TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опасната поларизација на Турција...

Н.Македонија - 21.04.2017

Дали тогаш е „премногу доцна“ за Турција? Не е, зашто Ердоган ќе се соочува со сѐ поголем отпор на оние што сакаат да ја видат Турција како современа демократија. Минималниот пораз секако ќе ја охрабри опозицијата...

Како во Турција умре демократијата

еМагазин - 21.04.2017

Пренесено од Недељник - Белград „Кажи ни да убиеме, ќе убиеме. Кажи ни да умреме, ќе умреме. Ердоган, Ердоган!” Вака скандираа поддржувачите на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган по прогласената победа на референдумот.

За Турција заврши европскиот сон !

Локално - 21.04.2017

ОЖ Сарај, резиденцијата на Реџеп Таип Ердоган, е комплекс со околу 1.100 соби на ридот над Анкара. Тој не е брилијантен или без вкус, какви биле некои од архитектонските чудовишта на Садам Хусеин, но претседателот на Турција се гледа себеси не само ...

Ердоган: Обама ja подведе Турција со надеж дека САД ќе соработуваат во борбата против ПКК

Макфакс - 20.04.2017

Во интервју за телевизискиот канал Al Jazeera турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го критикуваше екс-американскиот претседател Барак Обама , затоа што наводно имале консензуален договор за борба против т.н..

Ердоган ќе се состане со Трамп na 16 и 17 мај

+инфо - 20.04.2017

Турскиот претседател објасни дека на средбата со неговиот американски колега ќе разговара на повеќе теми, вклучувајќи ја ситацијата во Сирија. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека ќе одржи состанок со американскиот ...

Ердоган: Не верувам дека Трамп ќе не измами како Обама

Стандард - 20.04.2017

Поранешниот американски претседател Барак Обама ја измами Турција во однос на соработката против забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК), изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за Ал Џезира.

Како во Турција умре демократијата

Сител - 21.04.2017

Резултатите од референдумот покажаа дека поддршката на Ердоган се намалува во поголемите градови. Во најголемиот турски град Истанбул, чии граѓани во 90-тите го изгласаа Ердоган за градоначалник, мнозинството гласаа „не”.

Турција гради музеј во знак на сеќавање на неуспешниот пуч

24 Вести - 20.04.2017

Министерството за култура на Турција објави нацрт за градење на голем музеј кај Анкара во знак на сеќавање на неуспешниот пуч што се случи на 15. јули минатата година против претседателот на државата Реџеп Таип Ердоган.

„Богот на земјата„ ќе биде прогласен утре, но само ако успее референдумот на Ердоган

Макфакс - 20.04.2017

По неколку месеци “да” или “не” агитација, светот се подготвува за решавањето на судбината на народот. Турците во недела – 16 април излегуваат на референдумско гласање за промени во уставот.

Турција помеѓу демократијата и диктатурата: Битката за моќ допрва започнува

Макфакс - 20.04.2017

Пишува Бојан Стојковски Султан, диктатор, тиранин беа само дел од епитети кои ги доби турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган по прогласувањето на резултатите од референдумот на кој мнозинството Турци, односно 51,41 отсто или нешто повеќе од 25 ...

Од Ататурк ќе остане само името на аеродромот во Истанбул, ама веќе и тоа не е сигурно

Оff.net - 20.04.2017

Најлошиот заклучок е дека тесната победа на Ердоган на референдумот е почеток на неговиот крај, бидејќи со идентични резултати како во неделата тој на парламентарни избори би освоил две-третинско мнозинство, пишува Жељко Пантелиќ.

Ердоган ќе гради музеј посветен на обидот за пуч од минатата година

Окно - 20.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не само што ја обезбеди победата на референдумот минатиот викенд, која му дава нови и значајни овластувања, туку планира да изгради нов музеј што ќе биде посветен на неуспешниот обид за пуч од јули минатата ...

Што после турскиот референдум?

