TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ова е жената поради која еден моќен човек денес заплака јавно...

Точка - 11.01.2017

Барак Обама во својот проштален претседателски говор ја искористи приликата да ѝ се заблагодари на сопругата Мишел и на ќерките, за жртвувањето на својот приватен живот поради неговите политички соништа, што сите присутни, па и него, ги доведе до ...

Обама: Промените доаѓаат кога обичните луѓе ќе се здружат и ќе го побараат тоа (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2017

Прошталниот говор на американскиот претседател Барак Обама синоќа во Чикаго имаше оптимистичен, но мрачен тон, додека тој зборуваше пред истата огромна маса луѓе во истиот град што експлодираа во екстатична прослава по неговата историска победа во ...

Проштален говор на американскиот претседател во заминување

24 Вести - 11.01.2017

Со солзи во очите пред огормениот број сиппатизери и поддржувачи американскиот претседател во заминување Барак Обама , во својот роден град Чикаго, каде пред осум години го прослави влегувањето во Белата Куќа, го оддржа својот последен и проштален ...

Обама во прошталниот говор повика на обединетост и солидарност

Глас на Америка - 11.01.2017

Анулирање на рецесијата, воведување на здравствената програма и легализацијата на хомосексуалните бракови, ги нагласи како придобивки за американскиот народ Претседателот на САД Барак Обама, во вчерашниот проштален говор, рече дека државата е ...

Нескршливиот оптимизам на Обама

Deutsche Welle - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама одржа проштален говор, кој ќе влезе во историјата, коментира Миодраг Шориќ. Традицијата на држење проштален говор води корени од времето на првиот американски претседател: Џорџ Вашингтон.

Барак Обама го даде завршниот говор како претседател!

ЗаЗабава - 11.01.2017

По осум години поминати во Белата Куќа, Барак Обама вчера конечно го даде својот завршен говор со што му го отстапи местото на новиот претседател на САД, Доналд Трамп. Инспиративниот говор на Обама се фокусираше на неговото семејство, на кое тој му ...

Обама: Осврт на 8-те години поминати во Белата куќа

Deutsche Welle - 11.01.2017

На крајот на мандатот на Обама, ДВ се осврнува на неговото време во Белата куќа. Од реформите во здравството до осветлувањето на Белата куќа во боите на виножитото, ова се најважните моменти.

Моментите на изненадувања на Барак Обама

Deutsche Welle - 11.01.2017

Со танцување или пеење - Барак Обама постојано ја изненадуваше својата публика. Тој во историјата ќе зачекори како најекстровертен и најмузикален претседател. Еве ги неговите најдобри настапи.

Емотивен проштален говор на Барак Обама

Телма - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама предупреди синоќа во прошталниот говор во Чикаго дека демократијата во Америка е на испит. Ги повика сонародниците да се вклучат во неа, да се борат за американските вредности, да ја отфрлат дискриминацијата.

Проштален говор на Обама: Америка е повторно голема но демократијата е на испит

Алфа - 11.01.2017

Америка е подобра и посилна држава отколку пред осум години но нашата демократија сега е во опасност. Американскиот претседател Барак Обама го одржа последниот говор пред повлекувањето Америка е подобра и посилна држава отколку пред осум години но ...

(Видео) Емотивниот Барак Обама го одржа прошталниот говор

Шеталиште - 11.01.2017

Барак Обама и се обрати на нацијата последен пат како претседател во емотивен говор. Завршувајќи ја осмата година во Белата куќа, Обама се врати во Чикаго, градот од каде што ја започна политичката кариера и доби овации од 18.000 луѓе во салата пред ...

Зошто Обама ќе им недостасува?

Стандард - 11.01.2017

Традицијата на проштални говори тргнува уште од првиот американски претседател Џорџ Вашингтон. Тоа обраќање обично се фокусира како на постигнатото во мандатот, така и врз иднината, на предизвиците со кои се соочуваат земјата и новото нејзино ...

