TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Драмски театар нема да има вработувања по партиски клуч или врски

Телма - 07.12.2017

Ми се јави лице од Министерството за култура и побара трансфер на актер во Драмски. Вака в.д. директорот на Драмскиот театар, Сашо Тасевски, ја коментира вчерашната жестока реакција на Фејсбук , во која напиша дека му бил вршен притисок, без да каже ...

Алаѓозоски му одговори на директорот на Драмски: Трансферите се социјални прашања

+инфо - 07.12.2017

Министерството за култура добива голем број барања за префрлување актери и вработени во културата од едно место во друго, изјави министерот. Министерството за култура во овој период добива голем број барања за префрлување актери и вработени во ...

(Видеодебата) Јаниќијевиќ – Тасевски: Театарот влијае врз јавната свест, претстави не се откажуваат

Макфакс - 07.12.2017

Со поплавата во Македонскиот народен театар, што предизвика штета на скапиот ентериер и соголи дел од приказната за изградбата на гламурозниот објет, се случи да се откаже и претставата „Ничија земја“, со што паднаа и дел од театарските маски на ...

Тасевски: Можете да ме смените од директор, ама нема да дозволам да ми наметнувате трансфер на глумци

Локално - 07.12.2017

В.д. директорот на Драмскиот театар, Сашо Тасевски на својот Фејсбук профил објави за притисоци за трансфер на глумци од други театри. „Можете да ме смените од директорското место уште утре, ама нема да дозволам, без да бидам консултиран да ми ...

Алаѓозовски: Преместувањата се социјални прашања и барања на вработените во културата

Сител - 07.12.2017

Министерството за култура во овој период добива голем број барања за префрлување актери и вработени во културата од едно место во друго, изјави министерот Роберт Алаѓозовски, нагласувајќи дека не се работи за нови вработувања, ниту за некомпетентни ...

(Видеодебата) Јаниќијевиќ – Тасевски: Театарот влијае врз јавната свест, претстави не се откажуваат

Орбис - 07.12.2017

Со поплавата во Македонскиот народен театар, што предизвика штета на скапиот ентериер и соголи дел од приказната за изградбата на гламурозниот објет, се случи да се откаже и претставата „Ничија земја“, со што паднаа и дел од театарските маски на ...

Нова „драма“ - Тасевски пред отказ

Фактор - 07.12.2017

Сашо Тасевски е подготвен да си даде отказ од функцијата в.д. директор на Драмскиот театар Скопје откако на социјалните мрежи откри дека му биле вршени притисоци да прима на работа актери од други институции кои не му биле потребни.

Алаѓозовски до Тасевски: Преместувањата се социјални прашања и барања на вработените во културата

Либертас - 07.12.2017

Министерството за култура во овој период добива голем број барања за префрлување актери и вработени во културата од едно место во друго, изјави министерот Роберт Алаѓозовски, нагласувајќи дека не се работи за нови вработувања, ниту за некомпетентни ...

Директорот на Драмски се закани со оставка: Нема да дозволам трансфер на глумци кои не му се потребни на театарот

Скопје инфо - 07.12.2017

Сашо Тасевски е подготвен да си даде отказ од функцијата в.д. директор на Драмскиот театар Скопје откако на социјалните мрежи откри дека му биле вршени притисоци да прима на работа актери од други институции кои не му биле потребни.

Алаѓозовски: Преместувањата се социјални прашања и барања на вработените во културата

А1 On - 07.12.2017

Министерството за култура во овој период добива голем број барања за префрлување актери и вработени во културата од едно место во друго, изјави министерот Роберт Алаѓозовски, нагласувајќи дека не се работи за нови вработувања, ниту за некомпетентни ...

Директорот на Драмски се закани со оставка: Нема да дозволам трансфер на глумци кои не му се потребни на театарот

Курир - 07.12.2017

Сашо Тасевски е подготвен да си даде отказ од функцијата в.д. директор на Драмскиот театар Скопје откако на социјалните мрежи откри дека му биле вршени притисоци да прима на работа актери од други институции кои не му биле потребни.

Алаѓозовски: Преместувањата се социјални прашања и барања на вработените во културата

Слободен Печат - 07.12.2017

Министерството за култура во овој период добива голем број барања за префрлување актери и вработени во културата од едно место во друго, изјави министерот Роберт Алаѓозовски, нагласувајќи дека не се работи за нови вработувања, ниту за некомпетентни ...

Директорот на Драмски се закани со оставка: Нема да дозволам трансфер на глумци кои не му се потребни на театарот

Телевизија Нова - 07.12.2017

Можете да ме смените од директорското место уште утре, ама нема да дозволам, без да бидам консултиран да ми наметнувате да правам трансфер на глумци од други театри кои не му се потребни на Драмски во моментов.

Драмски не е отпад за глумци со сомнителен квалитет, вели директорот tасевски

Сакам да кажам - 07.12.2017

Драмски театар не е отпад за да собира глумци со сомнителен квалитет, вели в.д. директорот Сашо Тасевски, по притисокот од партиски кадри да направи трансфер на актер од друг театар. „Можете да ме смените од директорското место уште утре, ама нема ...

Алаѓозовски до Тасевски: Преместувањата се социјални прашања и барања на вработените во културата

Локално - 07.12.2017

Министерството за култура во овој период добива голем број барања за префрлување актери и вработени во културата од едно место во друго, изјави министерот Роберт Алаѓозовски, нагласувајќи дека не се работи за нови вработувања, ниту за некомпетентни ...

Тасевски: Или ќе разговараме рамноправно или барајте си друго дете за директор

AKO - 09.12.2017

,,Можете да ме смените од директорското место уште утре, ама нема да дозволам, без да бидам консултиран да ми наметнувате да правам трансфер на глумци од други театри кои не му се потребни на Драмски во моментов.