TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дождот го прекина фијаското на Владата, штетата е огромна: Заев загубен, Николовски на плажа, Аднан Џаферовски ...

Курир - 13.08.2017

Најголем дел од пожарите кои беснееја во Македонија се изгаснати благодарение на дождот кој врнеше во текот на ноќта и утринава, со што се потврдува дека временските услови ќе им помогнат на граѓаните, наместо институциите и владата предводена од ...

ЦУК: Изгаснати најголем дел од пожарите што беа активни

Телевизија Нова - 13.08.2017

Најголем дел од пожарите кои изминативе 10 дена беа активни, ставени се под целосна контрола по врнежите што утрово ја зафатија територијата на земјата, информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Дождот изгасна најголем дел од пожарите, соопшти ЦУК

Мета - 13.08.2017

Најголем дел од пожарите кои беа активни во земјава се изгаснати, по врнежите од дожд кои утрово ја зафатија Македонија, соопштија денеска од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Оттаму информираат дека пожари има на уште пет локации, кои се ...

Дождот го прекина фијаското на Владата, штетата е огромна: Заев загубен, Николовски на плажа

Пулс24 - 13.08.2017

Најголем дел од пожарите кои беснееја во Македонија се изгаснати благодарение на дождот кој врнеше во текот на ноќта и утринава, со што се потврдува дека временските услови ќе им помогнат на граѓаните, наместо институциите и владата предводена од ...

ЦУК: Дождот изгасна најголем дел од пожарите

Слободен Печат - 13.08.2017

Најголем дел од пожарите кои беа активни во земјава се изгаснати, по врнежите од дожд кои утрово ја зафатија Македонија, соопштија денеска од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Оттаму информираат дека пожари има на уште пет локации, кои се ...

Продолжуваат мерките против пожари во шумите во Охрид

Макфакс - 12.08.2017

Во рамките на кампањата „Лето без пожари“, продолжуваат мерките и превентивното делување за заштита на шумите, пасиштата и другите отворени простори од пожари на подрачјето на СВР Охрид. Кампањата е со цел поголема контрола, превентива и заштита на ...

Корзика: Поради пожари евакуирани 700 лица, претежно туристи

Телевизија Нова - 12.08.2017

Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Тие се евакуирани, откако ветровите кои дуваат до 120 километри на час ги проширија двата пожара.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Телевизија Нова - 12.08.2017

Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

Се уште беснеат пожари во Македонија

24 Вести - 11.08.2017

Трета недела како огнената стихија ја зафати Македонија. Изутрината повторно критично беше кај манастирот „Успение на Пресвета Богородица“, во месноста Трескавец кај Прилеп кој потоа беше ставен под контрола. Нов пожар се појави во струшко.

Активни пожари на територијата на Македонија

Алсат-М - 11.08.2017

Денес се појави нов пожар во струшкото село Богојци, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец над Прилеп е ставен под контрола. Исто така под контрола е и пожарот кај тетовска Гургурница и во гостиварското село Балиндол.

Грција, без образложение, итно ги повлекла авионите за гаснење пожари од Албанија

Алсат-М - 11.08.2017

Началникот на Генералштабот на грчката армија наредил итно повлекување на авионите за гаснење пожари од југот на Албанија, јави дописникот ...

Во Грција горат 54 пожари

А1 On - 11.08.2017

Грчките пожарникари денеска гаснат вкупно 54 пожари во различни делови на земјата, каде високите температури и умерените ветрови ги разгоруваат речиси сите потенцијални жаришта. Како што јави дописникот на МИА, според противпожарните служби, ниту ...

Ветрот и новите горештини повторно ги разгореа шумските пожари во Португалија

Курир - 12.08.2017

Зголемените температури и силните ветрови повторно ги распалија шумските пожари во Португалија, откако привременото заладување во јуни овозможи извесно смирување на бранот пожари, од кои, само во еден од нив загинаа 64 лица, пренесоа американските ...

Хрватска: Уапсен пироман кој подметнал 25 пожари

Макфакс - 11.08.2017

Полицијата во Истра приведе 44-годишен маж осомничен дека лани со запалка намерно потпалил 25 пожари, со што сторил кривично дело доведување во опасност на животот и имотот со опасно орудие или средство.

Грција ненадејно ги повлекла авионите за гаснење пожари од Албанија...

Н.Македонија - 11.08.2017

Грција ненадејно ги повлекла авионите за гаснење пожари од Албанија Началникот на Генералштабот на грчката армија наредил итно повлекување на авионите за гаснење пожари од југот на Албанија.

