TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп в четврток ќе ја посети Флорида

Макфакс - 12.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе отпатува на Флорида в четврток за да се запознае со штетите настанати по ударот на ураганот Ирма, соопшти Белата куќа. „Претседателот и цела администрација продолжуваат со надгледување на ситуацијата на ...

Што се случува кога ќе се судрат два урагани? (Видео)

Кајгана - 12.09.2017

Феноменот што настанува при средба на два урагани се нарекува Фуџивара ефект. Името го добил по јапонскиот метеоролог Сакухеи Фуџивара кој прв го опишал феноменот во 1921 година. Ако два циклона се најдат на оддалеченот од 1.450 километри, почнуваат ...

Франција, Британија и Холандија во посета на Карипските Острови погодени од ураганот Ирма

Макфакс - 12.09.2017

Европските земји ги зголемуваат напорите за помош на нивните карипски територии уништени од ураганот Ирма поради критиките за слабиот и задоцнет одговор за помош, објави Би-би-си. Францускиот претседател Емануел Макрон, кој ги посети француските ...

Лепа Брена го покажала хаосот кој се случил во нејзиниот дом!

Вечер - 12.09.2017

Пејачката фотографијата ја направила во својата вила на Бежаниска коса, откако малку невремето се потсмирило. "Ирма малку дојде и во нашиот двор. Ветрот го фрли кошот во базенот", Лепа Брена им се пожалила на своите пријатели на Инстаграм со фотка ...

Изгледа како демон на уништувањето: Страшна снимка од ураганот „Ирма“ го исплаши светот

Press24 - 12.09.2017

Пред 18 часа на страницата EBUZZ на Фејсбук е објавено видео од ураганот „Ирма“ во Флорида и светот се шокираше. На видеото е прикажано човечко лице кое како на светот да му дава некоја знаковна порака.

Видео: Алигатори нова закана за Флорида по ураганот „Ирма“

Фактор - 12.09.2017

Жителите на Флорида откако го претрпеа најсилниот удар од ураганот „Ирма“ во историјата се под нова закана од дивиот животински свет, особено од алигаторите кои ги има во изобилие. По големите поплави алигаторите ги напуштаат своите природни ...

Смислата за хумор не ги напушти жителите на Флорида за време на ураганот Ирма

А1 On - 12.09.2017

Ураганот Ирма беше еден од најсилните урагани кои што ги погодиле САД и Флорида и тој предизвика огромна материјална штета и повеќе од 45 жртви. Сепак, дел од жителите на Флорида го дочекаа ураганот со доза на хумор која што покажа дека со позитивен ...

ФЕМА: Околу 75 отсто од Флорида без електрична енергија

Глас на Америка - 12.09.2017

Од Агенцијата за справување со вонредни ситуации ФЕМА (FEMA), порачаа дека процесот на обнова на сојузната држава ќе биде долг, и ги повикаа жителите да имаат големо трпение Според властите во Флорида, допрва ќе се утврдува штетата по ураганот Ирма, ...

Од ураганот Ирма најмалку 45 жртви

Р.С.Европа - 12.09.2017

Бројот на жртвите од ураганот Ирма порасна на 45 лица, меѓу кои и 10 во САД. Невремето што ги погоди Карибите и Флорида се пробива и во државите Џорџија и Јужна Каролина. Од денеска силата на Ирма опаќа, па сега е во категоријата - тропска ...

Сведоштва по Ирма: Најсилниот ураган со кој некогаш сме се соочиле

Нова ТВ - 12.09.2017

Кога ураганот Ирма ги погоди островите на Карибите, беше од категорија 5, пред да удри врз Флорида кога варираше помеѓу 4 и 3. На Карипските острови ураганот зад себе остави пустош, а како последица на Ирма животот го загубија најмалку 36 луѓе.

Со хумор против Ирма: Како жителите на Флорида го дочекаа ураганот

Кајгана - 12.09.2017

Флорида ја зафати катастрофалниот ураган Ирма што беше најавуван со денови однапред. Некои жители на Флорида решија да не се евакуираат и да се соочат со „чудовиштето“, а дел од нив имаа интересни пораки за Ирма и евентуалните пљачкаши по невремето.

Ирма дојде и во нашиот двор: Лепа Брена покажа каков хаос предизвика невремето во нејзиниот двор

Сител - 12.09.2017

Вчера ураганот Ирма протатне низ САД, а музичката ѕвезда Лепа Брена се пожали со фотографија на која се гледа како поминал низ нејзиниот двор во текот на невремето во Србија, споредувајќи го со истото, но многу полошо невреме на Флорида.

