TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Uber Freight – нова услуга на Uber наменета за возачите на камиони

Иновативност - 19.05.2017

Со едноставна идеја за поврзување на луѓето кои бараат превоз со луѓе кои нудат превоз преку мобилна апликација Uber предизвика револуција на пазарот за такси превоз во светот, а компанијата сега претстави и нова услуга – Uber Freight.

Android Pay е лансиран во 5 нови држави

Телефони.мк - 19.05.2017

Системот за мобилни плаќања Android Pay на Google ќе биде лансиран во 5 нови држави меѓу кои Русија, Шпанија, Бразил, Тајван и Канада со што вкупно ќе биде достапен на 15 пазари ширум светот.

Facebook Messenger добива нов дизајн на мобилната апликација

Smartportal - 19.05.2017

Не знам за вас, но мене лично моменталниот дизајн и поставеност на Facebook Messenger апликацијата ја прави да е меѓу полошите апликации од овој тип. Ставањето на главниот акцент на апликацијата на камерата преку истакнување на огромното копче за ...

Апликации кои највеќе ја цицаат батеријата

GSM.mk - 19.05.2017

Веројатно веќе знаете дека некои апликации за Android ја трошат батеријата повеќе од другите, а меѓу најголемите „пијавици” често се некои од најпопуларните, кои продолжуваат да работат во позадина и кога не ги користите..

Android O иновации: Фокус на стабилност, безбедност и издржливост на батеријата

Телефони.мк - 19.05.2017

Шефот на Google, Сундар Пичаи , се пофали дека бројот на месечно активни корисници на Android надмина 2 милијарди, а покрај мобилниот оперативен систем, компанијата има уште 6 сервиси со над милијарда корисници: Gmail, Chrome, YouTube, Google Maps, ...

Google ја затега контролата над квалитетот на мобилни апликации

Локално - 19.05.2017

Google објави дека ќе ја заостри контролата над квалитетот на мобилни апликации во Play Store. Компанијата планира нови, построги критериуми за квалитет и јавно ќе ги именува апликациите што не ги почитуваат правилат, најави таа за време на својата ...

Android O сака да ги подобри перформансите на телефоните (ВИДЕО)

Стандард - 18.05.2017

Google ја објави првата прелиминарна верзија на Android O во средината на март и за време на конференцијата Google I / O објави дека започнува тест програма, која може да се сними на секој со компатибилен телефон.

Пристигна потврда: Волво во своите автомобили ќе вградува Андроид

Точка - 18.05.2017

Од Волво пристигна потврда дека во иднина ќе има блиска соработка со Google во развојот на иднага генерација на инфотејнмент системот кој најверојатно ќе работи на Андроид и ќе нуди разни апликации и услуги.

Google Lens – вештачки интелект во камерата, кој препознава објекти

Стандард - 18.05.2017

Google ја искористи својата I / O конференција, за да објави дека работи на нова форма на вештачката интелигенција, кој разбира кон што ја насочувате камерата. Наречен Google Lens, софтверот користи машинско учење, за да им помогне на корисниците со ...

Google ја заострува контролата над квалитетот на мобилни апликации

Вечер - 19.05.2017

Google објави дека ќе ја заостри контролата над квалитетот на мобилни апликации во Play Store. Компанијата планира нови, построги критериуми за квалитет и јавно ќе ги именува апликациите што не ги почитуваат правилат Податоците на Google покажуваат ...

Android O beta претставен на Google I/O со неколку новини

Smartportal - 18.05.2017

После претставувањето на првата официјална верзија наменета за програмерите во март, Google вчера ја претстави и бета верзија од новиот Android O. Истата е достапна како и обично за инсталирање на уредите со Google брендот, односно Nexus и Pixel, а ...

Google Play го сруши рекордот со бројот на инсталирани апликации

Телефони.мк - 18.05.2017

Google за време на традиционалната i/o конференција открива дел од успесите за минатиот период и плановите за иднината, а меѓу најзначајните достигнување кои ги оствари се рекордниот број на инсталирани апликации од Google Play онлајн продавницата.

I/O: Вештачката интелигенција и VR технологијата се новитетите на Google

Телефони.мк - 18.05.2017

На првиот ден на Google I/O конференцијата се презентирани новите софтвери и вештачката интелигенција, т.е. дигиталниот асистент Assistant, кој во иднина ќе се поврзува со се повеќе технолошки уреди.

Google Lens – нова ВИ камера која ќе ги препознава работите околу нас

Smartportal - 18.05.2017

Можеби една од најинтересните работи кои ги презентираше Google вчера, на првиот ден од нивната I/O конференција е Google Lens. Се работи за технологија базирана на вештачка интелигенција која ќе овозможи целосно препознавање на работите кон кои ќе ...

Што видовме на Google I/O 2017 досега

IT.mk - 18.05.2017

Конференцијата на која Google ги покажува своите планови за иднината Google I/O 2017 започна. Во следните неколку денови компанијата ќе претстави куп интересни функционалности, насоки, а можеби и уреди.

