TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шведска ја прекина истрагата против Асанж

Телма - 19.05.2017

Шведското Јавно обвинителство соопшти дека ја прекинува истрагата против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување. Шведските правосудни власти ја повлекоа и европска потерница издадена во 2010 година.

АСАНЖ НАЈАВИ ПЕКОЛ: Вистинската војна допрва доаѓа !

Маркукуле - 20.05.2017

Основачот на ВИКИЛИКС Џулијан Асанж го нарече голема победа откажувањето на шведското обвинителство за истрагата за неговиот случај, но наведе дека “патот сеуште не е готов”. “Ова денес е важна победа за мене… Сепак, само што започна, вистинската ...

Асанж: Денешниот ден е важна победа за мене и за ОН

+инфо - 19.05.2017

Асанж, меѓутоа, подвлече дека неговата правна битка не е завршена. Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од балконот на еквадорската амбасада ...

Асанж: Нема да заборавам, ниту да простам (ВИДЕО)

Стандард - 19.05.2017

Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави од балконот на Еквадор амбасада во Лондон основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, откако Шведска ја прекина истрагата против него под ...

Шведска ја прекинува истрагата за Асанж

Бриф - 19.05.2017

Шведската обвинителка Маријане Ни на прес конференција соопшти дека се прекинува истрагата за наводно силување која се води против основачот на Викиликс Џулијан Асанж. Обвинителството ја прекинува истрагата заради истекување на роковите за ...

Еквадор бара слободен премин за Асанж

Макфакс - 19.05.2017

Владата на Еквадор побара од Велика Британија да му овозможи на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж безбеден премин за да добие азил во Јужна Америка. Претходно денеска, од британската полиција соопштија дека Асанж ќе биде уапсен кога ќе излезе од ...

Еквадор од Велика Британија побара сигурен премин за Асанж

Телевизија Нова - 19.05.2017

Еквадорската Влада од Велика Британија побара на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да му овозможи безбеден премин, за да може тој потоа да добие азил во Јужна Америка. Претходно денеска британската полиција соопшти дека Асанж ќе биде уапсен ...

Шведска ја прекина истрагата за Асанж

Нова ТВ - 19.05.2017

По речиси седум години, шведското Обвинителство се откажа од прелиминарната истрага за наводно силување за што е обвинет основачот на Викиликс Џулијан Асанж. Сепак истрагата може да биде повторно отворена доколку Асанж се врати во Шведска пред ...

Шведска ја прекина истрагата за Асанж

Р.С.Европа - 19.05.2017

Шведското обвинителство соопшти дека ја прекинува седумгодишната истрага за наводно силување која се водеше за основачот на Викиликс Џулијан Асанж. За него се уште има распишано потерница во Британија.

Шведска се откажува од Асанж; Британците: Ако излезе, го апсиме

МКД - 19.05.2017

Шведското обвинителство одлучи да ја прекине постапката против Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, поради обвинението за наводно силување и го повлече налогот за неговото апсење. Меѓутоа, британската полиција потврди дека ќе го уапси во истиот ...

Шведска ја прекинува истрагата против Асанж

Deutsche Welle - 19.05.2017

Пред пет години Асанж побегна од шведското судство во еквадорската амбасада во Лондон. Причина беше налогот за негово апсење под обвинение за силување. Шведското обвинителство сега ја прекинува постапката.

Асанж: Ниту заборавам, ниту простувам

Макфакс - 19.05.2017

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж истакна дека нема „ниту да заборави, ниту ќе прости“ тоа што бил заробен седум години. „Заробен седум години, додека моите деца растат и додека се клевети моето име“ напиша Асанж на Твитер, по објавата на ...

Асанж доби една правна битка, останува американската

Канал5 - 19.05.2017

По 7 години, Шведска се откажа од истрагата за силување против основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж. Шведската директорка на јавното обвинителство, Мариан Ни испратила барање до судот во Стокхолм да се повлече налогот за апсење на 45-годишниот ...

Шведска го повлече обвинението против Џулијан Асанж

Радио МОФ - 19.05.2017

Шведската директорка на јавното обвинителство, Мариан Ни одлучила да се откаже од истрагата за силување против Џулијан Асанж , јави ББЦ. Директорката Ни испратила барање до Судот во Стокхолм да се повлече налогот за апсење на 45-годишниот основач на ...

(ВO ЖИВО) ЌЕ ГО УАПСИМЕ АСАНЖ ШТОМ ЌЕ ИЗЛЕЗЕ – Падна првата закана за Викиликс

Репортер - 19.05.2017

Првата закана стигна на сметка на Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, откако низ светот одекна информација дека Шведска се откажала од истрагата за силување против него. Британската полиција потврди дека Асанж ќе биде уапсен веднаш откако ќе ја ...

