TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јајца загадени со инсектицид пронајдени и во Шпанија

Канал5 - 13.08.2017

Производи од јајца загадени со инсектицид, откриени се во прехранбената индустрија на северот на Шпанија, а тоа е прв пат да биде пронајдена хемикалија во јајцата во таа земјата, откако е предизвикана криза ширум Европа, пренесува „АФП“.

ЕК: Вонреден состанок поради штетните јајца

Макфакс - 13.08.2017

Европската комисија ќе свика вонреден министерски состанок поради скандалот со јајцата контаминирани со инсектицид, во настојувањата да им стави крај на обвинувањата и омаловажувањата, изјавил еврокомесарот задолжен за здравство, Витенис ...

Контаминираните јајца стигнаа и во Шпанија

Макфакс - 12.08.2017

Производи со јајца контаминирани со штетниот инсектицид се појавија и во Шпанија, во прехранбена компанија на северот на земјата, соопштија властите во Мадрид. „Околу 20.000 пакувања пастеризирани јајца во течна состојба се заразени со фипронил.

Скандалот со отровните јаца се рашири и во Шпанија

Канал5 - 12.08.2017

Јајцата во кои има од отровниот инсектицид фепронил се продаваат во 18 земји . Производи на база на јајца во кои има фепрнил се пронајдени и во Шпанија . Околу 20 илјади пакувања пастеризирани јајца во течна состојба , кои биле отруени со ...

Во Романија и во Словачка се внесени контаминирани јајца

Стандард - 12.08.2017

Еден тон жолчка од јајце, контаминирана со фипронил, купена во Германија, била откриен во западниот романски округ Тими, соопштија романските власти. Серијата е пронајдена во магацин, каде што била доставена, и не достигнала до комерцијална употреба.

ЕК: Вонреден состанок поради штетните јајца

Тера - 13.08.2017

Европската комисија ќе свика вонреден министерски состанок поради скандалот со јајцата контаминирани со инсектицид, во настојувањата да им стави крај на обвинувањата и омаловажувањата, изјавил еврокомесарот задолжен за здравство, Витенис ...

Зошто секогаш одново отровни хемикалии во нашата храна?

Deutsche Welle - 12.08.2017

Скандалот околу затруените јајца со фипронил вклучи многу аларми во Германија. Но, како тие забранети супстанции воопшто стигнуваат во нашите чинии? И како во иднина да се спечат такви скандали? Извештаите за јајцата кои се контаминирани со отровни ...

ЕУ го вклучи алармот за јајцата зачинети со инсектицид ...

Н.Македонија - 12.08.2017

Контаминирани јајца се пронајдени во најмалку 11 земји-членки на Европската Унија, а откако на 1 август во јавноста се појави аферата, милион јајца и производи на база на јајца се повлечени од полиците во супермаркетите низ Европа.

Контаминираните јајца стигнаа и во Шпанија

Канал 77 - 13.08.2017

Производи со јајца контаминирани со штетниот инсектицид се појавија и во Шпанија, во прехранбена компанија на северот на земјата, соопштија властите во Мадрид. „Околу 20.000 пакувања пастеризирани јајца во течна состојба се заразени со фипронил.

ЕК свикува вонреден состанок за аферата со контаминираните јајца

Телма - 11.08.2017

Во петнаесет земји членки на Европската унија, Швајцарија и Хонг Конг пристигнале и биле продавани јајцата контаминирани со фипронил. Двајца раководители на компании се уапсени во заеднички рации на властите во Белгија и Холандија, по откривањето на ...

Аферата со затруените јајца се шири низ Европа

24 Вести - 11.08.2017

Скандалот со затруените холандски јајца се шири низ цела Европа. Европската комисија информира дека јајцата контаминирани со инсектицидот „фипронил“ се нашле на пазарите во 15 земји членки на ЕУ, како и во Хонг Конг и во Швајцарија.

Токсичните јајца од Холандија биле извезени и во Источна Европа

Сител - 11.08.2017

Токсчините јајца од Холандија пронајдени и во источна Европа. Жителите во паника. Европската комисија закажа вонреден состанок на 26 септември за да се стави крај на препукувањата меѓу европските земји за тоа кој е виновен за појавата на јајцата со ...

ЕУ: Повеќе држави од ЕУ, Хонг Конг и Швајцарија погодени од скандалот со токсичните јајца

А1 On - 11.08.2017

Повеќе држави од Европската унија, Хонг Конг и Швајцарија се погодени од скандалот со загадени јајца со инсектицидот фипронил, соопшти денеска Европската комисија. Портпаролот на Европската комисија Даниел Росарио изјави дека Хонг Конг беше ...

15 држави од ЕУ погодени од аферата со загадените јајца

Стандард - 11.08.2017

Најмалку 15 европски земји се погодени од растечкиот скандал со контамираните јајца со „фипронил“. Европската комисија соопшти денеска дека освен Белгија, Холандија, Германија и Франција, каде незаконскиот инсектицид е откриен во живинарски фарми, ...

Холандските контаминирани јајца откриени во 15 земји

Телевизија Нова - 11.08.2017

Контаминирани јајца пристигнале во 15 земји членки на европската унија, Хонг Конг и Швајцарија, соопшти Европската комисија, од каде истакнаа дека за прашањето е свикан состанок меѓу министрите на засегнатите земји закажан за 26 септември.

Скандалот со контаминираните јајца се прошири во 17 држави

Точка - 11.08.2017

Европската комисија објави денеска дека јајцата контаминирани со инсектицидот „фипронил“ се нашле на пазарите во 15 земји членки на ЕУ, како и во Хонг Конг и во Швајцарија. Контаминираните јајца се дистрибуирани во Шведска, Велика Британија, ...

Јајцата што содржат фипронил откриени во 15 земји на ЕУ, Хонг Конг и Швајцарија

Шеталиште - 11.08.2017

Петнаесет земји на ЕУ, како и Хонг Конг и Швајцарија добија јајца контаминирани со инсектицидот фипронил, вели Европската комисија. Комисијата ќе одржи состанок со министрите и регулаторите на 26-ти септември.

Токсичните јајца од Холандија биле извезени и во Источна Европа

Скопје24 - 11.08.2017

Токсчините јајца од Холандија пронајдени и во источна Европа. Жителите во паника. Европската комисија закажа вонреден состанок на 26 септември за да се стави крај на препукувањата меѓу европските земји за тоа кој е виновен за појавата на јајцата со ...

Скандалот со контаминираните јајца се прошири во 17 држави

Кајгана - 11.08.2017

Европската комисија соопшти денеска дека јајцата контаминирани со инсектицидот „фипронил“ се нашле на пазарите во 15 земји членки на ЕУ, како и во Хонгконг и во Швајцарија. Контаминираните јајца се дистрибуирани во Шведска, Велика Британија, ...

АХВ: Јајцата во Македонија се безбедни за јадење

Скопје инфо - 12.08.2017

Токсчините јајца од Холандија пронајдени и во источна Европа. Жителите во паника. Европската комисија закажа вонреден состанок на 26 септември за да се стави крај на препукувањата меѓу европските земји за тоа кој е виновен за појавата на јајцата со ...