TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фероинвест од друг агол

Либертас - 13.09.2017

Претпоставката дека актуелниот вицепремиер може да се однесува спротивно на законот или да влијае други во неговата зона да се однесуваат спротивно на законот, произлегува од богатото криминално наследство на македонската политичка елита, кое на ...

ВМРО-ДПМНЕ - Анѓушев функцијата ја користи за огромни профити

Р.С.Европа - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ наведува дека Кочо Анѓушев функцијата вицепремиер во владата на СДСМ ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

Владата на СДСМ ги брка инвеститорите за да цветаат бизнисите на Заев и Анѓушев

Курир - 13.09.2017

Додека неколку илјади македонски граѓани стравуваат дека ќе останат без работно место и егзистенција ако странски компании одлучат да ја напуштат земјава, челниците во македонската Влада тријат раце.

Србов: Функцијата вицепремиер во Владата на СДС Анѓушев ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми

Курир - 13.09.2017

Кочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

Случај Фероинвест: Според законот сѐ е во ред, но законот не е во ред

Deutsche Welle - 13.09.2017

Според експерти, законската обврска на службено лице да се откаже од управувањето со фирмата во кој е сопственик, не ја елиминира опасноста од можно влијание преку неговите јавни овластувања Според законот нема судир на интереси, на практично има ...

Со криминалниот тендер на ЕЛЕМ вицепремиерот Анѓушев ќе тежи 30 милиони евра, а ќе се омрси и кланот Заеви

Република - 13.09.2017

Најбогатиот функционер во Македонија, вицепремиерот Кочо Анѓушев, според анкетниот лист тежи меѓу 27 и 28 милиони евра. Според анкетниот лист кој Анѓушев им го подели на новинарите, тој поседува возен парк од околу 300.000 евра, една куќа и пет ...

Странските инвеститори си заминуваат од Македонија, цветаат бизнисите на Заеви и Анѓушев

Република - 14.09.2017

Повеќе од 20.000 вработени стравуваат за своите работни места, а со сигурност 1500 останаа без работа со пренасочување на капиталот во Србија на фирма заинтерсирана да инвестира во Македонија, но тоа не ја тревожи македонската влада, која од ...

Има ли етичка и морална одговорност кај вицепремиерот Анѓушев?

Канал5 - 12.09.2017

Сопственикот на фирмата ги креира целите на компанијата, управителот го слуша и ги спроведува, вака поранешниот антикорупционер, Воислав Зафировски го коментира случајот со фирмата на Анѓушев, која ќе се наддава за државен тендер.

Перински: Анѓушев по срамниот скандал каде на најдрзок начин се обиде парите на граѓаните да ги смести во својот џеб, ...

Курир - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...

Србов: Вицепремиерот Анѓушев ја користи својата позиција за создавање огромни профити на неговите фирми

Република - 13.09.2017

Кочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

ВМРО-ДПМНЕ: Смешно е образложението на Анѓушев дека ништо не е спорно во добивањето на тендерот

Телевизија Нова - 12.09.2017

Вицепремиерот Кочо Анѓушев се обидува да ја изманипулира јавноста со оправдување дека тој не е управител на фирмата Фероинвест која е во игра за тендер за набавка на гуми за РЕК Битола, туку само сопственик, обвини денеска ВМРО ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Смешно е образложението на Анѓушев дека ништо не е спорно во добивањето на тендерот

Канал5 - 12.09.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ и денеска обвинуваат дека можеби Кочо Анѓушев се откажал од својата плата кога стапи на функцијата, но своето домашно салдо го надокнадувал со ...

Случај Фероинвест: Според законот сѐ е во ред, но законот не е во ред

Либертас - 13.09.2017

Според експерти, законската обврска на службено лице да се откаже од управувањето со фирмата во кој е сопственик, не ја елиминира опасноста од можно влијание преку неговите јавни овластувања, пишува Дојче веле .

Перински: Анѓушев си додели тендер сам на себе, веднаш да си поднесе оставка

Република - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Анѓушев се однесуваат како буџетот да е нивна приватна сметка

А1 On - 13.09.2017

„Кочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

Случај Фероинвест: Според законот сѐ е во ред, но законот не е во ред

Локално - 13.09.2017

Според експерти, законската обврска на службено лице да се откаже од управувањето со фирмата во кој е сопственик, не ја елиминира опасноста од можно влијание преку неговите јавни овластувања, пишува Дојче веле .

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев си доделил тендер сам на себе

А1 On - 12.09.2017

„Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев функцијата ја користи за стекнување огромни профити

Канал5 - 13.09.2017

Кочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев си доделил тендер сам на себе од ЕЛЕМ

Вечер - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест", обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев функцијата ја користи за стекнување огромни профити

Сител - 13.09.2017

Kочо Анѓушев, функцијата вицепремиер во владата на Социјал-демократскиот сојуз ја користи за создавање на огромни профити за сопствените фирми, а не за унапредување на стандардот на граѓаните и државата.

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев си доделил тендер од ЕЛЕМ сам на себе

Сител - 12.09.2017

Кочо Анѓушев си додели тендер сам на себе од 2.6 милиони евра и тоа од државната фирма ЕЛЕМ на својата фирма „Фероинвест“. Можеби Кочо Анѓушев се откажа од својата плата кога стапи на функцијата, но очигледно своето домашно салдо го надокнадува со ...