TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вишокот споменици во посебен парк, наместо да се „топат“

Фактор - 15.11.2017

Решавањето на проблематичните споменици за кои има спорна документација и ако се докаже и нелегална процедура ќе биде многу тешко, како за актуелната власт која внесе силна еуфорија кај своите активисти пред изборите со редовните напади на проектот ...

(ВИДЕО) 24 Анализа: Какви филмови и серии снимаме?

iPortal - 15.11.2017

Дали обвинувањата за малверзации при снимањето на серијалот „Македонија“ ја отвараат пандорината кутија на перењето пари во македонската кинематографија? Какви филмови и серии снимаме, на кого граѓаните даваат пари и што на крајот добиваат од тоа? ...

Тозија: Агенцијата за филм нема добиено никаков материјал од серијата „Македонија“

24 Вести - 14.11.2017

Се уште ни трага ни глас од емитувањето на серијата Македонија за која претходното раководство на Агенцијата за филм склучило договор вреден 4.6 милиони евра со хрватската продукција Јадран филм посочи денеска в.д директорот на агенцијата Горјан ...

Поради македонска историја и национализам – Тозија ја цензурира ТВ серијата „Македонија“?!

Република - 14.11.2017

-Нападот кон серијата „Македонија“ и кон „Јадран Филм“ од страна на директорот на Агенцијата за филм на Македонија, Горјан Тозија, не е поради доцење на проектот или поради финансии како што тој тврди, туку е поради наводното присуство на македонски ...

Од играната серија „Македонија“ нема ништо, Тозија бара „Јадран филм“ да ги врати парите

Фокус - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија на денешниот брифинг во Владата, ги информираше новинарите дека согласно одлуката на Владата и согласно Законот за филмска дејност, оваа институција со која што тој раководи поведе постапки пред сите ...

Парите се дадени, серијата „Македонија“ ја нема

Макфакс - 14.11.2017

Скандалозни детали поврзани со снимањето на серијата „Македонија“ за која нашата Агенција за филм, пред две години ветила фантастични 4,6 милиони евра а исплатила 1, 2 милиони, беа изнесени на денешниот брифинг во Владата со директорот на Агенцијата ...

„Патриотска“ играна серија го оштетила буџетот за 2 милиони евра

Нова ТВ - 14.11.2017

Ова видео што гледате погоре, објавено на социјалните мрежи пред неколку дена, би требало да биде најава за играната серија „Македонија“ чија прва епизода требала да се емитува на 14 септември.

Вработени во Агенцијата за филм под истрага за серијата „Македонија“ што доби милион евра, а не е снимена

Сакам да кажам - 14.11.2017

Вработени лица во Агенцијата за филм на Македонија и лица надвор од Агенцијата се под истрага на Финасиската полиција и на Основното јавно обвинителство (ОЈО), поради склучени договори со хрватската продукциска куќа „Јадран филм“ за снимање на ...

Тозија: Немаме никаков продукт од серијата „Македонија“, не се знае каде се парите...

Н.Македонија - 14.11.2017

Тозија: Немаме никаков продукт од серијата „Македонија“, не се знае каде се парите Агенцијата за филм нема добиено серија, нема добиено документи, ниту известувања каде се потрошени парите што се веќе уплатени за првата сезона од серијалалот ...

Тозија: Треба да се стави ред со спомениците

+инфо - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм вели дека градежна експанзија со споменици немало во друга држава како во Македонија. Треба да се стави ред со спомениците. Ваква експанзија со споменици како што имаше во Македонија немало во ниту една друга земја, ...

„Јадран филм“ бил регистриран во Скопје 5 дена откако бил распишан конкурсот за серијалот

+инфо - 14.11.2017

Станува збор за најскапата серија што некогаш е нарачана во историјата на македонската кинематографија, вредна 4,6 милиони евра. Ниту серија, ниту промотивно видео, ниту некакви документи или информации се стигнати до Агенцијата за филм за серијата ...

(Видео) Агенцијата за филм нема добиено никаков снимен материјал од серијата „Македонија“

Макфакс - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија изјави дека до сега не добиле никаков снимен материјал од серијата „Македонија“. „По три месечни анализи и собирање на документи, сите релевантини иснтитуции се запознаени со правниот аспект од ...

Тозија на средба со новинари

Newsroom - 14.11.2017

Директорот на Агенција за филм Горjан Тозија, денеска во просториите на Владата ќе оствари средба со новинари. Како што информираат од Агенцијата за филм, на средбата ќе има информации за одлуките поврзани со проектот – играна серија ...

Владата не ја менува одлуката за стоп на серијата и по трејлерот на „Јадран филм“

Макфакс - 13.11.2017

По вчерашното објавување на трејлер, кој е наводно од првата снимена сезона од серијата „Македонија“, а се појави по серијата написи и конечно по изјавата на владиниот портпарол на 1 ноември, со која на владината седница претходниот ден била ...

