TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шидло: Полска ја победи ЕУ во спорот за мигрантите

Макфакс - 14.11.2017

Полската премиерка Беата Шидло соопшти дека владата ја победила Европската Унија во спорот за мигрантите, наведувајќи дека Унијата дури и го променила ставот по ова прашање. Шидло, на заедничка прес-конференција со лидерот на владејачката партија ...

Беате Шидло: „Полска ја победи ЕУ“

МКД - 14.11.2017

Полската премиерка Беате Шидло рече дека нејзината влада го добила спорот со ЕУ околу мигрантите и тврди дека дури и ЕУ го сменила сопствениот став во однос на тоа прашање. Својот став ЕУ го промени, според Шидло благодарение на „влијанието на ...

Полска ја победи ЕУ, тврди премиерката Шидло

Мета - 14.11.2017

Полската премиерка Беата Шидло изјави дека нејзината Влада победила во спорот со ЕУ околу мигрантите, тврдејќи дека Унијата дури и го сменила својот став по тоа прашање. Според Шилд, ЕУ го сменила ставот благодарение на влијанието на одлучниот и ...

Полска ја победи Европската Унија

Поглед - 14.11.2017

Премиерката на Полска, Беат Шидло изјави дека нејзината влада ја победила Европската Унија (ЕУ) во спорот околу мигрантите и тврди дека ЕУ дури и го променил сопствениот став по тоа прашање.

Заев: Сакаме и очекуваме Македонија да биде 30-та членка на НАТО

Нова ТВ - 13.11.2017

Премиерот Зоран Заев е во посета на Република Словенија, каде оствари билатерална средба со словенечкиот премиер Миро Церар. – Односите меѓу Република Македонија и Република Словенија се пример за пријателство.

Заев и Церар: Нашите земји делат исти вредности и сакаме идната година да почнат пристапните преговорите на Македонија ...

А1 On - 13.11.2017

Премиерите на Република Македонија и Република Словенија, Зоран Заев и Миро Церар, одржаа заедничка прес конференција и одгвораа на повеќе прашања од интерес на медиумите за официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на ...

Стабилноста на Македонија е од клучно значење

Канал5 - 13.11.2017

Стабилноста на Македонија е клучно за регионот , рече словенечкиот премиер Миро Церар по средбата со премиерот на Македонија , Зоеан Заев , јавуваат Словенечките медиуми . Премиерот Миро Церар, по денешната прва официјална посета на македонски ...

Заев се сретна со претставници на словенското МВР кои помогнаа во обезбедување на јужната граница за време на ...

А1 On - 13.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Република Словенија, денеска се сретна со претставниците на полициските структури на Министерството за внатрешни работи на Словенија кои учествуваа во ...

Билатерална средба на делегациите на Македонија и Словенија

Канал5 - 13.11.2017

Владините делегации на Република Македонија и Република Словенија се договорија да и дадат нова димензија на добрата соработка, во интерес на граѓаните на двете земји. Според соопштението на прес службата , Владината делегација на Република ...

Церар му понудил на Заев конкретна помош за евроатланската интеграција на Македонија

Мета - 13.11.2017

Премиерот Зоран Заев заедно министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот без ресор задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми ...

Шидло: Полска ја победи ЕУ во спорот за мигрантите

Вечер - 14.11.2017

Полската премиерка Беата Шидло соопшти дека владата ја победила Европската Унија во спорот за мигрантите, наведувајќи дека Унијата дури и го променила ставот по ова прашање. Шидло, на заедничка прес-конференција со лидерот на владејачката партија ...

Полска ја победи ЕУ, тврди премиерката Шидло

Локално - 14.11.2017

Полската премиерка Беата Шидло изјави дека нејзината Влада победила во спорот со ЕУ околу мигрантите, тврдејќи дека Унијата дури и го сменила својот став по тоа прашање. Според Шилд, ЕУ го сменила ставот благодарение на влијанието на одлучниот и ...

Церар-Заев: Сакаме 2018 да почнат пристапните преговорите на Македонија за членство во ЕУ

+инфо - 13.11.2017

Македонскиот премиер рече дека Владата е уверена и има големи очекувања дека Словенија ќе биде меѓу најгласните и најсилните поддржувачи. Премиерите на Македонија и Словенија, Зоран Заев и Миро Церар, одржаа заедничка прес-конференција.

