TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Демократска сенаторка тврди дека Трамп „наскоро“ ќе поднесе оставка

МКД - 20.03.2017

Американската сенаторка и членка на Одборот за правосудство Дајен Фејнстајн изјави дека Трамп „наскоро ќе се тргне од кабинетот на претседателот“, пренесува Индипендент . Фејнстајн сугерираше дека Трамп попрво би дал отказ, отколку што би дозволил ...

Доналд Трамп стана дедо по деветти пат

Стандард - 12.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп по деветти пат стана дедо. За раѓањето на момчето, на Твитер напиша среќниот татко, 33-годишниот син на претседателот – Ерик. . @LaraLeaTrump and I are excited to announce the birth of our son, Eric "Luke" ...

ДОЛГО РАБОТЕЛА КАКО ШИВАЧKА, А ДЕНЕС ЖИВЕЕ СО СТИЛ: Еве како изгледа мајката на Меланија Трамп (ФОТО)

Телеграф - 20.03.2017

Словенката Амалија и натаму е најдобриот моден советник на нејзината ќерка Родителите на првата дама на САД, Меланија Трамп, Амалија и Виктор Кнавс денес живеат во кулата на Трамп во Њујорк.

Bild: Нова советничка на Трамп ќе го чува од восхитувањето кон Путин

Локално - 20.03.2017

Таа е поранешен новинар и офицер од американското разузнавање, одличен експерт за Европа и Русија. Во Советот за национална безбедност на САД е поканета да работи познатата критичарка на шефот на Кремљ Фиона Хил, соопшти Bild во материјал на Петер ...

Ангела Меркел е лидерот на слободниот свет, а не Доналд Трамп

МКД - 20.03.2017

Германската канцеларка сега е лидерот на слободниот свет. Американскиот претседател Доналд Трамп не е заинтересиран за заштитата на либералната или слободата, пишува британски Индипендент .

Меркел: Германија не должи ништо кон НАТО

А1 On - 20.03.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека го отфрла тврдењето на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија должи големи суми на пари на НАТО. Германија за својата одбрана издвојува 1,23 отсто од вкупниот бруто домашен ...

Демократска сенаторка тврди дека Трамп наскоро ќе се повлече

Макфакс - 20.03.2017

Сенаторката и членка на Комитетот за правосудство Дајан Фајнштајн, изјави дека Трамп „наскоро ќе го напушти претседателскиот кабинет“, пренесува Independent. Таа сугерираше дека Трамп попрво ќе даде отказ, отколку да биде принуден да си замине.

Новинарката Кристина го надиграла Трамп: Го прашала нешто што никој не смеел

Точка - 20.03.2017

Истакнала дека новинарите не поставуваат прашања затоа што сакаат некого да предизвикаат, туку затоа што сакаат нешто да дознаат. Германската новинарка Кристина Дунз, добила пофалби од своите колеги поради тоа што успеала на претседателот Доналд ...

Доналд Трамп поставил свои „очи и уши“ во клучните сектори и агенции

Стандард - 20.03.2017

Влијателни советници се именувани од Белата куќа во клучните американски сектори и агенции, за да служат како „очи и уши“ на претседателот Доналд Трамп, тврди Вашингтон пост, повикувајќи се на извори во администрацијата или блиски до неа.

Келиен и го зема приматот на Иванка

Вест - 20.03.2017

САД - Важната тема во американското општество - како да се зголеми бројот на црни студенти на универзитетите - добила медиумски простор благодарение на една необична фотографија, односно од жената која влече многу конци во Белата куќа.

Меркел поради Трамп читала "Playboy": Канцеларката детално го анализирала претседателот на САД

Точка - 20.03.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел читала интервју на Доналд Трамп за "Playboy", пред нејзиниот прв официјален состанок со американскиот претседател, изјавил еден германски службеник. Првиот состанок лице во лице помеѓу двајцата лидери бил одржан ...

Германија не му должи на НАТО

Deutsche Welle - 20.03.2017

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Берлин му должи „огромна сума пари“ на НАТО. Министерката за одбрана на Германија, Урсула фон дер Лајен, соопшти дека „нема ...

