TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардар го освои третото место на турнирот во Германија

Вардар - 13.08.2017

Со триумфот против бундеслигашот Гумерзбах, 37-26 (18-11), нашите ракометари го освоија третото место на турнирот во Германија. Вардар одигра натпревар каков што сме навикнати да гледаме, со добра игра во одбрана, ефикасен напад, разновидни акции, ...

Прва победа во подготвителниот период: Вардар се разбуди, Гумерзбах настрада

Дерби - 13.08.2017

Најдобриот македонски ракометен колектив, Вардар ја запиша првата победа во подготвителниот период и тоа над составот на Гумерзбаг кој беше совладан со 37-26. По поразите од второлигашот Бергишер и Рајн Некар Левен на нашиот Филип Талески ...

Конечно, победа: Вардар го декласираше Гумерсбах

Екипа - 13.08.2017

Ракометарите на Вардар попладнево стигнаа до својата прва победа во подготвителниот период, совладувајќи го Гумерсбах со 37-26 во мечот за третото место од турнирот што се игра во Германија.

Моќниот Вардар го победи Гумерсбах за трето место на турнирот во Германија

Gol.mk - 13.08.2017

Македонскиот и европски првак, Вардар го надигра домаќинот Гумерсбах (37-26) во борбата за третото место наа турнирот во Германија. За разлика од вчера, кога „црвено-црните“ беа убедливо поразени во полуфиналето, денес покажаа шампионско издание и ...

Вардар го прегази Гумерсбах за трето место на пријателскиот турнир во Германија

Sport 1 - 13.08.2017

Екипата на Вардар славеше со убедливи 37-26 на дуелот со Гумерсбах и го освои третото место на турнирот во Германија. „Црвено-црните“ ги решија сите дилеми уште во првите 30 минути кога имаа предност од високи шест гола разлика, 18-11, а во вториот ...

Вардар покажа шампионска моќ

SportMedia - 13.08.2017

Шампионската моќ на Вардар се виде на дуелот против Гумерсбах, на турнирот „4 клуба“. По вчерашниот пораз од Рајн Некар, вардарци денеска одиграа одличен меч и на крајот победија со убедливи 37:26 Во текот на целиот натпревар „црвено-црните“ ...

Прв триумф на европскиот првак: Вардарци ги наместија нишанските справи и настрада Гумерзбах

24 Ракомет - 13.08.2017

Во третиот контролен натпревар во новата сезона Вардар конечно одигра добар меч во сите 60 минути, а она што го пропуштија на првите два сега го надополнија против Гумерзбах кој беше поразен со 37-26 (18-11).

Дружба си е дружба, служба си е служба (ФОТО)

24 Ракомет - 13.08.2017

Составот на француски Нант против Веспрем ќе игра во финалето на „Шпаркасе Купот”. Францускиот состав предводен од Кирил Лазаров обезбеди финале против унгарскиот првак во чии редови оваа сезона настапува Дејан Манасков.

Втор пораз на ракометарите на Вардар на турнирот во Германија

Алсат-М - 13.08.2017

Актуелниот европски и македонски шампион Вардар го претрпе и вториот пораз во подготвителниот период. Вардарци кои се на мини турнеја во Германија, завчера беа совладани второлигашот Бергишер, а вчера загубија од Рајн Некар во меч од турнирот кој се ...

Лазаров и Нант во финалето на „Шпаркасе Купот“ против Веспрем

Спортски - 13.08.2017

Нант заедно со нашиот интернационалец, Кире Лазаротв обезбеди финале во рамки на „Шпаркасе Купот“ каде за титулата ќе се борат со Веспрем, за кој оваа сезона настапува Дејан Манасков. Нант ја потврди својата одлична форма совладувајќи ги екипите на ...

Во поход кон првата победа: Линк за следење на дуелот меѓу Вардар и Гумерсбах

24 Ракомет - 13.08.2017

Ракометарите на Вардар загубија од Бергишер во првиот пријателски натпревар, а потоа беа поразени од Рајн Некар на полуфиналниот дуел на турнирот во Гумерсбах. Денеска избраниците на Раул Гонзалес ќе се соочат со домаќинот на турнирот во битка за ...

Манасков со деби за Веспрем, ќе се бори за титула на „Шпаркасе Куп“

24 Ракомет - 13.08.2017

По авантурата во Рајн Некар, македонскиот репрезентативец Дејан Манасков потпиша за унгарскиот првак Веспрем. Тој веќе ги имаше и првите настапи за Веспрем на турнирот „Шпаркасе Куп“ во Германија, против Загреб и Гепинген.