Заев се сретна со претставници на словенското МВР кои помогнаа во обезбедување на јужната граница за време на ...

Орбис - 13.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Република Словенија, денеска се сретна со претставниците на полициските структури на Министерството за внатрешни работи на Словенија кои учествуваа во ...

ВИДЕО: Владите на Македонија и Словенија се договорија за подобрување на соработка, во интерес на граѓаните на двете ...

А1 On - 13.11.2017

Владината делегација на Република Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, во придружба на заменик претседателот на Владата на РМ и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за ...

Полската премиерка прогласи триумф: Полска ја победи ЕУ во спорот за мигрантите

Република - 14.11.2017

Полската премиерка Беата Шидло соопшти дека владата ја победила Европската Унија во спорот за мигрантите наведувајќи дека Унијата дури и го променила ставот за ова прашање. Шидло на заедничка прес-конференција со лидерот на владејачката партија ...

ШИЛДО ВЕЛИ ЈА ПОБЕДИЛЕ ЕУ: На Полска се гледа како на земја ослободена од тероризам

Фактор - 14.11.2017

Полската премиерка, Беата Шидло вели дека Владата во нејзината земја ја победила ЕУ во спорот околу мигрантите, тврдејќи дека Унијата дури и го сменила својот став по тоа прашање. Шилдо вели дека ЕУ го сменила ставот благодарение на влијанието на ...

Заев и Церар: Нашите земји делат исти вредности и сакаме идната година да почнат пристапните преговорите на Македонија ...

Поглед - 13.11.2017

Премиерите на Република Македонија и Република Словенија, Зоран Заев и Миро Церар, одржаа заедничка прес конференција и одгвораа на повеќе прашања од интерес на медиумите за официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на ...

Премиерот Заев се сретна со Словенечките полицајци кои ја обезбедуваа јужната граница на Македонија

Канал5 - 13.11.2017

Премиерот , Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Словенија, се сретна со претставниците на полициските структури на МВР на Словенија кои учествуваа во мисијата за поддршка на Македонија во обезбедување на јужната граница за време на ...

Нова димензија во соработката, договорија владините делегации на Македонија и Словенија

Либертас - 13.11.2017

Нова димензија на постоечката добра соработка во интерес на граѓаните на двете земји договорија денеска владините делегации на Македонија и Словенија на состанокот во Љубљана, предводени од премиерите Зоран Заев и Миро Церар.

Шидло: Полска ја победи ЕУ во спорот за мигрантите

Точка - 14.11.2017

Полската премиерка Беата Шидло соопшти дека владата ја победила Европската Унија во спорот за мигрантите наведувајќи дека Унијата дури и го променила ставот за ова прашање. Шидло на заедничка прес-конференција со лидерот на владејачката партија ...

Заев и Церар: Нашите земји делат исти вредности и сакаме идната година да почнат пристапните преговорите на Македонија ...

Локално - 13.11.2017

Премиерите на Република Македонија и Република Словенија, Зоран Заев и Миро Церар, одржаа заедничка прес конференција и одгвораа на повеќе прашања од интерес на медиумите за официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на ...

Заев се сретна со претставници на МВР на Словенија од мисијата за поддршка на Република Македонија во обезбедување на ...

Слободен Печат - 13.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Република Словенија, денеска се сретна со претставниците на полициските структури на Министерството за внатрешни работи на Словенија кои учествуваа во ...

(ВИДЕО) Владите на Македонија и Словенија договорија продлабочување на соработката

Макфакс - 13.11.2017

Со посетата на на Република Словенија се афирмираат веќе исклучително добрите односи меѓу двете земји, истакна премиерот Зоран Заев на пленарната средба меѓу двете владини делегации. „За Република Македонија е исклучително важно ова наше меѓусебно ...

Заев и Церар: Нашите земји делат исти вредности и сакаме идната година да почнат пристапните преговорите на Македонија ...

