TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Стружани може да тужат за труењето предизвикано од дивата струшка депонија“ – Глигорие Ќатоски, адвокат и граѓански ...

Академик - 19.06.2017

Глигорие Ќатоски, адвокат од Струга, во врска со загадувањето во Струга предизвикано од струшката дива депонија, нагласува дека постои можност стружани да тужат за штетата предизвикана од ваквата штетна емисија која предизвика огромно загадување на ...

Земја на сонцето и на 1.000 диви депонии ...

Н.Македонија - 19.06.2017

Во Република Македонија само скопската депонија „Дрисла“ исполнува минимални критериуми од стандардите на ЕУ пропишани во директивата за депонии, што е загрижувачки ако се знае дека секоја општина има своја депонија за отпад односно вкупно има 47 ...

Германците и нивниот отпад

Факултети - 19.06.2017

Собирањето на отпадоците не е нешто за кое треба да се грижат само градските служби или претпријатија. За да се зачува животната средина, потребна е помош и соработка од граѓаните. Германија има долга традиција на тоа поле, најмногу заради парите ...

ЛДП: Наместо ветените 72 милиони евра, инвеститорот на ВМРО-ДПМНЕ во депонијата Дрисла за 5 години не вложи ниту едно ...

А1 On - 19.06.2017

„По 11 години владеење, ВМРО ДПМНЕ конечно се сети на проблемот со управување со отпадот. Покрај ова, не треба да се заборави дека ВМРО ДПМНЕ е на власт долги години и во најголем број на општини.

Граѓанската иницијатива „Доста“ повикува на протест за трајно решавање на проблемот со депонијата

Спектра ТВ - 19.06.2017

Откако се изврши целосно гаснење на депонијата која предизвика огромно загадување на воздухот во Струга и околината, Граѓанската иницијатива „Доста“ најави нов протест. Од таму велат дека гаснењето на депонијата е краткотрајно решение на проблемот ...

Нема ни „ф“ од фабриката што од отпадот во Дрисла требаше да произведува струја

Мета - 19.06.2017

Сè уште нема ништо од изградбата на фабрика во Дрисла која од отпадот ќе произведува струја, а требаше да биде готова до 2018 година. Имено, инвестициските активности на италијанската компанија „ФЦЛ Амбиенте“, која во 2013 година го доби ...

„Стружани може да тужат за труењето предизвикано од дивата струшка депонија“ – Глигорие Ќатоски, адвокат и граѓански ...

Вечер - 19.06.2017

Правото на здрава животна средина во Р. Македонија, истакнува адвокатот и граѓански активист Глигорие Ќатоски, е уставна вредност определена во чл.43, ст.1 од Уставот на Р. Македонија. Глигорие Ќатоски, адвокат од Струга, во врска со загадувањето во ...

ЛДП: Наместо ветените 72 милиони евра, инвеститорот на ВМРО-ДПМНЕ во депонијата Дрисла за 5 години не вложи ниту едно ...

Фокус - 19.06.2017

„По 11 години владеење, ВМРО ДПМНЕ конечно се сети на проблемот со управување со отпадот. Покрај ова, не треба да се заборави дека ВМРО ДПМНЕ е на власт долги години и во најголем број на општини.

Нема ни „ф“ од фабриката што од отпадот во Дрисла требаше да произведува струја

Либертас - 19.06.2017

Сè уште нема ништо од изградбата на фабрика во Дрисла која од отпадот ќе произведува струја, а требаше да биде готова до 2018 година. Имено, инвестициските активности на италијанската компанија „ФЦЛ Амбиенте“, која во 2013 година го доби ...

ДОМ: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање!

+инфо - 18.06.2017

ДОМ вели дека ќе продолжи да инсистира на современ третман на отпадот по принципот нула-отпад, кој е повторно во нивните зелени приоритети. По широката јавна дебата за струшката депонија ДОМ порачува: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање! ...

Не стивнуваат меѓупартиските препукувања за Струшката депонија

Канал5 - 18.06.2017

И денеска не стивнуваат меѓупартиските обвинувања околу проблемот со загадувањето од Струшката депонија. Пожарот вчера конечно беше изгаснат, а локалната власт најави дека набрзо ќе се бара решение за нејзино дислоцирање.