"Скандал е што осомничен силувач може да побегне од правдата!": Жената која го обвинила Асанж во шок по големата одлука

Точка - 19.05.2017

"Мојот клиент е во шок и ниедна одлука нема да го промени нејзиното мислење дека Асанж ја силувал". Жената која го обвинила основачот на "Wikileaks", Џулијан Асанж, за силување, ја нарекла одлуката на шведското обвинителство "скандалозна", како и ...

Шведска се откажува од истрагата за Асанж

Макфакс - 19.05.2017

Шведска наскоро би можела да го повлече налогот за апсење на Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, кој во оваа земја се сомничи за силување. Имено, директорката на Јавното обвинителство на Шведска во петокот изјавила дека властите побарале од судот ...

Шведска ја прекина истрагата против Асанж за силување

Сакам да кажам - 19.05.2017

Шведското обвинителство се откажа од истрагата за силување во која осомничен беше основачот на Викиликс Џулијан Асанж. „Јавната обвинителка Мариен Ну денеска реши да ја прекине предистражната постапка во врска со наводно силување против Џулијан ...

Драматичен пресврт: Швеѓаните се откажале од тужбите против Асанж, Британците се закануваат со апсење

Точка - 19.05.2017

Шведското обвинителство соопштило дека барало од судот да го поништи налогот за апсење на основачот на "Wikileaks", Џулијан Асанж, и дека се откажало од понатамошна истрага по обвиненијата за силување, кои против него се воделе 7 години.

Шведското обвинителство ја запре истрагата против Асанж

Нетпрес - 19.05.2017

Шведските обвинител објавија во петокот дека е се откажат од истрагата по обвинувањата за силување против Австралиецот Цулијан Асанж со што завршува седумгодишната правна сага против основачот на разобличувачкиот интернет ресурс.

Шведска ги отфрли обвиненијата против Џулијан Асанж

Стандард - 19.05.2017

Шведското обвинителство ќе ја прекине истрагата против основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж. Асанж беше обвинет за силување пред 7 години. До денес беше во сила меѓународна потерница за апсење на 45-годишниот Австралиец.

Шведското Обвинителство ја прекина истрагата против Џулијан Асанж

Курир - 19.05.2017

Шведското Јавно обвинителство денеска соопшти дека донело одлука за прекин на истрагата против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување. – Јавниот обвинител на Шведска Марјан Њу реши да ја прекине истрагата против ...

Шведска се откажа од истрагата против Асанж

Мета - 19.05.2017

Директорот на шведското јавно обвинителство одлучи да се откаже од истрагата за случаите за наводно силување за кое беше осомничен директорот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, јавува „Би-би-си“.

Шведското Обвинителство ја прекина истрагата против Џулијан Асанж

Телевизија Нова - 19.05.2017

Шведското Јавно обвинителство денеска соопшти дека донело одлука за прекин на истрагата против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување. – Јавниот обвинител на Шведска Марјан Њу реши да ја прекине истрагата против ...

Шведските обвинители пред одлука за кревање или отфрлање на идејата за европска потерница против Џулијан Асанж

Локално - 19.05.2017

Во петок шведските обвинители, ќе објават дали поради истражните обвиненија за силување против основачот на “Викиликс”, ќе биде покрената европска потерница против него, потсетува весникот The Local.

Асанж: Денешниот ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН

Алсат-М - 19.05.2017

Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од балконот на еквадорската амбасада во Лондон , откако Шведска ја прекина истрагата против него што ја ...

Еквадор од Велика Британија побара сигурен премин за Асанж

А1 On - 19.05.2017

Еквадорската Влада од Велика Британија побара на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да му овозможи безбеден премин, за да може тој потоа да добие азил во Јужна Америка. Претходно денеска британската полиција соопшти дека Асанж ќе биде уапсен ...

Шведска ја прекина истрагата за Асанж

10без10 - 19.05.2017

По речиси седум години, шведското Обвинителство се откажа од прелиминарната истрага за наводно силување за што е обвинет основачот на Викиликс Џулијан Асанж. Сепак истрагата може да биде повторно отворена доколку Асанж се врати во Шведска пред ...

Шведска нема да го гони основачот на Викиликс

Фактор - 19.05.2017

Шведското обвинителство ја прекинува истрагата која траеше 7 години за наводно силување и која се водеше за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. За него има распишано потерница во Британија.

Шведска се откажува од истрагата за Асанж?

Кајгана - 19.05.2017

Шведска наскоро би можела да го повлече налогот за апсење на Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, кој во оваа земја се сомничи за силување. Имено, директорката на Јавното обвинителство на Шведска изјавила дека властите побарале од судот да го ...

Адвокат на Асанж: Стопирањето на истрагата е крај на кошмарот

+инфо - 19.05.2017

Вториот адвокат на Асанж, Хуан Бранко изјави дека ќе побара од француксиот претседател Емануел Макорн да интервенира во корист на неговиот клиент. Адвокатот на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, Кристоф Маршан денеска ја поздрави одлуката на ...

Шведското обвинителство се откажа од истрагата за Асанж

еМагазин - 19.05.2017

Директорот на шведското јавно обвинителство одлучи да се откаже од истрагата за случаите за наводно силување за кое беше осомничен директорот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, јавува „Би-би-си“.

