TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трајче Стафилов, професор на ПМФ: Мексико Сити и Лондон спроведоа мерки и драстично го намалија загадувањето

Факултети - 18.12.2017

Особено се штетни малите цврсти честички (оние помали од 10 микрометри, PM10, или помали од 2,5 микрометри, PM2,5) кои во себе имаат апсорбирано многу други токсични супстанции присутни во воздухот и на тој начин и нив ги внесуваме во организмот – ...

Протест за чист воздух во Скопје

365 - 18.12.2017

Денеска во 12 часот пред Владата на РМ граѓаните на Скопје, но и сите останати кои сакаат да земат учество, ќе одржат протест поради загадениот воздух. Граѓаните имаат барања до надлежните институции за животна средина, но и неколку предлози околу ...

Благодарение на дождот конечно дишеме чист воздух

AKO - 17.12.2017

Последните податоци за мерење на квалитетот на воздухот на клучни точки во Македонија, покажуваат дека воздухот е речиси кристално чист. Дождот ја крена маглата во Скопје и го исчисти воздухот на цела територија на државата, па луѓето конечно може ...

Тоа што не го сторија властите ќе го стори ветрот

Алсат-М - 17.12.2017

На табелата за мерење на загадувањето поставена на веб-страницата на Министерството за животна средина, денеска води зелениот круг кој покажува дека квалитетот на воздухот е добар. Ветерот и дождот го исчистија загадениот воздух.

Затворени училиштата и градинките во Техеран поради смогот

Р.С.Европа - 17.12.2017

Иранските власти ги затворија училиштата и ги откажаа сите спортски настани во околината на Техеран поради густиот смог што го покри главниот град. Сите градинки и основни училишта се затворени во сите, освен во два града, во провинцијата Техеран во ...

Поради загадениот воздух затворени училишта во Иран

Макфакс - 17.12.2017

Иранските власти привремено затворија многу училишта и ги одложија спортските настани поради опасно загадениот воздух во земјата. Така, сите училишта лоцирани во главниот град Техеран, дом на 14 милиони луѓе, ќе останат затворени в понеделник, а ...

Дождот го исчисти воздухот но не го реши загадувањето, граѓаните купуваат маски и прочистувачи на воздух

Сител - 17.12.2017

Дождот ја намали концентацијата на опасните ПМ честички, но проблемот со аерозагадувањето не е решен. Изминатите денови кога скопјани дишеа на шкрги поради енормно загадениот воздух, аптеките и продавниците за бела техника беа најпосетените објекти ...

Едно во опозиција, друго на власт - ништо од ветувањата на СДСМ за живот за сите со чист воздух

Алфа - 17.12.2017

Она што не го направија централната и локалната власт го направи дождот. Воздухот во Скопје и во другите градови конечно е речиси во рамки на нормално дозволените нивоа на загаденост. Она што не го направија централната и локалната власт го направи ...

За заштита на воздухот лани сме издвоиле само 1,7% од трошоците за животна средина

Скопје инфо - 17.12.2017

Нова публикација за заштитата на животната средина и повторени негативни рекорди во нашата земја. Според намената на инвестициите и трошоците за заштита на животната средина во 2016 година, само 1,7% од нив се одвоиле за заштитата на воздухот.

ДОКТОРСКИ СОВЕТИ: Помагаат ли маските во заштита од загадениот воздух?

Фактор - 17.12.2017

Секоја година кога ќе дојде зимската сезона, дишеме на шкрги. Воздухот уриваше рекорди на загаденост и деновите кои се зад нас. Дождот и временските прилики се сожалија и маглата која дополнително „не убиваше“ пред три дена се расчисти.

Битола вечерва е најзагадениот град

Орбис - 17.12.2017

Вечерва во 23 часот, Битола е убедливо најзагадениот град во Македонија со 112 мг/м3 ПМ честички, иако максималната дозволена граница е 50 ...

Битола вечерва е најзагадениот град, нема корист од празните ветувања за чист воздух на градоначалничката Наташа ...

Курир - 16.12.2017

Вечерва во 23 часот, Битола е убедливо најзагадениот град во Македонија со 112 мг/м3 ПМ честички, иако максималната дозволена граница е 50 мг/м3. Наспроти ветувањата на новата градоначалничка Наташа Петровска во изборната кампања, Битола вечерва е ...

