TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Контаминираните јајца стигнаа и во Шпанија

Макфакс - 12.08.2017

Производи со јајца контаминирани со штетниот инсектицид се појавија и во Шпанија, во прехранбена компанија на северот на земјата, соопштија властите во Мадрид. „Околу 20.000 пакувања пастеризирани јајца во течна состојба се заразени со фипронил.

Во Романија и во Словачка се внесени контаминирани јајца

Стандард - 12.08.2017

Еден тон жолчка од јајце, контаминирана со фипронил, купена во Германија, била откриен во западниот романски округ Тими, соопштија романските власти. Серијата е пронајдена во магацин, каде што била доставена, и не достигнала до комерцијална употреба.

ЕУ го вклучи алармот за јајцата зачинети со инсектицид ...

Н.Македонија - 12.08.2017

Контаминирани јајца се пронајдени во најмалку 11 земји-членки на Европската Унија, а откако на 1 август во јавноста се појави аферата, милион јајца и производи на база на јајца се повлечени од полиците во супермаркетите низ Европа.

Холандските контаминирани јајца откриени во 15 земји

Телевизија Нова - 11.08.2017

Контаминирани јајца пристигнале во 15 земји членки на европската унија, Хонг Конг и Швајцарија, соопшти Европската комисија, од каде истакнаа дека за прашањето е свикан состанок меѓу министрите на засегнатите земји закажан за 26 септември.

Аферата со затруените јајца се шири низ Европа

24 Вести - 11.08.2017

Скандалот со затруените холандски јајца се шири низ цела Европа. Европската комисија информира дека јајцата контаминирани со инсектицидот „фипронил“ се нашле на пазарите во 15 земји членки на ЕУ, како и во Хонг Конг и во Швајцарија.

Токсичните јајца од Холандија биле извезени и во Источна Европа

Сител - 11.08.2017

Токсчините јајца од Холандија пронајдени и во источна Европа. Жителите во паника. Европската комисија закажа вонреден состанок на 26 септември за да се стави крај на препукувањата меѓу европските земји за тоа кој е виновен за појавата на јајцата со ...

Случај контаминирани јајца:Двајца уапсени и тони повлечени од пазарите

Нова ТВ - 11.08.2017

Дваесет тони јајца со инсектициди се продаени во Данска, соопшти институцијата за должена за контрола на безбедноста на храната во земјата. Во соопштениетот на Управата за ветеринмарство и храна на Данска се вели дека овие јајца варени и излупени ...

ЕК свикува вонреден состанок за аферата со контаминираните јајца

Телма - 11.08.2017

Во петнаесет земји членки на Европската унија, Швајцарија и Хонг Конг пристигнале и биле продавани јајцата контаминирани со фипронил. Двајца раководители на компании се уапсени во заеднички рации на властите во Белгија и Холандија, по откривањето на ...

Кризна седница на ЕУ за скандалот со затруени јајца

Deutsche Welle - 11.08.2017

ЕУ ќе свика кризна седница за скандалот со јајцата контаминирани со Фипронил. Во меѓувреме, скандалот зафати 12 земји и се прошири и на Источна Европа. Кризната седница ќе се одржи штом на маса ќе ги имаме сите факти, изјави изутринава еврокомесарот ...

ЕУ: Повеќе држави од ЕУ, Хонг Конг и Швајцарија погодени од скандалот со токсичните јајца

Алсат-М - 11.08.2017

Повеќе држави од Европската унија, Хонг Конг и Швајцарија се погодени од скандалот со загадени јајца со инсектицидот фипронил, соопшти денеска Европската комисија. Портпаролот на Европската комисија Даниел Росарио изјави дека Хонг Конг беше ...

Јајцата што содржат фипронил откриени во 15 земји на ЕУ, Хонг Конг и Швајцарија

МКД - 11.08.2017

Петнаесет земји на ЕУ, како и Хонг Конг и Швајцарија добија јајца контаминирани со инсектицидот фипронил, вели Европската комисија. Комисијата ќе одржи состанок со министрите и регулаторите на 26-ти септември.

15 држави од ЕУ погодени од аферата со загадените јајца

Стандард - 11.08.2017

Најмалку 15 европски земји се погодени од растечкиот скандал со контамираните јајца со „фипронил“. Европската комисија соопшти денеска дека освен Белгија, Холандија, Германија и Франција, каде незаконскиот инсектицид е откриен во живинарски фарми, ...

