TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ако продолжи кризата наместо раст ќе има рецесија

Р.С.Европа - 20.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд ја намали проекцијата за економски раст на земјава од 3,5 на 3,2 проценти. Домашните аналитичари сметаат дека и тоа е оптимистичка прогноза ако кризата продолжи.

Ерата „Трамп“ – нов предизвик за ММФ

Стандард - 20.04.2017

Во 70-годишната историја на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) финансиските кризи и политички спорови не биле туѓи на институцијата, но сега таа е соочена со ново предизвик: американска администрација, која принципиелно се противи на некои од ...

ММФ очекува пораст на македонскиот БДП од 3,2 отсто ...

Н.Македонија - 20.04.2017

ММФ очекува пораст на македонскиот БДП од 3,2 отсто Македонската економија годинава ќе има пораст од 3,2, а следната од 3,4 отсто, предвидува Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во својата најнова прогноза.

РАСТ НА ЕКОНОМИЈАТА: Лет во место!

Фактор - 20.04.2017

Македонската економија е практично во стагнација, сметаат економистите и аналитичарите. По веста дека ММФ ја намали проекцијата за економскиот раст на 3,2 отсто, неколку прашања легитимно се поставуваат.

Ерата „Трамп“ – нов предизвик за ММФ

Шеталиште - 21.04.2017

Во 70-годишната историја на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) финансиските кризи и политички спорови не биле туѓи на институцијата, но сега таа е соочена со ново предизвик: американска администрација, која принципиелно се противи на некои од ...

ММФ прогнозира раст од 3,2%

Телма - 19.04.2017

ММФ ја намали прогнозата за економски раст. Наместо 3,6% колку што се предвидуваше лани, сега очекувањата се спуштени на 3,2% за цела 2017 година односно 3,4% за следната. Ваквите бројки не треба да не радуваат вели универзитетскиот професор Никола ...

Прогнозите на ММФ не се причина за оптимизам

Deutsche Welle - 19.04.2017

ММФ ја намали проекцијата за растот на македонската економија. Политичката криза и „билдањето“ на јавниот долг се заканува дополнително да ја урниса. Експертите се загрижени. Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за економски раст на ...

Намалени проекции за раст на економијата

24 Вести - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за економски раст на земјава од 3,5 % на 3,2 %. Според проекциите на монетарците пред нас се Албанија со раст од 3,7 %, Косово од 3,5 % , Црна Гора со 3,3 %.

ММФ ја намали прогнозата за економски раст на Македонија

Алсат-М - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за економски раст на Македонија. Во последниот извештај се предвидува македонската економија годинава да оствари раст од 3,2 насто што е помалку од есенската, според која растот требаше да изнесува ...

ММФ ја намaли прогнозата за економски раст

24 Вести - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за економски раст на земјава од 3,5 % на 3,2 %. Според проекциите на монетарците пред нас се Албанија со раст од 3,7 %, Косово од 3,5 % , Црна Гора со 3,3 %.

ММФ - Македонската економија со раст од 3,2 отсто во 2017 година

Р.С.Европа - 19.04.2017

Македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а следната 3,4 проценти, предвидува Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во својата најнова прогноза. Според податоците до 2022 година растот на македонскиот БДП се очекува да се движи до 3,8 ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4

А1 On - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

Турција со критика за ММФ откако Фондот ја намали прогнозата за нивниот економски раст за 2017.

А1 On - 19.04.2017

Турскиот вицепремиер Мехмет Шимшек ја искритикува ревидираната прогноза на Меѓународниот монетарен фонд за економскиот раст на Турција во 2017 година, пренесе весникот „Хуриет дејли њуз“. Меѓународниот монетарен фонд ја намали својата прогноза за ...

ММФ ја намали прогнозата на економски раст од 3,5 на 3,2 % за годинава

ТВ21 - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за економски раст за оваа година. Во новата економска прогноза се предвидува македонската економија годинава да оствари економски раст од 3,2 отсто што е помалку од есенската според која, растот ...

