TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тензии во ССМ

24 Вести - 11.01.2017

Новиот претседател на ССМ Дарко Димовски, побара, но не го доби решението од министерството за труд и социјална политика со кое Живко Митревски се враќа на претседателската функција. Министерот за труд и социјална политика, Ибрахим Ибрахими не ги ...

Четирите синдикати со обвинувања до Министерството за труд и социјална политика

Телма - 11.01.2017

Четирите синдикати, исклучени од ССМ, го обвинуваат Министерството за труд и социјална политика дека ги прекршило законите, но и правилата на ССМ со тоа што го прогласило Живко Митревски за единствен легитимен претседател на синдикалната ...

Врие во ССМ, Митревски се правда дека работниците го поддржувале

Нова ТВ - 11.01.2017

Физички пресметки, обвинувања, напади, кривични пријави. Синдикалците го обвинија Митревски за насилно преземање на ССМ и најавуваат кривична пријава и за новиот министер за труд и социјална политика, Ибрахим Ибрахими.

Една минута вести: Митревски негира дека стои зад насилството

Нова ТВ - 11.01.2017

До крајот на овој месец можно е да бидат избрани претседателите на Кривичниот и на Врховниот суд, вели претседателот на Судскиот совет, Жарко Караџоски; Дел од синдикалците го обвинија Живко Митревски за насилно преземање на синдикатот со помош на ...

Новиот претсадател на ССМ не го доби решението од Министерството за труд

24 Вести - 11.01.2017

Новиот в.д. претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија, Дарко Димовски не го доби решението од Министерството за труд и социјална политика, со кое Живко Митревски тврди дека се уште е претседател.

ССМ: Четирите „наводни“ синдикалисти имаат за цел преземање и уништување на ССМ

Курир - 11.01.2017

Четирите грански синдикати СИЕР, УПОЗ, АГРО Синдикатот и СУТКОЗ, кои на седница на Советот на ССМ одржана на 28.12.2016 год. беа едногласно исклучени од ССМ, не избираат средства како да се пресметаат со нивите довчерашни колеги, а воедно да ...

Сузана Стефановиќ: Синдикалното клопче почна да се одмотува, нема сопирање!

Фактор - 11.01.2017

Состојбата во Сојузот на синдикатите која деновиве ескалираше со вербални и физички пресметки помеѓу членовите на четирите гранкови синдикати и подржувачите на поранешниот претседател на ССМ, Живко Митревски ја срушија и најмалата надеж на ...

Левица го потсети Митревски дека зградата на ССМ не е негова сопственост

Позитив.мк - 11.01.2017

Левица вчера реагираше на случувањата во ССМ и на насилните потези на разрешениот Живко Митревски. Тие го потсетија дека зградата на ССМ не е негова сопственост и тој нема право така да се однесува со синдикалците.

Митревски продолжува со физички пресметки: Живко Даневски заврши во болница

А1 On - 10.01.2017

Претседателот на АГРО синдикатот Живко Даневски и советникот Лазе Ѓорѓиески попладнево биле физички нападнати во ресторанот Национал од страна на екс претседателот на ССМ, Живко Митровски и две лица кои биле со него, по што Даневски завршил во ...

(ВИДЕО) Новиот претсадател на ССМ не го доби решението од Министерството за труд

Локално - 11.01.2017

Новиот в.д. претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија, Дарко Димовски не го доби решението од Министерството за труд и социјална политика, со кое Живко Митревски тврди дека се уште е претседател, информира 24Вести.

ССМ: Четирите „наводни“ синдикалисти имаат за цел преземање и уништување на ССМ

Press24 - 11.01.2017

Четирите грански синдикати СИЕР, УПОЗ, АГРО Синдикатот и СУТКОЗ, кои на седница на Советот на ССМ одржана на 28.12.2016 год. беа едногласно исклучени од ССМ, не избираат средства како да се пресметаат со нивите довчерашни колеги, а воедно да ...

Имиџот на ССМ се влошува, опасност за тужба од МОТ

Телма - 10.01.2017

Случувањата во ССМ го уриваат и онака разнишаниот имиџ на најголемата синдикална организација во Македонија. Но, мешањето на прстите на државата во синдикалната борба може да предизвика и проблеми од правен карактер.

Ескалираше во ССМ: Дел од синдикалците завршија во болница со повреди

24 Вести - 10.01.2017

Вистинска драма во кругот на ССМ. Претсeдателот на АГРО синдикатот, Живко Даневски и советникот Лазе Ѓорѓиески, попладнево биле физички нападнати во ресторанот Национал. Според нив, Живко Митревски влегол во ресторанот со две лица кои тие не ги ...

Реакција за „жешките“ случувања во ССМ и студот на работни места

Тера - 10.01.2017

Битолската Левица денеска со реакција за вчерашните случувања пред зградата на ССМ во Скопје, каде полицијата не им дозволи влез на членови на гранковите синдикати. Од партијата ги повикаа и работниците кои работат во несоодветни услови во овие ...