Чиста „петка“: Лазаров дебитираше за Нант

24 Ракомет - 13.08.2017

Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров, од оваа сезона има нов предизвик и ќе игра за францускиот Нант. Тој веќе дебитираше за новиот клуб на „Шпаркасе Купот” и денеска за титулата ќе се борат со екипата на Веспрем, каде игра уште ...

Лазаров со пет гола го сруши Берлин, утре финале на „Шпаркасе Купот“ против Веспрем

Gol.mk - 13.08.2017

Ракометарите на Нант, каде што од оваа сезона настапува Кирил Лазаров обезбедија финале на „Шпаркасе Купот“ и утре за титулата ќе се борат со екипата на Веспрем, екипата во чии редови оваа сезона настапува Дејан Манасков.

Вардар немоќен против расположениот Рајн-Некар

Дерби - 12.08.2017

Ракометарите на македонскиот и европски шампион Вардар го доживеаја вториот пораз на турнирот во Гумерзбах. Денеска поуспешни од „црвено-црните“ беа ракометарите на Рајн-Некар Левен кои го добија натпреварот со убедливи 34:25.

Рајн Некар подобар од Вардар на турнирот во Гумерзбах

Вардар - 12.08.2017

Вардар ќе игра за третото место на турнирот во Гумерзбах, Германија откако во полуфиналето денеска Рајн Некар беше подобар и триумфираше со 34-25 (14-10). Наш ривал во утрешниот меч за бронзен медал ќе биде домаќинот на турнирот, тимот на Гумерзбах.

Вардар е во шок, доби лекција од Некар Левен

Екипа - 12.08.2017

Неизвесноста која владее околу иднината на РК Вардар и најавеното повлекување на Сергеј Самсоненко од трофејниот македонски колектив дефинитивно влијае врз атмосферата и игрите на „црвено-црните“ на стартот од подготвителниот период.

Рајн Некар многу понапред од Вардар

SportMedia - 12.08.2017

Актуелниот европски шампион, екипата на Вардар го загуби првиот официјалне натпревар во новата евро-кампања. Како дел од турнирот „4 клуба“ во Гумерсбах, „црвено-црните“ загубија од Рајн Неар со убедливи 25:34.

Вардар преслушан од Рајн-Некар на турнирот во Гумерсбах

Sport 1 - 12.08.2017

Европскиот ракометен првак Вардар забележа пораз од 25-34 од Рајн-Некар на првиот натпревар на турнирот во Гумербах во подготвителниот период. „Црвено-црните“ настапуваат на „Четири клубови“ во Германија и на стартот беа убедливо поразени од ...

Вардар убедливо поразен од Рајн Некар Левен на турнирот во Гумерсбах

Gol.mk - 12.08.2017

Ракометарите на Вардар загубија од првакот на Германија Рајн Некар Левен со 34-25 (14-10) во полуфиналето на турнирот од подготовките во Гумерсбах. Физички далеку поподготвените ракометари од Германија наметнаа силно темпо и во почетната фаза од ...

Европскиот првак Вардар доби „ракометна“ лекција од Рајн Некар

24 Ракомет - 12.08.2017

Ракометарите на Вардар се поразени и во вториот контролен меч што го играат Во Германија, овојпат од Рајн Некар 34-25 (14-10) Утре вардарци ќе играат за трето место против домашниот тим на Гумерзбах, кој загуби во првиот полуфинален меч до Флензбург ...

Линк за средбата Вардар – Рајн Некар од турнирот во Германија

24 Ракомет - 12.08.2017

Ракометарите на Вардар денеска и утре настапуваат на турнир во Германија во организација на прволигашот Гумерзбах. Вардар во полуфиналето се среќава со Рајн Некар, а мечот е закажан за 17 часот.

Со триумфот против Гумерзбах, Вардар го освои третото место на турнирот во Германија

Sport M - 13.08.2017

Вардар одигра натпревар каков што сме навикнати да гледаме, со добра игра во одбрана, ефикасен напад, разновидни акции, силни и неодбранливи шутеви. Домаќините успеаја да останат на нивото и да можат да ни парираат само во првите десетина минути од ...

Вардар му се истури на Гумерсбах

Вечер - 13.08.2017

Европскиот ракометен шампион Вардар конечно одигран одлични 60 минути во подготовките на новата сезона, откако го совладаа Гумерсбах со 37:26 (18:11). Со оваа победа „црвено – црните го освои третото место на турнирот и сега ќе се подготвува за ...

