TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Размисли за јазиците

Окно - 13.09.2017

Ни треба институција која ќе се грижи за унапредување на сите мајчини јазици во Македонија, сите јазици на кои се образуваат учениците, како и јазиците на нашите соседи. Албанскиот јазик секако треба да продолжи да се унапредува, затоа што речиси ...

СДСМ со сценарио за притисоци, монтирани случаи, апсења, измислени пријави, конструирани афери со цел да го покрие ...

Курир - 13.09.2017

СДСМ од утре почнува со разработено сценарио со цел дефокусирање на јавноста од темата носење на закон за двојазичност на државата, кој е против уставен и спротивен на државните интереси. Имено, тоа разработено сценарио предвидува употреба на сите ...

Собраниска дебата за законот за јазици

24 Вести - 12.09.2017

Законот за јазици и денеска ги скара пратениците од власта и опозицијата. Предложените законски измени, според опозицијата ќе наложат крупни промени во сите државни институции. Паралелно со тоа спроведувањето на законот ќе биде дополнителен ...

Академиците бараат дебата за законот за јазици

Алфа - 12.09.2017

Молчеливите академици дури сега побараа да бидат расчистени одделни недоречености што можат да создаваат проблеми при примената на Законот во практиката, но и да се разјаснат некои различни толкувања.

Људмил Спасов: Законот за употребата на јазиците со ништо не го загрозува македонскиот јазик

МКД - 12.09.2017

Законот за употребата на јазиците не го загрозува македонскиот јазик, за кој има посебен закон, Закон за македонски јазик, кој неколку пати досега беше менуван и дополнуван, вели во изјавата за МКД.мк професорот Људмил Спасов, претседател на Советот ...

Русија го критикува новиот закон за образование во Украина

Р.С.Европа - 12.09.2017

Руските власти го критикуваат новиот закон за образование во Украина, велејќи дека со тоа ќе се нарушат правата на луѓето кои говорат на руски во Украина. Руското Министерство за надворешни работи денеска објави дека со законот се прави присилно ...

Русија со осуда за новиот украински закон за образованието

Макфакс - 12.09.2017

Русија го осуди новиот украински закон за образованието за кој смета дека ќе ги наруши правата на граѓаните што зборуваат руски јазик. Во законот, кој е усвоен во украинскиот парламент на 5 септември, се прецизира дека украинскиот мора да биде ...

Законодавно-правната комисија ќе заседава за Законот за употреба на јазиците

Слободен Печат - 12.09.2017

Денес на дневен ред на законодавно-правната комисија во Собранието на Република Македонија се неколку предлог-закони и тоа: – Предлог – закон за употреба на јазиците – I читање; – Предлог – закон за изменување на Законот за медицинските студии и ...

Албанскиот јазик треба да ги ужива правата на малцински, регионален јазик

МКД - 12.09.2017

Ако со јазичните промени се озаконуваат радикални промени на идентитетот на државата Република Македонија и во нејзиното функционирање (институциите), тоа ќе повлече серија последици со драматичен карактер врз македонското општество.

“Тврдокорни” со протест против воведување двојазичност

Бизнис Вести - 12.09.2017

Здружението “Тврдокорни” заедно со „Светскиот Македонски Конгрес”, „Македонски Манифест”, “Преродба”, “Македониум”, „ГИ Нѐ-ИМА” и „Граѓанска иницијатива” ПОВИКУВААТ на јавно и силно изразување на незадоволство против најавеното усвојување на Закон ...

Повик за мирен протест пред Собранието против законот за употреба на јазиците

Нетпрес - 12.09.2017

Организаторите на протесто најавуваат, исто така, дека доколку Собранието сепак го донесе споменатиот закон, тие ќе поднесат барање до Претседателот на Републиката да не го потпише указот Светскиот македонски конгрес и Македонски манифест се ...

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Алсат-М - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Комисијата за политички систем ќе го чешла Законот за јазиците

Вечер - 12.09.2017

Предлог-законот во четвртокот со 9 гласа „за" и ниту еден глас „против" и „воздржан" беше усвоен од страна на Комисијата за европски прашања на Собранието. Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја ...

Втор ден Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Press24 - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Предлог-законот во четвртокот со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и ...

Ефикасноста на светските јазици

Факултети - 12.09.2017

Јазиците се различни на ниво на детали кога говорникот составува одредена реченица. Во англискиот и во германскиот јазик, на пример, за една иста реченица, односно реченица со исто значење, има низа разлики кои доловуваат дополнителни информации.

Људмил Спасов: Законот за употребата на јазиците со ништо не го загрозува македонскиот јазик

Либертас - 12.09.2017

Законот за употребата на јазиците не го загрозува македонскиот јазик, за кој има посебен закон, Закон за македонски јазик, кој неколку пати досега беше менуван и дополнуван, вели во изјавата за МКД.мк професорот Људмил Спасов, претседател на Советот ...

Русија со осуда за новиот украински закон за образованието

Точка - 12.09.2017

Русија го осуди новиот украински закон за образованието за кој смета дека ќе ги наруши правата на граѓаните што зборуваат руски јазик. Во законот, кој е усвоен во украинскиот парламент на 5 септември, се прецизира дека украинскиот мора да биде ...

„Тврдокорните“ ќе креваат побуна поротив Законот за јазици

Фокус - 12.09.2017

Здружението „Тврдокорни“ ги повикуваат граѓаните на бунт пред Собранието против Законот за јазиците, со кој, велат, се наметнува двојазична употреба покрај македонскиот и на албанскиот јазик на целата територија од Република Македонија.

Повик за мирен протест пред Собранието против законот за употреба на јазиците

Точка - 12.09.2017

Светскиот македонски конгрес и Македонски манифест се приклучуваат на здружението „Преродба“, Граѓанската иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ во организацијата на мирен ...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

24 Вести - 12.09.2017

Во Собранието денеска продолжува и седницата на собраниска Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Каде и денеска ќе продолжи расправата за Законот за употреба на јазиците. Во текот на вчерашниот ден како што образложи Валентина ...

Професорите сметаат дека законот за јазиците може погрешно да се толкува затоа што е непрецизен

Макфакс - 11.09.2017

Професори од Институтот за македонски јазик, на премиерот Зоран Заев му укажаа дека некои од решенијата во предлог-законот за употреба на јазиците имаат терминолошки непрецизности, поради што може да се создадат услови за погрешно толкување на ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

А1 On - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Законот за употреба на јазиците пред комисијата за политички систем

Макфакс - 11.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање денеска ќе биде разгледан на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Во четвртокот Комисијата за европски прашања на Собранието со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и ...

Седници на пет собраниски комисии...

Н.Македонија - 11.09.2017

Седници на пет собраниски комисии Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за политички систем и односи меѓу заедниците, за труд и социјална политика, за култура, за финансирање и буџет и Законодавно-правната ...

Груевска Маџовска: Законот за јазиците дозволува издигнување на албанскиот јазик над другите и е дискриминирачки

Фокус - 11.09.2017

Универзитетската професорка Симона Груевска Маџовска во вечерашното гостување на Топ тема рече дека Законот за јазиците дозволува издигнување на албанскиот јазик, а македонскиот јазик никој не го штити со инспекторат.

СДСМ преку Законот за јазици врши политичко силување (ВИДЕО)

Телевизија Нова - 11.09.2017

СДСМ преку Законот за јазици врши политичко силување, потребна е поширока јавна дебата со учество на експерти и невладини организации за да се дојде до заедничко решение, истакна координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на ...

Димовски: СДСМ преку законот за јазици врши политичко силување, ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа во Собранието

Курир - 11.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски денес на Комисијата за политички системи на која се разгледува Законот за јазиците, посочи дека европското знаменце на законот е со цел да се скратат дискусиите за овој закон бидејќи власта сака што побрзо да ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Press24 - 11.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање денеска ќе биде разгледан на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Предлог-законот во четвртокот со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и „воздржан“ беше усвоен од страна ...

