TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шарена салата со ориз и туна

Мои рецепти - 20.03.2017

Сварете го оризот во посолена зовриена вода.Ситно изечкајте ги лукот, кромидот, маслинките, краставичките и пиперките на мали коцкички. Откако оризот ќе подизлади измешајте се во еден длабок сад, па додадете ја туната со се маслото.

Посна салата со грав

Мои рецепти - 20.03.2017

Гравот го вариме на вообичаен начин, со зачини кои ние ги сакаме. Го процедуваме и оставаме да се излади. Во еден сад ги соединуваме гравот, кругчиња ротквици, сецкан млад кромид, масло, лимонов сок , бибер, сол.

Крем супа со авокадо и павлака

Локално - 20.03.2017

Состојки: 1 авокадо 1 голема коцка путер 2 чаши зеленчукова супа т.н.буљон 150 мл течна готварска павлака 2 страк магдонос 1 црн бибер 1 л. сол 2 л. брашно 2 оригано 1 чешне лук подготовка: Се топи путерот во тава за супа.

Најбрзиот ручек на светот: За сите оние на кои им здосади готвењето!

Gotvi.mk - 20.03.2017

Не сакате да одите по ресторани, не купувате брза храна, но веќе не можете ниту да готвите? Овој рецепт е совршен за вас! За овој рецепт потребно ви е едно тенџере. Така, освен што јадењето се подготвува многу брзо, потоа нема да имате ниту многу ...

Суфле со печурки

Мои рецепти - 20.03.2017

Многу нежно и вкусно суфле кое ќе израдува вас и вашите блиски за вечера или појадок. 1. Компирите се варат во посолена вода, потоа се цедат па се додаваат солта, путерот и млекото и се прави пире. 2.

Едноставен трик со кој ќе ги подготвите совршените шпагети!

Точка - 20.03.2017

Оставете ги тенџерињата во кујнскиот ормар и извадете ги тавите. Сите ги готвиме тестенините на добро познатиот начин: земаме тенџере, го полниме со вода, оставаме да зоврие и ги додаваме тестенините.

Оброк салата од ориз и варено месо

Сè за храна - 20.03.2017

Ако не знаете што да јадете, а сепак не сакате тоа да биде манџа, оваа салата од ориз може да биде баш целосен оброк. Се подготвува брзо и лесно. Можете да ја служите топла или ладна, како предјадење или прилог за ручек, а може да ја искористите и ...

Традиционален рецепт за популарната грчка салата

Сè за храна - 20.03.2017

Една од попознатите свежи салати кои изобилуваат со зеленчук е популарната грчка салата. Често се наоѓа на менито на рестораните, а воопшто не е тешко да се направи. Со оглед на тоа што рецептот е карактеристичен за нашиот јужен сосед, сите ...

Лазања пита со кашкавал (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Gotvi.mk - 20.03.2017

Подгответе неодолива лазања пита со кашкавал кој се развлекува… Состојки: 250 гр макарони 300 гр месо 120 гр путер 1 главица кромид 50 мл бело вино 100 мл сок од домати сол бибер 200 гр кашкавал 400 м млеко 3 јајца 3 рамни лажици брашно Начинот на ...

Полнети домати за еден здрав и лесен ручек

Боза - 20.03.2017

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: *6 домати со средна големина (да не се презреани) *200гр сирење *2 јаца *кашкавал *црни маслинки *зејтин *оригано *црн пипер *лук НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Одстранете го капакот на секој домат и издлабете ја средината.

Болоњезе паста на италијански начин

Кајгана - 20.03.2017

Згответе тестенини со болоњезе сос како вистински италијански готвач. Следете го рецептот на Tasty. Потребни состојки: 1 лажица маслиново масло 50 грама путер 1 средна главица кромид 1 голем морков 1 страк целер 100 грама панчета 200 грама мелено ...

Ладно предјадење

Вест - 20.03.2017

Потребно: 100 г шунка 6 варени јајца 100 г пршута 200 г кашкавал 1 китка ротквички 100 г младо кромитче 50 г маслинки Приготвување: излупете ги тврдо варените јајца и исечете ги на четвртинки.

