TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2000 матуранти дел од матурантската парада

Сител - 19.05.2017

Околу 2000 средношколци беа дел од традиционалната “Матурска парада”, којa денеска точно напладне се одржa на плоштадот Македонија во Скопје, но и во 6 други поголеми градови низ земјата. Давајќи заклетва за ненасилство, матурантите испратија пораки ...

Матурантите играа квадрил на плоштадот „Македонија“ ГАЛЕРИЈА

+инфо - 19.05.2017

На „Матурската парада” во Скопје учествуваа повеќе од 1.000 ученици од повеќе средни училишта во Скопје, како и матуранти од Струга, Охрид... На плоштадот „Македонија“ денеска се одржа традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“, а ...

Матурантите танцуваа

OhridNews - 19.05.2017

Со изведба на познатиот штраусов танц квадрил, денеска на градскиот плоштад охридските матуранти од средните училишта во Охрид го одбележаа крајот на завршување на средното образование. Точно на пладне тие истовремено танцуваа со матурантите од уште ...

Штипски трубачи зеле пари од матуранти и избегале...

Н.Македонија - 19.05.2017

Штипски трубачи зеле пари од матуранти и избегале Матурантите од Кратово, по матурската вечер во хотелот „Кратис“, имале договорено група трубачи од Штип, кои требало да им свират во холот на кратовската гимназија.

Матурантите заиграа во ист ритам

МРТ - 19.05.2017

Околу илјада матуранти од 16 средни училишта од Скопје на плоштадот „Македонија“ танцуваа квадрил и положија заклетва за ненасилство. На музиката на штраусовата опера „Лилјакот“, матурантите танцуваа со сини, а матурантките облечени во жолти маички.

Вистински хорор: Матурски фустани нарачани од интернет

Хитпортал - 19.05.2017

Матурската вечер е еден од најважните настани во животот на секој средношколец. Притисокот што ќе се носи и како ќе се изгледа секако дека постои, посебно кога се девојките во прашање. Но, што се случува кога ќе решите да нараче фустан од интернет? ...

Матурантите со танц го одбележаа полнолетството

Канал5 - 19.05.2017

Играјќи синхронизирано во звукот на нотите од Јохан Штраус, своето полнолетство денес го прославија матурантите. Млади а перспективни. Млади, а со големи цели и амбиции. Матурантите денес испратија порака за мир и единство во светот.

„Матурска парада“ на плоштад „Mакедонија“

24 Вести - 19.05.2017

Tрадиционалната манифестација „Mатурска парада 2017“ ќе се одржи денеска на пладне на плоштадот „Mакедонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил.

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“

Курир - 19.05.2017

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини, а матурантките облечени со жолти маички на ...

Парада на матурантите денеска се одржа во Струга

Спектра ТВ - 19.05.2017

На новиот плоштад во Струга денеска се одржа парадата на матурантите кои танцуваа со жолти маички, капи и чадори. Преку овој симболичен танц се означува крајот на средното училиште и почетокот на нова етапа од нивните животи.

Матурски квадрил во Гевгелија

Курир - 19.05.2017

Популарниот матурски квадрил, танц кој се игра на музика од штраусовата опера „Љиљакот“ денеска на пладне го играа матурантите од Гевгелија истовремено со матурантите од Скопје, Охрид, Струмица и Струга.

Денес на пладне ќе се одржи матурската парада

OhridNews - 19.05.2017

Денес на пладне, на градскиот плоштад „Св. Климент Охридски“ матурантите од охридските средни училишта повторно ќе го танцуваат матурскиот квадрил. Истовремено ќе танцуваат и матурантите од уште шеесетина градови на Централна и Југоисточна Европа.

ГАЛЕРИЈА: Матурска прослава на матурантите од гимназијата „Јосип Броз Тито“ Битола

Шеталиште - 19.05.2017

Матурантите од битолската гимназија „Јосип Броз Тито“ синоќа ја прославија својата матура во ресторанот Гранд Премиер. Матурата претставува круна на полнолетството, почеток на нов циклус од животот.

