TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Идната Влада ќе функционира според потребите на граѓаните

+инфо - 19.05.2017

Во тек се процесите, договорите и разговорите за формирање на Владата, изјави на прес конференција портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Сосема е небитно прашањето за ресорската распределба или персоналната распределба на имиња или ресори по ...

Заев и Ахмети разговарале за принципите, за министрите понатака

Р.С.Европа - 19.05.2017

Теми за кои се разговарало на средбата на претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети биле принципите на соработка, реформската Влада и интеграциите во Европската Унија и во НАТО, информираат во краткото соопштение од СДСМ ...

Заев и Ахмети разговарале за идната реформска Влада

+инфо - 19.05.2017

На средбата, велат од СДСМ, се разговарало за принципи на соработка, за реформската Влада, ЕУ и НАТО интеграциите. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, известија од партијата на Заев разговарале за идните принципи на ...

Заврши средбата на Заев и Ахмети

24 Вести - 19.05.2017

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се сретнаа во партиското седиште на Биххачка. По средбата немаше изјави а ставот на двајцата лидери официјално ќе биде објавен преку сооопштение. Течат роковите за избор на нова Влада.

Заврши средбата со Заев, Ахмети со соопштение ќе информира за преговорите

МКД - 19.05.2017

Процесот за формирање на новата влада започна со денешната средба меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбата меѓу Заев и Ахмети се одржа во седиштето на СДСМ и траеше повеќе од два часа, но претседателот на ДУИ и на влегување ...

Заврши средбата меѓу Заев и Ахмети

Алсат-М - 19.05.2017

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се сретнаа во партиското седиште на Бихаќка. По средбата немаше изјави, а ставот на двајцата лидери официјално ќе биде објавен преку ...

Заврши средбата помеѓу Заев и Ахмети

ТВ21 - 19.05.2017

Неколку часа траеше средбата помеѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според информациите, на оваа средба се усогласувале ставовите околу најважните точки од програмата на новата влада, но и околу распределбата на министерските ...

Започнаа преговорите за влада – ДУИ амбициозни, се чека „амин“ од Ахмети

ТВ21 - 19.05.2017

Како што дознава ТВ21, Радмила Шеќеринска, Драган Тевдовски, Оливер Спасовски, Мила Царовска, Љупчо Николовски и Едмонд Адеми, се имињата кои се речиси потврдени за идниот кабинет на Зоран Заев.

Средба Заев-Ахмети во седиштето на СДСМ

Р.С.Европа - 19.05.2017

Во седиштето на СДСМ попладнево почна средбата на мандатарот Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Ова е прва средба на двајцата лидери на партии откако Заев во средата го доби мандатот за состав на новата влада од шефот на државата Ѓорге ...

Шилегов: Брзо завршување на преговорите и формирање влада

Алсат-М - 19.05.2017

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов потврди дека во тек е средба на лидерите на ДУИ и на СДСМ, најавувајќи дека по средбата и двете партии ќе излезат со соопштение за јавноста. Шилегов истакна дека се надева на брзо завршување на преговорите и ...

ПРЕГОВОРИТЕ ВО ТЕК, ИМИЊА НЕМА: За СДСМ била небитна ресорската распределба во идната влада

Телеграф - 19.05.2017

Сакаме да ја смениме и логиката на размислување. Не се битни ресорите. Многу е битно таа влада да функционира за потребите на граѓаните. Сите партии што ги дадоа потписите ќе бидат дел од разговорите, рече Петре Шилегов од СДСМ Без конкретни имиња и ...

Шилегов: Не се битни ресорите, туку принципите на функционирање на владата

Мета - 19.05.2017

„Сосема е небитно прашањето како ќе се распоределат ресорите и кој кадровски решенија ќе бидат за позициите во новата влада. Најбитно за Македонија во моментов е да воспоставиме принципи за функционирање на владата во интерес на граѓаните, за тие ...

