TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отсечени села, неисчистени тротоари по градовите

Телма - 11.01.2017

Немаат лекови, не можат да одат на лекар, им снемува храна за добитокот. Жителите на гостиварското село Куново се веќе 5 дена одсечени. Од таму ни испратија фотографии на кои се гледа дека патот е непрооден.

На патот кон гостиварско Куново има половина метар снег, селото е отсечено

Локално - 11.01.2017

Гостиварско Куново е отсечено од градот, бидејќи на патот кој води до нивното село има 50 сантиметри снег. Жителите велат дека се обратиле до сите институции надлежни за расчистување на патиштата, но не добиле позитивен одговор.

Дел од патиштата проодни, а дел завеани

Фактор - 11.01.2017

Неколку дена откако имавме врнежи од снег, дел од патиштата во земјава се проодни, а дел претежно во руралните средини се завеани. Сите магистрални и регионални патни правци во Источна Македонија се проодни, информира првиот човек на регионалната ...