„Македонија“ почнува да се емитува

Фактор - 13.11.2017

ЈАДРАН ФИЛМ го претстави trailer-от на играната серија МАКЕДОНИЈА. Тоа е специфична љубовна приказна, каде главен актер е американски продуцент кој доаѓа во Македонија за да прави серија за МАКЕДОНИЈА.

(ВИДЕО) Реакции за трејлерот од серијата „Македонија“

Фактор - 13.11.2017

„Што е Македонија? Македонија е љубовна приказна, има две приказни, две љубови, и двете се мои. Во едната си ти, а јас оној кој беше сакан, па макар и вака, на самиот крај. Нека биде среќен крај…“ – Ова е пораката која ја пренесува трејлерот за ...

Друштво на филмски работници на Македонија: Неопходно е да се смени Законот за филмска дејност

Република - 13.11.2017

Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) во соработка со Агенцијата за филм на Македонија одржало трибина на која се разговарало за состојбата во македонскиот филм и за неопходноста од промена на Законот за филмска дејност, соопштија од ...

Поради македонската историја – Тозија ја цензурира ТВ серијата „Македонија“

Вечер - 14.11.2017

Нападот кон серијата „Македонија" и кон „Јадран Филм" од страна на директорот на Агенцијата за филм на Македонија, Горјан Тозија, не е поради доцење на проектот или поради финансии како што тој тврди, туку е поради наводното присуство на македонски ...

Продуцентската куќа „Јадран филм“ не доставила производ и ќе треба парите да ги врати на Македонија

МКД - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија на денешниот брифинг со новинарите во Владата на Република Македонија, ги информираше новинарите и јавноста дека согласно одлуката на Владата и согласно Законот за филмска дејност, оваа институција со ...

Скандал: Парите се дадени, серијата „Македонија“ ја нема

Кајгана - 14.11.2017

Скандалозни детали поврзани со снимањето на серијата „Македонија“ за која нашата Агенција за филм пред две години ветила фантастични 4,6 милиони евра, а исплатила 1,2 милион, беа изнесени на денешниот брифинг во Владата со директорот на Агенцијата, ...

Тозија: Немаме никаков продукт од серијата „Македонија“, не се знае каде се парите

Канал5 - 14.11.2017

Агенцијата за филм нема добиено серија, нема добиено документи, ниту известувања каде се потрошени парите што се веќе уплатени за првата серија од серијалалот „Македонија“, односно 80 отсто од 68 милиони денари.

Агенцијата за филм нема добиено никаков материјал од серијата „Македонија“

Вечер - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија изјави дека до сега не добиле никаков снимен материјал од серијата „Македонија“. „По три месечни анализи и собирање на документи, сите релевантини иснтитуции се запознаени со правниот аспект од ...

Трибина на Друштвото на филмски работници за состојбата во македонскиот филм

Канал5 - 13.11.2017

Друштвото на филмски работници на Македонија во соработка со Агенцијата за филм на Македонија одржа трибина за состојбата во македонскиот филм и за неопходноста од промена на Законот за филмска дејност.

Поради македонска историја и национализам – Тозија ја цензурира ТВ серијата „Македонија“?!

Курир - 14.11.2017

Нападот кон серијата „Македонија“ и кон „Јадран Филм“ од страна на директорот на Агенцијата за филм на Македонија, Горјан Тозија, не е поради доцење на проектот или поради финансии како што тој тврди, туку е поради наводното присуство на македонски ...

Агенција за филм на Македонија – „Јадран филм“ нема производ, парите ќе треба да ги вратат

Фактор - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија на денешниот брифинг со новинарите во Владата на Република Македонија, ги информираше новинарите и јавноста дека согласно одлуката на Владата и согласно Законот за филмска дејност, оваа институција со ...

Тозија: Немаме никаков продукт од серијата „Македонија“, не се знае каде се парите

Стандард - 14.11.2017

Агенцијата за филм нема добиено серија, нема добиено документи, ниту известувања каде се потрошени парите што се веќе уплатени за првата серија од серијалалот „Македонија“, односно 80 отсто од 68 милиони денари.

(ВИДЕО) Тозија: „Јадран филм“ нема производ, парите ќе треба да ги вратат

А1 On - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија изјави дека до сега не добиле никаков снимен материјал од серијата „Македонија“. „По три месечни анализи и собирање на документи, сите релевантини иснтитуции се запознаени со правниот аспект од ...

Трибина на Друштвото на филмски работници за состојбата во македонскиот филм

Слободен Печат - 13.11.2017

Друштвото на филмски работници на Македонија во соработка со Агенцијата за филм на Македонија одржа трибина за состојбата во македонскиот филм и за неопходноста од промена на Законот за филмска дејност.

Агенција за филм на Македонија: „Јадран филм“ нема производ, парите ќе треба да ги вратат

Слободен Печат - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија на денешниот брифинг со новинарите во Владата на Република Македонија, ги информираше новинарите и јавноста дека согласно одлуката на Владата и согласно Законот за филмска дејност, оваа институција со ...

