TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе вее снег четири дена по ред - еве што не очекува

Press24 - 11.01.2017

Според оваа временска прогноза од понеделник до четврток не очекуваат врнежи од снег а со самото тоа значи дека температурите ќе варираат околу нулата и нема да бидат толку ниски како пред некој ден кога се разбудивме во ...

Битола најстудена, а каква е проодноста на патиштата?

Тера - 11.01.2017

Утрово Битола беше најстудениот град во Македонија со измерени -22 степена. Освен тоа претпладнето врнеше и снег. И утре изутрина утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15 степени, а дневните ќе бидат во благ пораст.

Заглавени камиони, проодни патишта, најави за нов снег

Алфа - 11.01.2017

На сибирски температури, заглавени и смрзнати. 70 камиони чекаат за влез во Грција. Грчките власти ги спуштија рампите на граничниот премин Евзони. На сибирски температури, заглавени и смрзнати. 70 камиони чекаат за влез во Грција.

Источна Европа под снег Скопје

+инфо - 11.01.2017

Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги откажаа патувањата. Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се ...

Метео: Ниски утрински температури

МРТ - 11.01.2017

Утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15 степени, а максималните ќе бележат пораст. Утре во Македонија ќе преовладува сончево време на места со мала облачност и со слаб северозападен, а во западните делови умерен ветер од западен ...

(ВИДЕО) СОВЕТ НА ЕКСПЕРТИ: Погледнете како Финците се облекуваат на минусни температури!

Фактор - 11.01.2017

Студените минусни температури и овие денови ќе не дружат според метеоролозите и нивните најави. Затоа убаво е да се послушаат советите на докторите за слоевито облекување. Истото ви го препорачуваат и Финците на кои температура од -15 степени ...

Пораст на температурата но и нов снег - од петок!

Канал5 - 11.01.2017

Нов влажен бран ќе има од петок кон крајот на денот и во сабота, кога на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег, а на пониските места врнежи од дожд и снег. Снежна покривка до изутрина (во см.

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

Курир - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

Атина блокирана од снег, состојбата со мигрантите критична

МРТ - 11.01.2017

Сликата на Атина под снежна обвивка по целовечерните врнежи од снег не е видена во последната декада. Поради снегот кој што предизвика помали застои во сообраќајот, сите училишта во Атина вчера беа затворени, поради лизгавите патишта.

Од петок зголемување на температурите, од сабота нов снег

Нова ТВ - 11.01.2017

Најстудено утрово е во Битола -22 степени, потоа -20 Тетово и Маврово, -19 Лазарополе, -18 Скопје, -17 Прилеп, -16 Берово -15 Дебар и Крушево, -14 Штип и Крива Паланка, Тополчани и Куманово, -13 Виница, -12 Демир Капија, Струмица и Претор, -11 ...

Ледено време: Еве до кога се предвидуваат минусните температури

Press24 - 11.01.2017

Екстремно ниските температури се забележани ниц целиот Балкан, а според метеролозите во регионот се измерени дури и -30 степени. Метеролозите најавуваат и во петок ново снежно невреме со екстремни ниски температури, а од следната недела се очекува ...

Локали ги отворија вратите за бездомните кучиња и мачки на минусните температури

Стандард - 10.01.2017

На минусните температури кои ја зафатија земјата, не заборавајте на животните кои се на улица. Понудете им храна, вода, место за преноќување. Организацијата за заштита на животните, AAPZ, потсети на неколку локали кои покажаа хуманост и ја отворија ...

Екстремно студено во текот на ноќта и утре- снег од петок

Курир - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури во Македонија продолжуваат и во текот на ноќта. Екстремно ниски температури не очекуваат и утре. Најавивте се дека живата во термометрите утре ќе падне до минус 19.

Продолжува студениот бран - еве што не очекува вечерва

Press24 - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури Во Македонија продолжуваат и вечерва, метеролозите најавуваат нов снег и температури - 20 степени. Во четврток ќе имаме суво и студено време, а од петок повторно ќе вее снег низ ...

Ќе вее снег четири дена по ред - еве што не очекува

Сител - 11.01.2017

Според оваа временска прогноза од понеделник до четврток не очекуваат врнежи од снег а со самото тоа значи дека температурите ќе варираат околу нулата и нема да бидат толку ниски како пред некој ден кога се разбудивме во ...