ЕК свикува кризен состанок поради скандалот со јајцата

+инфо - 11.08.2017

Контаминирани јајца се пронајдени во најмалку 11 земји-членки на ЕУ, откако на 1 август во јавноста се појави аферата. Европската комисија, извршен орган на Европската унија ќе свика вонреден состанок на министрите во врска со јајцата загадени со ...

Загадени јајца и во Источна Европа, реагира и Хрватска

ТВ21 - 11.08.2017

Словачките и романските власти пронајдоа јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ кои преку Германија се увезени од Холандија. И од хрватските пазари се повлекуваат јајца од Холандија. Скандалот со загадените јајца се прошири и во Романија и Данска.

Уапсени две лица поради аферата со контаминирани јајца

МРТ - 11.08.2017

Не обвинувајте се меѓу себе- Брисел ќе работи на расчистување на аферата со затруените холандски јајца. Досега од 11 земји на Унијата е увезен овој живинарски производ. Холандската полиција почна да апси...

Скандалот со контаминираните јајца се прошири во 17 држави

Макфакс - 11.08.2017

Европската комисија објави денеска дека јајцата контаминирани со инсектицидот „фипронил“ се нашле на пазарите во 15 земји членки на ЕУ, како и во Хонг Конг и во Швајцарија. Контаминираните јајца се дистрибуирани во Шведска, Велика Британија, ...

АХВ: Во Македонија нема увезени јајца од Холандија

Канал5 - 11.08.2017

Она што се чинеше како изолиран случај кој пред 10 дена почна во Холандија, добива сериозни размери. Најнови на мапата земји со отровни јајца се Романија, Словачка и Хонг Конг, со што случајот веќе излезе и од границите на Европа.

ЕК свикува вонреден состанок поради скандалот со контаминирани јајца

МРТ - 11.08.2017

Еврокомесарот за здравство, Витенис Андри-Ука-Јитис, вели дека сака да стави крај на обвинувањата меѓу Холандија, Белгија и Германија за тоа кој е одговорен за предизвикување паника поради откриениот фипронил во јајцата во најмалку 11 земји-членки.

Скандалот со загадени јајца се прошири и во источна Европа

Канал5 - 11.08.2017

Словачките и романските власти пронајдоа јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ кои преку Германија се увезени од Холандија. Словачките ветеринарни инспектори пронашле 21 пакување јајца загадени со фипронил во складиште во местото Врбове на запад ...

„Фипронил“ се користи за да ги убие вошките кај животните...

Н.Македонија - 11.08.2017

„Фипронил“ се користи за да ги убие вошките кај животните Речиси 700.000 јајца од холандски фарми во застрашувачка контаминација се дистрибуирани во Велика Британија во споредба со претходната процена од 21.000, пренесува Би-би-би.

Холандија: Апсења поради скандалот со затруени јајца

МРТ - 11.08.2017

Досега се уништени милиони во Франција, Швајцарија, Германија, Белгија и неколку други земји-членки на ЕУ. Две лица се приведени во Холандија под сомение дека илегално го користеле инскетицидот фипронил на живинарските фарми, со што го загрозиле ...

Во Данска биле продадени 20 тони јајца загадени со „фипронил“...

Н.Македонија - 11.08.2017

Во Данска биле продадени 20 тони јајца загадени со „фипронил“ Дваесет тони јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ од Белгија се продадени во Данска, соопшти националната служба за безбедност на храна.

Уапсија двајца во Холандија поради опасните јајца

Локално - 11.08.2017

Холандски иследници уапсија двајца осомничени за инфицирани со инсектицид фипронил . Скандалот се шири на исток со отворањето на тон загадени жолчки во Романија, соопшти medicalxpress.com.

Токсичните јајца од Холандија биле извезени и во Источна Европа

Скопје24 - 11.08.2017

Токсчините јајца од Холандија пронајдени и во источна Европа. Жителите во паника. Европската комисија закажа вонреден состанок на 26 септември за да се стави крај на препукувањата меѓу европските земји за тоа кој е виновен за појавата на јајцата со ...

Повеќе држави од ЕУ, Хонг Конг и Швајцарија погодени од скандалот со токсичните јајца...

Н.Македонија - 11.08.2017

Повеќе држави од ЕУ, Хонг Конг и Швајцарија погодени од скандалот со токсичните јајца Повеќе држави од Европската унија, Хонг Конг и Швајцарија се погодени од скандалот со загадени јајца со инсектицидот фипронил, соопшти денеска Европската комисија.