Факултети - 20.04.2017

Фото: Getty Images Турците изгласаа да му дадат на нивниот претседател поголема власт. Поддржувачите на уставните промени тврдат дека земјата има потреба од претседателски систем (наместо парламентарен) за брзо да одговори на заканите и од дома и од ...

Турција: Европскиот суд не може да се произнесе за референдумот во Турција

Стандард - 20.04.2017

Турскиот министер за правда, Бекир Боздаг изјави денеска дека Европскиот суд за човекови права нема јурисдикција да одлучува за решенија по жалби во врска со референдумот во Турција за проширување на ингеренциите на претседателот Реџеп Таип Ердоган, ...

Боздаг: Европскиот суд нема право да решава по жалби за референдумот во Турција

Курир - 20.04.2017

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг изјави денеска дека Европскиот суд за човекови права нема јурисдикција да носи одлуки по жалби поднесени во врска со референдумот во Турција за проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Тајип ...

Белата куќа паѓа во сенка; Погледнете каде живее Ердоган (видео)

Алсат-М - 19.04.2017

Претседателската палата на Реџеп Таип Ердоган е 30 пати поголема од Белата куќа, а се верува дека е најголемата палата на светот изградена во последните 100 години. Имотот располага со 1100 соби од кои 250 ги користи само Ердоган и неговото ...

Отфрлени барањата на турската опозиција за поништување на референдумот

Р.С.Европа - 19.04.2017

Изборното тело во Турција го одби повикот на водечката опозициска партија во земјата да го поништи резултатот од референдумот со кој се овозможуваат нови овластувања за претседателската функција и со кои му се овозможува на претседателот Реџеп Таип ...

Високата изборна комисија ги отфрли барањата на опозицијата за поништување на референдумот во Турција

Алсат-М - 19.04.2017

Високата изборна комисија во Турција денеска ги отфрли опозициските барања за поништување на референдумот за уставни измени, со кој се прошируваат надлежностите на Претседателот на државата, јавија турските медиуми.

ЦХП: Ќе ги употребиме сите правни средства за да се жалиме

+инфо - 19.04.2017

Ова соопштение беше дадено откако главниот изборен одбор ја отфрли опозициската петиција за поништување на референдумот. Главната турска опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) најави денеска дека ќе ги употреби сите правни средства со цел да ...

Одбиена петицијата за поништување на турскиот референдум

Кајгана - 19.04.2017

Турскиот Висок избирачки одбор ја одби петицијата на опозицијата за поништување на референдумот за проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, јави агенцијата Анадолија.

Иванов му честитал на Ердоган за резултатите од референдумот

Фокус - 19.04.2017

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитки до претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по повод референдумот во Турција, јавува Anadolu Agency (AA). Исто така, честитки до претседателот Ердоган упатија и премиерот на Албанија, ...

Ердоган: Обама ни ветуваше дека Америка ќе се бори со Курдите терористи

Фактор - 20.04.2017

Во интервју за телевизискиот канал Al Jazeera турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го критикуваше екс-американскиот претседател Барак Обама , затоа што наводно имале консензуален договор за борба против т.н..

Одбиено барањето на опозицијата да се отфрлат резултатите од референдумот во Турција

Стандард - 19.04.2017

Турскиот врховен совет (турската ЦИК) го отфрли барањето на опозицијата да се отфрлат резултатите од референдумот. Опозицијата инсистираше на тоа поради многубројните прекршувања при гласањето што беа предизвикани од промените во правилата во ...

Ердоган: Не одам кон диктатура, може да умрам во кој било момент

еМагазин - 19.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за Си-Ен-Ен изјави дека уставните реформи не значат премин на Турција кон диктатура, демантирајќи ги тврдењата дека тој нов систем е „скроен како за него“. - Тоа не е систем, кој му припаѓа на Тајип Ердоган.

Заборавете на Белата Куќа: Погледнете во каква вила живее Ердоган

Press24 - 19.04.2017

Претседателската палата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е 30 пати поголема од Белата куќа, а се верува дека е најглемата палата на светот изградена во последните 100 ...

