TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европска унија е карикатура од унија...!

Вечер - 14.11.2017

Лидерите на многуте европски држави застанале на страна на шпанскиот премиер Мариано Рој, а за кризата зборувале дека е "внатрешна работа на Шпанија Сменетиот каталонски лидер Карлес Пуџдемон ја критикуваше Европската унија поради одговорот на ...

Шпанската телевизија го пропрати Пучдемон со музика од „Истерувач на ѓаволот“

Newsroom - 14.11.2017

Шпанската државна телевија RTVE се најде на критика особено кај јавноста во Каталонија, бидејќи во позадина на снимка од разрешениот каталонски лидер Карлес Пучдемон емитувала музика од хорор филмот „Истерувач на ѓаволот“.

Мадрид ја обвинува Москва за вмешаност во каталонскиот референдум, Кремљ остро демантира

МРТ - 14.11.2017

Шпанските власти откриле групи стационирани од Руска територија кои преку активности на социјалните мрежи влијаеле врз резултатот на каталонскиот референдум. Обвинувања за кибернетичка шпионажа од Русија стигнаа и од британската премиерка Тереза Меј.

Рахој: На изборите во Каталонија нема да победат приврзаниците на независноста

А1 On - 14.11.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска изрази надеж дека на вонредните избори во Каталонија нема да победат приврзаниците на независност на автономната област. Во интервју за радио „Копе“, Рахој ги повика сите каталонски гласачи да ја изразат ...

Руската амбасада во Шпанија ги осуди наводите за вмешаност во ситуацијата со Каталонија

Макфакс - 14.11.2017

Дипломатското претставништво на Руската Федерација во Шпанија, ги осуди тврдењата за интервенција на Москва во ситуацијата со Каталонија. Претходно, Кремљ, исто така, истакна дека каталонската криза претставува домашен проблем за Шпанија.

Рахој: На изборите во Каталонија нема да победат приврзаниците на независноста

+инфо - 14.11.2017

- Ние ќе работиме со цел силите, кои ја поддржуваат независноста на Каталонија да не победат - истакна Рахој. Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска изрази надеж дека на вонредните избори во Каталонија нема да победат приврзаниците на независност ...

Рахој: Нема докази дека Русија интервенирала во Каталонија

Стандард - 14.11.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изрази денеска надеж дека на предвремените избори во Каталонија нема да победат приврзаниците на независноста на ентитетот, пренесе ТАСС. Во интервју за радио „Копе“, Рахој ги повика сите каталонски гласачи да ја ...

Мадрид ја обвинува Москва за вмешаност во каталонскиот референдум

МРТ - 14.11.2017

Шпанските власти откриле групи стационирани од руска територија кои преку активности на социјалните мрежи влијаеле врз резултатот од гласањето... Официјален Мадрид тврди дека одредени групи од Русија ги искористиле друштвените мрежи за организирање ...

Пучдемон смета дека има алтернативно решение освен независноста

Нетпрес - 14.11.2017

Отстранетиот каталонски претседател Карлес Пучдемон оценува дека е можно и некое поинакво решение освен независноста на неговата покраина и додева дека тој секогаш е за договор со Шпанија во разговорот објевен во белгискиот дневен весник Le Soir.

Пучдемон: Независноста на Каталонија не е единственото решение, постојат и други

МКД - 13.11.2017

Сменетиот каталонски претседател Карлес Пучдемон оцени дека е можно и некое друго решение освен независноста на неговиот регион и додаде дека тој е секогаш за договор со Шпанија, во интервју објавено во белгискиот весник Ле соар .

Шпанија истражува кој стои зад кампањата на дезинформации...

Н.Македонија - 13.11.2017

Шпанија истражува кој стои зад кампањата на дезинформации Шпанската министерка за одбрана Марија Долорес де Коспедал денеска соопшти дека Владата на Шпанија истражува кој стои зад ширењето на лажни инфорации во врска на шпанскиот регион Каталонија.

Шпанија истражува кој стои зад ширењето лажни вести за Каталонија

А1 On - 13.11.2017

Владата на Шпанија истражува кој стои зад ширењето на лажни информации во врска со прогласувањето на независност на Каталонија. – Многу такви акции доаѓаат од руската територија, но се уште не е возможно точно да се утврди нивниот извор, посочи ...

Пучдемон: Независноста не е единственото решение за Каталонија

Макфакс - 13.11.2017

Разрешениот претседател на Каталонија, Карлес Пучдемон, изјави дека независноста на Каталонија не е единствениот начин за решавање на кризата меѓу Мадрид и Барселона. На овој начин Пучдемон уште еднаш демонстрира подготвеност за постигнување на ...

