TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Храна која нутриционистите ја јадат секој ден!

Fashionel - 17.02.2017

Ако досега бевте во некој зимски сон и си дозволивте да јадете буквално што ќе посакате, сега е време да го вратите организмот во нормала и да почнете да консумирате здрави намирници. Нутриционистите од кои најчесто ги добиваме советите и здравите ...

Пет заблуди во исхраната и навидум здрави навики кои ја отежнуваат борбата со килограмите

Алсат-М - 17.02.2017

Ако јадете здраво, држите диети и упорно пробувате да изгубите килограми, но не ги гледате саканите резултати, време е да го преиспитата својот начин на исхрана. Некои навики кои се чинат како здрав избор всушност го успоруваат процесот на слабеење.

Како салатите прават да се дебелеете наместо да слабеете

Локално - 17.02.2017

Кога следиме диета за слабеење, најчесто нагласуваме на салатите како најкорисни и нискокалорични. Салатата сепак може да нè здебели, без да сфатиме од каде дошло ова зло. Во какви начини салатата може да ве натера да накачите килограми наместо да ...

Намирници кои Ви ја “крадат” енергијата

Точка - 17.02.2017

Дали некогаш сте се запрашале зошто Вашата енергија нагло опаѓа во попладневните часови? Можеби виновникот за тоа е Вашиот омилен појадок, ужина или ручек. Нутриционистите објаснуваат дека некои од намирниците кои ги консумираме се одлични “крадачи” ...

Кикирики – волшебна храна за здравје и убавина

Кафе пауза - 17.02.2017

Кикириките се по потекло од јужна Америка и припаѓаат на семејството мешунки, како што е леќата, гравот и сојата. Тие не само што имаат добар вкус, туку се богати и со масти, протеини и други здрави хранливи материи, а нивните својства се важни и за ...

12 трикови за слабеење без диети!

Локално - 17.02.2017

Ако мислите дека да се слабее е лесно, тогаш грешите. И тоа е затоа што сме си изградиле погрешна идеја за овој процес. Тоа е процес на запознавање на самите себе – навиките и желбите. Токму заради ова треба да се постигне слабеење без диети.

На диета сте, а никако да ослабите? Можеби ги правите овие грешки…

Убавина и Здравје - 17.02.2017

Некои навики, кои изгледаат како здрав избор, всушност го забавуваат процесот на слабеење. 1. Се фокусирате на една група намирници Диетите со мал процент јаглехидрати и масти се многу популарни, но избегнувањето на овие важни групи не е идеалната ...

Кратко и јасно: 26 совети за лесно слабеење!

Кафе пауза - 16.02.2017

Ех, тие новогодишни одлуки. На прв поглед, лист хартија со чкртаници, а кога малку подобро ќе размислиме, сфаќаме дека тие ни значат многу во длабочината на нашата душа и сакаме навистина да се придржуваме до нив.

Како треба да се јаде овошје?

Убавина и Здравје - 16.02.2017

Консумирањето овошје игра главна улога во детоксикацијата на нашиот организам, зашто го снабдува со големо количество енергија, која ни е потребна за извршување на секојдневните активности, но и за слабеење.

И здравата храна може да му наштети на организмот

Мама365 - 16.02.2017

Се си има свои предности и мани. Тоа важи и за исхраната, па дури и за онаа здравата. Ви откриваме во кој случај здравите намирници и не се толку ефикасни за вашиот организам како што би очекувале. Здравата исхрана секако е препорачлива.

Хранете се секој ден со една шака јаткасти производи

Мама365 - 16.02.2017

Луѓето кои секој ден јадат по една шака јаткасти производи имаат 22 проценти помали шанси да умрат прерано. Овие производи помагаат во намалување на холестеролот и го подобруваат здравјето на срцето.

Јадете пуканки, го регулираат метаболизмот и го забавуваат стареењето!

Вечер - 16.02.2017

Пуканките секогаш се наоѓаат на листата на најздрави грицки. Па, можеби ќе се изненадите, но тие имаат и многу здравствени придобивки за организмот. Нема да ви се верува што сè можат да му направат пуканките на нашето тело.

Кои намирници ги јадете на погрешен начин?

Кајгана - 16.02.2017

Заборавете на сè што ве учеле и погледнете како правилно, побрзо и поздраво треба да се консумираат овие ...

Колку протеини треба да јадеме за да ослабеме?

еМагазин - 16.02.2017

Кога станува збор за губење на тежината, повеќето луѓе обрнуваат внимание само на калориите. Експертите велат дека тие не се најважното. Време е да погледнеме од друг агол – односно да се фокусираме на протеините кои ги внесуваме.

Авокадото е супер здрава намирница

Exclusive.mk - 16.02.2017

Веројатно сте слушнале дека во последниве години авокадото се дефинира како здрава супер храна. Придобивките од него навистина се големи. Постојат најмалку четири причини зошто треба да го додадете авокадото во вашето мени секој ден: Ќе го намалите ...

Како против диетата: Не ги правете овие грешки!

Exclusive.mk - 17.02.2017

Отакако ќе ги зголемиме колограмите, веднаш се впуштаме во разни диети, строги режими, но не секогаш истите ни успеваат. Луѓето не се доволно запознаени со тие работи и најчесто прават грешки.

Како се јаде овошје?

Exclusive.mk - 16.02.2017

Консумирањето овошје игра главна улога во детоксикацијата на нашиот организам, зашто го снабдува со големо количество енергија, која ни е потребна за извршување на секојдневните активности, но и за слабеење.

Ова се најздравите грицки во светот

Република - 17.02.2017

Пуканките секогаш се наоѓаат на листата со најздрави грицки. Tие имаат и многу здравствени бенефиции за нас. Пуканките се направени од зрна на пченка и се грицки со скриени хранливи вредности.

Пуканките се здрави грицки

Мама365 - 17.02.2017

Пуканките секогаш се наоѓаат на листата со најздрави грицки. Tие имаат и многу здравствени бенефиции за нас. Пуканките се направени од зрна на пченка и се грицки со скриени хранливи вредности.

Го регулираат метаболизмот и го забавуваат стареењето: Ова се најздравите грицки во светот!

Скопје инфо - 17.02.2017

Нема да ви се верува што се можат да направат пуканките за нашето тело… Пуканките секогаш се наоѓаат на листата со најздрави грицки. Па, можеби ќе се изненадите, но тие имаат и многу здравствени бенефиции за нас..