Заев и Ахмети денес без конкретен договор за распределба на министерствата

Фактор - 19.05.2017

Мандатарот и лидер на СДСМ денеска ги почна разговорите за фирмирање на нова влада, а прв соговорник му беше Али Ахмети, челникот на албанската ДУИ. Средбата меѓу двајцата лидери и идни коалициони партнери во најава заврши без изјави за медиумите, а ...

Шилегов: СДСМ ќе преговара со сите партии што дадоа потписи, а влада ќе има скоро

Макфакс - 19.05.2017

СДСМ е отворена и ќе се преговара со сите партии чии пратеници ги дадоа потписите за сочинување на парламентарното мнозинство. Ќе преговараме и со Беса и со Алијанса и очекувам час поскоро да завршат преговорите.

Ахмети ја напушти Бихаќка без да даде изјава

Фокус - 19.05.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети предмалку го напушти седиштето на СДСМ, каде се сретна со мандатарот Зоран Заев , со цел формирање на нова влада. Ахмети не даде изјава пред новинарите во врска со денешната средба, најавувајќи дека јавноста ќе биде ...

Средба Заев - Ахмети во СДСМ

24 Вести - 19.05.2017

Попладнево во 12.30 часот во седиштето на СДСМ ќе се одржи средба меѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите и можните министри за новите функции.

ДУИ ќе влезе со некомпромитирани кадри во новата влада

Фокус - 19.05.2017

ДУИ ќе предложи луѓе со кредибилитет во новата влада, велат од партијата чиј лидер Али Ахмети денес ги почна преговорите со мандатарот Зоран Заев за формирање на владин кабинет. -Мора да влеземе во владата со луѓе со неспорен кредибилитет и морални ...

Заврши средбата на Заев и Ахмети: Лидерот на ДУИ ја напушти Бихаќка без да даде изјава

Точка - 19.05.2017

Засега непознато дали паднал договор... Ахмети не даде изјава пред новинарите во врска со денешната средба, најавувајќи дека јавноста ќе биде информирана преку партиско соопштение. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пред повеќе од два часа го напушти ...

Заев и Ахмети ги завршија преговорите за новата влада

Канал5 - 19.05.2017

Завршија преговорите Заев- Ахмети за состав на новата влада. Во седиштето на СДСМ, лидерот на ДУИ Али Ахмети со претседателот на СДСМ Зоран Заев ги договараа ресорите во кабинетот на мандатарот Заев.

ВО ЖИВО: Средба Заев-Ахмети за состав на Владата

А1 On - 19.05.2017

Во седиштето на СДСМ средба на мандатарот Зоран Заев со лидерот на ДУИ Али Ахмети.Ова е и прва официјална средба на која ќе започнат разговорите за составување на новиот владин кабинет. По усогласување на ставовите меѓу СДСМ и ДУИ, понуда ќе има и ...

Дали Верушевски ќе стане дел од новата власт?

Фокус - 19.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, размислува во новата влада да го вклучи и поранешниот шеф на тајната полиција, Зоран Верушевски , како прв човек на некој од безбедносните ресори или сектори, дознава Фокус од високи партиски извори.

Започнаа разговорите меѓу СДСМ и ДУИ

Алсат-М - 19.05.2017

Алсат-М дознава дека во 12.00 часот во седиштето на СДСМ во Скопје започна средбата помеѓу претставници на СДСМ и на ДУИ. Како што претходно информираа, на состанокот се очекува да разговараат за околу деталите за формирање на новата ...

Заврши лидерската средба Ахмети – Заев

Макфакс - 19.05.2017

По два и пол часа во седиштето на СДСМ заврши лидерската средба помеѓу лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети. пжПо завршувањето на средбата Ахмети не сакаше ништо да коментира, само кратко рече дека јавноста ќе биде информирана со ...

Почнуваат преговори за влада, прва средба Заев-Ахмети

МКД - 19.05.2017

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, денеска, но и во текот на викендот, според најавите, ќе има интензивни средби со идните коалициски партнери ДУИ и Алијанса за Албанците за да се дефинираат контурите на новата влада и поделбата на ...