Поранешен британски амбасадор во САД бара извинување од Трамп

Сител - 20.03.2017

Поранешниот британски амбасадор во САД, Питер Вестмакот побара од Белата куќа и од претседателот Доналд Трамп да и се извинат на Велика Британија, поради нејзиното вмешувањето во тврдењето дека британското разузнавање било вклучено во наводно ...

Германија го учи Трамп што значи безбедност

Телевизија Нова - 20.03.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел не се согласува со плановите на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бара зголемување на воените трошоци во земјите членки на НАТО и партнери на САД.

Белата куќа во одбрана на Трамп: Претседателот не ја слушна Меркел...

Н.Македонија - 20.03.2017

Американскиот претседател предизвика помал дипломатски скандал бидејќи одби да се ракува со германската канцеларка Ангела Меркел, при нејзината посета на Белата куќа Американскиот претседател Доналд Трамп предизвика помал дипломатски скандал бидејќи ...

Вашингтон Тајмс: Како американските медиуми фабрикуваат и објавуваат лажни вести против Трамп?

Локално - 20.03.2017

Откако претседателот на САД Доналд Трамп уште еднаш ги критикуваше медиумите за “лажните вести”, новинарите докажаа дека тој е во право, објавувајќи уште еден “фејк”, пишува Вашингтон Тајмс.

Само 37% го сакаат Трамп, тој: „Лажни вести!“

Стандард - 20.03.2017

Рејтингот на одобрување на американскиот претседател Доналд Трамп е намален до 37 проценти, соопшти социолошкиот институт „Галуп“, пренесува ДПА. Уделот на анкетираните кои не го одобруваат Трамп, се искачил до 58 проценти според направената во ...

Рекламата на Трамп за McDonald’s

Црнобело - 20.03.2017

Во 2002-ра Трамп имаше други обврски, многу поразлични од ...

Трамп: Германија должи многу пари на САД и НАТО

Денар - 20.03.2017

“Имав одлична средба со германската канцеларка Ангела МЕркел. Сепак, Германија должи огромна сума на пари на НАТО и САД затоа што обезбедувале моќна и многу скапа заштита на Германија”, напиша на својот твитер профил претседателот на САД, ДОналд ...

Претседателот ги „рекетира“ своите сојузници

Слободен Печат - 20.03.2017

Немојте да им верувате на „лажните вести“ бидејќи имав одличен состанок со Ангела Меркел, но морам да појаснам дека Германија должи огромни пари на НАТО и на САД, изјави Трамп. За голем број политички коментатори ова поимање на американскиот ...

Трамп вети драстично намалување на даноците на добивката

Стандард - 20.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп вети дека ќе ги намали даноците на профитот на компаниите, пренесуваат американските медиуми. „Ние ќе го намалиме (процентот) за компаниите до 15-20% од 35-38%“, рече Трамп во интервју за Фокс њуз (Fox News).

Билборд со Доналд Трамп до долари, слични на свастики

Стандард - 20.03.2017

Интересен билборд со ликот на Доналд Трамп се појави во американскиот град Феникс, државата Аризона, и предизвика бурни дискусии, пренесе РТ. На него е прикажан претседателот до симболи за американскиот долар, кои сепак потсетуваат на превртени ...

Од шивачка до тешта на Доналд Трамп

Слободен Печат - 20.03.2017

Амалија Кнавс некогаш работела во текстилна фабрика во комунистичка Словенија. Денес е тешта на претседателот на САД, живее во Њујорк и заедно ќе оди на патување во Флорида со ќерката Меланија и зетот Доналд Трамп.

Ууф се стопи!Рејтингот на Трамп се распаѓа

Локално - 20.03.2017

Рејтингот на американскиот претседател Доналд Трамп е паднат до најниската точка во неговото инаугуративна година, објавија американски медиуми, повикувајќи се на социолошка анкетира на “Галуп”.

Белата куќа се обидела да ја објасни скандалозната постапка на Трамп: Интернетот се забавува со една фотографија од ...

