TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фурнаринки со рикота

Мои рецепти - 10.11.2017

Во топлата вода го мешаме квасецот со шеќерот и оставаме да се активира смесата. Во длабок сад ги ставаме сирењето, брашното и солта ги мешаме, а потоа постепено додаваме вода до замесување на меко тесто.

Колач со бадеми

Мои рецепти - 10.11.2017

За ова вкусно колаче, ги мешаме брашното, пецивото, ги додаваме шеќерите. Убаво изедначуваме и во средината правиме вдлабнатинка. Го додаваме јајцето. Замешуваме и го додаваме ладниот путер на коцки, при што замесуваме меко тесто.