Овие мерки се преземени од МЗШВ за справување со пожарите

Фактор - 11.08.2017

Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство активно презема мерки за заштита на шумите од појава на пожарите. Согласно Законот за шуми, по барање на ЈП Македонски шуми на 11.07.2017 година, Министерот за земјоделство, шумарство и ...

Евакуација во Португалија поради пожари

Курир - 11.08.2017

Четири населени места се евакуирани во Португалија поради големиот број шумски пожари. Според податоци на португалската Служба за цивилна заштита, повеќе од 2.100 пожарникари гаснат пожари на 170 места на целата територија на земјата.

ПОЖАРИТЕ БЕСНЕАТ: Еве во кои делови на Македонија гори

Фактор - 11.08.2017

Пожарите во Македонија не стивнуваат, иако дел од нив се локализирани. Пожар има во струшкото село Богојци, а пожарот во близина на манастирот Трескавец кај Прилеп е ставен под контрола. Под контрола е и пожарот кај тетовското село Гургурница и во ...

Продолжуваат мерките против пожари во шумите во Охрид

Денар - 12.08.2017

Во рамките на кампањата „Лето без пожари“, продолжуваат мерките и превентивното делување за заштита на шумите, пасиштата и другите отворени простори од пожари на подрачјето на СВР Охрид. Кампањата е со цел поголема контрола, превентива и заштита на ...

Поради пожари евакуирани 700 лица на Корзика, претежно туристи

А1 On - 12.08.2017

Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Тие се евакуирани, откако ветровите кои дуваат до 120 километри на час ги проширија двата пожара.

Португалија гори: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Press24 - 12.08.2017

Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

Во Грција горат 54 пожари

Либертас - 11.08.2017

Грчките пожарникари денеска гаснат вкупно 54 пожари во различни делови на земјата, каде високите температури и умерените ветрови ги разгоруваат речиси сите потенцијални жаришта. Според противпожарните служби, ниту еден од пожарите не претставува ...

Уапсен пироман кој подметнал 25 пожари во Хрватска

Република - 11.08.2017

Полицијата во Истра приведе 44-годишен маж осомничен дека лани со запалка намерно потпалил 25 пожари, со што сторил кривично дело доведување во опасност на животот и имотот со опасно орудие или средство.

Грција, без образложение, итно ги повлекла авионите за гаснење пожари од Албанија

А1 On - 11.08.2017

Началникот на Генералштабот на грчката армија наредил итно повлекување на авионите за гаснење пожари од југот на Албанија, јави дописникот на МИА. – Со итна наредба на Началникот на грчката армија, без никакво образолежение, авионите „Канадер“ ...

Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство активно презема мерки за заштита на шумите од појава на ...

Бизнис Вести - 11.08.2017

Согласно Законот за шуми, по барање на ЈП Македонски шуми на 11.07.2017 година, Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, даде согласност за делумна забрана за движење во шумата или во одделни нејзини делови, во период ...

Португалија повторно во пламен - евакуирани 4 населени места

Press24 - 11.08.2017

Четири населени места се евакуирани во Португалија поради големиот број шумски пожари. Според податоци на португалската Служба за цивилна заштита, повеќе од 2.100 пожарникари гаснат пожари на 170 места на целата територија на земјата.

Кампања на полицијата и Македонски шуми за заштита од пожари

OhridNews - 12.08.2017

Во рамки на кампањата „Лето без пожари“, СВР Охрид спроведе кампања за превентивно делување за заштита на шумите, пасиштата и другите отворени простори од пожари. Целта на кампањата е поголема контрола, превентива и заштита на шумите од пожар, ...

Корзика: Поради пожари евакуирани 700 лица, претежно туристи

Алфа - 12.08.2017

Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Локално - 12.08.2017

– Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

Хрватска: Уапсен пироман кој подметнал 25 пожари

Точка - 11.08.2017

Полицијата во Истра приведе 44-годишен маж осомничен дека лани со запалка намерно потпалил 25 пожари, со што сторил кривично дело доведување во опасност на животот и имотот со опасно орудие или средство.

Грција без образложение итно ги повлекла авионите за гаснење пожари од Албанија

Канал 77 - 11.08.2017

Началникот на Генералштабот на грчката армија наредил итно повлекување на авионите за гаснење пожари од југот на Албанија – јави дописникот на МИА. – Со итна наредба на Началникот на грчката армија, без никакво образолежение, авионите „Канадер“ ...