Ракометарите на Вардар поразени од Рајн Некар

Курир - 13.08.2017

Актуелниот европски и македонски шампион Вардар го претрпе и вториот пораз во подготвителниот период. Вардарци кои се на мини турнеја во Германија, завчера беа совладани второлигашот Бергишер, а вчера загубија од Рајн Некар во меч од турнирот кој се ...

Први минути и први голови за Манасков во Веспрем

SportMedia - 13.08.2017

По авантурата во Рајн Некар, македонскиот репрезентативец Дејан Манасков ова лето потпиша за унгарскиот првак Веспрем. Искусното крило веќе ги имаше и првите настапи за Веспрем, и тоа на турнирот „Шпаркасе Куп" во Германија, против екипите на Загреб ...

За почеток - „петка“!

SportMedia - 13.08.2017

Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров, од оваа сезона има нов предизвик и ќе игра за францускиот Нант. Тој веќе дебитираше за новиот клуб на „Шпаркасе Купот" и денеска за титулата ќе се борат со екипата на Веспрем, каде игра уште ...

Линк за мечевите на турнирот во Гумерзбах

Вардар - 12.08.2017

Вардар денеска и утре настапува на турнир во Германија, каде ќе играат и екипите на Гумерзбах, Рајн Некар и Флензбург. Денеска од 17 часот е полуфиналето со Рајн Некар Домаќините на нивната Facebook страница ќе вршат пренос од сите натпревари.

Вардар поразен во првиот контролен натпревар

Дерби - 12.08.2017

Европскиот шампион, ракометниот тим на Вардар забележа пораз во првиот контролен натпревар во подготовките за новата сезона. „Црвено-црните“ беа совладани од германски Бергишер со 27:25 (14:17).

Вардарци поразени од германскиот тим Бергишер

Сител - 12.08.2017

Актуелниот европски и македонски шампион Вардар е поразен на гостувањето во Германија кај екипата на Бергишер. Ракометарите на Вардар кои по подготовките во Словенија, заминаа за Германија каде ќе одиграат три контролни средби, го загубија првиот ...

Ракометарите на Вардар загубија од Рајн Некар, ќе ираат за 3. место на турнирот во Гумерзбах

Република - 12.08.2017

Вардар ќе игра за третото место на турнирот во Гумерзбах, Германија откако во полуфиналето денеска Рајн Некар беше подобар и триумфираше со 34-25 (14-10). Наш ривал во утрешниот меч за бронзен медал ќе биде домаќинот на турнирот, тимот на Гумерзбах.

Вардар загуби од Бергишер во првиот контролен натпревар

Слободен Печат - 12.08.2017

Ракометарите на Вардар ја одиграа првата од трите контролни средби во Германија. Црвено-црните загубија од поранешната екипа на репрезентативецот Ацо Јоновски, Бергишер со 25-27 (17-14). Тренерот Раул Гонзалез на средбата им дал шанса да играат сите ...

Вардар го одигра првиот контролен меч

Вардар - 11.08.2017

По седумдневните подготовки во Словенија, ракометарите на Вардар заминаа за Германија каде треба да одиграат три контролни средби. Првиот натпревар беше против Бергишер, и „црвено-црните" загубија со 25-27 (17-14).

Заминувањето на Душебаев од Вардар во Кјелце топ-ракометен трaнсфер според ЕХФ

SportMedia - 11.08.2017

Алекс Душебаев летово го напушти Вардар како европски првак и замина во редовите на претходниот шампион Кјелце, а Европската ракометна федерација го нотира трансферот како најдобар летово. Во топ-12 има место и за Кирил Лазаров.

Најжешките ракометни трансфери: Преселбата на Душебаев во Кјелце е број еден, Лазаров и Манасков во топ 12

Дерби - 11.08.2017

Во пресрет на новата сезона во Лигата на шампионите која официјално стартува наредниот месец објавена е листа на најдобрите ракометни летни трансфери на екипите кои ќе настапат во елитното друштво.

Вардарци немаа пораз четири месеци, па паднаа пред германски второлигаш

Gol.mk - 12.08.2017

Ракометарите на Вардар ја одиграа првата од трите контролни средби во Германија. Европскиот првак загуби од екипата која испадна од Бундеслигата, поранешниот клуб на Ацо Јоновски, Бергишер со 25-27 (17-14).

Душебаев, Манасков, Кристопанс и Лазаров - меѓу најдобрите трансфери за оваа сезона

Gol.mk - 11.08.2017

Ракометните клубови активно на трансфер-пазарот се подготвуваат за наредната сезона, а тројца ракометари меѓу најдобрите 12 трансфери, се поврзани со Македонија. За најдобар трансфер е прогласен оној на Алекс Душебаев, од редовите на македонскиот и ...