Карневал или матурска? Бугарските матурантки со луди и необични фустани на матурска вечер (видео)

Exclusive.mk - 19.05.2017

Матурска, чин на заокружување на тинејџерството и влегување во светот на возрасните. Матурската прослава и тоа како е актуелна периодов. Секој матурант и матурантка сака да биде забележан, но дали по добро или лошо.

„Матурска парада 2017“ денеска на плоштад „Македонија“

Cooltura - 19.05.2017

На плоштадот „Македонија“ денеска на пладне ќе се одржи 11-та „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил... Годинава ќе танцуваат и матурантите од Струга, Охрид, Струмица и Гевгелија.

„Матурска парада“ по 11-ти пат

МРТ - 19.05.2017

Во исто време и на иста музика ќе се танцува и во Струга, Охрид, Струмица и во Гевгелија. Околу 2 илјади матуранти од Македонија точно напладне ќе учествувааат на 11-та матурска парада. Традиционалната манифестација ќе се одржи на плоштадот ...

(ФОТО) Аууу!!! – Бугарските матурантки направија вистински ЗЕМЈОТРЕС годинава

Репортер - 19.05.2017

Бугарските матурантки дефинитивно имаат вонземски вкус за мода. Погледнете низ следните фотографии како дел од матурантките од Бугарија се подготвија за нивната матурска ...

ВИДЕО: Цел клас остана во шок - погледнете како дојдоа валентина и Мелиса на матура

Press24 - 19.05.2017

Традиционално во месец Мај се одбележуваат матурските прослави, моментот кој секој ученик го чека со голема возбуда и нетрпение. Матурантите се трудат да бидат поубаво облечени, покреативни и повпечатливи, а матурантите од Тузла, имале генијална ...

ВО ЖИВО: Матурска марада во Скопје, Марјана Станојковска во тесни пантолони на сцена

Exclusive.mk - 19.05.2017

Матурские прослави и тоа како на големо се актуелни периодов. Следете во живо што е случува во центарот на ...

Чудовишта или матуранти? Барем на матурската вечер не бидете толку злобни! – матурската приказна која е интернет хит во ...

Турлитава - 18.05.2017

Матурската вечер е посебно доживување за секој човек, момент кога се прославува завршувањето на едно поглавје во животот и започнувањето на ново. Затоа низ целиот свет на матурската ѝ се посветува големо внимание.

Околу 3.000 матуранти ќе танцуваат на плоштадите низ Македонија

МКД - 18.05.2017

На плоштадот „Македонија“ во Скопје, како и во Струга, Охрид, Струмица и Гевгелија, околу 3.000 матуранти на 19 мај, во 12 часот, ќе учествуваат годинашната „Матурска парада“. Организатор и носител на заштитена марка за Република Македонија е ...

Матурска прослава на СОУ.и гимназијата Таки Даскало

Тера - 18.05.2017

Матурантите од СОУ.и гимназијата Таки Даскало, ја прославија својата матурска забава во Гранд Премиер. Деновиве се е посветено на матурските забави, а подготовките траат во текот на целата година.

ФОТО: Вака Жељко Јоксимовиќ славеше 26 години од матура

Press24 - 18.05.2017

Жељко Јоксимовиќ славеше 26 години од матура. - „26 години матура, јас сум 6-ти од лево“ – два света – матура – Ваљево, напиша Жељко под објавената ...

Матурантите денеска со квадрил му им кажуваат збогум на училишните денови

Press24 - 18.05.2017

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил.

Фолк пејачка им подарува фустани на матурантките!

Вечер - 18.05.2017

По повод претстојните матурски прослави кои се во полн ек, фолк пејачката Сања Гроздановска одлучи своите фустани кои ги носела на настапите, да им ги подари на идните матурантки кои поради финансиски причини не може да си го дозволат тоа ...