Депониите во Тетово и Струга опасност за здравјето на граѓаните

Телевизија Нова - 20.06.2017

Дали Тетовчани ги чека уште едно лето во кое ќе се соочуваат со непријатната реа што ја шири натрупаниот отпад од дивата депонија? Дали надлежните ќе го слушнат нивниот апел и ќе ги преместат купиштата смет на друга локација? Ова се прашањата кои со ...

Изгаснат пожарот на струшката депонија

Алсат-М - 17.06.2017

Струшката депонија денес е целосно изгасната. Чадот кој што повеќе од два месеци се ширеше кон градот и блиските населени и ги труеше граѓаните повеќе го нема. На депонијата веќе два дена интензивно се носи земја и песок со која се покрива ...

Се гасне депонијата во Струга

Телма - 17.06.2017

Почна да се гасни пожарот во дивата депонија кај Струга која повеќе од два месеци го задушува градот. Работни групи од Владата и локаланата самоуправа ангажираа механизација која во текот на ноќта го тампонираше приодот до депонијата за камионите и ...

Изгасен пожарот во депонијата во Струга

24 Вести - 17.06.2017

По деноноќна макотрпна работа целосно е изгасена Струшката дива депонија. Оган и чад повеќе нема, 80% од површините се затрупани со земја, десетици машини неуморно ги покриваат и останатите опожарени места, за да не се потпалат повторно.

СДСМ: Зошто ВМРО-ДПМНЕ го одби предлогот за трајно решавање на проблемот со депонијата?

+инфо - 17.06.2017

Депонијата се расчистува, ВМРО-ДПМНЕ да престане со лицемерието, порача владејачката партија. Наместо да покажува лажна загриженост, ВМРО-ДПМНЕ треба да објасни зошто уште во 2013 година гласаше проитв предлогот на пратениците на СДСМ за трајно ...

Изгаснати пожарите на струшката депонија, локацијата се тампонира

Либертас - 17.06.2017

Активностите спроведени на терен резултираа со гаснење на пожарите на дивата депонија во Струга, а според последните информации затрупан и покриен е повеќе од половина од отпадот што се наоѓа таму.

По девет дена пожарот во депонијата во Струга ноќеска е изгаснат

Канал5 - 17.06.2017

Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, со цел да не дојде до повторно опожарување. Со помош на градежните компании се конзервира отпадот а локалната власт најавува дека во координација со извршната ке ...

Локализиран пожарот во струшката депонија - депонијата повеќе нема да се користи за складирање отпад

Сител - 17.06.2017

Пожарот во струшката дива депонија е целосно локализиран, а со помош на расположливата градежна механизација на неколку компании се врши конзервација на отпадот. Градоначалникот Мустафа Забзун вели дека граѓаните на Струга веќе не треба да ...

Лепиткова за Алфа: Да се избере компанија што ќе работи со отпад

Алфа - 17.06.2017

Загадувањето сериозно влијае врз здравјето на жителите, и треба час поскоро надлежните да пристапат кон негово решавање, вели за Алфа Соња Лепиткова, познавач на состојбите и експерт на ова поле.

Над 100 илјади лица се потенцијални жртви од еколошката катастрофа, ВМРО-ДПМНЕ бара дислокација на депонијата

Курир - 17.06.2017

Струга и стружани денеска повторно се разбудија обвиени во смог. Над 100 илјади лица во општина Струга, во општина Охрид и општина Вевчани, се потенцијални жртви од еколошката катастрофа која со денови се случува, а за која надлежните органи не ...

Интервју: Депонијата во Струга - последици и влијание врз животната средина и решенија за санација

Алфа - 17.06.2017

Депонијата во Струга, последици и влијание врз животната средина - Алфа интервју со универзитетскиот професот Соња Лепиткова. Д епонијата во Струга, последици и влијание врз животната средина - Алфа интервју со универзитетскиот професот Соња ...

По девет дена изгаснат пожарот во депонијата во Струга

Канал5 - 17.06.2017

Изгаснат е пожарот на струшката депонија, се работело цела ноќ, но сепак ова не е решението за проблемите што на стружани им ги носи дивата депонија, која досега требаше да биде дислоцирана.

Се смирува ситуацијата во Струга, пожарот во депонијата е изгаснат

Фокус - 17.06.2017

Алармантната ситуација во Струга се стабилизира, откако пожарот што изби на струшката депонија е скоро изгаснат. Овој епилог е резултат на целоноќната работа на работниците, при што неколку загубиле свест од чадот и побарале медицинска помош.