Јајцата што содржат фипронил откриени во 15 земји на ЕУ, Хонг Конг и Швајцарија

Шеталиште - 11.08.2017

Петнаесет земји на ЕУ, како и Хонг Конг и Швајцарија добија јајца контаминирани со инсектицидот фипронил, вели Европската комисија. Комисијата ќе одржи состанок со министрите и регулаторите на 26-ти септември.

ЕК свикува кризен состанок поради скандалот со јајцата

Нетпрес - 11.08.2017

Контаминирани јајца се пронајдени во најмалку 11 земји-членки на ЕУ, откако на 1 август во јавноста се појави аферата, а милион јајца и производи на база на јајца се повлечени од полиците во супермаркетите ширум Европа.

Загадени јајца и во Источна Европа, реагира и Хрватска

Сител - 11.08.2017

Словачките и романските власти пронајдоа јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ кои преку Германија се увезени од Холандија. И од хрватските пазари се повлекуваат јајца од Холандија. Скандалот со загадените јајца се прошири и во Романија и Данска.

Скандалот со контаминираните јајца се прошири во 17 држави

Точка - 11.08.2017

Европската комисија објави денеска дека јајцата контаминирани со инсектицидот „фипронил“ се нашле на пазарите во 15 земји членки на ЕУ, како и во Хонг Конг и во Швајцарија. Контаминираните јајца се дистрибуирани во Шведска, Велика Британија, ...

Во Данска биле продадени 20 тони јајца загадени со „фипронил“

А1 On - 11.08.2017

Дваесет тони јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ од Белгија се продадени во Данска, соопшти националната служба за безбедност на храна. – Данската фирма Данаег продактс добила вкупно 20 тони јајца од белгиски извозник.

Уапсија двајца во Холандија поради опасните јајца

Тера - 11.08.2017

Холандски иследници уапсија двајца осомничени за инфицирани со инсектицид фипронил . Скандалот се шири на исток со отворањето на тон загадени жолчки во Романија, соопшти medicalxpress.com.

АХВ: Јајцата во Македонија се безбедни за јадење

Скопје инфо - 12.08.2017

Токсчините јајца од Холандија пронајдени и во источна Европа. Жителите во паника. Европската комисија закажа вонреден состанок на 26 септември за да се стави крај на препукувањата меѓу европските земји за тоа кој е виновен за појавата на јајцата со ...

ЕУ: Повеќе држави од ЕУ, Хонг Конг и Швајцарија погодени од скандалот со токсичните јајца

Press24 - 11.08.2017

Повеќе држави од Европската унија, Хонг Конг и Швајцарија се погодени од скандалот со загадени јајца со инсектицидот фипронил, соопшти денеска Европската комисија. Портпаролот на Европската комисија Даниел Росарио изјави дека Хонг Конг беше ...

ЕК свикува кризен состанок поради скандалот со јајцата

24 Вести - 11.08.2017

Европската комисија, извршен орган на Европската унија ќе свика вонреден состанок на министрите во врска со јајцата загадени со инсектициди во настојувањето да се стави крај на обвинувањата и омаловажувањата поради овој скандал, изјави денеска ...

Загадени јајца и во Источна Европа, реагира и Хрватска

Вечер - 11.08.2017

Словачките и романските власти пронајдоа јајца загадени со инсектицидот „фипронил" кои преку Германија се увезени од Холандија. И од хрватските пазари се повлекуваат јајца од Холандија Словачките и романските власти пронајдоа јајца загадени со ...

Скандалот со контаминираните јајца се прошири во 17 држави

Кајгана - 11.08.2017

Европската комисија соопшти денеска дека јајцата контаминирани со инсектицидот „фипронил“ се нашле на пазарите во 15 земји членки на ЕУ, како и во Хонгконг и во Швајцарија. Контаминираните јајца се дистрибуирани во Шведска, Велика Британија, ...

Во Днаска биле продадени 20 тони јајца загадени со „фипронил“

Телевизија Нова - 11.08.2017

Дваесет тони јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ од Белгија се продадени во Данска, соопшти националната служба за безбедност на храна. – Данската фирма Данаег продактс добила вкупно 20 тони јајца од белгиски извозник.