Ахмети замина од СДСМ без да даде изјава – најави соопштение

Мета - 19.05.2017

Повеќе од два часа траеше денешната средба помеѓу лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во седиштето на СДСМ, која е во рамките на преговорите помеѓу партиите за состав на нова влада.

Почнува делењето на изборниот колач – Заев со Ахмети ги започнува преговорите

А1 On - 19.05.2017

Роковите за екипирање на новиот владин кабиент течат.По добивањето на мандатот, лидерот на СДСМ веднаш ги започна разговорите за составот на новиот владин кабинет. Зоран Заев денеска официјално започнува со лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Новата влада ќе ја преиспитува изградбата на нов клинички центар – Техничката не е овластена за таков договор

Канал 77 - 19.05.2017

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов потврди дека во тек е средба на Зоран Заев и Али Ахмети, најавувајќи дека по средбата и двете партии ќе испратат соопштенија за јавноста. Одговарајќи на новинарско прашање, Шилегов рече дека прашањето за ресорската ...

Се екипира новиот владин кабинет

24 Вести - 19.05.2017

Во полн ек се преговорите за нов владин кабиент. Зоран Заев и Али Ахмети денеска на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции. Извори на Телевизија 24 велат дека по усогласување на ставовите меѓу СДСМ и ДУИ, ...

Заев ги почнува разговорите за владиниот кабинет

Deutsche Welle - 19.05.2017

Првата средба на лидерот на СДСМ ќе биде со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се очекува разговорите да продолжат и во текот на викендот, бидејќи треба да се усогласат позициите на сите партнери од мнозинството Мандатарот за состав на влада, Зоран Заев, ...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ

А1 On - 19.05.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе оствари средба со мандатарот Зоран Заев. На средбата најверојатно ќе се разговара за составот на новата ...

Заврши средбата Ахмети – Заев, не е познато дали паднал договор

Либертас - 19.05.2017

По два и пол часа заврши средбата помеѓу лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети. Ахмети откако излезе од седиштето на СДСМ, не сакаше да даде коментар, туку рече дека јавноста ќе биде информирана преку ...

Почнуваат преговори за влада, денеска Заев се среќава со Ахмети

+инфо - 19.05.2017

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада и за поделба на ресорите. Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за ...

Почнуваат преговорите за нова влада, средба Заев – Ахмети

ТВ21 - 19.05.2017

Почнуваат преговорите за составот на новата влада. Откако претседателот на СДСМ, Зоран Заев, го доби мандатот од Претседателот Ѓорге Иванов, од денеска официјално ќе почнат преговорите за поделба на ресорите (министерските позиции) во новиот владин ...

Заев во седиштето на СДСМ ги почна преговорите со Ахмети за нова влада

Мета - 19.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев денеска во 12.30 часот ги почна преговорите за идниот владин кабинет со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбата со одржува во седиштето на СДСМ, каде Ахмети пристигна точно во ...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ - почна средбата со Заев

Вечер - 19.05.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска пристигна во седиштето на СДСМ, да оствари средба со Зоран Заев. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите и можните министри за новите функции.

Заев и Ахмети ги почнаа разговорите за новата Влада

Фактор - 19.05.2017

Вo 12.30 часот започнале разговорите на меѓу СДСМ и ДУИ пренесе Алсат-М. Тема на состанокот се деталите и распределбата на министерските места во новата влада. Мандатарот Заев прво на маса седнува со лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Почнуваат преговори за влада, денеска Заев се среќава со Ахмети

Фокус - 19.05.2017

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов , почнаа да течат преговорите за состав на нова влада и за поделба на ресорите во новиот владин кабинет. Првата средба на лидерот на СДСМ ќе биде со лидерот на ДУИ, Али ...