Опозицијата бара повеќе пари во новиот буџет за справување со загадувањето

Kumanovo News - 16.12.2017

Загрижени за здравјето на граѓаните советниците го потсетија градоначалникот Максим Димитриевски дека во својата изборна програма ветувал мерки за чист воздух и чиста околина, па го повикаа во најкраток можен рок да превземе конкретни мерки за ...

Во Скопје се протестираше со маски против загадениот воздух

Телма - 16.12.2017

Ја нема типичната бучава на граѓанските протести. Овој, пат револтот од загедниот воздух го изразија најмладите, со молк. Родителите, пак, загрижени за нив. Една седмица, до денешното климатско проветрување граѓаните дишеа, магла, но и опасни пм 10 ...

Ветрот и дождот го намалија загадувањето - скопјани на протест

24 Вести - 16.12.2017

Ако не го убиеме смогот, тој ќе не убие нас – Со оваа парола стотина скопјани, а меѓу нив и најмалите – денеска преку мирен простест бараа чист воздух за дишење. Имаат предлози како тоа да го направат , но велат, власта мора итно да реагира, а не ...

ЛИДЕМ:Скопје е втор најзагаден град во светот поради погрешни политики

Нова ТВ - 16.12.2017

Подмладокот на Либерално демократската партија (ЛИДЕМ) преку соопштение изразува поддршка на политиките и заложбите на централната и локалната власт за подобрување на моменталната состојба.

Загадувањето ги скара амбасадите на САД и Русија

24 Вести - 16.12.2017

Ги скара ли загадениот воздух Руската и Американската амбасада во Македонија? Амбасадорот на САД, Џес Бејли вели дека не станува збор за никаква твитер војна тука дека едноставно сакаат да го слушнат мислењето на македонските граѓани за ...

Граѓаните со протест побараа мерки против загадувањето

Алсат-М - 16.12.2017

Под мотото „Разбуди се за чист воздух“ стотици скопјани денеска протестираа пред Владата. Побараа да се преземат итни и долгорочни мерки против загадувањето и ги обвинија властите дека не се ангажираат доволно за решавање на овој проблем.

Децата треба да дишат, воздух сега!

МКД - 16.12.2017

Децата треба да дишат...Ако не го убиеме смогот, он ќе не убие нас...Сакам да дишам...Воздух сега ... се дел од пораките кои стотината скопјани им ги упатија на надлежните за борба против загадувањето.

Хумана акција „Заедно против загадениот воздух“ - бесплатни прегледи и консултации во Жан Митрев клиник

24 Вести - 16.12.2017

Сериозни здравствени последици особено по респираторните органи предизвикува загадувањето- порачувата стручњаците од Жан Митрев Клиник кои денеска вршеа бесплатни прегледи и консултации на пациенти кои имаат респираторни и срцеви проблеми поради ...

Скопјани на протест ќе бараат чист воздух

24 Вести - 16.12.2017

Граѓаните во главниот град кои деновиве се гушеа од загадениот воздух ќе излезат на протест за чист воздух. Пред Влада во 12 часот ќе се протестира мирно и ќе се искаже револтот бидејќи здравјето на жителите во загадените градови посебно во ...

Скопјани денеска на протест за чист воздух

МКД - 16.12.2017

Жителите на Скопје денеска напладне ќе организираат протест поради високото ниво на загаденост на воздухот, што ќе се одржи пред Владата. Протестот, според најавите ќе се организира под мотото „Станете за чист воздух”, а не е инициран од ниту една ...

[Фото + видео] Граѓани протестираа пред Влада и ја потсетија власта за одговорноста за загадувањето

Радио МОФ - 16.12.2017

„За време на маршот на 21 септември видовме многу политичари кои ветија дека ќе ја подобрат состојбата, дури градоначалниците потпишаа заложби да ја стават ситуацијата под контрола. Наша задача е да ги потсетиме за ветувањето, да ги опоменуваме да ...

Протест пред Владата, граѓаните бараат чист воздух во главниот град

ТВ21 - 16.12.2017

Организирани преку социјалните мрежи, со заштитни маски и пароли за чист воздух, денеска жителите на Скопје протестираа пред зградата на Владата на РМ. „Јас денеска сум тука за да протестирам за чист воздух. Нема воздух, не можеме да дишеме.