Тозија: Финансиската полиција и обвинителството покренаа истрага, Нема ниту серија „Македонија“, ниту документи, ниту ...

Либертас - 14.11.2017

Агенцијата за филм нема добиено серија, нема добиено документи, ниту известувања каде се потрошени парите што се веќе уплатени за првата серија од серијалалот „Македонија“, односно 80 отсто од 68 милиони денари.

Горјан Тозија: Агенцијата за филм нема добиено никаков материјал од серијата „Македонија“

Орбис - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија изјави дека до сега не добиле никаков снимен материјал од серијата „Македонија“. „По три месечни анализи и собирање на документи, сите релевантини иснтитуции се запознаени со правниот аспект од ...

Низ конструктивна атмосфера се дискутирало за проблемите во македонскиот филм...

Н.Македонија - 13.11.2017

Низ конструктивна атмосфера се дискутирало за проблемите во македонскиот филм Друштвото на филмски работници на Македонија во соработка со Агенцијата за филм на Македонија одржа трибина за состојбата во македонскиот филм и за неопходноста од промена ...

Од играната серија „Македонија“ нема ништо, Тозија бара „Јадран филм“ да ги врати парите

Локално - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија на денешниот брифинг во Владата, ги информираше новинарите дека согласно одлуката на Владата и согласно Законот за филмска дејност, оваа институција со која што тој раководи поведе постапки пред сите ...

Тозија: Немаме никаков продукт од серијата „Македонија“, не се знае каде се парите

Сител - 14.11.2017

Агенцијата за филм нема добиено серија, нема добиено документи, ниту известувања каде се потрошени парите што се веќе уплатени за првата серија од серијалалот „Македонија“, односно 80 отсто од 68 милиони денари.

(Видео) Агенцијата за филм нема добиено никаков снимен материјал од серијата „Македонија“

Sky - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, изјави дека до сега не добиле никаков снимен материјал од серијата „Македонија“. „По тримесечни анализи и собирање документи, сите релевантини институции се запознаени со правниот аспект од снимањето ...

Трибина на Друштвото на филмски работници за состојбата во македонскиот филм

Сител - 13.11.2017

Друштвото на филмски работници на Македонија во соработка со Агенцијата за филм на Македонија одржа трибина за состојбата во македонскиот филм и за неопходноста од промена на Законот за филмска дејност.

Агенција за филм на Македонија: „Јадран филм“ нема производ, парите ќе треба да ги вратат

iPortal - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија на денешниот брифинг со новинарите во Владата на Република Македонија, ги информираше новинарите и јавноста дека согласно одлуката на Владата и согласно Законот за филмска дејност, оваа институција со ...

Тозија: Немаме никаков продукт од серијата „Македонија“, не се знае каде се парите

МРТ - 14.11.2017

Владата донесе одлука да ја прекине натамошната исплата и да се бараат назад доделените речиси 1,2 милиона евра. Досега не сме добиле никаков снимен материјал од серијата „Македонија“ иако средствата се исплатени, а рокот е изминат- тврди првиот ...

Филмските работници формираа работна група која ќе ги сублимира забелешките за Законот за филмска дејност

МКД - 13.11.2017

Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) во соработка со Агенцијата за филм на Македонија одржа трибина на која се разговараше за состојбата во македонскиот филм и за неопходноста од промена на Законот за филмска дејност.

Тозија: ,,Јадран Филм“ го прекрши договорот и поведена е постапка за враќање на парите

AKO - 14.11.2017

Директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија на денешниот брифинг со новинарите во Владата на Република Македонија, ги информираше новинарите и јавноста дека согласно одлуката на Владата и согласно Законот за филмска дејност, оваа институција со ...

Тозија: Немаме никаков продукт од серијата „Македонија“, не се знае каде се парите

Шеталиште - 14.11.2017

Агенцијата за филм нема добиено серија, нема добиено документи, ниту известувања каде се потрошени парите што се веќе уплатени за првата серија од серијалот „Македонија“, односно 80 отсто од 68 милиони денари.

Тозија: Немаме никаков продукт од серијата „Македонија“, не се знае каде се парите

Канал 77 - 14.11.2017

И покрај тоа што договорот не е испочитуван, на сметката на продукцијата Јадран филм задолжена за серијата веќе легнале 68 милиони денари. Директорот на Агенцијата, Горјан Тозија вели дека телевизиската серија „Македонија“ е многу специфичен случај ...

Тозија: Агенцијата за филм нема добиено серија „Македонија“, покрената судска постапка за утврдување на одговорноста

Newsroom - 14.11.2017

„Агенцијата за филм нема добиено серија, нема добиено документи, ниту известувања каде се потрошени парите што се веќе уплатени за првата серија од серијалот „Македонија“, односно 80 отсто од 68 милиони денари“, соопшти на денешната ...