ТОЧНО ВО 12 ЧАСОТ: 1.000 матуранти ќе заиграат квадрил

Курир - 18.05.2017

Утре во 11:45 часот на плоштадот „Македонија“ ќе почне традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“. Околу 1.000 матуранти од Скопје точно во 12 часот ќе го заиграат танцот ...

ГАЛЕРИЈА: Плоштадот блесна попладнево - матурантите играа квадрил

Press24 - 19.05.2017

На плоштадот „ Македонија “ денеска се одржа традиционалната манифестација „Матурска парада 201 7 “, а матурантите од Скопје точно напладне, заедно со своите врсници од повеќе градови од земјава и од Европа , го одиграа танцот „квадрил“ на звуците ...

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“

А1 On - 19.05.2017

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини, а матурантките облечени со жолти маички на ...

Матурски квадрил во Гевгелија

Сител - 19.05.2017

Популарниот матурски квадрил, танц кој се игра на музика од штраусовата опера „Љиљакот“ денеска на пладне го играа матурантите од Гевгелија истовремено со матурантите од Скопје, Охрид, Струмица и Струга.

Матурантите ќе танцуваат на скопскиот плoштад

Локално - 19.05.2017

Денеска точно напладне на плоштадот „Македонија“ ќе се одржи „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование ќе танцуваат квадрил…Оваа матурска манифестација ќе се одржи по 11. пат.

Цел клас остана во шок - погледнете како дојдоа Валентина и Мелиса на матура

Сител - 19.05.2017

Традиционално во месец Мај се одбележуваат матурските прослави, моментот кој секој ученик го чека со голема возбуда и нетрпение. Матурантите се трудат да бидат поубаво облечени, покреативни и повпечатливи, а матурантите од Тузла, имале генијална ...

Македонците ја покажаа својата хумана страна: Преку донација усреќени и насмеани голем број матуранти

Скопје инфо - 18.05.2017

Да се усреќи матурант кој нема да си плати за дотерување за матурската вечер и годинава беше задача, но и задоволство на многу хумани граѓани. Тие подаруваа убави чевли, фустани или костуми, накит, а некои ќе се погрижат и за шминката и фризурата на ...

„Матурската парада 2017“ во Охрид

ТВМ - 18.05.2017

И оваа 2017 година продолжува традицијата на одржување на „Матурската парада“, во која учество ќе земат матурантите од четирите средни училишта од Општина Охрид. На 19 мај точно во 12 часот, на градскиот плоштад Св.

Жељко Јоксимовиќ „матурант“: „Јас сум шестиот од лево“ (ФОТО)

Убавина и Здравје - 18.05.2017

Мај е месец на матури, па покрај актуелните матуранти, луѓето ги прославуваат и jубилеите и се потсетуваат на средношколските денови. Еден од нив е и Жељко Јоксимовиќ . Познатиот српски пејач објави фотографија на својот фејсбук-профил именувана ...

(Галерија) Матурската прослава на СОЕУ „Јане Сандански“ Битола

Шеталиште - 18.05.2017

Матурантите од СОЕУ „Јане Сандански“ од Битола својата матурска забава ја одржаа синоќа во Гранд Премиер, весели и насмеани влегуваа, подготвени за најлудата средношколска ноќ. Матурата е посебно доживување за секој средношколец.

Марјана Станојковска со црна коса! Погледнете каква матурантка била (фото)

Exclusive.mk - 18.05.2017

Дали сте посакале Марјана да ја видите со црна коса? Со црна коса, мила и секси од била Станојковска на матура. Периодов се актуелни матурските прослави, а Мрјана како да ги засени многу матурантки со својата фотографија, од пред неколку ...

(ФОТО) Вака Жељко Јоксимовиќ славеше 26 години од матура

Репортер - 18.05.2017

Жељко Јоксимовиќ славеше 26 години од матура. – „26 години матура, јас сум 6-ти од лево“ – два света – матура – Ваљево, напиша Жељко под објавената ...

Што одбраа матурантките за нивните прослави ?

