TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали целосна рамноправност на албанскиот јазик е главнаta точка за формирање Влада?

ТВ21 - 11.01.2017

Една од главните точки во заедничката декларација на партиите на Албанците во Македонија е барањето за целосна рамноправност на албанскиот јазик. Ова прашање се смета за столб околу кој партиите на Албанците ќе преговараат за формирање нова Влада.

УСЛОВИТЕ СЕ ТУЃО МАСЛО: Инсистирањето на албанската платформа ќе ја продолжи кризата

Телеграф - 11.01.2017

Ахмети, сепак, остави простор за разговор и за договор со ВМРО-ДПМНЕ, што не може да се каже за останатите две партии кои се потписнички на платформата - БЕСА и „Алијансата на Албанците“ На критики и неодобрување од експертската јавност наиде ...

Албанците и Македонците го кренаа тепихот, и најдоа многу прашина и една Платформа

Локално - 11.01.2017

И така, си живеевме сите ние среќно, весели и безгрижни во Македонија, и одеднадеш, без никаква претходна најава, без усул, веднаш после осамостојувањето, брзо-брзо, само после нецели…ххмм….26 години, како гром од ведро небо, БУУУУМММ, ни се случи ...

Влахов Мицов: Стоп за албанскиот политички тероризам

Република - 11.01.2017

Стефан Влахов Мицов Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го ...

Уставни или платформски визитарки

Курир - 11.01.2017

Токму на Божик, како Божикна честитка испратена по брза пошта од албанските партии, Македонците го добија за плаќање очекуваниот есап од расипничката изборна гозба на аболицираниот криминалец Заев навигиран од Сорос и неговата платеничка и ...

Заедничка платформа на Албанците,решенија или нова криза за Македонија

Нова ТВ - 10.01.2017

Автор: Џенис Сулимани Сторијата е достапна на албански јазик на следниот линк . Политичката платформа на ДУИ, коалицијата „Сојуз за Албанците” и коалицијата „Преродба со БЕСА” која се објави во медиумите предизвика широка дебата во јавноста, која до ...

Ахмети: Нови избори ако нема влада, а влада тешко без платформата

Нова ТВ - 10.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските партии подоброо е да има нови избори оти инаку тешко дека е можно да се формира влада. Ова го изјави вечерва во интервју за телевизијата „ТВ 21“ потенцирајќи дека од ...

Албанска платформа - излез или влез во нова политичка криза?

24 Вести - 10.01.2017

Политичката платформа на албанските партии предизвика бура од реакции во јавноста и отвори серија прашања - дали барањата се граѓански или политички концепт и колку тие се во во прилог на воспоставување на мултиетничка држава дел од албанските ...

Албанците и Македонците го кренаа тепихот, и најдоа многу прашина и една Платформа

Репортер - 11.01.2017

И така, си живеевме сите ние среќно, весели и безгрижни во Македонија, и одеднадеш, без никаква претходна најава, без усул, веднаш после осамостојувањето, брзо-брзо, само после нецели…ххмм….26 години, како гром од ведро небо, БУУУУМММ, ни се случи ...

Платформа за спас на Груевски

Фокус - 10.01.2017

Пишува: Драган АЛЧИНОВ Платформата на албанските партии ја исполнува својата цел токму во овие моменти кога ние разговараме за неа. Нејзината цел беше токму тоа- да предизвика дистракција.

ОМД против албанската платформа

Телма - 10.01.2017

Обединетата Македонска Дијаспора денеска реагира на платформата на албанските партии и ги повика лидерите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ веднаш да се сретнат и да се согласат околу неколку, според нив, клучни точки: Итно спроведување на долго одложуваниот ...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Локално - 10.01.2017

И младичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател до каде сме стасале, и во разбирањето, ...

Течат уставните рокови- Груевски најдоцна за 20 дена треба да формира влада

Алфа - 10.01.2017

Првиот човек на владејачката партија е дециден дека ќе се обиде да формира Влада но не по секоја цена, и не на штета на националните интереси. Од друга страна пак социјалдемократите се уште молчат да барањата кои ги поставија Албанците.

Какво гигантско разочарување

Локално - 10.01.2017

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им помагал, каде ја составувале, но е документ кој ...

Нет прес: СДСМ праќа сиглани да Ахмети дека платформата на албанските партии е прифатлива

Сител - 10.01.2017

Зоран Заев со порака до Ахмети дека би прифатил се што е напишано во платформата на албанските партии само да биде дел од новата влада, дознава Нетпрес. Порталот пишува дека раководствто на СДСМ нема проблем со воведување двојазичност на целата ...

