TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на министерски состанок во седиштето на НАТО во Брисел

24 Вести - 09.11.2017

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и земјите учесници во мисијата „Одлучна поддршка“.

НАТО го зголемува бројот на војници во Авганистан

Р.С.Европа - 09.11.2017

НАТО објави дека ќе го зголеми бројот на војници во Авганистан од сегашните 13 на 16 илјади за да ѝ помогне на владата во Кабул во борбата против талибанците. Ова го соопшти генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на крајот на дводневниот ...

Шеќеринска: Македонија ќе го зголеми своето учество во Авганистан за 20 насто во 2018-та

МРТ - 09.11.2017

Ова е доказ за посветеноста на земјава за членство во Алијансата, изјави министерката за одбрана Шеќеринска, по состанокот на министрите за одбрана на НАТО во Брисел. Македонија ќе го зголеми своето учество во Авганистан за 20 насто во 2018-та ...

НАТО и ЕУ против заканите од Русија

Р.С.Европа - 09.11.2017

НАТО сојузниците ги поддржа плановите за два нови командни центра кои ќе помагаат во заштитата на Европа во случај на конфликт со Русија. Со тоа е поставена основата за најголемото проширување на воените активности на Алијансата во последниве ...

НАТО изрази подготвеност да остане во Авганистан

Алфа - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно. По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно.

НАТО одлучи да создаде два нови командни центра

24 Вести - 09.11.2017

НАТО сојузниците ги поддржаа плановите за создавање два нови командни центра, кои би ја штителе Европа во случај на воен конфликт со Русија. Тоа е од витално значење за нашата трансатлантска алијанса.

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на министерски состанок во седиштето на НАТО во Брисел

Фактор - 09.11.2017

На покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и земјите учесници во мисијата „Одлучна поддршка“.

НАТО ќе формира центар за кибернетички операции

МРТ - 09.11.2017

На состанокот за министри за одбрана во Брисел, земјите-членки на Алијансата договорија и создавање на два нови командни центра, кои би ја штителе Европа во случај на воен конфликт со Русија.

Подгответе се: НАТО бара патиштата и мостовите во Европа да се оспособат за војна!

Вечер - 09.11.2017

На НАТО алијансата потребни и се патишта, мостови и други цивилни инфраструктури во Европа прилагодени на воени потреби... Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг верува дека ревизија на командните структури се неопходни како би се спречила ...

НАТО отвора нови командни центри

Р.С.Европа - 09.11.2017

НАТО ќе ги прошири операциите за прв пат по Студената војна поради недостиг на доверба со Русија. Исто така се подготвува и унапредување на начините на командување со силите и нивното разместување, вклучувајќи и формирање два нови командни центра.

НАТО одлучи да создаде два нови командни центра

Локално - 09.11.2017

– НАТО сојузниците ги поддржаа плановите за создавање на два нови командни центра, кои би ја штителе Европа во случај на воен конфликт со Русија. Во обид да го зајакнат факторот за спречување на евентуален руски напад, министрите за одбрана на НАТО ...

НАТО создава два нови командни центри

Сител - 08.11.2017

НАТО ќе ги прошири операциите за прв пат од крајот на Студената војна, поради недоволната доверба кон Русија, а подготвува и подобрување на начинот на командување со своите трупи, вклучувајќи и создавање на два нови командни центри.

НАТО со два нови командни центри

А1 On - 08.11.2017

НАТО ќе ја зајакнува својата команда структура за прв пат по завршувањето на Студената војна и ќе обрати повеќе внимание на кибер заштитата во очи на затегнатите геополитички односи со Русија.

Столтенберг: НАТО не чувствува директна закана за земјите-членки

Стандард - 08.11.2017

„НАТО не чувствува директна закана против земјите-членки на Алијансата“, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција по првиот ден од состанокот во Брисел на министрите за одбрана на Алијансата, објави ТАСС.

НАТО изрази подготвеност да остане во Авганистан

Курир - 09.11.2017

– Ќе ја продолжиме мисијата с ѐ додека е потребно. А, целта е локалните сили да ја преземат одговорноста за безбедноста, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг . Столтенберг соопшти дека властите во Обединетите Арапски Емирати и ...

Шекеринска во Брисел: Ќе го зголемиме придонесот во операциите на НАТО

Макфакс - 09.11.2017

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана Радмила Шекеринска учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и земјите учесници во мисијата „Одлучна поддршка“.

НАТО одлучи да создаде два нови командни центра

Сител - 09.11.2017

НАТО сојузниците ги поддржаа плановите за создавање на два нови командни центра, кои би ја штителе Европа во случај на воен конфликт со Русија. Во обид да го зајакнат факторот за спречување на евентуален руски напад, министрите за одбрана на НАТО се ...

НАТО создава два нови командни центри

Алфа - 08.11.2017

НАТО ќе ги прошири операциите за прв пат од крајот на Студената војна, поради недоволната доверба кон Русија, а подготвува и подобрување на начинот на командување со своите трупи, вклучувајќи и создавање на два нови командни центри.

НАТО со два нови командни центри

Орбис - 08.11.2017

НАТО ќе ја зајакнува својата команда структура за прв пат по завршувањето на Студената војна и ќе обрати повеќе внимание на кибер заштитата во очи на затегнатите геополитички односи со Русија.