Орбис - 13.11.2017

Премиерите на Република Македонија и Република Словенија, Зоран Заев и Миро Церар, одржаа заедничка прес конференција и одгвораа на повеќе прашања од интерес на медиумите за официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на ...

Заев се сретна со претставници на словенското МВР кои помогнаа во обезбедување на јужната граница за време на ...

Локално - 13.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Република Словенија, денеска се сретна со претставниците на полициските структури на Министерството за внатрешни работи на Словенија кои учествуваа во ...

(ВИДЕО) Македонија и Словенија влегоа во нова димензија

Вечер - 13.11.2017

Со посетата на Република Словенија се афирмираат веќе исклучително добрите односи меѓу двете земји, истакна премиерот Зоран Заев на пленарната средба меѓу двете владини делегации. „За Република Македонија е исклучително важно ова наше меѓусебно ...

Церар: Следната година да почнат пристапните преговори на Македонија со ЕУ

Алсат-М - 13.11.2017

Во интерес на ЕУ и на Словенија е Македонија, како стабилна и безбедна земја, да се приклучи што е можно побрзо кон ЕУ и НАТО, рече денеска премиерот на Република Словенија Миро Церар по средбата со премиерот на Република Македонија Зоран Заев.

Заев се сретна со словенечките полицајци, кои помагаа во обезбедување на јужната граница за време на мигрантскта криза

Либертас - 13.11.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев се сретна денеска со претставници на Министерството за внатрешни работи на Словенија од мисијата за поддршка на Република Македонија во обезбедување на јужната граница за време на мигрантската криза.

ВИДЕО: Владите на Македонија и Словенија се договорија за подобрување на соработка, во интерес на граѓаните на двете ...

Орбис - 13.11.2017

Владината делегација на Република Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, во придружба на заменик претседателот на Владата на РМ и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за ...

Церар: Следната година да почнат пристапните преговори на Македонија со ЕУ

Либертас - 13.11.2017

Во интерес на ЕУ и на Словенија е Македонија, како стабилна и безбедна земја, да се приклучи што е можно побрзо кон ЕУ и НАТО, рече денеска премиерот на Република Словенија Миро Церар по средбата со премиерот на Република Македонија Зоран Заев.

Заев се сретна со словенечките полицајци, кои помагаа во обезбедување на јужната граница за време на мигрантската криза

Сител - 13.11.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев се сретна денеска со претставници на Министерството за внатрешни работи на Словенија од мисијата за поддршка на Република Македонија во обезбедување на јужната граница за време на мигрантската криза.

Нова димензија во соработката, договорија владините делегации на Македонија и Словенија

Сител - 13.11.2017

Нова димензија на постоечката добра соработка во интерес на граѓаните на двете земји договорија денеска владините делегации на Македонија и Словенија на состанокот во Љубљана, предводени од премиерите Зоран Заев и Миро Церар.

Церар-Заев: Следната година да почнат пристапните преговори на Македонија со ЕУ

Слободен Печат - 13.11.2017

Во интерес на ЕУ и на Словенија е Македонија, како стабилна и безбедна земја, да се приклучи што е можно побрзо кон ЕУ и НАТО, рече денеска премиерот на Република Словенија Миро Церар по средбата со премиерот на Република Македонија Зоран Заев.

(ВИДЕО) Заев се сретна и со претставници на словенечкото МВР

Макфакс - 13.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Република Словенија, денеска се сретна со претставниците на полициските структури на Министерството за внатрешни работи на Словенија кои учествуваа во ...

Нова димензија во соработката договорија владите на Македонија и Словенија

Press24 - 13.11.2017

Нова димензија на постоечката добра соработка во интерес на граѓаните на двете земји договорија денеска владините делегации на Македонија и Словенија на состанокот во Љубљана, предводени од премиерите Зоран Заев и Миро Церар.

Церар: Следната година да почнат пристапните преговори на Македонија со ЕУ

Press24 - 13.11.2017

Во интерес на ЕУ и на Словенија е Македонија, како стабилна и безбедна земја, да се приклучи што е можно побрзо кон ЕУ и НАТО, рече денеска премиерот на Република Словенија Миро Церар по средбата со премиерот на Република Македонија Зоран Заев.