Шведското Обвинителство ја прекина истрагата против Џулијан Асанж

Канал 77 - 19.05.2017

Шведското Јавно обвинителство денеска соопшти дека одлучило да ја прекине истрагата против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување. – Јавниот обвинител на Шведска Марјан Њу реши да ја прекине истрагата против ...

Асанж: Денешниот ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН

Телевизија Нова - 19.05.2017

Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од балконот на еквадорската амбасада во Лондон , откако Шведска ја прекина истрагата против него што ја ...

Еквадор од Велика Британија побара сигурен премин за Асанж...

Н.Македонија - 19.05.2017

Еквадор од Велика Британија побара сигурен премин за Асанж Еквадорската Влада од Велика Британија побара на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да му овозможи безбеден премин, за да може тој потоа да добие азил во Јужна Америка.

Шведска се откажува од истрагата за Асанж

Правдико - 19.05.2017

Шведска наскоро би можела да го повлече налогот за апсење на Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, кој во оваа земја се сомничи за силување. Имено, директорката на Јавното обвинителство на Шведска во петокот изјавила дека властите побарале од судот ...

Шведското Обвинителство ја прекина истрагата против Џулијан Асанж

МРТ - 19.05.2017

Јавниот обвинител на Шведска Марјан Њу реши да ја прекине истрагата против Џулијан Асанж за тврдењата за силување, се наведува во соопштението на Обинителството. Шведското Јавно обвинителство денеска соопшти дека донело одлука за прекин на истрагата ...

Шведска се откажа од истрагата против Асанж

Локално - 19.05.2017

Директорот на шведското јавно обвинителство одлучи да се откаже од истрагата за случаите за наводно силување за кое беше осомничен директорот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, јавува „Би-би-си“.

Шведското Обвинителство ја прекина истрагата против Џулијан Асанж

Сител - 19.05.2017

Шведското Јавно обвинителство денеска соопшти дека донело одлука за прекин на истрагата против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување. - Јавниот обвинител на Шведска Марјан Њу реши да ја прекине истрагата против ...

Шведска ја прекина истрагата против Асанж

Локално - 19.05.2017

Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од балконот на еквадорската амбасада во Лондон , откако Шведска ја прекина истрагата против него што ја ...

Еквадор од Велика Британија побара сигурен премин за Асанж

Либертас - 19.05.2017

Еквадорската Влада од Велика Британија побара на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, да му овозможи безбеден премин, за да може тој потоа да добие азил во Јужна Америка. Претходно денеска британската полиција соопшти дека Асанж ќе биде уапсен ...

Обвинителството ја прекина истрагата против Џулијан Асанж

Вечер - 19.05.2017

Шведското Јавно обвинителство денеска соопшти дека донело одлука за прекин на истрагата против основачот на „Викиликс", Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување Шведското Јавно обвинителство денеска соопшти дека донело одлука за прекин на ...

Асанж: Денешниот ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН

А1 On - 19.05.2017

Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од балконот на еквадорската амбасада во Лондон , откако Шведска ја прекина истрагата против него што ја ...

Асанж, конечно, ослободен? Шведска го повлече обвинението, но Британија им го ветила на САД

Република - 19.05.2017

Шведското jавно обвинителство денеска соопшти дека донело одлука за прекин на истрагата против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување. BREAKING: Sweden has dropped its case against Julian Assange and will revoke ...

Асанж: Денешниот ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН

Либертас - 19.05.2017

Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од балконот на еквадорската амбасада во Лондон , откако Шведска ја прекина истрагата против него што ја ...

Шведското Обвинителство ја прекина истрагата против Асанж за силување...

Н.Македонија - 19.05.2017

Шведското Обвинителство ја прекина истрагата против Асанж за силување Шведското Јавно обвинителство денеска соопшти дека донело одлука за прекин на истрагата против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување.

Асанж: Денешниот ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН

Сител - 19.05.2017

Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од балконот на еквадорската амбасада во Лондон , откако Шведска ја прекина истрагата против него што ја ...

Шведското Обвинителство ја прекина истрагата против Џулијан Асанж

Алсат-М - 19.05.2017

Шведското Јавно обвинителство денеска соопшти дека донело одлука за прекин на истрагата против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување. – Јавниот обвинител на Шведска Марјан Њу реши да ја прекине истрагата против ...

Асанж: Денешниот ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН

Канал5 - 19.05.2017

Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на правата на човекот, изјави основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од балконот на еквадорската амбасада во Лондон , откако Шведска ја прекина истрагата против него што ја ...

Адвокатот на Асанж: Стопирањето на истрагата е крај на кошмарот

А1 On - 19.05.2017

Адвокатот на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, Кристоф Маршан денеска ја поздрави одлуката на шведското Јавно обвинителство за прекин на седумгодишната истрага против неговиот клиент, нагласувајќи дека тоа претставува „крај на кошмарот“.