Македонци од Флорида: Како беше, добро минавме

Глас на Америка - 12.09.2017

Гласот на Америка разговараше со македонски иселеници за нивните искуства за време на ураганот Ирма. Facebook ...

Ирма удри по вилата на Лепа Брена

Идивиди - 12.09.2017

Ураганот Ирма безмилосно се спушти врз Флорида, а со тоа поплави и многу од куќите кои се во сопственост на познатите. Една од нив и е луксузната вила на пејачката Лепа Брена. Брена сподели фотографија на Instagram на која се „пофали“ дека Ирма ...

НАСА објави фотографии од пустошот по ураганот ,,Ирма”

Канал5 - 12.09.2017

НАСА објави фотографии на кои се гледа каков пустош остави ураганот Ирма на Карибите. Во налетот на катастрофалниот ураган загинаа 25 лица , а целосно се уништени сите градби , било хотели , вили или куќи на локалните жители.

(ФОТО) НАСА објави фотографии од Карипските Острови кои сведочат за разорната моќ на ураганот Ирма

Макфакс - 12.09.2017

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографии што сведочат за разорната моќ на ураганот Ирма, кој во голема мера го уништи растителниот свет на Карипските Острови. Ураганот корнел дрвја и друга вегетација така што некои острови го изгубиле ...

Апокалипса на Флорида по Ирма: Погледнете што затекнале повратниците во своите градови

Точка - 12.09.2017

Ирма, која ослабела, и од ураган станала тропска олуја, и натаму слабее кон тропска депресија и веројатно ќе ослабе дополнително до вечер, соопштил американскиот Национален центар за урагани.

Рекорди кои беа срушени од Ирма

Локално - 12.09.2017

САД никогаш не бил потопen од бура како Ирма. Ова е најсилниот ураган, некогаш надвор од Мексиканскиот залив и Карипското Море. Тој остана три дена во категорија пет – најдолгиот период од почетокот на сателитски следења на бури.

Ирма остави пустош

Deutsche Welle - 12.09.2017

Ветрот и дождот попуштаат, водата во поплавените региони полека се повлекува. Но, на Флорида дури сега се гледа вистинскиот размер на катастрофата што ја предизвика ураганот Ирма. На Флорида почнаа работите на расчистување по походот на ураганот ...

Ирма се смири, но и понатаму е опасна...

Н.Македонија - 12.09.2017

Најмалку четири жртви, над четири милиони луѓе без струја, поплавени градови, искорнати покриви и палми е билансот од налетот на ураганот Ирма во Флорида. Трамп прогласи природна катастрофа и најави федерална помош за сојузната држава Најмалку ...

Ирма предизвика поплави во Мајами, собори и градежен кран

Орбис - 12.09.2017

Ураганот Ирма, кој достигна категорија од четврти степен денеска ја погоди Флорида, при што предизвика поплави во Мајами. Улиците на Мајами се полнат со вода, а меѓу поплавените се финасиската и станбена област Бриквел авенија, како и Еџвотер.

Пекол во елитното туристичко место кое што беше погодено од Ирма: Луѓето на улиците излегуваат со мачети и се тепаат за ...

Точка - 12.09.2017

Гладните жители на островот Свети Мартин кој што беше погоден од моќниот ураган Ирма буквално се борат меѓусебе за храна. Жителите на островот на улиците буквално се борат за последните залихи на храна откако беше потрошен најголемиот дел од ...

Три лица загинаа во налетот на Ирма на Флорида

Орбис - 12.09.2017

Waves crash against the Southernmost Point in Key West, Fla., Saturday, Sept. 9, 2017. Hurricane Irma's leading edge bent palm trees and spit rain as the storm swirled toward Florida on Saturday.

Моќта на ураганот Ирма ја смени бојата на Карибите (САТЕЛИТСКИ СНИМКИ)

МКД - 12.09.2017

Ураганот Ирма ја смени бојата на карипскиот пејзаж кога профуче низ островите како силна бура од петта категорија. ...

Последиците од Ирма и натаму закана за Флорида

24 Вести - 12.09.2017

Ураганот Ирма кој изгуби од силата и се претвори во тропска бура и натаму слабее кон тропски циклон и веројатно до вечерва целосно ќе ја изгуби силата, соопшти националниот центар за урагани на САД.

Најлошото од ураганот „Ирма“ заврши, опасноста останува

МРТ - 12.09.2017

Од ураган, „Ирма“ премина во тропска бура, а најверојатно до вечер дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани. Ветерот, пропратен со обилен дожд, се движи со брзина од 55 километри на час.