Лепиткова: Градоначалникот на општина Струга треба да ја дислоцира депонијата, гасовите се високо канцерогени

Курир - 17.06.2017

Ова е проблем на несреќно избрана локација од страна на локалната самоуправа, градоначалникот кој што ја избрал таа локација без да ги консултира, или да ги прифати препораките кои доаѓаат од оние институции кои што за тоа се меродавни, изјави ...

Изгаснат пожарот на струшката депонија...

Н.Македонија - 17.06.2017

Изгаснат пожарот на струшката депонија Пожарот во депонијата во Струга, кој гореше девет дена, конечно е изгаснат. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал ...

Струшката депонија повторно во пламен – стружани се гушат во чад

Телевизија Нова - 17.06.2017

Жителите, загрижени споделуваат фотографии на социјалните мрежи, на кои се гледа дека градот е обвиен во чад од депонијата, која гори веќе 9 дена. Апелираат за помош и бараат од надлежните институции да им излезат во пресрет и да го решат овој ...

Изгаснат пожарот во депонијата во Струга

Точка - 17.06.2017

По цела ноќ работа, конечно е изгаснат пожарот во депонијата во Струга, речиси и да нема чад. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

ВМРО-ДПМНЕ: Со нерешавањето на депонијата во Струга се загрозува туристичката сезона

Телевизија Нова - 17.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение оценува дека Владата е незаинтересирана за решавање на проблемот со дивата депонија во Струга и оти со тоа ја загрозува туристичката сезона на Охридското езеро.

Депонијата во Струга изгасната

Мета - 17.06.2017

Пожарот во депонијата во Струга попладнево е конечно изгаснат.Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

ЛДП: Наместо ветените 72 милиона евра, ВМРО-ДПМНЕ во „Дрисла“ вложи 0 евра

+инфо - 19.06.2017

По 5 години странската компанија не изгради ниту една од ветените постројки за предтретман и преработка на отпад и не набави никаква механизација. Либерално-демократската партија (ЛДП) ја повикува ВМРО-ДПМНЕ, наместо демагошки пристап, како ...

Нема ни „ф“ од фабриката што од отпадот во Дрисла требаше да произведува струја

Репортер - 19.06.2017

Сè уште нема ништо од изградбата на фабрика во Дрисла која од отпадот ќе произведува струја, а требаше да биде готова до 2018 година. Имено, инвестициските активности на италијанската компанија „ФЦЛ Амбиенте“, која во 2013 година го доби ...

ДОМ: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање

МКД - 18.06.2017

По широката јавна дебата за струшката депонија, од Демократската обнова на Македонија порачуват да се направи план за целосно решавање на отпадот во Македонија и додаваат дека депониите не се за маркетинг, туку за решавање.

Дива депонија го затрупува Тетово

Курир - 18.06.2017

Тоните натрупан смет, тешката миризба што постојано се шири и постојана опaсност од избивање зараза. Вака изгледа депонијата во Тетово која и понатаму се заканува по здравјето на граѓаните.

СДСМ: Депонијата во Струга се расчистува, ВМРО-ДПМНЕ да објасни зошто го одби предлогот за трајно решавање на проблемот

А1 On - 17.06.2017

„Наместо да покажува лажна загриженост, ВМРО-ДПМНЕ треба да објасни зошто уште во 2013 година гласаше проитв предлогот на пратениците на СДСМ за трајно решавање на проблемот со струшката депонија.

Изгаснати пожарите на струшката депонија, локацијата се тампонира

Сител - 17.06.2017

Активностите спроведени на терен резултираа со гаснење на пожарите на дивата депонија во Струга, а според последните информации затрупан и покриен е повеќе од половина од отпадот што се наоѓа таму.

Изгаснат пожарот во депонијата во Струга, решението е итна дислокација

Република - 17.06.2017

Пожарот во струшката дива депонија е изгаснат, а со помош на расположливата градежна механизација на неколку компании се врши конзервација на отпадот. Градоначалникот Мустафа Забзун вели дека граѓаните на Струга веќе не треба да стравуваат, бидејќи ...

ВМРО ДПМНЕ бара дислокација на депонијата: Над 100 илјади лица се потенцијални жртви од еколошката катастрофа

Република - 17.06.2017

Струга и стружани денеска повторно се разбудија обвиени во смог. Над 100 илјади лица во општина Струга, во општина Охрид и општина Вевчани, се потенцијални жртви од еколошката катастрофа која со денови се случува, а за која надлежните органи не ...