Тера - 17.05.2017

Трчање по фустани, празнење на домашните буџети и натпревар помеѓу семејствата во тоа чие дете повеќе ќе се покаже, денес се главните карактеристики на матурата. Имено, на матурската забава ѝ претходи долга трка во потрага по идеален фустан , ...

Матурските прослави носат ризици од сообраќајки, алкохолизираност и други видови несакани последици

Сител - 17.05.2017

Вчера во раните утрински часови матурант од Скопје изгубил контрола над возилото и направил сообраќајка. Се здобил со повеќе повреди и со возило на Брза Помош бил транспортиран во Клиниката за хируршки болести Свети Наум Охридски.

Нема да верувате колку години од матура прославува: Жељко Јоксимовиќ ги собра средношколците на иста маса! (ФОТО)

Курир - 17.05.2017

Деновиве средношколците ги прославуваат матурите, но и оние што го завршиле средното образование го прославуваат својот љубилеј и се потсетуваат на средношколските денови, еден од нив е и Жељко Јоксимовиќ.

ТОЧНО ВО 12 ЧАСОТ: 1.000 матуранти на плоштад ќе заиграат квадрил

Курир - 19.05.2017

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил.

[Галерија] Матурантите изиграа квадрил на скопскиот плоштад со порака за ненасилство и толеранција

Радио МОФ - 19.05.2017

Точно напладне, повеќе од илјада матуранти од повеќе градови во Македонија и од Европа, на плоштадот „Македонија“ прво дадоа заклетва за ненасилство и толеранција, па го одиграа танцот „квадрил“ на звуците на операта „Лилјакот“ од Јохан Штраус.

Матурантите танцуваа квадрил на плоштад „Македонија“

Нетпрес - 19.05.2017

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите квадрил танцуваа со сини, а матурантките облечени со жолти маички на ...

„Матурска парада“ денеска на плоштад „Македонија“

Радио МОФ - 19.05.2017

На плоштадот „Македонија“ денеска на пладне ќе се одржи 11-та „Матурска парада“ на која традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил. Годинава ќе танцуваат и матурантите од Струга, Охрид, Струмица и Гевгелија.

(ВИДЕО) Цел клас остана во шок – Погледнете како дојдоа Валентина и Мелиса на матура

Репортер - 19.05.2017

Традиционално во месец Мај се одбележуваат матурските прослави, моментот кој секој ученик го чека со голема возбуда и нетрпение. Матурантите се трудат да бидат поубаво облечени, покреативни и повпечатливи, а матурантите од Тузла, имале генијална ...

Матурантите од средното економско училиште ја прославија својата матура

Тера - 18.05.2017

Матурантите од СОЕУ „Јане Сандански“ од Битола својата матурска забава ја одржаа во Гранд Премиер, весели и насмеани влегуваа, подготвени за најлудата средношколска ноќ. Матурата е посебно доживување за секој средношколец.

Матурските прослави носат ризици од сообраќајки, алкохолизираност и други видови несакани последици

Press24 - 17.05.2017

Вчера во раните утрински часови матурант од Скопје изгубил контрола над возилото и направил сообраќајка. Се здобил со повеќе повреди и со возило на Брза Помош бил транспортиран во Клиниката за хируршки болести Свети Наум Охридски.

Жељко Јоксимовиќ ги собра средношколците на иста маса- еве колку години од матура прославува

Press24 - 17.05.2017

Деновиве средношколците ги прославуваат матурите, но и оние што го завршиле средното образование го прославуваат својот љубилеј и се потсетуваат на средношколските денови, еден од нив е и Жељко Јоксимовиќ.

„Матурска парада“ на плоштад „Македонија“

А1 On - 19.05.2017

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ ќе се одржи денеска напладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално учениците кои го завршуваат средното образование танцуваат квадрил.

Матурантите одиграа „квадрил“ на плоштадот Македонија

Макфакс - 19.05.2017

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2017“ се одржа во петок напладне на плоштадот „Македонија“, а матурантите од Скопје точно напладне, заедно со своите врсници од повеќе градови од земјава и од Европа, го одиграа танцот „квадрил“ на ...