Точка - 20.03.2017

Портпаролот на Доналд Трамп вчера ги отфрлил тврдењата според кои американскиот претседател наводно одбил да се ракува со Ангела Меркел пред камерите во петокот, во текот на нивната средба во Вашингтон.

Трамп: Севернокорејскиот лидер се однесува многу лошо

Курир - 20.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп упати критики кон севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, истакнувајќи дека тој „се однесува многу, многу лошо“. Трамп нагласи дека имал средби со претставници на својата администрација, на кои главна тема била ...

ФОТО: Како изгледа мајката на Меланија Трамп?

За Се - 21.03.2017

Родителите на првата дама на САД, Меланија Трамп, Амалија и Виктор Кнавс денес живеат во кулата на Трамп во Њујорк. Нејзината мајка важи за еден од најдобрите советници на Меланија, а во родната Словенија таа работела како шивачка, додека пак Виктор ...

Германија не должи ништо кон НАТО – тврди Меркел

Позитив.мк - 20.03.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска го демантира тврдењето на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија должи големи суми на пари на НАТО. Германија за својата одбрана издвојува 1,23 отсто од вкупниот бруто домашен производ, што ...

„Прва дама“ во црвено: Меланија Трамп во елегантен палто-фустан во Вашингтон

Фемина - 19.03.2017

Меланија и Барон Трамп го посетија Доналд во Белата куќа, непосредно по средбата на претседателот на САД со германската канцеларка Ангела Меркел. По краткиот престој во Вашингтон, првата дама, претседателот и нивниот 10-годишен син заминаа на викенд ...

Што навистина се случи во Белата куќа, зошто Меркел и Трамп не се ракуваа?

МКД - 19.03.2017

Портпаролот на Доналд Трамп ги отфрли тврдењата дека американскиот претседател одбил да се ракува со германската канцеларка Ангела Меркел при нивната средба во Вашингтон. „Мислам дека не го слушна прашањето“ на германската лидерка кога таа му ...

Поранешен британски амбасадор во САД бара извинување од Трамп

+инфо - 20.03.2017

Питер Вестмакот побара од Белата куќа и од претседателот Доналд Трамп да и се извинат на Велика Британија поради недокажани тврдења. Поранешниот британски амбасадор во САД, Питер Вестмакот побара од Белата куќа и од претседателот Доналд Трамп да и ...

Габриел: За поголема безбедност не е доволна само моќна војска

А1 On - 20.03.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел не се согласува со плановите на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бара зголемување на воените трошоци во земјите членки на НАТО и партнери на САД.

Трамп со свастики на билборд во Феникс

Канал5 - 19.03.2017

На главната авенија во Феникс поставен е билборд со заканувачкиот лик на американскиот претседател Доналд Трамп опкружен со облаци во облик на нуклеарна печурка и нацистички свастики претставени како ознаки за долар, а сопственичката на билбордот ...

Трамп го смета Путин за „tough cookie“

Стандард - 19.03.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп го одреди рускиот колега Владимир Путин како „тврд орев“ во интервју за ТВ Фокс њуз. „Не го познавам, но очигледно е тврд орев. Не знам што прави за Русија, но сметав дека во одреден момент ќе разбереме“, изјави ...

Берлин: Ништо не должиме на НАТО

Телма - 19.03.2017

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија и должи на НАТО Алијансата и на САД огромна сума на пари за одбрана.

Трамп не ја слушнал Меркел за ракувањето

Телма - 19.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп не го слушнал прашањето кое му го упатила германската канцеларка Ангела Меркел, за време на официјалното фотографирање во Овалната соба, соопшти Белата куќа.

„Диктаторски“ билборд на Трамп со нуклеарни печурки се појави во САД (ВИДЕО)

МКД - 19.03.2017

Контроверзен билборд на кој е претставен американскиот претседател Доналд Трамп опкружен со облаци од нуклеарни експлозии и симболи на долар стилизирани како нацистички свастики се „појави“ во Феникс, Аризона.

Два инциденти околу Белата куќа во текот на ноќта

Кајгана - 19.03.2017

Едно лице е уапсено откако сомнително возило поминало покрај контролниот пункт во близина на Белата куќа во Вашингтон, соопшти денес Американската тајна служба. Американската новинска куќа CNN објави дека возачот тврдел дека има бомба.