Колау: Пучдемон предизвика катастрофа...

Н.Македонија - 13.11.2017

Градоначалничката на Барселона го критикуваше неодговорното однесување на Пучдемон и на неговите истомисленици, што, според неа, довело до политичка криза во Шпанија, пренесуваат светските медиуми Градоначалничката на Барселона, Ада Колау, го обвини ...

Пуџдемон: Независноста не е единствено решение за кризата во Каталонија

Локално - 13.11.2017

Симнатиот од власт лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон вели дека е подготвен да прифати нова врска со Шпанија што не вклучува независност. Во интервју за белгискиот весник Le Soir, 54-годишниот лидер заклучи дека „друго решение што не е независност ...

Шпанија открива: Имаше мешање од страна околу Каталонија

Канал5 - 13.11.2017

Министерот за надворешни работи на Шпанија, Алфонсо Дастис изјави дека ќе ги запознае колегите од ЕУ за наводното “сајбер мешање“ од Русија и другите делови на светот. Дастис изјавил дека податоците покажуваат оти имало “интернет сообраќај“ од ...

Имало надворешно мешање во Каталонија, тврди шефот на шпанската дипломатија

Мета - 13.11.2017

Шефот на шпанската дипломатија, Алфонсо Дастис изјави дека ќе ги запознае колегите од ЕУ со наводното „кибернетичко мешање“ од Русија и други делови од светот. Дастис рече дека податоците покажуваат дека имало „интернет сообраќај“ на медиумските ...

Пучдемон: Независноста не е единственото решение за Каталонија

Стандард - 13.11.2017

Отстранетиот каталонски лидер Карлес Пучдемон изјави дека „секогаш“ бил подготвен да прифати „друга врска со Шпанија“ и дека „се уште е можно“ алтернативно на независноста решение, пренесе „Ел Мундо“.

Пуџдемон удри по ЕУ: Европската унија е карикатура (Видео)

Република - 13.11.2017

Сменетиот каталонски лидер, Карлес Пуџдемон, ја критикуваше Европската унија поради нејзиниот одговор на кризната во Каталонија, поточно поради поддршката која Брисел ја дава на Мадрди, нарекувајќи ја унијата „карикатура на она што Европа е, и што ...

Во Брисел ќе дискутираат за „руската поддршка“ на независноста на Каталонија

Нетпрес - 13.11.2017

Шпанскиот министер за надворешни рабптио Алфонсо Дастис има намера да го покрене во понеделникот на средбата на челнциите на дипломатиите на земјите членки на Европската унија во Брисел прашањето за наводната руска поддршка на севеористочната ...

Каталонските автономисти во Брисел ѝ се обратија на ЕУ

Нетпрес - 13.11.2017

Неколку стотици каталонски автономисти протестираа во неделата во белгиската престолнина Брисел обраќајќи ѝ се на Европската унија барајќи „да ја одбрани демократијата во Каталонија во име на вредностите кои ја втемелија Европа“.

Рахој: На изборите во Каталонија нема да победат приврзаниците на независноста

Орбис - 14.11.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска изрази надеж дека на вонредните избори во Каталонија нема да победат приврзаниците на независност на автономната област. Во интервју за радио „Копе“, Рахој ги повика сите каталонски гласачи да ја изразат ...

Руската амбасада во Шпанија ги осуди наводите за вмешаност во ситуацијата со Каталонија

Точка - 14.11.2017

Дипломатското претставништво на Руската Федерација во Шпанија, ги осуди тврдењата за интервенција на Москва во ситуацијата со Каталонија. Претходно Кремљ, исто така, истакна дека каталонската криза претставува домашен проблем за Шпанија.

Рахој: На изборите во Каталонија нема да победат приврзаниците на независноста

Локално - 14.11.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска изрази надеж дека на вонредните избори во Каталонија нема да победат приврзаниците на независност на автономната област. Во интервју за радио „Копе“, Рахој ги повика сите каталонски гласачи да ја изразат ...

Мадрид ја обвини Москва за вмешаност во каталонскиот референдум

Поглед - 14.11.2017

Официјален Мадрид тврди дека одредени групи од Русија ги искористиле социјалните мрежи за организирање на каталонскиот референдум за независност со цел да ги дестабилизираат Шпанија и Европската унија.