Што остана од Флорида по „Ирма“?

Слободен Печат - 12.09.2017

Ураганот „Ирма“ ослабна во тропска бура, а се претпоставува дека целосно ќе исчезне во следните денови, соопштува Националниот центар за урагани во САД. Тропската бура полека слабее и предизвикува ветрови од 55 километри на час во југозападните ...

"Погледни што донесе Ирма во мојот двор", жителите на Флорида се пошегуваа на нивна сметка

Точка - 12.09.2017

За ураганот Ирма се зборува веќе подолго време бидејќи тој е еден од најсилните и најлошите урагани што се случиле во Америка. Флорида беше во целост зафатена од овој ураган, но жителите на Флорида се пошегуваа на нивна сметка.

По Ирма, холандскиот дел на Свети Мартин речиси целосно уништен

Курир - 12.09.2017

Речиси третина од сите згради во холандскиот дел на карипскиот остров Свети Мартин се уништени, а повеќе од 90 отсто од објектите се оштетени како последица на разорниот ураган Ирма, соопшти денеска холандскиот Црвен крст.

НИ СЕ ЗАКАНУВА ЛИ ЛЕДЕНО ДОБА!? Снимките од НАСА се застрашувачки (ВИДЕО)

Маркукуле - 12.09.2017

Филмот “Ден после утре” од 2004 година во своето сценаријо предвиде ледено доба благодарејќи на сателитски снимки кои по многу работи се слични со оние на ураганот Ирма и Катиа. Ураганот Ирма, Хозе и Катиа се движат околу американскиот брег и се ...

Ураганот Ирма собори рекорди: Неколку факти за најразорниот ураган во САД (фото+видео)

Кумановски м. - 12.09.2017

Ураганот Ирма, односно, сега веќе посттропскиот циклон Ирма, помина низ Флорида и зад себе остави трагови на разорување, како што претходните денови стори и со карипските острови. Ирма, притоа сруши и одредени рекорди.

Почнаа акциите за помош после страшниот ураган: Се заканува хуманитарна криза

Точка - 12.09.2017

Службите за спасување тргнаа во акција откако ураганот Ирма го загуби својот интензитет на територијата на Флорида и се претвори во „обична“ тропска бура. Ураганот Ирма во текот на ноќта, движејќи се долж западниот брег на Флорида го загубил ...

Ловци на урагани прелетале над Ирма: Погледнете како изгледа средишниот дел на најсилната бура до сега

Сител - 12.09.2017

Ловците на урагани го снимиле „окото“ на Ирма додека со авион летале над разорниот ураган кој беснееше на Карибити, Куба и Флорида. Капетанот Фил Бланчер управувал со авионот во мисија на собирање на метеоролошки податоци кои ќе помогнат во ...

Ураганот Ирма во 15 фотографии

Орбис - 12.09.2017

A house slides into the Atlantic Ocean in the aftermath of Hurricane Irma in Ponte Vedra Beach, Fla., Monday, Sept. 11, 2017. (Gary Lloyd McCullough/The Florida Times-Union via ...

(ФОТО+ВИДЕО) ПО ИРМА: Што затекнаа повратниците во своите градови?

Фактор - 12.09.2017

На Флорида штетите се мали во однос на она што ураганот Ирма го предизвика на Карибите. На луѓето кои се вратија дома по ураганот ќе им требаат недели и месеци за да се вратат во нормала. Се проценува дека 12.5 милиони луѓе на Флорида се без струја ...

Штетата од ураганот “Ирма” на Карибите “ги надминува сите фантазии”

Локално - 12.09.2017

Во регионот на Карибите, стана јасно колкав е голем пустошот што беше предизвикан од ураганот “Ирма”. “Тие ги надминуваат сите фантазии”, изјави холандскиот кралт Вилијам Александер, при неговата посета на Сент Мартин, пренесува германскиот ...

УЖАСНА ГЛЕТКА- Дизниленд уништен од ураганот Ирма! (ФОТО)

Exclusive.mk - 12.09.2017

Како што е познато угаранот Ирма ја покоси Флорида изминатиов викенд. Направениот хаос донесе штета и за царството на Волт Дизни. Имено Дизниленд ја преживеа бурата, но со неколку последици.

На Флорида се евакуираат и делфини

Репортер - 12.09.2017

Наредбата за евакуација, која беше објавена за делови на Флорида во пресрет на ураганот Ирма, не се однесуваше само на луѓето туку и за животните. Засолниште морало да се пронајде и за стотици животни, чиј дом се зоолошки градини, паркови и ...

