TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна жалбената расправа за шестмината некогашни функционери на Херцег-Босна

Balkan Insight - 20.03.2017

Шест поранешни високи функционери на воената краткотрајна државичка на босанските Хрвати, Херцег-Босна, се жалат на пресудите со кои Хашкиот трибунал ги осуди за воени злосторства, но овој случај, исто така, има импликации и за Хрватска.

Екс лидерот на босанските Хрвати Прлиќ пред Хашкиот трибунал

Р.С.Европа - 20.03.2017

Денеска почнува сослушувањето по жалбата на поранешниот лидер на босанските хрвати Јадранко Прлиќ и петмина други пред Хашкиот трибунал за воени злосторства. Пред четири години тие беа осудени од 10 до 25 години затвор за воени злосторства направени ...