Зголемени контролите во шумите како мерки против шумските пожари

А1 On - 11.08.2017

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека активно преземале мерки за заштита на шумите од појава на пожарите. „Согласно Законот за шуми, по барање на ЈП Македонски шуми на 11.07.2017 година, Министерот за ...

Во Португалија регистрирани 170 пожари

А1 On - 11.08.2017

Четири населени места се евакуирани во Португалија поради големиот број шумски пожари. Според податоци на португалската Служба за цивилна заштита, повеќе од 2.100 пожарникари гаснат пожари на 170 места на целата територија на земјата.

Поради пожар евакуирани се 700 лица на Корзика

ТВ21 - 12.08.2017

Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Тие се евакуирани, откако ветровите кои дуваат до 120 километри на час ги проширија двата пожара.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Курир - 12.08.2017

Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

ПОЛИЦИЈАТА ГО УАПСИ: Хрват намерно предизвикал 25 пожари

Фактор - 11.08.2017

На Истра полицијата уапси 44-годишен маж осомничен дека минатата година со запалка намерно подметнал 25 пожари. Со тоа сторил кривично дело доведување во опасност на животот и имотот со опасно орудие или средство.

Грција, без образложение, итно ги повлекла авионите за гаснење пожари од Албанија

Вечер - 12.08.2017

Началникот на Генералштабот на грчката армија наредил итно повлекување на авионите за гаснење пожари од југот на Албанија, јави дописникот на МИА. - Со итна наредба на Началникот на грчката армија, без никакво образолежение, авионите „Канадер" ...

Зголемени контролите во шумите како мерки против шумските пожари

Макфакс - 11.08.2017

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека активно презело мерки за заштита на шумите од појава на пожари. „Во согласност со Законот за шумите, по барање на ЈП „Македонски шуми“ на 11.7.2017 година, министерот за ...

Во Португалија регистрирани 170 пожари

Либертас - 11.08.2017

Четири населени места се евакуирани во Португалија поради големиот број шумски пожари. Според податоци на португалската Служба за цивилна заштита, повеќе од 2.100 пожарникари гаснат пожари на 170 места на целата територија на земјата.

Корзика во пламен

Телма - 12.08.2017

Шумските пожари кои веќе неколку дена беснеат на остовор Коризка ги принудија локалните власти синоќа и утрово да евакуираат над 700 лица, во најголем дел туристи од местата во кои тие престорјуваат а кои се во директна опасност да бидат зафатени од ...

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Сител - 12.08.2017

Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

МЗШВ презема мерки за заштита на шумите од пожари

Мета - 11.08.2017

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) активно презема мерки за заштита на шумите од појава на пожарите, реагираат од Министерството на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Корзика: Поради пожари евакуирани 700 лица, претежно туристи

Идивиди - 12.08.2017

Ајачо, 12 август 2017 (МИА) - Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Тие се евакуирани, откако ветровите кои дуваат до 120 километри на час ги проширија двата пожара.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Канал 77 - 12.08.2017

Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...

Зголемени контролите во шумите како мерки против шумските пожари

Скопје24 - 11.08.2017

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека активно презело мерки за заштита на шумите од појава на пожари. „Во согласност со Законот за шумите, по барање на ЈП „Македонски шуми“ на 11.7.2017 година, министерот за ...

Корзика: Поради пожари евакуирани 700 лица, претежно туристи

Press24 - 12.08.2017

Околу 700 лица, во најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Тие се евакуирани, откако ветровите кои дуваат до 120 километри на час ги проширија двата пожара.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

24 Вести - 12.08.2017

Португалија се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија португалските ...

МЗШВ: Активно преземаме мерки за заштита на шумите од појава на пожарите

Канал5 - 11.08.2017

Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство соопшти дека активно презема мерки за заштита на шумите од појава на пожарите. Согласно Законот за шуми, по барање на ЈП Македонски шуми на 11 јули министерот за земјоделство, шумарство и ...

Пожар на Корзика, евакуирани се стотици туристи

Макфакс - 12.08.2017

Околу 700 лица, од кои најголем дел туристи, синоќа се евакуирани на Корзика поради шумските пожари. Двата пожари биле проширени поради силниот ветер кој дува со брзина до 120 километри на час.

Португалија: 1.800 пожарникари се борат со шумските пожари

Либертас - 12.08.2017

– Португалија денеска се бори со нов бран шумски пожари додека во текот на викендов и натаму се прогнозираат високи температури. Околу 1.800 пожарникари со помош на стотина возила се обидуваат да изгаснат десетина пожари ширум земјата, соопштија ...