TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров: Раскинувањето на иранскиот нуклеарен договор ќе ја загрози глобалната безбедност

Макфакс - 20.10.2017

Раскинувањето на иранскиот нуклеарен договор ќе ја загрози глобалната безбедност, вклучително и ситуацијата на Корејскиот полуостров, предупреди рускиот шеф на дипломатијата. Во врска со нуклеарниот договор со Иран Во однос на иранската нуклеарна ...

Лидерите на ЕУ ја потврдија посветеноста на нуклеарниот договор со Иран

Р.С.Европа - 20.10.2017

Лидерите на ЕУ вчера ја потврдија својата посветеност на договорот за нуклеарната програма на Иран и покрај критиките за договорот од страна на американскиот претседател Доналд Трамп. Сепак, европските лидери изразија загриженост за програмата за ...

МААЕ без проблеми ја контролираме иранската нуклеарна програма

Телма - 20.10.2017

Меѓународната агенција за атомска енергија без проблеми спроведува инспекции во Иран, а Техеран е многу внимателен по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да не го потврди договорот за иранската нуклеарна програма, изјави директорот на ...

Револуционерната гарда најави продолжување на иранската балистичка програма

МКД - 19.10.2017

Иранската Револуционерна гарда соопшти дека ќе ја забрза својата програма за балистички ракети и покрај притисоците на САД и Европската Унија да ја прекине, јави новинската агенција Тасним.

IAEA тврди дека без проблеми ја контролира иранската нуклеарна програма

Нетпрес - 19.10.2017

Меѓународната агенција за атомска енергија (IAEA) без никакви проблеми ги спроведува своите инспекции во Иран, а Техеран е многу претпазлив по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да не го потврди договорот за иранската нуклеарна ...

Иранската револуционерна гарда најави продолжување на балистичката програма

Макфакс - 19.10.2017

Иранската револуционерна гарда соопштила дека ќе ја забрза својата програма за балистичка ракета, наспроти притисоците на САД и Европската унија да ја прекине програмата, јави новинската ганеција „Тасним“.

Револуционерна гарда: Ќе се забрза иранската балистичка ракетна програма

А1 On - 19.10.2017

Иранската елитна Револуционерна гарда денеска соопшти дека балистичката ракетна програма ќе биде забрзана и покрај притисоците од САД и од Европска унија за нејзино суспендирање. – Иранската балистичка ракетна програма ќе биде проширена и ќе ...

Лавров: Раскинувањето на иранскиот нуклеарен договор ќе ја загрози глобалната безбедност

Точка - 20.10.2017

Раскинувањето на иранскиот нуклеарен договор ќе ја загрози глобалната безбедност, вклучително и ситуацијата на Корејскиот полуостров, предупреди рускиот шеф на дипломатијата. Во однос на иранската нуклеарна програма, невозможно е да се вратиме на ...

Амано: Без проблеми ја контролираме иранската нуклеарна програма

+инфо - 20.10.2017

- Одлуката на Трамп е донесена неодамна, но можам да кажам дека Иранците се многу внимателни и ние без проблеми контролираме - изјави Амано. Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) без проблеми спроведува инспекции во Иран, а Техеран е ...

Иранската револуционерна гарда најави продолжување на балистичката програма

Точка - 19.10.2017

Иранската револуционерна гарда соопштила дека ќе ја забрза својата програма за балистичка ракета, наспроти притисоците на САД и Европската унија да ја прекине програмата, јави новинската ганеција „Тасним“.

Хаменеи се закани дека ќе го уништи договорот меѓу Техеран и глобалните сили

Р.С.Европа - 18.10.2017

Иранскиот Врховен лидер, ајатолахот Али Хаменеи, се закани дека ќе го "уништи" нуклеарниот договор меѓу Техеран и глобалните сили ако Соединетите Држави се повлечат. Камнеи изјави дека Техеран ќе се држи до договорот за 2015 година, се додека ...

Револуционерна гарда: Ќе се забрза иранската балистичка ракетна програма

Сител - 19.10.2017

Иранската елитна Револуционерна гарда денеска соопшти дека балистичката ракетна програма ќе биде забрзана и покрај притисоците од САД и од Европска унија за нејзино суспендирање. - Иранската балистичка ракетна програма ќе биде проширена и ќе ...

Хамнеи остро го критикуваше Трамп

Макфакс - 18.10.2017

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи ги отфрли агресивните критки, што американскиот претседател Доналд Трамп ги упати на сметка на Техеран, нарекувајќи ги големи лаги што доаѓаат од еден дивјак.

Хамнеи: Неприфатливо е европското мешање во нашата ракетна програма

А1 On - 18.10.2017

Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи денеска изјави дека Техеран нема да ги прифати притисоците од европските земји за неговата ракетна политика и ракетна програма. – Мешањето на Европјаните во ракетната програма на Иран и нашата регионална ...

Амано: Без проблеми ја контролираме иранската нуклеарна програма

А1 On - 20.10.2017

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) без проблеми спроведува инспекции во Иран, а Техеран е многу внимателен по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да не го потврди договорот за иранската нуклеарна програма, изјави ...

Иранската револуционерна гарда најави продолжување на балистичката програма

Sky - 19.10.2017

Иранската револуционерна гарда соопштила дека ќе ја забрза својата програма за балистичка ракета наспроти притисоците на САД и Европската Унија да ја прекине програмата, јави новинската ганеција „Тасним“.

Револуционерна гарда: Ќе се забрза иранската балистичка ракетна програма

Телевизија Нова - 19.10.2017

Иранската елитна Револуционерна гарда денеска соопшти дека балистичката ракетна програма ќе биде забрзана и покрај притисоците од САД и од Европска унија за нејзино суспендирање. – Иранската балистичка ракетна програма ќе биде проширена и ќе ...

Хамнеи остро го критикуваше Трамп

Точка - 18.10.2017

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, ги отфрли агресивните критики што американскиот претседател Доналд Трамп ги упати на сметка на Техеран нарекувајќи ги големи лаги што доаѓаат од еден дивјак.

Амано: Без проблеми ја контролираме иранската нуклеарна програма

Сител - 20.10.2017

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) без проблеми спроведува инспекции во Иран, а Техеран е многу внимателен по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да не го потврди договорот за иранската нуклеарна програма, изјави ...