Гласовниот асистент на Google пристигна на iOS

Точка - 18.05.2017

Гласовниот асистент на Google пристигнува на втората најпопуларна мобилна платформа на светот, iOS на Apple. Без оглед на тоа што станува збор за компании кои што најчесто ги доживуваме како жестока конкуренција, не е никаква новост, ниту пак ...

Android веќе работи на над 2 милијарди уреди во светот

Стандард - 18.05.2017

Нема начин како да се разминеме со лавината вести од Google, со оглед на I / O конференцијата, која сѐ уште е свежа. Уште една таква вест е исклучително позитивна за компанијата и забележува многу важна граница – 2 милијарди активни корисници на ...

Започна Google I/O конференцијата за оваа година

Smartportal - 18.05.2017

Нема многу ИТ компании во класата на Google, па во годината гледаме само 2-3 конференции кои навистина вредат и не треба да се пропуштат. Се разбира, во оваа група ги ставаме и Microsoft и Apple, кои имаат слични конференции.

Google ја претстави новата верзија на Android

Нетпрес - 18.05.2017

Новата верзија на оперативниот систем Android беше претставена на годишнаа конференција на Google I/O, а настанот беше пренесуван на YouTube каналот на компанијата. Во новата верзија на оперативниот систем Android 0 програмерите посебно внимание ...

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

Бизнис Вести - 18.05.2017

Скопје, 18 мај 2017 г. – Денес, осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални ...

Што сè излезе на првиот ден од Гугл I/O

Оff.net - 18.05.2017

Андроид О, Гугл ленс, печатени фото-албуми, попаметни апликации за по дома, виртуелна реалност, ама не и нов смартфон. Барем не за сега. Гугл Ленс ќе биде испорачан со Гугл Асистент и Фотос, и автоматски преку вашата камера ќе идентификува работи ...

Audi и Volvo ќе ставаат Android Auto системи во автомобилите

GSM.mk - 18.05.2017

Двете големи автокомпании најавија дека идејата за Android систем за забава во автомобилите не е далеку од реалноста. ...

Google ја затега контролата над квалитетот на мобилни апликации

Вистина.мк - 19.05.2017

Google објави дека ќе ја заостри контролата над квалитетот на мобилни апликации во Play Store. Компанијата планира нови, построги критериуми за квалитет и јавно ќе ги именува апликациите што не ги почитуваат правилат, најави таа за време на својата ...

„Еуролинк“ воведе мобилна апликација за осигурување

+инфо - 18.05.2017

Апликацијата е прва од ваков тип на македонскиот пазар, а со неа корисниците ќе можат да користат голем број услуги. Осигурителната компанија „Еуролинк осигурување“ денеска ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на ...

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

Црнобело - 18.05.2017

Скопје, 18 мај 2017 г. – Денес, осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални ...

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

Денар - 18.05.2017

Денес, осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, информации за услугите ...

Еуролинк со прва мобилна апликација за осигурителни услуги

Сакам да кажам - 18.05.2017

Еуролинк осигурување од денеска на клиентите им овозможува користење на осигурителни услуги преку мобилна апликација, соопшти компанијата. Апликацијата Еуролинк осигурување е достапна бесплатно за сите корисници на Андроид или Иос оперативните ...

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар од Еуролинк

Бизнис Инфо - 18.05.2017

Осигурителната компанија Еуролинк осигурување денеска ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со којашто на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, информации за ...

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

365 - 18.05.2017

Денес (18 мај 2017 г.), осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, ...

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

Банкарство.мк - 18.05.2017

Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, информации за услугите и понудите и кога се во движење.

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

еМагазин - 18.05.2017

Денес, осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, информации за услугите ...

Eуролинк ја воведе првата мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

МКД - 18.05.2017

Денес, осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, информации за услугите ...

Мобилна апликација за осигурување на Еуролинк

Макфакс - 18.05.2017

Првата мобилна апликација за осигурување, со која им се овозможува на клиентите брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, информации за услугите и понудите и кога се во движење, денеска ја промовираше осигурителната ...

Еуролинк воведува иновативна можност за клиентите: Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

Кафе пауза - 18.05.2017

Денес, осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, информации за услугите ...

Еуролинк воведе прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

Иновативност - 18.05.2017

Еуролинк воведува иновативна можност за клиентите- Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар Денес, осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите ...

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

Точка - 18.05.2017

Денес, осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, информации за услугите ...

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

МакМода - 18.05.2017

Еуролинк воведува иновативна можност за клиентите Денес, осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, ...

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

Кајгана - 18.05.2017

Денеска осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, информации за услугите ...

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

Оff.net - 18.05.2017

Денес, осигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, информации за услугите ...

Прва мобилна апликација за осигурување на македонскиот пазар

Вечер - 19.05.2017

Oсигурителната компанија Еуролинк осигурување ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, пријавување евентуални штети, информации за услугите и ...

„Еуролинк“ воведе мобилна апликација за осигурување ...

Н.Македонија - 19.05.2017

„Еуролинк“ воведе мобилна апликација за осигурување Осигурителната компанија „Еуролинк осигурување“ ја пушти во употреба првата мобилна апликација за осигурување, со која на своите клиенти им овозможува брзо и лесно купување и плаќање полиси, ...