Двајца уапсени поради отровните јајца

Република - 11.08.2017

Скандалот се шири на исток со отворањето на тон загадени жолчки во Романија, соопшти medicalxpress.com. Жолчка од јајце, е заразена со фипронил, купена во Германија, беше откриен во западниот романски округ , соопштија од администрацијата за ...

ЕУ: Повеќе држави од ЕУ, Хонг Конг и Швајцарија погодени од скандалот со токсичните јајца

Телевизија Нова - 11.08.2017

Повеќе држави од Европската унија, Хонг Конг и Швајцарија се погодени од скандалот со загадени јајца со инсектицидот фипронил, соопшти денеска Европската комисија. Портпаролот на Европската комисија Даниел Росарио изјави дека Хонг Конг беше ...

ЕК свикува кризен состанок поради скандалот со јајцата

Република - 11.08.2017

Европската комисија, извршен орган на Европската унија ќе свика вонреден состанок на министрите во врска со јајцата загадени со инсектициди во настојувањето да се стави крај на обвинувањата и омаловажувањата поради овој скандал, изјави денеска ...

Загадени јајца и во Источна Европа, реагира и Хрватска...

Н.Македонија - 11.08.2017

Загадени јајца и во Источна Европа, реагира и Хрватска Словачките и романските власти пронајдоа јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ кои преку Германија се увезени од Холандија. И од хрватските пазари се повлекуваат јајца од Холандија.

Во Днаска биле продадени 20 тони јајца загадени со „фипронил“

Сител - 11.08.2017

Дваесет тони јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ од Белгија се продадени во Данска, соопшти националната служба за безбедност на храна. – Данската фирма Данаег продактс добила вкупно 20 тони јајца од белгиски извозник.

Апсења и строги контроли низ цела Европа поради отровни јајца

Фактор - 11.08.2017

Дваесет тони јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ од Белгија се продадени во Данска, соопшти националната служба за безбедност на храна. – Данската фирма Данаег продактс добила вкупно 20 тони јајца од белгиски извозник.

ЕУ: Повеќе држави од ЕУ, Хонг Конг и Швајцарија погодени од скандалот со токсичните јајца

А1 On - 11.08.2017

Повеќе држави од Европската унија, Хонг Конг и Швајцарија се погодени од скандалот со загадени јајца со инсектицидот фипронил, соопшти денеска Европската комисија. Портпаролот на Европската комисија Даниел Росарио изјави дека Хонг Конг беше ...

ЕК свикува кризен состанок поради скандалот со јајцата

Алсат-М - 11.08.2017

Европската комисија, извршен орган на Европската унија ќе свика вонреден состанок на министрите во врска со јајцата загадени со инсектициди во настојувањето да се стави крај на обвинувањата и омаловажувањата поради овој скандал, изјави денеска ...

Загадени јајца и во Источна Европа, реагира и Хрватска

Република - 11.08.2017

Словачките и романските власти пронајдоа јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ кои преку Германија се увезени од Холандија. И од хрватските пазари се повлекуваат јајца од Холандија. Скандалот со загадените јајца се прошири и во Романија и Данска.

Во Данаска биле продадени 20 тони јајца загадени со „фипронил“

Либертас - 11.08.2017

Дваесет тони јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ од Белгија се продадени во Данска, соопшти националната служба за безбедност на храна. – Данската фирма Данаег продактс добила вкупно 20 тони јајца од белгиски извозник.

ЕК свикува кризен состанок поради скандалот со јајцата

Сител - 11.08.2017

Европската комисија, извршен орган на Европската унија ќе свика вонреден состанок на министрите во врска со јајцата загадени со инсектициди во настојувањето да се стави крај на обвинувањата и омаловажувањата поради овој скандал, изјави денеска ...

Загадени јајца и во Источна Европа, реагира и Хрватска

Press24 - 11.08.2017

Словачките и романските власти пронајдоа јајца загадени со инсектицидот „фипронил“ кои преку Германија се увезени од Холандија. И од хрватските пазари се повлекуваат јајца од Холандија. Скандалот со загадените јајца се прошири и во Романија и Данска.

Европска Комисија свикува кризен состанок поради скандалот со јајцата

Press24 - 11.08.2017

Европската комисија, извршен орган на Европската унија ќе свика вонреден состанок на министрите во врска со јајцата загадени со инсектициди во настојувањето да се стави крај на обвинувањата и омаловажувањата поради овој скандал, изјави денеска ...