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

Макфакс - 19.05.2017

Претседателот на СДСМ и мандатар Зоран Заев во петок ги почнува разговорите за состав на нова влада, најпрво со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според најавите, се очекува разговорите да траат интензивно и викендов, со оглед на најавите на Заев дека сака ...

Денеска средба Заев – Ахмети, кој што добива од ресорите?

Локално - 19.05.2017

Овие неколку дена се пакува новата влада за делење на ресорите меѓу коалиционите партнери. Она што го најавуваат од СДСМ дека ќе бараат луѓе кои вложуваат и кои сакаат да ги потврдат своите експертски знаења, а ни такви кои ќе сакаат да владеат и ...

Заев со Ахмети ги почнува преговорите за новата влада

Мета - 19.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе ги почне официјално преговорите за составување на новата влада. Тој го доби мандатот од претседателот Ѓорге Иванов завчера. Првата средба би требало да биде со претседателот на ДУИ, Али Ахмети, но ...

Заев и Ахмети ги стартуваат преговорите за новата влада

Стандард - 19.05.2017

Мандатарот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ги стартуваат разговорите за состав на нова влада. Заев по добивањето на мандатот од претседателот Ѓеорѓе Иванов изјави дека сака брзо да биде формирана влада.

МУХАМЕДИ ЗА НОВАТА ВЛАСТ: Владата ќе биде нефункционална и нема да трае повеќе од шест месеци

Телеграф - 19.05.2017

Клучна партија во новата влада ќе биде „Алијансата за Албанците“. Без нејзините тројца пратеници ништо нема да значат 49. пратеници на СДСМ и десетте на ДУИ, додава Мухамеди Чуден е односот на албанските партии откако Зоран Заев го доби мандатот за ...

Денеска средба Заев – Ахмети, ќе падне ли договор за поделба на ресорите?

Канал5 - 19.05.2017

Течат уставните рокови за состав на влада. На потписите за одредување мандат стојат имињата на 67 пратеници, но неизвесно е колку ќе брои новото парламентарно мнозинство. Никој од партиите не ги открива апетитите за министерските фотелји.

Започнаа разговорите за состав на владин кабинет

Слободен Печат - 19.05.2017

Зоран Заев најпрво ќе се сретне со Али Ахмети, а разговорите ќе продолжат и во текот на викендот, со цел да се усогласат сите позиции на коалициските партнери. Уставниот рок до кој треба да се постигне состав на предлог владин кабинет е 6 јуни, но ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Ова се идните министри на СДСМ

Маркукуле - 19.05.2017

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество во зависност од договорот со коалиционите ...

Ахмети за ТВ21: Утре средба СДСМ-ДУИ, Владата ќе се формира наскоро

ТВ21 - 18.05.2017

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада. Според информациите, преговорите влегуваат во сериозна фаза.

Ахмети: Ќе се одржи средбата со СДСМ, очекувам преговорите да завршат брзо

Фактор - 18.05.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, за ТВ21 изјави дека очекува преговорите со СДСМ да завршат многу брзо: „Сè уште нема преговори. Утре ќе се одржи средбата меѓу ДУИ и СДСМ. Верувам дека ќе се одвиваат добро“ - вели тој.

Заев и Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и можните министерски имиња

Локално - 18.05.2017

Ресорскиот колач од утре почнува да се сече, информира ТВ24. Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции. Очекувањата се дека по состанокот ќе стане појасно дали Ахмети ќе добие 8 ...

Комбинации за фотелји – дали новата Влада ќе има најмногу министри Албанци?

Алфа - 18.05.2017

Распределбата на министерските позиции во новата Влада– една од темите на утрешната средба на мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Распределбата на министерските позиции во новата Влада– една од темите на утрешната средба на мандатарот ...

Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделба на ресорите

Фокус - 18.05.2017

Зоран Заев и Али Ахмети утре на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции, пренесува телевизија 24. Очекувањата се дека по состанокот ќе стане појасно дали Ахмети ќе добие 8 министри или, пак, ќе треба да се ...