Граѓаните побараа власта да се справи со загадувањето

+инфо - 16.12.2017

Протестот беше организиран преку социјалните мрежи под мото „Станете за чист воздух“. Стотина граѓани денеска протестираа пред Владата, загрижени за последиците од загадувањето на градот. Тие побараа надлежните да изнајдат решенија со кои ќе се ...

Пред Влада на Република Македонија се одржа протест поради високата загаденост на воздухот во Скопје

Сител - 16.12.2017

Со маски и транспаренти, родители со деца, граѓани од сите генерации и различни професии денеска протетираа за чист воздух пред Владата. Побараа од надлежните да го решат проблемот со загадувањето.

Какви идеи имате за загаденоста?!

Окно - 16.12.2017

Апелирам секој граѓанин кој има одржлива идеја за решавање на проблемот со загадувањето на воздухот да дојде во просториите на Градот Скопје во понеделник меѓу 12:30 и 14:30 часот и да ги сподели тие идеи.

(ВИДЕО) Змијанац: Секое второ дете е погодено од аерозагадувањето, Детска болница Козле е преполна

А1 On - 16.12.2017

„Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ се завети се додека не се реши состојбата со аерозагадувањето, ќе ги поддржи сите граѓански иницијативи на мајки, татковци, родители, граѓански здруженија кои се занимаваат и кои се залагаат да се подобри ...

Стотина граѓани на протест пред Владата побараа решенија за загадувањето

Сакам да кажам - 16.12.2017

Околу 200 граѓани протестираа денеска пред Владата, барајќи од надлежните решенија за загадувањето на воздухот. Протестот беше најавен и организиран на социјалните мрежи со слоганот „ Станете за чист воздух “ .

(Видео) Змијанац: Детската болница Козле е преполна со пациенти поради загадувањето

Макфакс - 16.12.2017

Секое второ дете е погодено од загадувањето, а Детска болница Козле е преполна, изјави Драги Змијанац од детската амбасада „Меѓаши“, кој денеска присуствуваше на протестот пред Влада, против високото загадување во Скопје.

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

Фактор - 16.12.2017

Воздухот во Велес вечерва е најзагаден, а зад него е Тетово. Податоците од мерните станици на Министерството за животна средина покажуваат дека многу високо загаден е Велес, а високо загадено е Тетово.

И Русите и Американците заинтересирани за македонскиот воздух...

Н.Македонија - 16.12.2017

„Решение за загадениот воздух во Скопје е ’Турскиот тек’, односно гасифицирање на домаќинствата.“ Ова беше одговорот на руската амбасада во Скопје на прашањата од американската, која завчерана Твитер праша кои се вашите идеи за почист воздух во ...

(Во живо) Протест пред Влада против загадениот воздух

Макфакс - 16.12.2017

Под мотото „Станете за чист воздух“, жителите на главниот град протестираат против високото ниво на загаденост на воздухот. ...

Скопјани на протест ќе бараат чист воздух

Тера - 16.12.2017

Жителите на главниот град во сабота, во 12 часот пред Владата ќе организираат протест поради високото ниво на загаденост на воздухот. Протестот, кој е најавен и со настан на социјалната мрежа „Фејсбук“, ќе се организира под мотото „Станете за чист ...

Да се „симнат маските“ во борбата за чист воздух

Слободен Печат - 16.12.2017

В среда голем број родители најавуваат дека нема да ги пуштат децата на настава во знак на револт поради последиците што ги трпат од загадениот воздух. Пишува Елена Вељановска Скопјани денеска ќе излезат на мирен протест пред Владата на Република ...

Скопјани на протестот поради загаденоста на воздухот

Press24 - 16.12.2017

Граѓаните кои присуствуваа искажаа незадоволство од состојбата со загадениот воздух и свои предлози за тоа како би можело да се намали загадувањето, но исто така ги критикуваа своите сограѓани скопјани поради тоа што не им се придружија пред ...

Политиката, тоа сте вие граѓаните

CivilMedia - 16.12.2017

Зборот политика потекнува од грчкиот збор Полис – град – граѓанство. До неодамна, мнозинството граѓани велеа не ме интересира политика, денеска бараат некој со волшебно стапче да им го реши проблемот со загадениот воздух.

Граѓани со заштитни маски на протест пред Владата бараат итно решавање на проблемот со загадениот воздух

Алфа - 16.12.2017

Алармантната состојбата со загадениот воздух ги натера граѓаните да излезат на протест пред Владата. Со заштитни маски побараа од надлежните итно решавање на овој горлив проблем кој секојдневно им создава главоболка.