Источна Европа под снег, регистрирани најниски температури во последните неколку децении

Курир - 11.01.2017

Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги ...

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

+инфо - 11.01.2017

И денеска во Солун паѓа снег, а температурата е четири степени под нулата. Летовите до и од аеродромот „Македонија“ во моментов се одвиваат нормално. Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат ...

Балканот зафатен од поларна зима

24 Вести - 10.01.2017

Незапаметено невреме и минусни температури ја парализираа и Европа. Веќе една недела ситуацијата е алармантна и во Србија , БиХ, Грција, Полска, Хрватска. Атмосфера врнежи снег. Вонредна состојба во неколку општини, црвен метео аларм, температури ...

Снегот донесе нови проблеми – расте бројот на граѓани со скршеници

24 Вести - 10.01.2017

Главните сообраќајници проодни но споредните шест дена по првите врнежи од снег сеуште се нерасчистени, дел од нив на најмладите им служат како лизгалици. Граѓаните револтирани велат се движат со страв.

Битола и натаму со ниски дневни температури

Орбис - 10.01.2017

Новите врнежи од снег во Битола кои наврнаа во изминатото деноноќие, донесоа повторно отежнување во сообраќајот. Граѓаните реагираат на неисчистените улици, а од КЈП Нискоградба велат дена нивните екипи се постојано на терен, ги чистат улиците ...

ВИДЕО: Кумановци полуголи пливаа во снег

Орбис - 10.01.2017

Најпознатите шегаџии во Македонија, Кумановците деновиве пласираа видео на Јутјуб на кое на минусни температури „пливаат во ...

Снег на плажа, замрзнати езера: Јужна Европа во моментов

Црнобело - 10.01.2017

По Новата година, речиси цела Јужна Европа е зафатена од студен бран кој и нас ни донесе минусни температури, снег и многу мраз. Навикнати на просечни, пријатни температури, изненадени сме од грчките плажи покриени со снег и замрзнатите траекти во ...

ВО ЖИВО: Погледнете како вее снег во центарот на Солун

Gotvi.mk - 10.01.2017

Снег и во Грција. Погледнете ја снежната идила во центарот на Солун . ВИДЕОТО погледнете го ...

УХМР со вонредна прогноза за времето

Сител - 10.01.2017

Утре во јужните делови ќе се задржи претежно облачно со локален слаб снег, а во северните ќе има намалување на облачноста. До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15, а на места ќе се спуштат и до -20 степени.

Атина под снег, училиштата затворени...

Н.Македонија - 10.01.2017

Атина под снег, училиштата затворени Во поголемиот дел од Грција денеска се регистрирани многу ниски температури и обилни врнежи од снег, кои се очекува деновиве да преминат во дожд поради временски влијанија кои доаѓаат од запад.

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве до кога ќе трае студениот бран

Репортер - 10.01.2017

До среда, 11 јануари не очекува големо ладно време со утрински температури од -18 до -12 степени,а во планинските предели и околу -25 степени, а најголемата дневна температура ќе биде од -12 до -8 степени, предупредуваат метеролозите, Како што ...

ПОВТОРНО ВЕЕ СНЕГ: Дневната температура ќе биде во интервал од -10 до -3

Телеграф - 10.01.2017

До четврток ќе се задржи многу студено со благ пораст на дневната температура, а позначителен пораст на температурата ќе има од петок Променливо облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од снег, а во источните делови облачно со врнежи од ...

Како Финците се облекуваат на минусни температури?

Факултети - 09.01.2017

Пред нас се доста студени денови со температури под нулата, па добро би било да ги послушаме советите од докторите за тоа како треба да бидеме облечени во текот на минусните температури. Истото ви го препорачуваат и Финците за кои температура од -15 ...

Фото: Замрзна каналот во реконструкција кај Студенчишта

OhridNews - 08.01.2017

Екстремно ниските температури кои траат со денови го замрзнаа каналот во реконструкција кај Студенчишта. Овој канал во моментов не е во функција и има мало количество вода која целосно е замрзната. Охрид иако окован во снег и мраз изгледа убаво.

Очекувајте уште многу снег до крајот на јануари! (фото)

Кумановски м. - 10.01.2017

Според поадтоците прикажани од порталот за временска прогноза Accuweather , до крајот на овој месец ќе имаме уште многу снежни врнежи и ниски температури. Според Управата за хидрометеоролошки работи на Република Македонија снежни врнежи ќе имаме во ...