Тим Данкан собра 13.000 донатори за погодените од ураганот Ирма

Оff.net - 12.09.2017

Поранешната ѕвезда на Сан Антонио Спарс осетил на своја кожа како е да се бега од ваква елементарна непогода и овие денови е главен иницијатор во собирање пари за луѓето од неговиот ...

ВИДЕО: Енрике Иглесијас возеше низ Мајами после Ирма, снимките ги објави на интернет

Либертас - 12.09.2017

Веднаш откако ураганот Ирма се оддалечи од Мајами, поп-пејачот Енрике Иглесијас влегол во својот автомобил и почнал да се вози низ родниот град за да ги види последиците што катастрофалното невреме ги оставило зад себе.

(ФОТО) Како би изгледал ураганот Ирма над Европа

Фактор - 12.09.2017

Ураганот "Ирма" е бура со историски пропорции. Но, во земји како нашата на пример, кои се далеку од вакви феномени, тешко е да се замисли вистинската големина на овој природен феномен. Оваа карта ја прикажува точната големина на ураганот ако удреше ...

Новинарката ги прашала зошто не се евакуирале пред ураганот, а синот брутално го прекинал својот татко и кажал три ...

Точка - 12.09.2017

Ова момче е само едно од многуте кои изразиле незадоволство бидејќи нивните родители одлучиле да останат во опасното подрачје. Ураганот Ирма направил голема штета на подрачјето на Флорида, а вистинските размери ќе може да се согледаат дури кога ...

Ураганот „Ирма“ ја уништил луксузната вила од милион евра на Лепа Брена во Мајами

Канал5 - 12.09.2017

Балканската музичка ѕвезда Лепа Брена е очајна поради ураганот „Ирма“. Страшниот ураган го погоди и Саут Бич , елитен кварт во Мајами каде Брена има луксузна вила од милион евра. Според српските медиуми, вилата на Брена претрпела големи штети од ...

После катастрофалниот ураган на Флорида и се заканува нова опасност: Алигатори и змии шетаат по улците (ВИДЕО)

Маркукуле - 12.09.2017

Откако ураганот Ирма направи голема штета на Флорида, денес на улиците забележани се голем број алигатори кои слободно се шетаат. На Твитер е објавено видео кое предизвика паника меѓу локалните жители, а надлежните предупредиле дека постои опасност ...

Поплави во Џексонвил, без струја две третини од домовите

МРТ - 12.09.2017

Страшни поплави во Џексонвил, Флорида. По налетот на ураганот „Ирма“, без струја останаа две третини од домовите. По Џорџија, тропската бура се движи кон Јужна Каролина. Во минатата недела на Карибите загинаа 37 луѓе.

Последиците од Ирма и натаму закана за Флорида

Нова ТВ - 12.09.2017

Ураганот Ирма кој изгуби од силата и се претвори во тропска бура и натаму слабее кон тропски циклон и веројатно до вечерва целосно ќе ја изгуби силата, соопшти Националниот центар за урагани на САД.

Ирма дојде во нејзиниот двор: Брена покажа каков хаос се случил во нејзиниот дом!

Вистина.мк - 12.09.2017

Изминативе денови ураганот Ирма помина низ Соединетите Американски Држави, а музичката ѕвезда Лепа Брена со фотографии се пожали како поминал нејзиниот двор за време на невремето во Србија, споредувајќи го со она многу полошо од Флорида.

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме...

Н.Македонија - 12.09.2017

Ирма ослабна на ниво на тропско невреме Првично ураган, а потоа тропската бура Ирма ослабна на ниво на тропско невреме, а најверојатно до вечерва дополнително ќе губи на сила, соопшти американскиот Национален центар за урагани во САД.

Сателитски снимки: Изледот на Карибите целосно променет по Ирма (Фото)

Кајгана - 12.09.2017

Силниот ураган Ирма кој ги погоди Карибите целосно го измени изгледот на овие острови. На сателитските снимки направени од НАСА, се гледа дека порано зелените острови сега имаат кафеава боја.

Енрике Иглесијас сподели видеа од Мајами по ураганот Ирма

Репортер - 12.09.2017

Веднаш откако ураганот Ирма се оддалечи од Мајами, поп-пејачот Енрике Иглесијас влезе во својот автомобил и почна да се вози низ родниот град за да ги види последиците што ги остави зад себе катастрофалното невреме.