ВИДЕО: Барак Обама дозволи емоциите да го надвладеат додека зборуваше за Мишел и ќерките

Фемина - 11.01.2017

Остануваат уште неколку дена од претседателскиот мандат на Барак Обама. 55-годишниот претседател на САД го одржа својот говор за збогување на националната конвенција на Демократската партија.

Холивудски ѕвезди се збогуваа со Обама по неговиот завршен говор

Макфакс - 11.01.2017

Познати личности од светот на филмот и музиката ги споделија своите проштални пораки за Барак Обама на социјалните мрежи по неговиот последен говор како претседател на САД. Во вторникот вечерта, 44-от претседателот во историјата на САД, Барак Обама ...

Емотивен проштален говор на Барак Обама

Фокус - 11.01.2017

Барак Обама во својот последен претседателски говор ги повика Американците да ги негуваат демократските вредности и да ја отфрлат дискриминацијата, сега кога власта ја презема неговиот наследник Доналд Трамп.

(ВИДЕО) Проштален говор на Обама: Демократијата е под закана

Нова ТВ - 11.01.2017

Американскиот претседател во заминување Барак Обама во својот проштален говор предупреди дека САД се соочуваат со тежок испит за својата демократија, а Американците ги повика да се борат за вредностите и да ја отфрлат дискриминацијата.

Обама: Нема да запрам, ќе бидам со вас како граѓанин до крајот

Deutsche Welle - 11.01.2017

Барак Обама за последен пат им се обрати на своите сограѓани и на светот како американски претседател, во емотивен говор кој во истовреме беше тажно простување и повик за мобилизација. Заокружувајќи ги осумте години минати во Белата Куќа, Обама се ...

Обама во прошталниот говор: Да ги сочуваме американските вредности – да ја отфрлиме дискриминацијата

Капитал - 11.01.2017

Повик Американците да се заземат за американските вредности и да ја отфрлат дискриминацијата, испрати во својот проштален говор како претседател на САД, Барак Обама. „Подеднакво како што како граѓани мораме да останеме внимателни во однос на ...

Обама го затвори кругот во Чикаго со слоганот „Да, ние направивме“

Мета - 11.01.2017

Американскиот претседател во заминување, Барак Обама, во својот проштален говор во Чикаго изјави дека Америка „денеска е подобро и посилна“. Признавајќи дека расното прашање било предмет на поделба во САД, Обама, како 44.

Обама за последен пат се обрати како претседател

24 Вести - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама во својот проштален говор изјави дека ја остава земјата посилна од порано, но дека Американците мора да работат за да ги надминат поделбите што се закануваат да го уништат американското единство.

Обама го заштити своето наследство во последниот говор како претседател на САД (ВИДЕО)

Стандард - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама го заштити своето политичко наследство и предупреди за закани за демократијата во последниот свој говор, пишува Индипендент. „Драги Американци, за мене беше чест на мојот живот да ви служам.

Обама: Силата на САД е во обичните луѓе

МРТ - 11.01.2017

Силата на Соединетите Американски Држави е во обичните луѓе коишто ги бранат основните човекови права, изјави американскиот претседател Барак Обама во својот говор за збогување до Американците.

Обама се збогуваше со нацијата: Да, го направивме тоа!...

Н.Македонија - 11.01.2017

Обама се збогуваше со нацијата: Да, го направивме тоа! Популарниот, но скромен американски претседател Барак Обама вчеравечер се збогуваше со нацијата. За време на неговиот проштален говор рече дека нема да ја напушти својата визија за прогресивна ...

Обама ги смета Русија и Кина за противници на САД

Руска реч - 11.01.2017

Претседателот на САД во заминување Барак Обама во неговиот проштален говор ги нарече Русија и Кина за противници на Вашингтон; во исто време, тој изрази мислење дека влијанието на Москва и Пекинг на меѓународната сцена не може да се спореди со ...

Љубовната приказна на Мишел и Барак Обама, низ фотографии

Црнобело - 11.01.2017

Јавното претставување на двојката започна со политичката кампања во 2007-ма година. Но, приказната на семејството Обама почнува речиси две децении порано, кога Мишел Робинсон добила задача да биде ментор на Барак Обама во адвокатската фирма „Sidley ...

