TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каде ќе биде изложена најскапата слика на светот?

Кајгана - 07.12.2017

Сликата на Леонардо да Винчи што во ноември беше продадена на аукција во „Christie's“ за рекордни 450,3 милиони долари, сега има нов дом. „Salvator Mundi (Спасител на светот) стигнува во Лувр Абу Даби“, соопшти оваа културна установа на Twiiter, без ...

Мистериозниот купувач: Откриено е кој дал 450 милиони долари за сликата на Да Винчи и каква врска има тоа со Саудиска ...

Точка - 07.12.2017

Мистериозниот купувач на најскапата слика на светот е саудискиот принц Бадер Бин Абдулах Бин Мохамед Бин Фархан Ал Сауд, кој за „Спасителот на светот“ на Леонардо Да Винчи искешира 450 милиони долари.

„Спасител на светот“ ќе биде изложена во Абу Даби

Стандард - 07.12.2017

Сликата на Леонардо да Винчи, која го прикажува Христос, која беше продадена за рекордни 450 милиони долари во средината на ноември, ќе биде изложена во новиот Музеј на „Лувр“ во Абу Даби.