Намаз од модар патлиџан и сусам (посно)

Мои рецепти - 19.03.2017

Еве уште еден во палетата на намази. Необичен, мешавина од вкусови. Рецептот се подготвува на следен начин. За подготовка на овој намаз потребно е патлиџанот да се излупи, да се исецка на кругови и да се посоли.

Посен намаз од печурки

Мои рецепти - 19.03.2017

Одличен посен намаз со две врсти на печурки со моркови и кромид. :) 1. Измиените шампињони се сецкаат на 4 дела и се сушат со крпа, потоа се пржат во врело масло заедно со исецканиот кромид 15тина минути. 2.

Повеќе обоена салата за освежување

Локално - 19.03.2017

Спанаќ, јаболко, морков, цвекло – загарантирана рецепт за енергија. А ако додадете и малку имагинација, ќе добиете одлична салата. Потребни производи: 100 г бејби спанаќ 100 г рукола 50 г сушени боровинки 2 мали глави цвекло 2 моркови 1 јаболко ...

Медаљони во сос од печурки

Мама365 - 19.03.2017

Сочно месо во бел крем-сос. Уживајте во вкусот на јадењето за чијашто подготовка не ви е потребна посебна кулинарска вештина. Потребно е: 350 гр свинско или телешко филе 200 гр печурки 100 мл млеко 50 гр павлака за готвење 1 супена лажица кисела ...

Пикантно пилешко на скара

Мама365 - 19.03.2017

Ручекот кој се подготвува на скара, најслатко се јаде. За пилешкото да го подготвите на скара потребно е: мало пиле исечено на парчиња 2-3 лути пиперки шолја масло 1/3 шолја лимонов сок 2-3 чешниња лук сол, црн пипер ПодготовкаЧ Во миксер измешајте ...

Посен качамак со кромид: Млечниот додаток нема да ви недостасува!

Gotvi.mk - 19.03.2017

Ако постите на вода ви предлагаме да пробате малку поинаков качамак – млечните додатоци воопшто нема да ви недостасуваат! Состојки: 500 гр пченкарно брашно 2 главици кромид 1 л вода прстофат сол Начин на подготовка: Во литар посолена вода која врие ...

Пица палачинки – омилениот италијански вкус во палачинка!

Gotvi.mk - 19.03.2017

Омилениот вкус на италијанскиот специјалитет замотан во палачинка! Состојки: палачинки (подготвени по основен рецепт) 250 гр печурки 250 гр Пекабеско шунка 250 гр кашкавал 100 гр доматен сос сол бибер оригано 100 гр маслинки без коски 2 јајца презла ...

Зелка салата со кисело млеко

Gotvi.mk - 19.03.2017

Освежувачката салата можете да ја послужите како прилог или како лесна вечера. Состоки: 2 помали главици зелка 1 главица кромид 1 лажичка шеќер 1/2 лажичка сол црн бибер 120 мл млеко 4 лажици мајонез 1 чаша матеница 1 лажица оцет малку сок од лимон ...

Меки како душа, домот ќе замириса: Посни кифлички со ајвар (ВИДЕО)

Gotvi.mk - 19.03.2017

Напавете посни и вкусни кифлички од кои ќе замириса цел дом. Овој рецепт за кифлички особено ќе ви се допадне бидејќи кифличките се прават со ајвар.Ова е се што ви ...

Вкусни палачинки со ореви

Gotvi.mk - 19.03.2017

Совршен десерт, брз и лесен, а сите ќе ви бараат рецепт од него.Ова е постапката и потребните намирници за палачинки со ореви. Дефинитивно, од палачинки никогаш нема ...

Супер и за ручек, и за со пиво: Поховани модри домати како од кафеана

Gotvi.mk - 19.03.2017

Со неколку намирници од кујната направете највкусни поховани модри патлиџани. Ова е деликатес кој е супер и за ручек, и за закуска, и за пријатели и за со ...

Цар за тестенини: Најдобар рецепт за бешамел

Gotvi.mk - 19.03.2017

Најубавиот рецепт за бешамел сос кој некогаш сте го пробале.Без него тестенините не се ...