TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АКМИС грујовитис

Сакам да кажам - 06.10.2017

1 Петсто евра ќе плати глоба граѓанинот што сакал да го испрска Никола Груевски со спреј додека држел говор на митинг во центарот на Скопје. Одма го казнија. Вчера сакаше да го прска, веќе денеска остана без 500 евра.

Како може да се изигра системот за распределба на предмети во судовите

Нова ТВ - 06.10.2017

Тимот на Катица Јанева веќе почнал со анализа на одземените податоци од службениот компјутер на екс претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, и на материјалите обезбедни по претресот во неговиот дом.

“АКМИС”, сомнежи за паралелно функционирање на системот

Алсат-М - 06.10.2017

Првите податоци на комисијата која ги истражува можните злоупотребите во Кривичниот суд во врска со електронската поделба на судските предмети покажале сериозни прекршувања. Според заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски, кој беше во ...

Стартува реформскиот курс во судството

Р.С.Европа - 06.10.2017

Долг е процесот да се смени сликата за судството, а претресот на СЈО во канцеларијата на судијата Панчевски е само почеток. Постојат индиции дека се правеле злоупотреби со системот за електронска распределба на судски предмети, а за тоа посочува и ...

Од Судот две години протекувале тајни службени податоци?

Deutsche Welle - 06.10.2017

СЈО се сомневало дека од почетокот на 2016 година сѐ до денес биле издавани тајни службени податоци поврзани со негови предмети. Истрагата треба да открие дали зад тоа стои едно лице или поголема судска мрежа.

Случај Панчевски: Како се штелувале предметите и какви информации протекувале од Кривичниот суд

Фактор - 06.10.2017

Специјалното обвинителство ги заплени податоците во компјутерот на екс претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски. Претресен е и неговиот дом, како и на двајца информатичари од судот.

АКМИС грујовитис

Либертас - 06.10.2017

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Сега Груевски ќе плаче и за спрејот. Како што веќе плаче кај странските амбасадори дека е репресиран. Кај истите амбасадори на кои до вчера и како премиер, ама и како лидер на партија, им ...

Од Судот две години протекувале тајни службени податоци?

10без10 - 06.10.2017

СЈО се сомневало дека од почетокот на 2016 година сѐ до денес биле издавани тајни службени податоци поврзани со негови предмети. Истрагата треба да открие дали зад тоа стои едно лице или поголема судска мрежа - пишува Дојче Веле Вештачењето на ...

Комисија на Министерството за правда на увид во АКМИС-системот во Кривичниот суд...

Н.Македонија - 05.10.2017

Комисија на Министерството за правда на увид во АКМИС-системот во Кривичниот суд Комисијата составена од Министерството за правда денеска вршеше ревизија на Автоматизираниот информациски систем за управување со судските предмети (АКМИС) во скопскиот ...

Кривичниот суд на систематски преглед

Deutsche Welle - 05.10.2017

Комисија од Министерството за правда ќе утврдува дали судските предмети се распределувале по електронски пат или на рака. Прв на систематски преглед е Кривичниот суд. Комисија формирана од Министерството за правда денеска се очекува да го започне ...

Судијката од „Тврдина2“ и „Транспортер“ ќе го суди и „Триста“

МКД - 05.10.2017

За околу месец и половина предметот „Триста“ ќе влезе во судница. Од Основниот суд Скопје 1 велат дека овој предмет преку компјутерски систем е распореден кај судијката Лидија Петровска, која веќе постапува во два предмети на СЈО.

0,2% се шансите три случаи на СЈО по ред да се паднат кај истата судијка Петровска, таа вели дека друг ја прави ...

Сакам да кажам - 05.10.2017

Со АКМИС – системот за распределба на судски предмети, случајот „Триста“ на СЈО вчера беше по електронски пат распореден кај судијката Лидија Петровска од одделот за организиран криминал во Основниот суд Скопје 1, која претходно доби уште два случаи ...

(ВИДЕО) Комисија од Министерството за правда проверува дали се местеле судии за одредени предмети

Макфакс - 05.10.2017

Од кривичниот суд тукушто излезе Лазар Нанев, кој е назначен за претседател на комисијата од Министерството за правда, која треба да утврди дали има неправиности во распределувањето предмети кај одредени судии.

Кривичниот суд на систематски преглед

Либертас - 05.10.2017

Комисија од Министерството за правда ќе утврдува дали судските предмети се распределувале по електронски пат или на рака. Прв на систематски преглед е Кривичниот ...

АКМИС грујовитис

Локално - 06.10.2017

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Сега Груевски ќе плаче и за спрејот. Како што веќе плаче кај странските амбасадори дека е репресиран. Кај истите амбасадори на кои до вчера и како премиер, ама и како лидер на партија, им ...