Ердоган ќе се состане со Трамп нa 16 и 17 мај

Алсат-М - 20.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека ќе одржи состанок со американскиот претседател Доналд Трамп на 16 и 17 мај, јави турската телевизија НТВ. – Ќе се состанам со американскиот претседател на 16-17 мај, наведе Ердоган.

Како ќе изгледа турскиот музеј во спомен на неуспешниот пуч?

Фактор - 20.04.2017

Турција ќе гради музеј посветен на неуспешниот обид за пуч кој се случи лани. Во јуни ќе започне изградбата на музејот кој ќе го носи името „Музеј на мачениците и демократијата 15 јули“ и ќе биде отворен за посетителите до крајот на 2018 година.

Маченици и демократија: Ердоган ќе гради музеј посветен на обидот за пуч врз него

Таратур - 20.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не само што ја обезбеди победата на референдумот минатиот викенд, која му дава нови и значајни овластувања, туку планира да изгради нов музеј што ќе биде посветен на неуспешниот обид за пуч од јули минатата ...

Боздаг: Европскиот суд нема право да решава по жалби за референдумот во Турција

Сител - 20.04.2017

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг изјави денеска дека Европскиот суд за човекови права нема јурисдикција да носи одлуки по жалби поднесени во врска со референдумот во Турција за проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Тајип ...

Овде живее Ердоган: Турски раскош со 1100 соби и теписи од 8 милиони евра! (видео)

Exclusive.mk - 20.04.2017

Претседателската палата на Реџеп Таип Ердоган е 30 пати поголема од Белата куќа, а се верува дека е најголемата палата на светот изградена во последните 100 години. Имотот располага со 1100 соби од кои 250 ги користи само Ердоган и неговото ...

Референдумот во Турција нема да биде поништен...

Н.Македонија - 19.04.2017

Референдумот во Турција нема да биде поништен Високата изборна комисија во Турција денеска ги отфрли опозициските барања за поништување на референдумот за уставни измени, со кој се прошируваат надлежностите на Претседателот на државата, јавија ...

ЦХП: Ќе ги употребиме сите правни средства за да се жалиме

А1 On - 19.04.2017

Главната турска опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) најави денеска дека ќе ги употреби сите правни средства со цел да се жали за резултатите од одржаниот референдум со кој на претседателот на Турција ќе му бидат проширени овластувањата.

Одбиена петицијата за поништување на турскиот референдум

Точка - 19.04.2017

Турскиот Висок избирачки одбор ја одби петицијата на опозицијата за поништување на референдумот за проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Таип Ердоган, јави агенцијата Анадолија.

(ВИДЕО) Заборавете на Белата Куќа – Погледнете во каква вила живее Ердоган

Репортер - 20.04.2017

Претседателската палата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е 30 пати поголема од Белата куќа, а се верува дека е најглемата палата на светот изградена во последните 100 ...

Трамп и Ердоган ќе се сретнат на 16. и 17. мај

А1 On - 20.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека ќе одржи состанок со американскиот претседател Доналд Трамп на 16 и 17 мај, јави турската телевизија НТВ. – Ќе се состанам со американскиот претседател на 16-17 мај – наведе Ердоган.

Ердоган ќе прави музеј посветен на обидот за пуч

Точка - 20.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира да гради музеј посветен на неуспешниот обид за пуч минатата година. За новиот музеј задолжено е турското Министерство за култура кое забрзано го подготвува „Музејот на 15 јули: Маченици и демократија“, ...

Боздаг: Европскиот суд не смее да решава по жалби за турскиот референдум...

Н.Македонија - 20.04.2017

Боздаг: Европскиот суд не смее да решава по жалби за турскиот референдум Турскиот министер за правда Бекир Боздаг изјави денеска дека Европскиот суд за човекови права нема јурисдикција да носи одлуки по жалби поднесени во врска со референдумот во ...