Обама во прошталниот говор: Не ја губeте вербата во иднината

Канал5 - 11.01.2017

- Борете се за својата демократија, зашто демократијата е загрозена секогаш кога ја земаме здраво за готовор, рече 55-годишниот Обама. Американскиот претседател во заминување Барак Обама синоќа го одржа својот проштален говор пред напуштањето на ...

Емотивен проштален говор на Обама: Демократијата е на испит

Макфакс - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама, во својот проштален говор, рекол дека САД се соочуваат со голем испит за својата демократија, а Американците ги повика да се борат за американските вредности и да ја отфрлат дискриминацијата.

Yes we did! – трогателниот проштален говор на Барак Обама

Таратур - 11.01.2017

Претседателот на заминување Барак Обама во вторникот одржа трогателен проштален претседателски говор и обраќање до американската нација, преку кои ја поздрави цела американска нација. Еве го интегралниот говор.

(Видео) Моќен проштален говор на Обама: Демокаријата ни е на испит

еМагазин - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама нагласи синоќа во прошталниот говор во Чикаго дека САД “е подобра и посилна држава“ отколку пред осум години кога тој ја презел функцијата и ги повика сонародниците да ја зачуваат демократијата.

Обама во прошталниот говор ја нагласи моќта на САД

Р.С.Европа - 12.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама во прошталниот говор изјави дека ја остава замјата посилна од порано, но оти Американците мора да работат да ги надминат поделбите што се закануваат да го замрсат американското единство.

ДВ: Нескршливиот оптимизам на Обама

Бриф - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама одржа проштален говор, кој ќе влезе во историјата, коментира Миодраг Шориќ. Традицијата на држење проштален говор води корени од времето на првиот американски претседател: Џорџ Вашингтон.

Барак Обама го одржа последниот говор во улога на претседател на САД

Позитив.мк - 11.01.2017

Претседателот на САД Барак Обама, во вчерашниот последен говор како претседател на САД, истакна дека државата е „подобра и поцврста“, отколку во 2008-та година, кога ја презел функцијата. Обама укажа на анулирање на рецесијата, воведување на ...

Холивудски ѕвезди се збогуваа со Обама

Република - 11.01.2017

Познати личности од светот на филмот и музиката ги споделија своите проштални пораки за Барак Обама на социјалните мрежи по неговиот последен говор како претседател на САД. Во вторникот вечерта, 44-от претседателот во историјата на САД, Барак Обама ...

Емотивен проштален говор на Барак Обама

Тера - 11.01.2017

Барак Обама во својот последен претседателски говор ги повика Американците да ги негуваат демократските вредности и да ја отфрлат дискриминацијата, сега кога власта ја презема неговиот наследник Доналд Трамп.

(ВИДЕО) Мишел Обама пукна во солзи и го откри најважниот момент во нејзиниот живот

Локално - 10.01.2017

Мишел Обама го одржа својот последен емоционален говор, со што успеа да го погоди целиот свет. “Да бидам прва дама на САД е најголемата чест во мојот живот.”, изјави Мишел за време на церемонијата на доделувањето на наградите “Средношколски советник ...

Обама ќе го одржи прошталниот говор

Р.С.Европа - 10.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама е во Чикако каде што ќе го одржи прошталниот говор на крајот на неговиот втор мандат. Во обраќањето, кое ќе се одржи ноќеска во 3 часот по полноќ по македонско време, се очекува Обама да се осврне на главните ...

Проштален говор во солзи: Демократијата е на испит

Република - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама, во својот проштален говор, рекол дека САД се соочуваат со голем испит за својата демократија, а Американците ги повика да се борат за американските вредности и да ја отфрлат дискриминацијата.

Обама за последен пат ќе се обрати како претседател

Вечер - 10.01.2017

Прошталниот говор е традиција на американските претседатели на крајот од мандатот, но Обама е првиот кој нема да се прости од Вашингтон туку од Чикаго Барак Обама во вторник во Чикаго, градот во кој започна неговиот метеорски политички подем до ...