ММФ прогнозира раст на македонската економија од 3,2% за оваа година

Сител - 19.04.2017

Раст на македонската економија за 3,2% оваа година и за 3,4% догодина. Ова е најновата прогноза на Меѓународниот монтерен фонд во редовниот извештај за економските изгледи во пресрет на пролетните средби во Вашингтон.

ММФ: Раст на на БДП на Србија оваа година од 3,0%, додека за идната година се проценува раст од 3,5%

Шеталиште - 19.04.2017

Вашингтон – ММФ ја потврди прогнозата за растот на БДП на Србија за оваа година од 3,0 отсто, додека за идната година проценува раст од 3,5 отсто. Институцијата, во текот на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светската банка во Вашингтон, ...

ММФ предвидува раст од 3,2% на македонската економија

Бизнис Инфо - 19.04.2017

Фото: ММФ Меѓународниот монетарен фонд ( ММФ ) предвидува македонската економија оваа година да забележи раст од 3,2%. Во светски рамки, проекциите се на ниво од 3,5% оваа година и 3,6% во 2018 година.

ММФ: намалени проекции, загрижувачки долг

Денар - 19.04.2017

Намалени проекциите за раст на македонската економија. Според најновите анализи на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), македонскиот БДП ќе се зголеми за 3.2% во 2017-та, 3.4% во 2018-та и 3.8% во 2019-та.

Експерти: Сериозни се последиците од политичките случувања врз економијата

МРТ - 19.04.2017

Раст од 3,2 проценти на македонската економија, а догодина од 3,4 насто превидува Меѓународниот монетарен фонд. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во Вашингтон, се посочува дека растот на македонскиот ...

ММФ ја намали проекцијата за раст на македонската економија од 3.5% на 3.2%

Алфа - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд ја намали проекцијата за раст на македонската економија годинава од претходните 3 и пол на 3.2 %. За следната 2018-та фондот проектира зголемување од 3.4% и постепен раст до 3.8% во 2022-та година.

ММФ ги зголеми прогнозите: Светот го очекува поголем раст

Денар - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) објави вчера дека очекува забрзување на глобалниот економски раст во оваа година. Се очекува дека економијата на глобално ниво благо ќе пораснe и тоа за 3,5 проценти годишно што е пооптимистична прогноза во однос ...

ММФ ги намали проeкциите за растот на македонската економија

Денар - 19.04.2017

Економијата на светско ниво ќе забележи раст во текот на наредната година. Ова е наведено во годишниот извештај на Mеѓународниот монетарен фонд(ММФ), кој најновите економски прогнози за целиот свет ги претстави во документот „Светски економски ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 проценти, следната 3,4

МРТ - 19.04.2017

Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска Банка во Вашингтон, се посочува дека растот на македонскиот БДП до 2022 ќе се движи до 3,8 насто. Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува ...

ММФ ја намали прогнозата за пораст на економијата од 3,5 на 3,2 отсто

Мета - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд ги намали проекциите за пораст на македонската економија за 2017 година. Во најновата пролетна прогноза се предвидува пораст од 3,2 проценти, за разлика од есенската прогноза на ММФ која предвидуваше 3,5 отсто пораст.

Во 2017 година економскиот раст на Грција ќе достигне 2,2%

Точка - 19.04.2017

Економскиот раст на Грција ќе достигне 2,2% во 2017 година и 2,7% во 2018 година, објави Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), пренесува во средата ANA-MPA. Во извештајот, исто така, се истакнува дека економијата на земјата ќе се намали до 2022 ...

Прогнозите на ММФ не се причина за оптимизам

Канал 77 - 20.04.2017

ММФ ја намали проекцијата за растот на македонската економија. Политичката криза и „билдањето“ на јавниот долг се заканува дополнително да ја урниса. Експертите се загрижени.Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за економски раст на ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4

Канал5 - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

ТУРЦИЈА СО КРИТИКА ЗА ММФ: Фондот ја намали прогнозата за нејзиниот економски раст за 2017 година

Телеграф - 19.04.2017

ММФ од 2,9 на 2,5 проценти ја намали својата прогноза за економскиот раст на Турција за 2017 година, а непроменета ја задржа прогнозата за раст од 3,3 проценти во 2018 година Турскиот вицепремиер Мехмет Шимшек ја искритикува ревидираната прогноза на ...