ССМ: Каде се парите од членарина на УПОЗ, СИЕР, Агро Синдикатот и СУТКОЗ

Курир - 10.01.2017

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) преку пишано соопштение до медиумите прашува каде отишле над 15 милиони денари од членарина за последните две години од УПОЗ, СИЕР, Агро Синдикатот и СУТКОЗ.

УПОЗ: Работнички дом од вчера е дом на криминалот

+инфо - 10.01.2017

Од таму велат дека тој и натаму продолжува со нападите врз претседателите и раководствата на овие четири синдикати. Живко Митревски продолжува со своите лаги и измислици за состојбите и случувањата во Сојузот на синдикатите на Македонија и шири ...

Муратовски: Митревски не заслужува да биде запишан во историјата на ССМ како претседател

Фактор - 10.01.2017

Расколот во Сојузот на синдикатите се продлабочува. Актуелниот претседател Живко Митревски не ја напушта функцијата, но не попуштаат ниту четирите гранкови синдикати кои бараат да се почитува одлуката на Советот на синдикатот според која Митревски ...

RSE:Полиција во ССМ, синдикалците надвор

Локално - 09.01.2017

Полицајци распоредени во и пред зградата на ССМ ги спречуваат членовите на четирите гранкови синдикати кои неодамна беа исклучени од ССМ да влезат во зградата. Тие денеска протестираат против одлуките на како што велат разрешениот претседател Живко ...

Тензичен ден пред Сојузот на синдикати на Македонија

Орбис - 09.01.2017

Претставниците на четирите синдикати кои се исклучени од ССМ, денес биле спречени да влезат во зградата на синдикатот и да седнат на своите работни места. Тие и натаму остануваат да протестираат пред зградата, против одлуките на, како што велат, ...

ССМ: Четирите „наводни“ синдикати имаат за цел преземање и уништување на ССМ

ТВ21 - 11.01.2017

Четирите гранкови синдикати СИЕР, УПОЗ, АГРО Синдикатот и СУТКОЗ, кои на седница на Советот на ССМ одржана на 28.12.2016 год. беа едногласно исклучени од ССМ, не избираат средства како да се пресметаат со нивите довчерашни колеги, а воедно да ...

Тензиите и расправиите во ССМ не завршуваат и не влијаат добро на угледот на државата

МКД - 10.01.2017

Четирите грански синдикати СИЕР, УПОЗ, Агро Синдикат и СУТКОЗ денеска преку соопштение најавија дека ќе побараат од министерот за труд и социјална политика, Ибрахим Ибрахими да им објасни врз основа на кои документи го преиначил решението на ...

24 Вести: Ескалираше во ССМ – дел од сидикалците завршија во болница со повреди

Бриф - 10.01.2017

Вистинска драма во кругот на ССМ. Претсeдателот на АГРО синдикатот, Живко Даневски и советникот Лазе Ѓорѓиески, попладнево биле физички нападнати во ресторанот Национал. Според нив, Живко Митревски влегол во ресторанот со две лица кои тие не ги ...

ССМ: Каде се парите од членарина на УПОЗ, СИЕР, Агро Синдикатот и СУТКОЗ

Нетпрес - 10.01.2017

ССМ и членството од овие синдикати бара одговор каде се овие средства и за што ги потрошиле претседателите на овие грански синдикати ако се има предвид дека располагаат со целокупна членарина, со целокупните финансиски средства на работниците кои им ...

Синдикалци: Митровски се обидува да ја спаси својата кожа од сторените криминали

А1 On - 10.01.2017

Живко Митревски продолжува со своите лаги и измислици за состојбите и случувањата во Сојузот на синдикатите на Македонија и шири лажни обвинувања за четирите сидикати кои неосновано, нестатутарно и незаконски ги исклучи од ССМ, велат синдикалците во ...

Синдикалци завршија во болница претепани од бодигардите на Митревски

+инфо - 10.01.2017

Митревски вели тоа се дезинформации и манипулации. Претсeдателот на Агро синдикатот, Живко Даневски и советникот Лазе Ѓорѓиески, попладнево биле физички нападнати во ресторанот Национал, објави 24 Вести.

ССМ: Каде се парите од членарина на УПОЗ, СИЕР, Агро Синдикатот и СУТКОЗ

Република - 10.01.2017

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) преку пишано соопштение до медиумите прашува каде отишле над 15 милиони денари од членарина за последните две години од УПОЗ, СИЕР, Агро Синдикатот и СУТКОЗ.

Синдикалци: Митровски се обидува да ја спаси својата кожа од сторените криминали

Локално - 10.01.2017

Живко Митревски продолжува со своите лаги и измислици за состојбите и случувањата во Сојузот на синдикатите на Македонија и шири лажни обвинувања за четирите сидикати кои неосновано, нестатутарно и незаконски ги исклучи од ССМ, велат синдикалците во ...