Амалија Кнавс - од шивачка до тешта на Доналд Трамп

+инфо - 20.03.2017

Тоа што е прва дама на САД, Меланија Трамп не ја оттргнало од семејството. Мајката на Меланија, Амалија Кнавс, во сè ја поддржува својата ќерка. Амалија Кнавс некогаш работела во текстилна фабрика во комунистичка Словенија.

Конзервативни фантазии во спротивност со реалноста

Стандард - 19.03.2017

Оваа недела администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп претстави нацрт за следната финансиска година, или поточно „буџетски“ проект. Всушност, вистинскиот буџет содржи детали од каде доаѓаат и каде одат парите; ова прогласување покрива ...

Трамп: Германија должи многу пари; Јункер стравува од трговска војна со САД!

Канал5 - 19.03.2017

Германија им должи огромни суми на пари на САД и НАТО кои и обезбедуваат моќна и скапа одбрана - порача вчера на Твитер Доналд Трамп, по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел. Во првата порака, Трамп пишува: Наспроти она што го слушате во ...

МЕРКЕЛ ГНЕВНА ВО САД: Со поглед ја „стрелаше“ Иванка Трамп (ФОТО)

Телеграф - 19.03.2017

Германската канцеларка не покажа многу симпатии за убавата претседателска ќерка Американскиот претседател, Доналд Трамп, во Вашингтон ја имаше првата средба со германската канцеларка, Ангела Меркел, а на состанокот присуствуваше и неговата ќерка ...

Се обидел да влезе во Белата куќа: Признавам, имам бомба!

Канал5 - 19.03.2017

Тајната служба уапси човек кој синоќа се довезол до влезот во Белата куќа и тврдел дека има бомба - јави Си Ен Ен. Безбедноста околу Белата куќа веднаш била подигната а возилото пребарано. Нема информација дали навистина е најдена бомба.

Kако се запознаа Tрамп и Mеланија – тој требаше да заврши со друга жена

За Се - 19.03.2017

Откако стана прва дама, Мелани Трамп, новинарите континуирано ја опседнуваат. Сакаат да ја дознаат секоја нејзина интимна приказна, да ги откријат пикантериите, но и да нушкаат во односот кој го има со својот сопруг, американскиот претседател Доналд ...

Германија му должи на НАТО и САД “огромни количини”, избувна Трамп

Локално - 19.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се нафрли против Германија , истакнувајќи дека Берлин должи “огромни суми пари” на НАТО и треба да му плаќа повеќе на Вашингтон за безбедност , пренесува “Франс прес”.

Трамп после состанокот со Меркел: Германија ни должи огромна сума на пари

Вечер - 19.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека имал „одличен состанок" со германската канцеларка Ангела Меркел. Сепак, новиот американски претседател го обвини Берлин дека на НАТО Алијансата им должи огромна сума на пари и ги повика Германците ...

Германија го негира тврдењето на Трамп дека им должи на НАТО и САД огромни суми пари

Макфакс - 19.03.2017

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен во неделата ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија на НАТО и САД им должи „огромни суми пари“ за бебзедноста.

Зошто Трамп не се поздрави со Меркел?

Стандард - 19.03.2017

Прес секретарот на Белата куќа, Шон Спајсер објаснил зошто Доналд Трамп не ја стиснал раката на Ангела Меркел, и покрај нејзината подготвеност да го стори тоа по барање на новинарите. „Spiegel“ ги цитира неговите зборови: „Ми се чини дека тој не го ...

Видео: Трамп одби да се ракува со Меркел

МК News - 19.03.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп предизвика уште еден скандал, овој пат за време на долго очекуваниот состанок со германската канцеларка Ангела Меркел. Имено, Трамп и Меркел им позирале на фоторепортерите во пресрет на првата меѓусебна ...

Германија ги отфрли тврдењата на Трамп дека им должи пари на НАТО и на САД за одбрана

Мета - 19.03.2017

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен денеска ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија должи „огромна сума“ пари на НАТО и на САД за одбрана, јавуваат светските агенции.