(ВИДЕО) Заев се сретна и со претставници на словенечкото МВР

Вечер - 13.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Република Словенија, денеска се сретна со претставниците на полициските структури на Министерството за внатрешни работи на Словенија кои учествуваа во ...

Владините делегации на Македонија и Словенија договорија нова димензија во соработката

+инфо - 13.11.2017

Церар ја истакна целосната поддршка во ЕУ и НАТО аспирациите на Република Македонија и понуди конкретна помош и асистенција за овие процеси. Нова димензија на постојната добра соработка во интерес на граѓаните на двете земји договорија денеска ...

Церар: Словенија ќе помогне Македонија што побрзо да се вклучи во НАТО и ЕУ

Newsroom - 13.11.2017

Во интерес на ЕУ и на Словенија е Македонија, како стабилна и безбедна земја, да се приклучи што е можно побрзо кон ЕУ и НАТО, рече денеска премиерот на Република Словенија, Миро Церар, по средбата со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев.

Заев се сретна со словенечки полицајци кои ја обезбедуваа границата во мигрантската криза

+инфо - 13.11.2017

Заев оцени дака задачата била деликатна, да се испочитува човечката трагедија а тоа да биде ставено во правната процедура и во безбедносен систем. Македонскиот премиер Зоран Заев се сретна денеска со претставници на Министерството за внатрешни ...

ВИДЕО: Владите на Македонија и Словенија се договорија за подобрување на соработка, во интерес на граѓаните на двете ...

Поглед - 13.11.2017

Владината делегација на Република Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, во придружба на заменик претседателот на Владата на РМ и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за ...

Церар: Следната година да почнат пристапните преговори на Македонија со ЕУ

Сител - 13.11.2017

Во интерес на ЕУ и на Словенија е Македонија, како стабилна и безбедна земја, да се приклучи што е можно побрзо кон ЕУ и НАТО, рече денеска премиерот на Република Словенија Миро Церар по средбата со премиерот на Република Македонија Зоран Заев.

Заев се сретна со словенечките полицајци кои беа дел од мисијата за обезбедување на јужната граница за време на ...

ТВ21 - 13.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска, во рамки на официјалната посета на Република Словенија, се сретна со претставниците на полициските структури на Министерството за внатрешни работи на Словенија кои учествуваа во ...

Нова димензија во соработката, договорија владините делегации на Македонија и Словенија

Слободен Печат - 13.11.2017

Нова димензија на постоечката добра соработка во интерес на граѓаните на двете земји договорија денеска владините делегации на Македонија и Словенија на состанокот во Љубљана, предводени од премиерите Зоран Заев и Миро Церар.

Заев: Односите меѓу Македонија и Словенија се пример за пријателство

Фокус - 13.11.2017

Премиерите на Република Македонија и Република Словенија, Зоран Заев и Миро Церар, одржаа заедничка прес конференција и одгвораа на повеќе прашања од интерес на медиумите за официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на ...

Заев се сретна и со претставници на словенечкото МВР

Точка - 14.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Република Словенија, денеска се сретна со претставниците на полициските структури на Министерството за внатрешни работи на Словенија, кои учествуваа ...

Заев: Пријателството со Словенија е многу важно

Newsroom - 13.11.2017

Владината делегација на Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, одржаа билатерални и пленарна средба со своите колеги од словенечката страна предводени од премиерот Миро Церар. Заев на пленарната средба меѓу двете владини делегации истакна ...

Церар: Следната година да почнат пристапните преговори на Македонија со ЕУ

Стандард - 13.11.2017

Во интерес на ЕУ и на Словенија е Македонија, како стабилна и безбедна земја, да се приклучи што е можно побрзо кон ЕУ и НАТО, рече денеска премиерот на Република Словенија Миро Церар по средбата со премиерот на Република Македонија Зоран Заев.

Заев се сретна со словенечките полицајци, кои помагаа во обезбедување на јужната граница за време на мигрантскта криза ...

Кумановски м. - 14.11.2017

loading... Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска, во рамки на официјалната посета на Република Словенија, се сретна со претставниците на полициските структури на Министерството за внатрешни работи на Словенија кои ...