НАТО изрази подготвеност да остане во Авганистан

+инфо - 09.11.2017

Столтенберг истакна дека крајната цел е да се постигне трајно политичко решение во Авганистан. По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно.

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО

Либертас - 09.11.2017

Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Брисел каде на покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

НАТО одлучи да создаде два нови командни центра

Канал 77 - 09.11.2017

НАТО сојузниците ги поддржаа плановите за создавање на два нови командни центра, кои би ја штителе Европа во случај на воен конфликт со Русија. Во обид да го зајакнат факторот за спречување на евентуален руски напад, министрите за одбрана на НАТО се ...

НАТО создава два нови командни центри во Европа

МКД - 08.11.2017

НАТО ќе ги прошири операциите за прв пат од крајот на Студената војна, при недостатокот на доверба кон Русија, а подготовува и унапредување на начинот на команданување на своите трупи и нивно распоредување, вклучувајќи создавање на два нови командни ...

НАТО изрази подготвеност да остане во Авганистан

Сител - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно. - Ќе ја продолжиме мисијата с ѐ додека е потребно. А, целта е локалните сили да ја преземат одговорноста за безбедноста, изјави ...

Шекеринска во Брисел: Ќе го зголемиме придонесот во операциите на НАТО

Вечер - 09.11.2017

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана Радмила Шекеринска учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и земјите учесници во мисијата „Одлучна поддршка“.

НАТО создава два нови командни центри...

Н.Македонија - 09.11.2017

НАТО создава два нови командни центри НАТО ќе ги прошири операциите за првпат од крајот на Студената војна, поради недоволната доверба кон Русија, а подготвува и подобрување на начинот на командување со своите трупи, вклучувајќи и создавање на два ...

НАТО подготвен да остане во Авганистан

Нетпрес - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО уште е подготвен да остане во азиската држава додека е потребно, порала во четвртокот генералниот секретар на сојузот, Јенс Столтенберг, откако минатиот месец водечката сила во Алијанката – САД, изразија ...

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО

+инфо - 09.11.2017

ашата цел е Република Македонија да стане 30-та земја-членка на НАТО, рече министерката. Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила ...

НАТО со два нови командни центри ќе ја штити Европа во случај на конфликт со Русија

Newsroom - 09.11.2017

НАТО ќе ги прошири операциите за прв пат од крајот на Студената војна, поради недоволната доверба кон Русија, а подготвува и подобрување на начинот на командување со своите трупи, вклучувајќи и создавање на два нови командни центри.

НАТО изрази подготвеност да остане во Авганистан

ТВ21 - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно. – Ќе ја продолжиме мисијата с ѐ додека е потребно. А, целта е локалните сили да ја преземат одговорноста за безбедноста, изјави ...

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО

ТВ21 - 09.11.2017

Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Брисел каде на покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

Столтенберг: Ќе ја продолжиме мисијата во Авганистан сѐ додека е потребно

А1 On - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно. – Ќе ја продолжиме мисијата сѐ додека е потребно. А, целта е локалните сили да ја преземат одговорноста за безбедноста, изјави ...

Шекеринска: Нашата цел е Македонија да стане 30-та земја-членка на НАТО

Стандард - 09.11.2017

На покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и земјите учесници во мисијата „Одлучна поддршка“.

Столтенберг: Ќе ја продолжиме мисијатаво Авганистан сѐ додека е потребно

Орбис - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно. – Ќе ја продолжиме мисијата сѐ додека е потребно. А, целта е локалните сили да ја преземат одговорноста за безбедноста, изјави ...

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО

Телевизија Нова - 09.11.2017

Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Брисел каде на покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО

Сител - 09.11.2017

Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Брисел каде на покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО

Канал5 - 09.11.2017

Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Брисел каде на покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

Шекеринска во Брисел: Ќе го зголемиме придонесот во операциите на НАТО

Точка - 09.11.2017

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана Радмила Шекеринска учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и земјите учесници во мисијата „Одлучна поддршка“.

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО

Локално - 09.11.2017

Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Брисел каде на покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

Шекеринска во Брисел: Ќе го зголемиме придонесот во операциите на НАТО

Sky - 09.11.2017

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана Радмила Шекеринска учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и земјите учесници во мисијата „Одлучна поддршка“.

Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО

Идивиди - 09.11.2017

Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Брисел каде на покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

Шекеринска во Брисел: Ќе го зголемиме придонесот во операциите на НАТО

А1 On - 09.11.2017

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана Радмила Шекеринска учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и земјите учесници во мисијата „Одлучна поддршка“.

Шекеринска во Брисел: Ќе го зголемиме придонесот во операциите на НАТО

Орбис - 09.11.2017

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана Радмила Шекеринска учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и земјите учесници во мисијата „Одлучна поддршка“.

Македонија ќе го зголеми военото присуство во Авганистан

Newsroom - 09.11.2017

На покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и земјите учесници во мисијата „Одлучна поддршка“.

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО

Слободен Печат - 09.11.2017

Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Брисел каде на покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО

Кумановски м. - 09.11.2017

loading... Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Брисел каде на покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО ...

Н.Македонија - 10.11.2017

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Брисел, ...