Кумановци на – 12 се натпреваруваа во „пливање“ на снег (Видео)

Република - 09.01.2017

Предизвикот на фотографирање на минусни температури во Штип и капење во Велес добива нова димензија. Две момчиња од Куманово на – 12 степени се натпреваруваа во „пливање“ на ...

Во петок повторно снег

Република - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури во Македонија продолжуваат и во текот на ноќта. Екстремно ниски температури не очекуваат и утре. Најавивте се дека живата во термометрите утре ќе падне до минус 19.

Продолжува студениот бран – Eве што не очекува вечерва

Репортер - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури Во Македонија продолжуваат и вечерва, метеролозите најавуваат нов снег и температури – 20 степени. Во четврток ќе имаме суво и студено време, а од петок повторно ќе вее снег низ земјава. loading..

Уште еден снежен бран: Источна Европа под снег, се евакуираат граѓаните

еМагазин - 11.01.2017

Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги ...

Снегот сè уште предизвикува проблеми во Грција

Вечер - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се ...

УХМР најавува: Каква недела не чека?

Press24 - 10.01.2017

Утре во јужните делови ќе се задржи претежно облачно со локален слаб снег , а во северните ќе има намалување на облачноста . До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15, а на места ќе се спуштат и до -20 степени.

Атина под снег

Телевизија Нова - 10.01.2017

Во поголемиот дел од Грција денеска се регистрирани многу ниски температури и обилни врнежи од снег, кои се очекува деновиве да преминат во дожд поради временски влијанија кои доаѓаат од запад.

Кумановци на -12 С голи „пливаат“ на снег (видео)

Exclusive.mk - 09.01.2017

Предизвикот на фотографирање на минусни температури во Штип и капење во Велес добива нова димензија. Деца во Куманово на -12 степени се натпреваруваат во пливање на снег. Погледнете го ...

Екстремно студено во текот на ноќта и утре- снег од петок

Сител - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури во Македонија продолжуваат и во текот на ноќта. Екстремно ниски температури не очекуваат и утре. Најавивте се дека живата во термометрите утре ќе падне до минус 19.

Источна Европа под снег...

Н.Македонија - 11.01.2017

Источна Европа под снег Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична ...

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

Сител - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

Нов влажен бран ќе предизвика пораст на температурите и врнежи од дожд и снег

Макфакс - 10.01.2017

Утре во јужните делови ќе се задржи претежно облачно со локален слаб снег, а во северните ќе има намалување на облачноста. До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15, а на места ќе се спуштат и до -20 степени.

Обилни врнежи од снег во Атина

Нетпрес - 10.01.2017

Во поголемиот дел од Грција денеска се регистрирани многу ниски температури и обилни врнежи од снег, кои се очекува деновиве да преминат во дожд поради временски влијанија кои доаѓаат од запад.

ВИДЕО: Кумановци на -12 се натпреваруваат во „пливање на снег“

Курир - 09.01.2017

Предизвикот на фотографирање на минусни температури во Штип и капење во Велес добива нова димензија. Две момчиња од Куманово на – 12 степени се натпреваруваа во „пливање на ...

Источна Европа под снег: Најниски температури во последните неколку децении

Нетпрес - 11.01.2017

Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги ...

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

Телевизија Нова - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

Нов влажен бран ќе предизвика пораст на температурите и врнежи од дожд и снег

Кајгана - 10.01.2017

Утре во јужните делови ќе се задржи претежно облачно со локален слаб снег, а во северните ќе има намалување на облачноста. До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15, а на места ќе се спуштат и до -20 степени.

Атина под снег, училиштата затворени

Курир - 10.01.2017

Во поголемиот дел од Грција денеска се регистрирани многу ниски температури и обилни врнежи од снег, кои се очекува деновиве да преминат во дожд поради временски влијанија кои доаѓаат од запад.

(ВИДЕО) Солун парализиран, снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

еМагазин - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

Нов влажен бран ќе предизвика пораст на температурите и врнежи од дожд и снег

Точка - 10.01.2017

Утре во јужните делови ќе се задржи претежно облачно време со локален слаб снег, а во северните ќе има намалување на облачноста. До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15, а на места ќе се спуштат и до -20 степени.