Тепачка во ССМ, синдикалци завршија во болница

Фокус - 10.01.2017

Претсeдателот на Агро синдикатот, Живко Даневски и советникот Лазе Ѓорѓиески, попладнево биле физички нападнати во ресторанот Национал, објави 24 Вести . Според нив, Живко Митревски влегол во ресторанот со две лица кои тие не ги познаваат, а по ...

ССМ: Каде се парите од членарина на УПОЗ, СИЕР, Агро Синдикатот и СУТКОЗ

Сител - 10.01.2017

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) преку пишано соопштение до медиумите прашува каде отишле над 15 милиони денари од членарина за последните две години од УПОЗ, СИЕР, Агро Синдикатот и СУТКОЗ.

УПОЗ: Работничкиот дом од вчера е дом на криминалот

Фокус - 10.01.2017

Живко Митревски продолжува со своите лаги и измислици за состојбите и случувањата во Сојузот на синдикатите на Македонија и шири лажни обвинувања за четирите сидикати кои неосновано, нестатутарно и незаконски ги исклучи од ССМ, велат од синдикатите ...

Ескалираше во ССМ – Дел од синдикалците завршија во болница со повреди

Репортер - 10.01.2017

Вистинска драма во кругот на ССМ. Претсeдателот на АГРО синдикатот, Живко Даневски и советникот Лазе Ѓорѓиески, попладнево биле физички нападнати во ресторанот Национал. Според нив, Живко Митревски влегол во ресторанот со две лица кои тие не ги ...

ССМ: Претседателите на УПОЗ, СИЕР, Агро Синдикатот и на СУТКОЗ затаиле милионски суми

Телеграф - 10.01.2017

Се поставува и прашањето кој ги овластил овие лица да затајуваат членарина, зошто не уплаќале средства во ССМ, а ги добивале од синдикалните организации, зошто овој факт го криеле од членството и каде ги потрошиле овие средства Сојузот на ...

Синдикалци: Митровски се обидува да ја спаси својата кожа од сторените криминали

Репортер - 10.01.2017

Живко Митревски продолжува со своите лаги и измислици за состојбите и случувањата во Сојузот на синдикатите на Македонија и шири лажни обвинувања за четирите сидикати кои неосновано, нестатутарно и незаконски ги исклучи од ССМ, велат синдикалците во ...

Нападнати синдикалци: Превирањата прераснаа во насилство

Позитив.мк - 11.01.2017

Вистинска драма во кругот на ССМ. Претсeдателот на АГРО синдикатот, Живко Даневски и советникот Лазе Ѓорѓиески, вчера попладне биле физички нападнати во ресторанот Национал – објави 24 Вести .

ССМ: Каде се парите од членарина на УПОЗ, СИЕР, Агро Синдикатот и СУТКОЗ

Точка - 10.01.2017

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) преку пишано соопштение до медиумите прашува каде отишле над 15 милиони денари од членарина за последните две години од УПОЗ, СИЕР, Агро Синдикатот и СУТКОЗ.

СИЕР, УПОЗ, АГРО и СУТКОЗ: Работничкиот дом повеќе не е дом на работниците, туку дом на криминалот и злоупотребите

Стандард - 10.01.2017

Живко Митревски продолжува со своите лаги и измислици за состојбите и случувањата во Сојузот на синдикатите на Македонија и шири лажни обвинувања за четирите сидикати кои неосновано, нестатутарно и незаконски ги исклучи од ССМ, соопштуваат денеска ...

СИЕР, УПОЗ, Агро Синдикат и СУТКОЗ: аргументите и правото се на наша страна

ТВ21 - 10.01.2017

– Четирите грански синдикати СИЕР, УПОЗ, Агро Синдикат и СУТКОЗ преку пишано соопштение до медиумите порачуваат дека се решени да ја продолжат борбата низ институциите, бидејќи се уверени дека аргументите и правото се целосно на нивна страна.

СИЕР, УПОЗ, Агро Синдикат и СУТКОЗ: Аргументите и правото се на наша страна

Телеграф - 10.01.2017

Синдикатите утре ќе побараат прием кај министрите во МТСП и во МВР за да добијат одговор како е поништено решението за именување на Дарко Димовски, односно кој издаде наредба полицијата да влезе во зградата на ССМ и да не дозволува да влезат ...

Четирите синдикати велат дека аргументите се на нивна страна

Р.С.Европа - 10.01.2017

Четирите грански синдикати - СИЕР, УПОЗ, Агро Синдикат и СУТКОЗ преку пишано соопштение до медиумите порачуваат дека се решени да ја продолжат борбата низ институциите, бидејќи се уверени дека аргументите и правото се целосно на нивна страна.