ММФ ја намали прогнозата на економски раст од 3,5 на 3,2 % за годинава

Бриф - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за економски раст за оваа година. Во новата економска прогноза се предвидува македонската економија годинава да оствари економски раст од 3,2 отсто што е помалку од есенската според која, растот ...

ММФ прогноза: Македонија со економски раст од 3,2 проценти во 2017

Нова ТВ - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предвидува раст на македонската економија оваа година од 3,2%. -Нашата нова проекција за 2017 година во април е повисока од онаа што ја очекувавме во последната проекција.

Светот го очекува поголем економски раст

Вечер - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) објави вчера дека очекува забрзување на глобалниот економски раст во оваа година. Се очекува дека економијата на глобално ниво благо ќе пораснe и тоа за 3,5 проценти годишно што е пооптимистична прогноза во однос ...

ММФ ја намали прогнозата за пораст на економијата од 3,5 на 3,2 отсто

Локално - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд ги намали проекциите за пораст на македонската економија за 2017 година. Во најновата пролетна прогноза се предвидува пораст од 3,2 проценти, за разлика од есенската прогноза на ММФ која предвидуваше 3,5 отсто пораст.

Eкономскиот раст на Грција во 2017-та ќе достигне 2,2%

Денар - 19.04.2017

Економскиот раст на Грција ќе достигне 2,2% во 2017 година и 2,7% во 2018 година, објави Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), пренесува во средата ANA-MPA. Во извештајот, исто така, се истакнува дека економијата на земјата ќе се намали до 2022 ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4

Телевизија Нова - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

MМФ со нова прогноза за економскиот раст на Македонија - од 3,5 на 3,2 %

МКД - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд ја намали прогнозата за економски раст за Македонија за 2017 година - првичната прогноза беше 3,5 %, а сега е 3,2 отсто, а за 2018 година предвиден е раст тод 3,4 %.

Eкономскиот раст на Грција годинава ќе достигне 2,2 отсто

Вечер - 19.04.2017

Економскиот раст на Грција ќе достигне 2,2% во 2017 година и 2,7% во 2018 година, објави Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), пренесува во средата ANA-MPA. Во извештајот, исто така, се истакнува дека економијата на земјата ќе се намали до 2022 ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2%, следната 3,4

Курир - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4

ТВ21 - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто - следната 3,4

Press24 - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4

Сител - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2%, следната 3,4

Пулс24 - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

ММФ прогнозира годинава раст на македонската економија од 3,2 отсто

+инфо - 19.04.2017

Во најновата економска прогноза ММФ предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе ...

ММФ ПОТВРДИ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4

Телеграф - 19.04.2017

ММФ и во 2018 година предвидува највисок економски раст од 4,1 проценти да оствари Албанија, а по неа се Косово со 3,6, БиХ и Србија со 3,5, Македонија и Црна Гора со 3,4, а најмал раст ќе имаат Бугарија со 2,7 и Хрватска со 2,6 отсто Меѓународниот ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4...

Н.Македонија - 19.04.2017

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4 Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти.

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2%, следната 3,4

Република - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4

Вечер - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4

Нетпрес - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4

Репортер - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...

Какви се прогнозите на ММФ за растот во Македонија и регионот?

Фактор - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека економијата на Македонија годинава ќе порасне за 3,2%. За 2018 година прогнозата за раст е 3,4%. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и ...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто, следната 3,4

Вест - 19.04.2017

Меѓународниот монетарен фонд во најновата економска прогноза предвидува дека македонската економија годинава ќе има раст од 3,2 отсто, а догодина од 3,4 проценти. Во документот објавен на традиционалното пролетно заседание на ММФ и Светска банка во ...