Високата изборна комисија ги отфрли барањата на опозицијата за поништување на референдумот во Турција

А1 On - 19.04.2017

Високата изборна комисија во Турција денеска ги отфрли опозициските барања за поништување на референдумот за уставни измени, со кој се прошируваат надлежностите на Претседателот на државата, јавија турските медиуми.

30 пати поголема од “Белата Куќа”: Погледнете во што живее турскиот претседател

Маркукуле - 20.04.2017

Претседателската палата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е 30 пати поголема од Белата куќа, а се верува дека е најглемата палата на светот изградена во последните 100 ...

Ердоган најави средба со Трамп

Press24 - 20.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека ќе одржи состанок со американскиот претседател Доналд Трамп на 16 и 17 мај, јави турската телевизија НТВ. - Ќе се состанам со американскиот претседател на 16-17 мај, наведе Ердоган.

Ердоган ќе прави музеј посветен на обидот за пуч

Макфакс - 20.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира да гради музеј посветен на неуспешниот обид за пуч минатата година. За новиот музеј задолжено е турското Министерство за култура кое забрзано го подготвува „Музејот на 15 јули: Маченици и демократија“, ...

Боздаг: Европскиот суд нема право да решава по жалби за референдумот во Турција

А1 On - 20.04.2017

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг изјави денеска дека Европскиот суд за човекови права нема јурисдикција да носи одлуки по жалби поднесени во врска со референдумот во Турција за проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Тајип ...

ВИСОКАТА ИЗБОРНА КОМИСИЈА: Отфрлени барањата на опозицијата за поништување на референдумот во Турција

Телеграф - 19.04.2017

Десет членови на ВИК гласаа против поништување на гласањето, а еден член гласаше за поддршка на барањето на опозицијата, јави турскиот ТВ канал НТВ Високата изборна комисија во Турција денеска ги отфрли опозициските барања за поништување на ...

ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА И ЗА СИРИЈА: Ердоган ќе се состане со Трамп na 16 и 17 мај

Телеграф - 20.04.2017

Во синоќешното интервју за телевизијата Ал Џезира турскиот претседател објасни дека на средбата со неговиот американски колега ќе разговара на повеќе теми Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека ќе одржи состанок со ...

Турција гради музеј во знак на сеќавање на неуспешниот пуч

Порта 3 - 20.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган планира да изгради нов музеј што ќе биде посветен на неуспешниот обид за пуч од јули минатата година. За новиот музеј задолжено е Министерството за култура на Турција кое забрзано го подготвува „Музејот на 15 ...

Боздаг: Европскиот суд нема право да решава по жалби за референдумот во Турција

Телевизија Нова - 20.04.2017

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг изјави денеска дека Европскиот суд за човекови права нема јурисдикција да носи одлуки по жалби поднесени во врска со референдумот во Турција за проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Тајип ...

Ердоган ќе се состане со Трамп na 16 и 17 мај

Локално - 20.04.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека ќе одржи состанок со американскиот претседател Доналд Трамп на 16 и 17 мај, јави турската телевизија НТВ. – Ќе се состанам со американскиот претседател на 16-17 мај, наведе Ердоган.

Боздаг: Европскиот суд нема право да решава по жалби за референдумот во Турција

+инфо - 20.04.2017

Турскиот министер за правда изјави дека Европскиот суд за човекови права нема јурисдикција да носи одлуки по жалби поднесени во врска со референдумот. Турскиот министер за правда Бекир Боздаг изјави денеска дека Европскиот суд за човекови права нема ...

Ердоган ќе се состане со Трамп na 16 и 17 мај...

Н.Македонија - 20.04.2017

Ердоган ќе се состане со Трамп na 16 и 17 мај Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти денеска дека ќе одржи состанок со американскиот претседател Доналд Трамп на 16 и 17 мај, јави турската телевизија НТВ.

Боздаг: Европскиот суд нема право да решава по жалби за референдумот

Вечер - 20.04.2017

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг изјави дека Европскиот суд за човекови права нема јурисдикција да носи одлуки по жалби поднесени во врска со референдумот во Турција за проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган ...