TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таксистите најавуваат генерален штрајк незадоволни од поскапеното осигурување на колите и испитот по англиски јазик

Сакам да кажам - 19.05.2017

Таксистите барааат итно повлекување на малусот – поскапувањето на осигурувањето на возилата кое се плаќа при регистрација, а не се задоволни и со задолжителниот сертификат за такси возачи, испитот по англиски јазик и воведувањето на фискални каси.

(ВИДЕО) Предупредувачки штрајк на таксистите

Нова ТВ - 18.05.2017

Асоцијацијата на легални такси превозници, денеска на пладне одржа предупредувачки штрајк низ улиците на Скопје. Тие доставија неколку барања до министерствата за финансии и за транспорт, и велат доколку не им бидат исполнети барањата до 22.05.2017 ...

Такси возачите на попладневен протест го блокираа градот

Скопје инфо - 18.05.2017

Околу 200 такси превозници попладнево излегоа на протест и ги блокираа улиците во Скопје. Ова предизвика сериозен метеж на градските сообраќајници. Протестот започна еден час по пладне, а планирано е да заврши по 14 часот.

Таксисти ја блокираат „Илинденска“

Слободен Печат - 18.05.2017

Таксисти денеска ја блокираа улицата Илинденска во Скопје. Тие бараат итни измени во законите за безбедноста во сообраќајот, за превоз на патници, отстранување на сертификатот за такси возачи и укинување на испитот по англиски јазик, укинување на ...

Предупредувачки протест на такси-превозници...

Н.Македонија - 18.05.2017

Предупредувачки протест на такси-превозници Денеска напладне Асоцијацијата на легални такси-превозници одржа предупредувачки протест низ скопските улици. Протестот започна од спортскиот центар „Борис Трајковски“ и низ булеварот Илинденска завршија ...

Кои се барањата на таксистите кои го блокираа Скопје?

Скопје инфо - 18.05.2017

Околу 200 такси превозници попладнево излегоа на протест и ги блокираа улиците во Скопје. Ова предизвика сериозен метеж на градските сообраќајници. Таксисти денеска ја блокираа улицата Илинденска во Скопје.

Такси превозниците се заканија со генерален штрајк

Фактор - 19.05.2017

Во текот на вчерашниот ден такси возачите во Скопје испратија предупредувачки сигнали за генерален штрајк. Околу 200 такси превозници бараат стопирање на одлуката за воведување малуд каде што се врзуваат сите возила, итни измени во Законот за ...