TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британија доби датум за „Брегзит“

365 - 10.11.2017

Точните податоци за излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, популарно наречено „Брегзит“ веќе се познати, до минута. Во Амандманот од нацрт-законот за „Брегзит“ како конечен датум кога Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија е ...

Британија ја напушта ЕУ на 29 март 2019 година во 23 часот

24 Вести - 10.11.2017

Велика Британија го утврди датумот за напуштање на европското семејство. „Нашиот амандман јасно укажува дека ќе ја напуштиме ЕУ во 23 часот на 29 март 2019 година“, рече министерот задолжен за Брегзит, Дејвид Дејвис.

Лондон има термин за излез од ЕУ

Deutsche Welle - 10.11.2017

Терминот е познат: Велика Британија треба да ја напушти ЕУ на 29 март 2019 година. Точниот датум треба да биде запишан во закон, вели британската влада. Датумот за излез од Европската Унија е 29 март 2019 година, затоа што тогаш завршува ...

Творецот на Членот 50: Брегзит може да биде спречен во секое време...

Н.Македонија - 10.11.2017

Творецот на Членот 50: Брегзит може да биде спречен во секое време Британскиот официјален претставник кој ги подготви правилата за излез од ЕУ, Џон Кер изјави дека Велика Британија може да се откаже од Брегзит кога и да посака.

Дејвис: Излегуваме од ЕУ во 23 часот на 29 март 2019 година

Алсат-М - 10.11.2017

Британската Влада денеска објави дека Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март 2019 година во 23 часот по локално време. Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис изјави дека временската одредница ќе биде внесена во амандман на ...

Велика Британија: Со закон ќе се фиксира точниот час за Брегзит

МРТ - 10.11.2017

Кабинетот на премиерот Тереза Меј нуди амандман кој во моментов е во парламентарна процедура, наведувајќи дека на 29-ти март 2019-та година, точно во 23 часот по гринич „Брегзит“ ќе стане факт.

Брексит може да биде запрен, тврди еден од авторите на правилата

Мета - 10.11.2017

Еден од луѓето што ги креирале правилата за излегување од ЕУ, денеска изјави дека Велика Британија може правно да го запре процесот во било кој момент пред датумот за излегување во 2019 година.

Британија заминува од ЕУ на 29 март 2019 во 23 часот

МКД - 10.11.2017

29 март 2019 година најверојатно ќе влезе во историјата. Во 23 часот Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија. Точните податоци ќе бидат внесени во амандман на нацрт законот за излегувањето од ЕУ, кој во моментов се изработува.

Падна одлука: Британија ја напушта ЕУ на 29 март 2019 година во 23 часот

Макфакс - 10.11.2017

Велика Британија ќе си замине од Европската Унија на 29 март 2019 година во 23 часот, ова е предложено во амандманот на нацрт-законот за истапување од ЕУ, кој во моментов е во изработка. „Нашиот амандман јасно укажува дека ќе ја напуштиме ЕУ во 23 ...

Велика Британија со закон ќе го фиксира часот и датумот за Brexit

Денар - 10.11.2017

Владата на Велика Британија одлучи законски да го фиксира точниот час и датум од излегувањето на земјата од Европската унија (ЕУ), соопштува „Ројтерс“, цитирајќи го министерот за „Brexit“, Дејвид Дејвис.

Велика Британија ги објави точниот датум и време за излез од ЕУ

Newsroom - 10.11.2017

Британската влада објави дека Брегзитот ќе се случи на 29 март 2019 година, во 23 часот по локално време, а ваквите прецизни податоци ќе бидат внесени во амандманот на нацрт-законот за истапување од ЕУ, кој моментно се наоѓа на изработка во ...

Британија излегува од ЕУ на 29-ти март 2019-та во 23 часот

Нетпрес - 10.11.2017

Британската влада најави во петокот дека истапувањето на земјата од Европската унија ќе се случи на 29-ти март 2019 година во 23 часот по локално време, а овие прецизни податоци биле внесени во амандманот од нацрт законот за излегувањето од ЕУ, кој ...

НЕМА НАЗАД: Определена точна дата и час за Брегзит

Фактор - 10.11.2017

Датумот на кој Велика Британија ќе ја напушти Европската унија, веќе е одредена точно и ќе биде запишана во Законот за напуштање на ЕУ, објави ВВС. Тоa е to;no 23.00 по Гринич на 29 март 2019 година, потврди британската влада.

Познат е точниот ден и час за „Брегзит“

Стандард - 10.11.2017

Лондон го определи точниот ден и часот за „Брегзит“ со закон. Разводот со Европската унија ќе се одржи во 23 часот по Гринич на 29 март 2019 година. Премиерот Тереза Мај предупреди дека нема да толерира никакви обиди за блокирање на „Брегзит“ и ...

„Брегзит“ доби и официјален термин

Слободен Печат - 10.11.2017

Велика Британија ќе ја напушти ЕУ на 29 март 2019 година во точно 23 часот, потврдил министерот задолжен за „Брегзит“, Дејвид Дејвис. Вака прецизни податоците веќе се внесени во амандманот од нацрт законот за напуштање на Британија од европското ...

Творецот на Членот 50: Брегзит може да биде спречен во секое време

ТВ21 - 10.11.2017

Британскиот официјален претставник кој ги подготви правилата за излез од ЕУ, Џон Кер изјави дека Велика Британија може да се откаже од Брегзит кога и да посака. Додека е при крај уште еден круг од преговорите за Брегзит, Кер, кој го создаде Членот ...