Прошталната забава на Барак Обама траела до 4 наутро

Слободен Печат - 08.01.2017

Врвни ѕвезди од музичката сцена, филмот и разни активисти танцувале до 4 часот наутро на последната забава на Барак Обама како претседател, што се одржа на 6 јануари во Белата куќа. Меѓу гостите биле Стиви Вондер, Џорџ и Амал Клуни, Лена Дунам, Пол ...

(ГАЛЕРИЈА) Кои ѕвезди присуствуваа на прошталната забава на Обама

Локално - 08.01.2017

Практично Холивуд се пресели во Белата куќа минатата вечер. Огромен број американски познати личности присуствуваа на последната претседателска забава во Белата куќа на претседателот на САД во заминување Барак Обама.

(ВИДЕ+ФОТО) Збогум: Последнaта претседателска забава на Обама во Белата куќа

Локално - 07.01.2017

Забавата продолжила до 04:00 часот, а појадокот биле вафли и пилешко. Десетици познати личности присуствуваа на последните претседателски забава во Белата куќа на претседател на САД во заминување Барак Обама.

Проштален говор на Обама: Демократијата е на испит

Локално - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама нагласи синоќа во прошталниот говор во Чикаго дека САД “е подобра и посилна држава“ отколку пред осум години кога тој ја презел функцијата и ги повика сонародниците да ја зачуваат демократијата.

Емотивен проштален говор на Обама: Демократијата е на испит

Кајгана - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама, во својот проштален говор, изјави дека САД се соочуваат со голем испит за својата демократија, а Американците ги повика да се борат за американските вредности и да ја отфрлат дискриминацијата.

Проштален говор на Обама: Демократијата е на испит

Сител - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама нагласи синоќа во прошталниот говор во Чикаго дека САД “е подобра и посилна држава“ отколку пред осум години кога тој ја презел функцијата и ги повика сонародниците да ја зачуваат демократијата.

Проштален говор на Обама: Демократијата е на испит

Телевизија Нова - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама нагласи синоќа во прошталниот говор во Чикаго дека САД “е подобра и посилна држава“ отколку пред осум години кога тој ја презел функцијата и ги повика сонародниците да ја зачуваат демократијата.

Емотивен проштален говор на Обама: Демократијата е на испит

+инфо - 11.01.2017

Американскиот претседател нагласи синоќа во прошталниот говор во Чикаго дека САД “е подобра и посилна држава“ отколку пред осум години. Американскиот претседател Барак Обама нагласи синоќа во прошталниот говор во Чикаго дека САД “е подобра и посилна ...

Проштален говор на Обама: Демократијата е на испит!

Идивиди - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама нагласи синоќа во прошталниот говор во Чикаго дека САД “е подобра и посилна држава“ отколку пред осум години кога тој ја презел функцијата и ги повика сонародниците да ја зачуваат демократијата.

Проштален говор на Обама: Демократијата е на испит

Вечер - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама нагласи синоќа во прошталниот говор во Чикаго дека САД "е подобра и посилна држава" отколку пред осум години кога тој ја презел функцијата и ги повика сонародниците да ја зачуваат демократијата Американскиот ...

Проштален говор на Обама: Демократијата е на испит

Нетпрес - 11.01.2017

Американскиот претседател Барак Обама нагласи синоќа во прошталниот говор во Чикаго дека САД “е подобра и посилна држава“ отколку пред осум години кога тој ја презел функцијата и ги повика сонародниците да ја зачуваат демократијата.

ПРОШТАЛЕН ГОВОР НА ОБАМА: Демократијата е на испит (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 11.01.2017

Нашата демократија е под закана секогаш кога ја прифаќаме здраво за готово, потенцира 55-годишниот претседател демократ кој за неколку дена ќе ја предаде функцијата на новоизбраниот шеф на државата, републиканецот Доналд Трамп Американскиот ...