Се врши увид во АКМИС-системот во Кривичниот суд

+инфо - 05.10.2017

Во извештајот на Рајнхард Прибе беше нотирано дека постојат индиции за злоупотреба на АКМИС-системот. Комисијата составена од Министерството за правда денеска вршеше ревизија на Автоматизираниот информациски систем за управување со судските предмети ...

Увид во системот за распределба на судски предмети „АКМИС“

24 Вести - 05.10.2017

Комисија формирана од министерството за правда денеска треба да го започне увидот во начинот на кој се користел системот АКМИС - автоматизиран информациски систем за управување со судските предмети.

Комисија ќе утврдува дали судиите добивале предмети за работа по акмис-систем или на рака

МКД - 05.10.2017

Комисија од Министерството за правда ќе утврдува дали судските предмети се распределувале по електронски пат или на рака, а прв на систематски преглед е Кривичниот суд, пренесува Дојче веле.

0,2% се шансите три случаи на СЈО по ред да се паднат кај истата Судијка Петровска, таа вели дека друг ја прави ...

Либертас - 05.10.2017

СДК ја праша судијката Лидија Петровска како се чувствува што од четири предмети на СЈО за судење, три со електронска распределба се паднаа кај неа, а има осум судии во одделот за организиран криминал во Основниот суд Скопје 1.

Што се случува во моментов пред Кривичен?

Sky - 05.10.2017

Од Кривичниот суд тукушто излезе Лазар Нанев, кој е назначен за претседател на Комисијата од министерството за правда, која треба да утврди дали има неправиности во распределувањето предмети кај одредени судии.

Министерството за правда проверува како се делеле судските предмети

Newsroom - 05.10.2017

Комисијата составена од Министерството за правда денеска вршеше ревизија на Автоматизираниот информациски систем за управување со судските предмети (АКМИС) во скопскиот Кривичниот суд. Судијата Лазар Нанев, кој е назначен за претседател на ...

ВИДЕО: Комисија од министерството за правда проверува дали се „местеле“ судии за одредени предмети

А1 On - 05.10.2017

Од Кривичниот суд тукушто излезе Лазар Нанев, претседател на Комисијата на министерството за правда, која треба да утврди дали има неправиности во распределувањето предмети кај одредени судии.

Комисија на Министерството за правда на увид во АКМИС-системот во Кривичниот суд

Слободен Печат - 05.10.2017

Комисијата составена од Министерството за правда денеска вршеше ревизија на Автоматизираниот информациски систем за управување со судските предмети (АКМИС) во скопскиот Кривичниот суд. Судијата Лазар Нанев, кој е назначен за претседател на ...

Комисија од министерството за правда проверува дали се „местеле“ судии за одредени предмети

Точка - 05.10.2017

Од Кривичниот суд тукушто излезе Лазар Нанев, кој е назначен за претседател на Комисијата од министерството за правда, која треба да утврди дали има неправиности во распределувањето предмети кај одредени судии.

Комисија на Министерството за правда на увид во АКМИС-системот во Кривичниот суд

Стандард - 05.10.2017

Комисијата составена од Министерството за правда денеска вршеше ревизија на Автоматизираниот информациски систем за управување со судските предмети (АКМИС) во скопскиот Кривичниот суд. Судијата Лазар Нанев, кој е назначен за претседател на ...

Комисија на Министерството за правда на увид во АКМИС-системот во Кривичниот суд

Канал5 - 05.10.2017

Комисијата составена од Министерството за правда денеска вршеше ревизија на Автоматизираниот информациски систем за управување со судските предмети (АКМИС) во скопскиот Кривичниот суд. Судијата Лазар Нанев, кој е назначен за претседател на ...

Комисија на Министерството за правда на увид во АКМИС-системот во Кривичниот суд

Либертас - 05.10.2017

Комисијата составена од Министерството за правда денеска вршеше ревизија на Автоматизираниот информациски систем за управување со судските предмети (АКМИС) во скопски от Кривичниот суд. Судијата Лазар Нанев, кој е назначен за претседател на ...

Комисија на Министерството за правда на увид во АКМИС-системот во Кривичниот суд

Телевизија Нова - 05.10.2017

Комисијата составена од Министерството за правда денеска вршеше ревизија на Автоматизираниот информациски систем за управување со судските предмети (АКМИС) во скопскиот Кривичниот суд. Судијата Лазар Нанев, кој е назначен за претседател на ...

Судијата и професор Лазар Нанев – претседател на комисијата за ревизија на АКМИС-системот при Министерството за правда

Академик - 06.10.2017

Судијата и универзитетски професор, Лазар Нанев, е назначен за претседател на комисијата при Министерството за правда, која врши ревизија на автоматизираниот информациски систем за управување со судските предмети (АКМИС) во скопскиот Кривичен суд.