 - 18.05.2017

Министерот за труд, вработување, борaчки и социјални прашања Александар Вулин им порача на македонските и на друи политичари од регионот да не бараат оправдување за сопствените проблеми во Србија.

Српскиот потпретседател на Влада: Не се лоши односите меѓу двете држави, но лош е односот на Заев кон Србија

Пулс24 - 18.05.2017

Односот меѓу Србија и Македонија не се лоши, но лош е односот на Зоран Заев кон Србија и нејзините граѓани, изјави потпретседателот на владата и министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Вучиќ: Не е важно што зборува Заев, ги чекаме на гласање во УНЕСКО

Пулс24 - 19.05.2017

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ не го интересираат навредите кои Зоран Заев и порача дека ќе донесува заклучоци според делата, односно по тоа како Македонија ќе се постави кога ќе се гласа за прием на Косово во УНЕСКО, објави РТС.

„Ало“: Во Србија се можни предвремени парламентарни избори

Сител - 19.05.2017

Одлуката за тоа кој ќе биде нов српски премиер, откако сегашниот прв човек на Владата, Александар Вучиќ ќе ја преземе должноста претседател на Србија, можно е да биде донесена од страна на граѓаните на предвремени парламентарни избори уште во ...

Вучиќ: На премиерската фотелја ќе седне или Дачиќ или Барнабиќ

Република - 18.05.2017

На премиерската фотелја во новата српска влада, најверојатно, ќе седнат Ивица Дачиќ или Ана Брнабиќ, дознава „Новости“. Но, извори за весникот „Данас“, сепак, не ја исклучуваат можноста од изненадување.

Вучиќ: Не ми пречи што Заев ме навредува, важно ми е како ќе се однесува кон Србија

Либертас - 18.05.2017

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека не го интересираат внатрешните односи во Македонија, ниту дали мандатарот за состав на новата македонска влада го навредува, туку го интересира како Македонија ќе се однесува кон Србија.

Вулин порача дека Заев оправдувањето за сопствените проблеми го бара во Србија

Нетпрес - 18.05.2017

Министерот за труд, вработување, боречки и социјални прашања Александар Вулин им порача на македонските и на други политичари од регионот да не бараат оправдување за сопствените проблеми во Србија.

Стефановиќ: Односите меѓу Србија и Македонија не се лоши, но лош е односот на Заев кон Србија

Нетпрес - 18.05.2017

Односите меѓу Србија и Македонија не се лоши, но лош е односот на Зоран Заев кон Србија и нејзините граѓани, изјави потпретседателот на владата и министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Вучиќ: Не е важно што зборува Заев, ги чекаме на гласање за прием на Косово во УНЕСКО

Република - 19.05.2017

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ не го интересираат навредите кои Зоран Заев и порача дека ќе донесува заклучоци според делата, односно по тоа како Македонија ќе се постави кога ќе се гласа за прием на Косово во УНЕСКО, објави РТС.

Србија со можни предвремени избори

Press24 - 19.05.2017

Одлуката за тоа кој ќе биде нов српски премиер, откако сегашниот прв човек на Владата, Александар Вучиќ ќе ја преземе должноста претседател на Србија, можно е да биде донесена од страна на граѓаните на предвремени парламентарни избори уште во ...

Вучиќ ја скрати листата за премиерската фотелја, Дачиќ или Брнабиќ

Точка - 18.05.2017

На премиерската фотелја во новата српска влада, најверојатно, ќе седнат Ивица Дачиќ или Ана Брнабиќ, дознава Новости. Но, извори за весникот Данас, сепак, не ја исклучуваат можноста од изненадување.

Вучиќ за Заев: Ќе судиме по делата

Фактор - 18.05.2017

Српскиот премиер, Александар Вучиќ, денеска изјави дека не го интересираат внатрешните односи во Македонија, ниту дали мандатарот за состав на новата македонска влада го навредува. Тој вели дека го интересира како Македонија ќе се однесува кон ...

Вулин му одговори на Заев: Не барај оправдување за сопствените проблеми во Србија

Вечер - 18.05.2017

Министерот за труд, вработување, борaчки и социјални прашања Александар Вулин им порача на македонските и на друи политичари од регионот да не бараат оправдување за сопствените проблеми во Србија.

Стефановиќ: Односите меѓу Србија и Македонија не се лоши, но лош е односот на Заев кон Србија

Точка - 18.05.2017

Односите меѓу Србија и Македонија не се лоши, но лош е односот на Зоран Заев кон Србија и нејзините граѓани, изјави потпретседателот на владата и министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Вучиќ: Не е важно што зборува Заев, ги чекаме на гласање во УНЕСКО

Телевизија Нова - 19.05.2017

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ не го интересираат навредите кои Зоран Заев и порача дека ќе донесува заклучоци според делата, односно по тоа како Македонија ќе се постави кога ќе се гласа за прием на Косово во УНЕСКО, објави РТС.

Вучиќ: На премиерската фотелја ќе седне или Дачиќ или Брнабиќ

Вечер - 19.05.2017

Според информации на „Вечерње новости", сегашниот премиер Александар Вучиќ ја стеснил листата за негов наследник и таа е намалена само на две имиња, првиот заменик-премиер Ивица Дачиќ и министерката за јавна администрација и локална самоуправа, Ана ...

За Вучиќ се неважни навредите на Заев, важно му е како ќе се однесува кон Србија

Позитив.мк - 18.05.2017

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека не го интересираат внатрешните односи во Македонија, ниту дали мандатарот за состав на новата македонска влада го навредува, туку го интересира како Македонија ќе се однесува кон Србија.

Вулин порача дека Заев оправдувањето за сопствените проблеми го бара во Србија

Точка - 18.05.2017

Министерот за труд, вработување, боречки и социјални прашања Александар Вулин им порача на македонските и на други политичари од регионот да не бараат оправдување за сопствените проблеми во Србија.

Стевановиќ: Не се лоши односите меќу Србија и Македонија туку односот на Заев кон Србија

Телевизија Нова - 18.05.2017

Односите меѓу Србија и Македонија не се лоши, но лош е односот на Зоран Заев кон Србија и нејзините граѓани, изјави потпретседателот на српската владата и министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ, коментирајќи ги тврдењата на мандатарот за ...

Вучиќ: Не е важно што зборува Заев, ги чекаме на гласањето во УНЕСКО

Вечер - 19.05.2017

Вучиќ посочи дека сé уште не добил одговор на прашањето кога раководството на Србија се однесувало националистички и шовинистички, како што неодамна изјави Заев во разговор за српските медиуми Српскиот претседател Александар Вучиќ не го интересираат ...

Вучиќ: Ниту сакам, ниту можам да зборувам остро за Заев

Фокус - 18.05.2017

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека не го интересираат внатрешните односи во Македонија, ниту дали мандатарот за состав на новата македонска влада го навредува, туку го интересира како Македонија ќе се однесува кон Србија.

Вучиќ: Не ми пречи што Заев ме навредува, важно ми е како ќе се однесува кон Србија

Репортер - 18.05.2017

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека не го интересираат внатрешните односи во Македонија, ниту дали мандатарот за состав на новата македонска влада го навредува, туку го интересира како Македонија ќе се однесува кон Србија.