Величковска: СДСМ во Куманово ветуваа живот и чист воздух, но не видовме ниту живот, ниту чист воздух за граѓаните

Курир - 16.12.2017

УМС во Куманово заедно со советничката група предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа мини акција на градскиот плоштад во Куманово со делење на маски за заштита од загадениот воздух и воедно на прес конференција го повика новиот градоначалник Максим ...

Граѓаните на протест пред Владата побараа итно справување со загадувањето

Мета - 16.12.2017

Неколку стотини граѓани денеска под мотото „Станете за чист воздух“ протестираа пред Владата барајќи итно решавање на проблемот со енормното загадување. Активистите и граѓаните побараа властите, кои ветија дека ќе го решат проблемот со загадувањето, ...

ЛИДЕМ: Благодарение на децениските погрешни политики, Скопје e втор најзагаден град во светот

Вечер - 16.12.2017

Свесното и системско уништување на зеленилото и дрвата, збогатено со ефектот од скопската урбана мафија поддржана од минатата власт, меѓу другото, доведе до енормна загаденост и лош квалитет на воздухот, смета Либерално-демократска младина (ЛИДЕМ).

Денеска граѓански протест пред Владата поради енормното загадување

Скопје инфо - 16.12.2017

Станете за чист воздух, под ова мото група на граѓани денеска организира протест поради критичното ниво на аерозагадувањето во Скопје и Македонија. Протестот ќе се одржи пред Владата на Република Македонија.

Бејли: Уште еден руски цевковод нема да донесе чист воздух во Македонија

Позитив.мк - 16.12.2017

Откако претседателот на Обединета македонска дијаспора, Мето Колоски денеска на својот Твитер профил ги предизвика Амбасадата на САД во Македонија и Амбасадорот Џес Бејли, наведувајќи дека се случува „Твитер војна меѓу амбасадите на САД и Русија ...

Ако не го убиеме смогот, тој ќе не убие нас!

CivilMedia - 16.12.2017

Активистите за борба за чист воздух и заштита на животна средина, заедно со сите засегнати граѓанки и граѓани протестираа пред Владата барајќи итни мерки за загадениот воздух. „Патните трошоци се многу поскапи одколку што би чинеле мерките за ...

Заштитете се од загадениот воздух, еве како!

Скопје24 - 16.12.2017

Еве неколку начини како да се заштитите од загадениот воздух и од штетното влијание на смогот врз вашето здравје. 1. Избегнувајте да излегувате на пладне Нивото на загаденост во воздухот е најголемо во најпрометниот дел од денот.

Стотина граѓани на протест поради загаденоста на воздухот

Стандард - 16.12.2017

Стотина граѓани денеска се собраа пред Владата на Република Македонија да изразат протест поради високата загаденост на воздухот во главниот град. Иако за протестот, најавен преку социјалната мрежа Фејсбук под мотото „Станете за чист воздух“ беа ...

Бејли смета дека „турски тек“ не е решение за аерозагадувањето

Слободен Печат - 16.12.2017

По твитер-дискусијата, којашто некои ја нарекоа и војна, меѓу профилите на амбасадите на САД и Русија, Џес Бејли се приклучи со свое видување на ситуацијата. Имено, преку својот твитер-профил, Амбасадата на САД ги запраша следбениците што може да се ...

Скопје протестира: Воздух сега! ГАЛЕРИЈА

Слободен Печат - 16.12.2017

Стотици граѓани денеска побараа итни решенија за загадувањето на воздухот во Скопје, на протест пред Владата. Протестот се одржа под слоганот „Станете за чист воздух“, а организацијата се одвиваше преку фејсбук-настан.

Граѓаните побараа од власта да го реализира предизборното ветување за воздухот

Вечер - 16.12.2017

Власта конечно да ги пронајде главните загадувачи и да ги казни. Да ги засили контролите и да го реализира ветеното пред изборите. Ова го порачаа пред камерата на „Макфакс“, учесниците на денешниот протест против високото загадување на воздухот во ...

На пладне протест пред Владата поради загадениот воздух

Мета - 16.12.2017

Активистите за животна средина и граѓаните денеска точна напладне, под мотото „ Станете за чист воздух “ ќе протестираат пред зградата на Владата. „Протестот не е организиран од политичка партија, организиран е од граѓани, од сите нас кои дишеме ...