„Тврдокорни“ повикуваат на граѓански бунт против двојазичност

Макфакс - 12.09.2017

Здружението „Тврдокорни“ заедно со „Светскиот Македонски Конгрес“, „Македонски Манифест“, “Преродба”, “Македониум”, „ГИ Нѐ-ИМА“ и „Граѓанска иницијатива“ повикуваат на јавно и силно изразување на незадоволство против најавеното усвојување на закон ...

Законот за јазиците и денес жешка тема во Собрание

Фактор - 12.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање денеска треба да продолжи на расправа во Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на законот е ...

Премиерот Заев на средба со професори од Институтот за македонски јазик

+инфо - 11.09.2017

Силна е подршката за унапредување на македонскиот јазик како идентитетска основа на македонскиот народ и како еден од столбовите на нашата посебност Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска прими делегација од Институтот ...

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Телевизија Нова - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Вечер - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Законот за употреба на јазиците пред Комисијата за политички систем

Кајгана - 11.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање денеска ќе биде разгледан од Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Во четвртокот Комисијата за европски прашања на Собранието со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и ...

Денеска седници на пет собраниски комисии

Либертас - 11.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за политички систем и односи меѓу заедниците, за труд и социјална политика, за култура, за финансирање и буџет и Законодавно-правната комисија.

СДСМ преку законот за јазици врши политичко силување, ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа во Собранието

Пулс24 - 11.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски денес на Комисијата за политички системи на која се разгледува Законот за јазиците, посочи дека европското знаменце на законот е со цел да се скратат дискусиите за овој закон бидејќи власта сака што побрзо да ...

Наскоро ќе има бесплатен пристап до Правописот и до Толковниот речник на македонски јазик

Макфакс - 11.09.2017

Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Од владината прес-служба соопштија дека предлогот на Заев, Институтот да обезбеди едноставен и слободен пристап, без надомест, до капиталните дела ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Телевизија Нова - 11.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Законот за употреба на јазиците пред Комисијата за политички систем

Точка - 11.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање денеска ќе биде разгледан од Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Во четвртокот Комисијата за европски прашања на Собранието со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и ...

Седници на пет собраниски комисии

Телевизија Нова - 11.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за политички систем и односи меѓу заедниците, за труд и социјална политика, за култура, за финансирање и буџет и Законодавно-правната комисија.

Димовски: СДСМ преку законот за јазици врши политичко силување

Нетпрес - 11.09.2017

Димовски рече дека на овој начин како што постапува владата овој закон наместо да гради доверба единствено ќе предизвика долгорочни проблеми бидејќи е крајно неприфатлив за македонската јавност и што е најважно во целост е надвор од Уставот на ...

Заев на средба со професори од Институтот за македонски јазик

А1 On - 11.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска прими делегација од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. На состанокот, како членови на делегацијата на институтот, присуствуваа директорката д-р Елена ...

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Нетпрес - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем...

Н.Македонија - 11.09.2017

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, ...

Законот за употреба на јазиците пред Комисијата за политички систем

Правдико - 11.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање денеска ќе биде разгледан од Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Во четвртокот Комисијата за европски прашања на Собранието со 9 гласа „за“ и ниту еден глас „против“ и ...

Димовски бара јавна дебата за законот за јазиците

МКД - 11.09.2017

Илија Димовски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на собраниската Комисија за политички системи побара да се организира јавна расправа за Законот за употреба на јазиците на која ќе бидат поканети експерти македонисти, албанолози, ...

Македонскиот јазик е единствениот службен јазик, ги уверуваше Заев македонистите

Фокус - 11.09.2017

Македонскиот јазик и неговото кирилско писмо, се единствени службен јазик и службено писмо на целата територија на Република Македонија и во нејзините меѓународни односи, ги уверил премиерот, Зоран Заев, македонистите од Институтот за македонски ...