Пуџдемон смета дека има алтернативно решение освен независноста

Точка - 14.11.2017

Отстранетиот каталонски претседател Карлес Пуџдемон оценува дека е можно и некое поинакво решение освен независноста на неговата покраина и додева дека тој секогаш е за договор со Шпанија во разговорот објевен во белгискиот дневен весник Le Soir.

Шпанија истражува кој стои зад кампањата на дезинформации

Сител - 13.11.2017

Шпанската министерка за одбрана Марија Долорес де Коспедал денеска соопшти дека Владата на Шпанија истражува кој стои зад ширењето на лажни инфорации во врска на шпанскиот регион Каталонија.

Шпанија истражува кој стои зад ширењето лажни вести за Каталонија

Орбис - 13.11.2017

Владата на Шпанија истражува кој стои зад ширењето на лажни информации во врска со прогласувањето на независност на Каталонија. – Многу такви акции доаѓаат од руската територија, но се уште не е возможно точно да се утврди нивниот извор, посочи ...

Пучдемон: Независноста не е единственото решение за Каталонија

Вечер - 13.11.2017

Разрешениот претседател на Каталонија, Карлес Пучдемон, изјави дека независноста на Каталонија не е единствениот начин за решавање на кризата меѓу Мадрид и Барселона. На овој начин Пучдемон уште еднаш демонстрира подготвеност за постигнување ...

Имало надворешно мешање во Каталонија, тврди шефот на шпанската дипломатија

Локално - 13.11.2017

Шефот на шпанската дипломатија, Алфонсо Дастис изјави дека ќе ги запознае колегите од ЕУ со наводното „кибернетичко мешање“ од Русија и други делови од светот. Дастис рече дека податоците покажуваат дека имало „интернет сообраќај“ на медиумските ...

Во Брисел ќе дискутираат за „руската поддршка“ на независноста на Каталонија

Точка - 13.11.2017

Шпанскиот министер за надворешни работи Алфонсо Дастис има намера да го покрене во понеделникот на средбата на челнциите на дипломатиите на земјите членки на Европската унија во Брисел прашањето за наводната руска поддршка на севеористочната шпанска ...

Руската амбасада во Шпанија ги осуди наводите за вмешаност во ситуацијата со Каталонија

Sky - 14.11.2017

Дипломатското претставништво на Руската Федерација во Шпанија ги осуди тврдењата за интервенција на Москва во ситуацијата со Каталонија. Претходно Кремљ, исто така, истакна дека каталонската криза претставува домашен проблем за Шпанија.

Се спрема ли местење на резултатите: Шпанскиот премиер вели дека на изборите во Каталонија нема да победат ...

Телевизија Нова - 14.11.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска изрази надеж дека на вонредните избори во Каталонија нема да победат приврзаниците на независност на автономната област. Во интервју за радио „Копе“, Рахој ги повика сите каталонски гласачи да ја изразат ...

Дали Москва е вмешана во каталонскиот референдум?

Фактор - 14.11.2017

Властите во Шпанија откриле групи стационирани од руска територија кои преку активности на социјалните мрежи влијаеле на резултатот на каталонскиот референдум. Ова се правело со цел да ги дестабилизираат Шпанија и Европската унија.

Пуџдемон: Независноста не е единственото решение за Каталонија

Точка - 13.11.2017

Разрешениот претседател на Каталонија, Карлес Пуџдемон, изјави дека независноста на Каталонија не е единствениот начин за решавање на кризата меѓу Мадрид и Барселона. На овој начин Пуџдемон уште еднаш демонстрира подготвеност за постигнување ...

Рахој: На изборите во Каталонија нема да победат приврзаниците на независноста

Либертас - 14.11.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска изрази надеж дека на вонредните избори во Каталонија нема да победат приврзаниците на независност на автономната област. Во интервју за радио „Копе“, Рахој ги повика сите каталонски гласачи да ја изразат ...

Пуџдемон: Независноста не е единствено решение за кризата во Каталонија

Република - 13.11.2017

Разрешениот претседател на Каталонија, Карлос Пуџдемон, изјави дека независноста на Каталонија не е единствениот начин за решавање на кризата меѓу Мадрид и Барселона. На овој начин Пуџдемон уште еднаш демонстрира подготвеност за постигнување ...

Рахој: На изборите во Каталонија нема да победат приврзаниците на независноста

Сител - 14.11.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска изрази надеж дека на вонредните избори во Каталонија нема да победат приврзаниците на независност на автономната област. Во интервју за радио „Копе“, Рахој ги повика сите каталонски гласачи да ја изразат ...