Велика Британија ќе излезе од ЕУ во 23 часот на 29 март 2019 година

Либертас - 10.11.2017

Британската Влада денеска објави дека Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март 2019 година во 23 часот по локално време. Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис изјави дека временската одредница ќе биде внесена во амандман на ...

Брексит може да биде запрен, тврди еден од авторите на правилата

Локално - 10.11.2017

Еден од луѓето што ги креирале правилата за излегување од ЕУ, денеска изјави дека Велика Британија може правно да го запре процесот во било кој момент пред датумот за излегување во 2019 година.

Падна одлука: Британија ја напушта ЕУ на 29 март 2019 година во 23 часот

Кајгана - 10.11.2017

Велика Британија ќе си замине од Европската Унија на 29 март 2019 година во 23 часот, ова е предложено во амандманот на нацрт - законот за истапување од ЕУ, кој во моментов е во изработка.

Британија излегува од ЕУ на 29-ти март 2019-та во 23 часот

Точка - 10.11.2017

Британската влада најави во петокот дека истапувањето на земјата од Европската унија ќе се случи на 29-ти март 2019 година во 23 часот по локално време, а овие прецизни податоци биле внесени во амандманот од нацрт законот за излегувањето од ЕУ, кој ...

Кер: Велика Британија може да се откаже од Брегзит кога и да посака

А1 On - 10.11.2017

Британскиот претставник кој ги подготви правилата за излез од ЕУ, Џон Кер изјави дека Велика Британија може да се откаже од Брегзит кога и да посака. Додека е при крај уште еден круг од преговорите за Брегзит, Кер, кој го создаде Членот 50 од ...

Дејвис: Излегуваме од ЕУ во 23 часот на 29 март 2019 година

+инфо - 10.11.2017

Претходно дел од британските пратеници изразија загриженост поради што не е прецизиран датумот за Брегзит во Законот. Британската Влада денеска објави дека Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март 2019 година во 23 часот по локално ...

Падна одлука: Британија ја напушта ЕУ на 29 март 2019 година во 23 часот

Вечер - 10.11.2017

Велика Британија ќе си замине од Европската Унија на 29 март 2019 година во 23 часот, ова е предложено во амандманот на нацрт-законот за истапување од ЕУ, кој во моментов е во изработка. „Нашиот амандман јасно укажува дека ќе ја напуштиме ЕУ во 23 ...

Британија излегува од ЕУ на 29 март 2019 година во 23 часот

Локално - 10.11.2017

Британската влада најави во петокот дека истапувањето на земјата од Европската унија ќе се случи на 29-ти март 2019 година во 23 часот по локално време, а овие прецизни податоци биле внесени во амандманот од нацрт законот за излегувањето од ЕУ, кој ...

Кер: Велика Британија може да се откаже од Брегзит кога и да посака

Орбис - 10.11.2017

Британскиот претставник кој ги подготви правилата за излез од ЕУ, Џон Кер изјави дека Велика Британија може да се откаже од Брегзит кога и да посака. Додека е при крај уште еден круг од преговорите за Брегзит, Кер, кој го создаде Членот 50 од ...

Излегуваме од ЕУ на 29 март 2019. во 23 часот!

Вечер - 10.11.2017

Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис изјави дека временската одредница ќе биде внесена во амандман на предлог-законот за излегување од ЕУ. Британската Влада денеска објави дека Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март 2019 ...

Падна одлука: Британија ја напушта ЕУ на 29 март 2019 година во 23 часот

Канал 77 - 10.11.2017

Велика Британија ќе си замине од Европската Унија на 29 март 2019 година во 23 часот, ова е предложено во амандманот на нацрт-законот за истапување од ЕУ, кој во моментов е во изработка. „Нашиот амандман јасно укажува дека ќе ја напуштиме ЕУ во 23 ...

Дејвис: Излегуваме од ЕУ во 23 часот на 29 март 2019 година

А1 On - 10.11.2017

Британската Влада денеска објави дека Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март 2019 година во 23 часот по локално време. Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис изјави дека временската одредница ќе биде внесена во амандман на ...

Лондон: Британија ја напушта ЕУ на 29 март 2019

Канал5 - 10.11.2017

Велика Британија ќе ја напушти Европската унија на 29-ти март 2019 година, ова е предложено во амандманот на нацрт-законот за истапување од ЕУ, кој во моментов е во изработка. Нашиот амандман јасно укажува дека ќе ја напуштиме ЕУ во 23 часот, на 29 ...

Дејвис: Излегуваме од ЕУ во 23 часот на 29 март 2019 година

Орбис - 10.11.2017

Британската Влада денеска објави дека Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март 2019 година во 23 часот по локално време. Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис изјави дека временската одредница ќе биде внесена во амандман на ...

Британија ќе ја напушти ЕУ на 29 март 2019 година во 23 часот

Популарно - 10.11.2017

Британската Влада денеска објави дека Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март 2019 година во 23 часот по локално време. Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис изјави дека временската одредница ќе биде внесена во амандман на ...

Британија ќе излезе од ЕУ на 29 март 2018 во 23 часот

Нова ТВ - 10.11.2017

На 29 март 2018 година во 23 часот по локално време, Велика Британија ќе излезе од ЕУ, објави денеска британската влада. Британскиот министер за Брегзит Дејвид Дејвис изјави дека временската одредница ќе биде внесена со амандман на предлог законот ...