Лепиткова: Градоначалникот на општина Струга треба да ја дислоцира депонијата, гасовите се високо канцерогени (видео)

Република - 17.06.2017

Ова е проблем на несреќно избрана локација од страна на локалната самоуправа, градоначалникот кој што ја избрал таа локација без да ги консултира, или да ги прифати препораките кои доаѓаат од оние институции кои што за тоа се меродавни, изјави ...

По цела ноќ работа изгасната депонијата во Струга

Локално - 17.06.2017

Пожарот во депонијата во Струга конечно е изгаснат, речиси и да нема чад. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

ВМРО-ДПМНЕ: Нерешавањето на струшката депонија ја загрозува туристичката сезона

Р.С.Европа - 17.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ оценува дека Владата е незаинтересирана за решавање на проблемот со дивата депонија во Струга и оти со тоа ја загрозува туристичката сезона на Охридското езеро. „Девет дена гори депонија која го загадува воздухот, го загрозува здравјето ...

ЛДП: ВМРО-ДПМНЕ со години не направи ништо за депониите во Македонија

Нова ТВ - 19.06.2017

„По 11 години владеење, ВМРО ДПМНЕ конечно се сети на проблемот со управување со отпадот, реагираа денеска од Либерално демократската партија. Во соопштението на ЛДП се вели дека не треба да се заборави дека ВМРО-ДПМНЕ е на власт долги години и тоа ...

Нема ни „ф“ од фабриката што од отпадот во Дрисла требаше да произведува струја

Локално - 19.06.2017

Сè уште нема ништо од изградбата на фабрика во Дрисла која од отпадот ќе произведува струја, а требаше да биде готова до 2018 година. Имено, инвестициските активности на италијанската компанија „ФЦЛ Амбиенте“, која во 2013 година го доби ...

ДОМ: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање

А1 On - 18.06.2017

„По широката јавна дебата за струшката депонија ДОМ порачува: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање! А постојат и план и физибилити студии за целосно решавање на отпадот во Македонија со неколку регионални санитарни депонии и повеќе ...

СДСМ: Зошто ВМРО-ДПМНЕ го одби предлогот за трајно решавање на проблемот со депонијата?

Либертас - 17.06.2017

Наместо да покажува лажна загриженост, ВМРО-ДПМНЕ треба да објасни зошто уште во 2013 година гласаше проитв предлогот на пратениците на СДСМ за трајно решавање на проблемот со струшката депонија, бара СДСМ.

ЛОКАЦИЈАТА СЕ ТАМПОНИРА: Изгаснати пожарите на струшката депонија

Телеграф - 17.06.2017

Од граѓанската иницијатива „Доста е“, во меѓувреме, до надлежните институции е упатено барање со три точки, во кои се инсистира веднаш да се изнајде нова локација Активностите спроведени на терен резултираа со гаснење на пожарите на дивата депонија ...

Над 100 илјади лица се потенцијални жртви од еколошката катастрофа, ВМРО-ДПМНЕ бара дислокација на депонијата

Нетпрес - 17.06.2017

Струга и стружани денеска повторно се разбудија обвиени во смог. Над 100 илјади лица во општина Струга, во општина Охрид и општина Вевчани, се потенцијални жртви од еколошката катастрофа која со денови се случува, а за која надлежните органи не ...

Лепиткова: Градоначалникот на Струга да ја дислоцира депонијата-гасовите се високо канцерогени

Нетпрес - 17.06.2017

Ова е проблем на несреќно избрана локација од страна на локалната самоуправа, градоначалникот кој што ја избрал таа локација без да ги консултира, или да ги прифати препораките кои доаѓаат од оние институции кои што за тоа се меродавни, изјави ...

ЛДП: Наместо ветените 72 милиони евра, инвеститорот на ВМРО-ДПМНЕ во депонијата Дрисла за 5 години не вложи ниту едно ...

Слободен Печат - 19.06.2017

„По 11 години владеење, ВМРО ДПМНЕ конечно се сети на проблемот со управување со отпадот. Покрај ова, не треба да се заборави дека ВМРО ДПМНЕ е на власт долги години и во најголем број на општини.

ДОМ: Досега немало политичка волја за проблемот со депониите

Нова ТВ - 18.06.2017

Еколошката партија на Македонија ДОМ денес одлучи да реагира на дебатата за струшката депонија и дебатите и меѓупартиските препукувања. ДОМ вели дека “депониите не се за маркетинг, туку за решавање”.