TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Само 10% од компаниите не исплатиле минималец од 200 евра

Сител - 14.11.2017

Само 10 проценти од компании не исплатиле повосок минималец. Околу 2300 фирми аплицирале за држваната помош за покривање на трошоците за исплатат на мнинимална плата во септември. Оваа бројка е помала од очекуваната, што според министерството е уште ...

Газдите кои бараат дел од платата назад ќе добијат високи казни

ТВ21 - 14.11.2017

Над 90 отсто од случаите, работодавачите го почитувале законот и исплатиле минимална плата, но сепак има проблематични газди кои не се придржуваат на правилата, покажуваат податоците на УЈП.

Царовска: Работниците да пријават злоупотреби со минималната плата

Телма - 14.11.2017

Работниците чии газди прават злоупотреби со исплатата на зголемената минимална плата, да се охрабрат и веднаш да ги пријават. Министерката Мила Царовска ги повика работниците да не молчат околу овие случаи.

10% од фирмите не исплатиле минимална плата за септември

Алфа - 14.11.2017

10% од компаниите во земјава не исплатиле минимална плата за септември, а само 2.300 компании побарале субвенции за исплата на минимална плата. 10% од компаниите во земјава не исплатиле минимална плата за септември, а само 2.300 компании побарале ...

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата, ќе стојам зад секој од нив

Либертас - 14.11.2017

Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е резултат на можноста на компаниите тоа да го направат без помош ...

Царовска: Работниците да ги пријават работодавачите кои го бараат назад минималецот

+инфо - 14.11.2017

Само 2.300 компании минатиот месец побарале субвенции за минимална плата. Работниците да ги пријават работодавачите кои им исплатиле минимална плата, а потоа ги побарале парите назад, апелираше денеска министерката за труд и социјална политика Мила ...

Секоја десетта фирма во Македонија не исплатила минимална плата во септември

Press24 - 14.11.2017

10% од компаниите во земјава не исплатиле минимална плата за септември, а само 2.300 компании побарале субвенции за исплата на минимална плата. Од министерството за труд и социјална политика велат дека тоа е под очекуваната бројка, но и дека тоа ...

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата, ќе стојам зад секој од нив

Локално - 14.11.2017

Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е резултат на можноста на компаниите тоа да го направат без помош ...

Работниците да ги пријават работодавачите кои го бараат назад минималецот

МК News - 14.11.2017

Работниците да ги пријават работодавачите кои им исплатиле минимална плата, а потоа ги побарале парите назад, апелираше денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска пред денешната середба со бизнисмените во Стопанската комора на ...

Секоја десетта фирма во Македонија не исплатила минимална плата во септември

Скопје инфо - 15.11.2017

10% од компаниите во земјава не исплатиле минимална плата за септември, а само 2.300 компании побарале субвенции за исплата на минимална плата. Од министерството за труд и социјална политика велат дека тоа е под очекуваната бројка, но и дека тоа ...

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата

Сител - 14.11.2017

Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е резултат на можноста на компаниите тоа да го направат без помош ...

Царовска бара работниците да пријават злоупотреба на минимална плата

Нова ТВ - 14.11.2017

Министерката за труд и социјална политика Мила царовска денеска изјави дека има информации за злоупотреби на исплатата на минимална плата, односно за барања од работодавците до работниците да им вратат дел од средствата.

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата, ќе стојам зад секој од нив

Канал5 - 14.11.2017

Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е резултат на можноста на компаниите тоа да го направат без помош ...

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата

Нетпрес - 14.11.2017

Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е резултат на можноста на компаниите тоа да го направат без помош ...

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата

А1 On - 14.11.2017

Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е резултат на можноста на компаниите тоа да го направат без помош ...

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата...

Н.Македонија - 14.11.2017

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е ...

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата

Точка - 14.11.2017

Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е резултат на можноста на компаниите тоа да го направат без помош ...

Царовскa: Ќе стојам позади секој работник кој ќе пријави злоупотреба со минимална плата

Фактор - 14.11.2017

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска изјави дека има информации за злоупотреби на исплатата на минимална плата, односно за барања од работодавците до работниците да им вратат дел од средствата.

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата

Орбис - 14.11.2017

Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е резултат на можноста на компаниите тоа да го направат без помош ...

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата

Правдико - 14.11.2017

Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е резултат на можноста на компаниите тоа да го направат без помош ...

Царовска апелира до работниците да пријават злоупотреба на минимална плата

Скопје инфо - 14.11.2017

Над 90 проценти од работодавачите исплаќаат минимална плата, а малиот интерес за субвенционирање на истата најверојатно е резултат на можноста на компаниите тоа да го направат без помош на државата, истакна министерката за труд и социјална политика ...

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата, ќе стојам зад секој од нив

Шеталиште - 14.11.2017

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е резултат на можноста на компаниите ...

Царовска: Работниците да пријават злоупотреба на минимална плата, ќе стојам зад секој од нив

Кумановски м. - 15.11.2017

loading... Според податоците на УЈП над 90 проценти од работниците кои имаат ниски примања ја добиле загарантираната минимална плата. Малиот интерес за субвенционирање на исплатата најверојатно е резултат на можноста на компаниите тоа да го направат ...