Втор пораз на ракометарите на Вардар на турнирот во Германија

А1 On - 13.08.2017

Актуелниот европски и македонски шампион Вардар го претрпе и вториот пораз во подготвителниот период. Вардарци кои се на мини турнеја во Германија, завчера беа совладани второлигашот Бергишер, а вчера загубија од Рајн Некар во меч од турнирот кој се ...

Манасков беспрекорен во Веспрем: Први минути и први голови

Република - 13.08.2017

По авантурата во Рајн Некар, македонскиот репрезентативец Дејан Манасков ова лето потпиша за унгарскиот првак Веспрем. Искусното крило веќе ги имаше и првите настапи за Веспрем, и тоа на турнирот „Шпаркасе Куп” во Германија, против екипите на Загреб ...

Вардарци поразени од германскиот тим Бергишер

А1 On - 12.08.2017

Актуелниот европски и македонски шампион Вардар е поразен на гостувањето во Германија кај екипата на Бергишер. Ракометарите на Вардар кои по подготовките во Словенија, заминаа за Германија каде ќе одиграат три контролни средби, го загубија првиот ...

Вардар загуби од Рајн Некар

Вечер - 12.08.2017

Тренерот Раул Гонзалез не можеше да смета на Лука Циндриќ, Страхиња Милиќ и Владо Недановски кои се пожалија повреда. Во тимот беа четворица млади ракометари, Марко Кизиќ кој дебитираше со 16 години, заедно со Даниел Ѓорѓески, Тоше Ончев и Мартин ...

„Минус 2“ против Бергишер

SportMedia - 11.08.2017

Поради одложување на летот од Словенија за Германија, нашите ракометари поголем дел од денот го минаа по аеродроми, поради што и закажаниот натпревар со Бергишер почна со еден час задоцнување.

Втор пораз на ракометарите на Вардар на турнирот во Германија...

Н.Македонија - 13.08.2017

Втор пораз на ракометарите на Вардар на турнирот во Германија Актуелниот европски и македонски шампион Вардар го претрпе и вториот пораз во подготвителниот период. Вардарци кои се на мини турнеја во Германија, завчера беа совладани второлигашот ...

Вардар поразен од германскиот тим Бергишер

ТВ21 - 12.08.2017

Актуелниот европски и македонски шампион Вардар е поразен на гостувањето во Германија кај екипата на Бергишер. Ракометарите на Вардар кои по подготовките во Словенија, заминаа за Германија каде ќе одиграат три контролни средби, го загубија првиот ...

Вардар поразен од Рајн Некар

Sport M - 12.08.2017

Актуелниот европски клупски шампион, тимот на Вардар ќе игра за третото место на турнирот во Гумерзбах, Германија откако во полуфиналето денеска Рајн Некар беше подобар и триумфираше со 34-25 (14:10).

Вардар поразен во тест меч од германски Бергишер

Шеталиште - 12.08.2017

По седумдневните подготовки во Словенија, ракометарите на Вардар заминаа за Германија каде треба да одиграат три контролни средби. Првиот натпревар беше против Бергишер, и „црвено-црните” загубија со 25-27 (17-14).

Втор пораз на ракометарите на Вардар на турнирот во Германија

+инфо - 13.08.2017

Црвено-црните беа надиграни од од Рајн Некар и тоа убедливо, па на крајот загубија до девет гола разлика 34-25, полувреме 14-10. Актуелниот европски и македонски шампион Вардар го претрпе и вториот пораз во подготвителниот период.

Вардарци поразени од германскиот тим Бергишер

+инфо - 12.08.2017

Ракометарите на Вардар кои по подготовките во Словенија, заминаа за Германија каде ќе одиграат три контролни средби. Актуелниот европски и македонски шампион Вардар е поразен на гостувањето во Германија кај екипата на Бергишер.

Втор пораз на ракометарите на Вардар на турнирот во Германија

Идивиди - 13.08.2017

Гумерсбах, 13 август 2017 (МИА) - Актуелниот европски и македонски шампион Вардар го претрпе и вториот пораз во подготвителниот период. Вардарци кои се на мини турнеја во Германија, завчера беа совладани второлигашот Бергишер, а вчера загубија од ...

Вардарци поразени од германскиот тим Бергишер

Идивиди - 12.08.2017

Скопје, 12 август 2017 (МИА) – Актуелниот европски и македонски шампион Вардар е поразен на гостувањето во Германија кај екипата на Бергишер. Ракометарите на Вардар кои по подготовките во Словенија, заминаа за Германија каде ќе одиграат три ...