КАДЕ Е ЗАЕВ: СДСМ молчи за албанската платформа

Телеграф - 10.01.2017

Замреа и секојдневните изјави на раководството на опозицијата дека тоа ќе ја формира идната влада, како и проектите што ќе ги реализира кога ќе дојде на власт По четири дена од објавувањето на платформата на партиите на Албанците во СДСМ владее ...

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Нетпрес - 10.01.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до ДУИ и Ахмети дека би прифатиле се што е ...

Од Груевски и Заев сега се очекува државничко однесување!

Пулс24 - 10.01.2017

Денешните македонски политички лидери се соочуваат со најголемиот тест по прогласувањето на независноста на Република Македонија, пишува бугарсиот новинар Пламен Иотински. Во продолжение колумната на Пламен, главен уредник на Агенција БГНЕС.

(ВИДЕО) Недостатоци во албанската платформа – Не се спомнува попис, а поддршката за СЈО е недефинирана?!

Репортер - 10.01.2017

Од заедничката платформа на албанските политички партии, универзитетскиот професор Митасин Беќири набројува неколку недостатоци. Вели дека во документот не е јасно изразена поддршката на албанскиот политички блок за Специјалното јавно обвинителство, ...

Влахов Мицов: Стоп за албанскиот политички тероризам

Вечер - 11.01.2017

Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го интензивираат и ...

Уставни или платформски визитарки

Пулс24 - 11.01.2017

Токму на Божик, како Божикна честитка испратена по брза пошта од албанските партии, Македонците го добија за плаќање очекуваниот есап од расипничката изборна гозба на аболицираниот криминалец Заев навигиран од Сорос и неговата платеничка и ...

Ахмети: Тешко до Влада без прифаќање на платформата, можни се нови избори

Таратур - 11.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските партии подоброо е да има нови избори оти инаку тешко дека е можно да се формира влада. Ова го изјави вечерва во интервју за телевизијата ТВ 21 потенцирајќи дека од ова ...

Албанска платформа – излез или влез во нова политичка криза?

Локално - 10.01.2017

Политичката платформа на албанските партии предизвика бура од реакции во јавноста и отвори серија прашања – дали барањата се граѓански или политички концепт и колку тие се во прилог на воспоставување на мултиетничка држава дел од албанските граѓани ...

ОМД против албанската платформа

Локално - 10.01.2017

Обединетата Македонска Дијаспора денеска реагира на платформата на албанските партии и ги повика лидерите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ веднаш да се сретнат и да се согласат околу неколку, според нив, клучни точки: Итно спроведување на долго одложуваниот ...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Репортер - 10.01.2017

Mлладичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател до каде сме стасале, и во разбирањето, и ...

Какво гигантско разочарување

Слободен Печат - 10.01.2017

Сите ги гледавме Албанците, можеби за првпат, како фактор на „граѓански пресврт“. Сега, со овој развој на настаните, Албанците од своите лидери се повторно заглавени како можен фактор или причина за нов бран на криза во Македонија.

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Курир - 10.01.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до ДУИ и Ахмети дека би прифатиле се што е ...

Македонија очекува државничкo однесување од Груевски и Заев

МКД - 10.01.2017

Клучното прашање е какво ќе биде однесувањето на Груевски и Заев и дали тие се бранители на „македонската платформа". Aктуелните македонски политички лидери се соочуваат со најголемиот предизвик по прогласувањето на независноста на Република ...

„Македонски манифест“: Стоп за албанскиот политички тероризам

Нетпрес - 11.01.2017

Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го интензивираат и ...

Дали Алијансата за Албанците ќе го бојкотира Заев бидејќи е осомничено лице и аболиран криминалец?

Република - 10.01.2017

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатaр е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО, категоричен е Зулфи Адили од Унитети, партија што е дел од Алијансата за Албанците.

Влахов Мицов: Тероризмот на албанските политички команданти не завршил, сега е во политичко руво

Позитив.мк - 11.01.2017

Стефан Влахов Мицов, политичкиот активист и историчар упати жестока критика за сеалбанската декларација во кој се состојат повеќе непристојни барања за редефинирање на македонската држава.

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Вечер - 10.01.2017

Заев кој во кампањата ветуваше кантони и форми на федерализација, сега иако поразен од народот бил спремен на сѐ само за да влезе во владата. СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од ...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Курир - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

Македонски манифест: Стоп за албанскиот политички тероризам

МКД - 11.01.2017

Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го интензивираат и ...

СДСМ со порака до ДУИ-прифатлива е платформата на албанските партии

Пулс24 - 10.01.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до ДУИ и Ахмети дека би прифатиле се што е ...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Вечер - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Сител - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

СДСМ: Кога ќе ја добиеме официјално платформата, тогаш ќе коментираме

Нетпрес - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Press24 - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Република - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.