TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Саша Богдановиќ ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Центар

Нова ТВ - 13.09.2017

Саша Богдановиќ, директорот на јавното претпријатие „Паркинзи на општина Центар“ ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Општина Центар, потврдија за НОВА ТВ извори од партијата. Според нашите извори се очекува попладнево оваа одлука да ја ...

Коце по трет мандат за градоначалник на Скопје

Сакам да кажам - 13.09.2017

Коце Трајановски ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Град Скопје. Актуелниот градоначалник Трајановски на претстојните локални избори ќе го бара третиот мандат од граѓаните.

Саша Богдановиќ од СДСМ ќе се кандидира за градоначалник на Центар

Репортер - 13.09.2017

Директорот на јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“, Саша Богдановиќ, ќе се кандира за градоначалник на општина Центар од редовите на СДСМ. Откако вчера лидерот на оваа партија Зоран Заев изјави дека Андреј Жерновски ќе се повлече од ...

Жерновски ги повика приврзаниците да гласаат за кандидадот на СДСМ

А1 On - 13.09.2017

По 4 години работа на локално ниво, Андреј Жерновски одлучил активноста да ја префрли на централно ниво и затоа, изјави, разговарал со премиерот Заев. „Таа одлука ја донесовме заеднички. Овој градоначалнички мандат никогаш нема да го заборавам.

Жерновски ја повлече кандидатурата за нов мандат во Центар /ОБНОВЕН

Канал5 - 13.09.2017

Андреј Жерновски, актуелен градоначалник на општина Центар и независен кандидат за оваа функција, се повлекува од изборната трка. Оваа одлука Жерновски ја донел во договор со премиерот Зоран Заев кој му понудил висока раководна функција во извршна ...

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

24 Вести - 13.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на Општина Центар – соопшти премиерот Зоран Заев синоќа во емисијата Отворено. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе се усогласени ...

Саша Богдановиќ, кандидат на СДСМ за градоначалник на Центар

МКД - 13.09.2017

Директорот на ЈП ПОЦ, Саша Богдановиќ, ќе биде кандидат на владејачката СДСМ за градоначалник на Општина Центар, велат неофицијално партиски извори. Одлуката се очекува да биде објавена вечерва, но, според нашите извори, таа е веќе потврдена.

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе го предложи Коце Трајановски за градоначалник на Скопје (ВИДЕО)

Стандард - 13.09.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска соопшти дека актуелниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски, ќе бара од граѓаните трет мандат на претстојните локални избори.

Мицкоски: Коце Трајановски официјален кандидат за Скопје од ДПМНЕ, Трајковски за Гази Баба, Клопчевски за Дебар

Фокус - 13.09.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште четворица кандидати за градоначалници на престојните локални избори, што ќе се одржат на 15 октомври, ...

ЖЕРНОВСКИ прејде во СДСМ

Сакам да кажам - 13.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски ќе стане член на СДСМ. Жерновски утринава на Фејсбук објави дека ја повлекува независната кандидатура за градоначалник на Центар и кариерата ќе ја продолжи на висока раководна функција во ...

Жерновски ја повлекува кандидатурата за градоначалник на Скопје

ТВ21 - 13.09.2017

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначаник на Скопје, откако пред извесен период истата беше најавена. СДСМ ќе предложи свој кандидат за градоначаник на општина Центар, а Жерновски ќе стане дел од ...

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници, Трајановски и официјално за Скопје

Курир - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште тројца кандидати за градоначалници на престојните локални избори. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски денеска изјави дека Коце Трајановски ќе биде кандидат за Град Скопје, Тони ...

Богдановиќ кандидат на СДСМ за градоначалник на Центар

Стандард - 13.09.2017

Директорот на ЈП „ПОЦ“, Саша Богдановиќ, најверојатно ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Општина Центар, тврдат извори од партијата. Одлуката се очекува да биде објавена вечерва.

Жерновски ја повлекува кандидатурата...

Н.Македонија - 13.09.2017

Жерновски ја повлекува кандидатурата Актуелниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски потврди дека ќе ја повлече кандидатурата за нов мандат. Вчера, премиерот Зоран Заев најави дека Жерновски ќе биде дел од централната власт.

Жерновски влегува во централната власт, СДСМ ќе има свој кандидат за Центар

Мета - 13.09.2017

Сегашниот кандидат за градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат на претстојните локални изброи, соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“.

Жерновски се повлече од трката за Центар, СДСМ ќе оди со свој кандидат

МКД - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат во Центар, а за возврат ќе влезе во извршната власт, соопшти премиерот Зоран Заев. Жерновски, како што кажа Заев во емисијата Отворено на ...

Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за Центар, објави Заев

Сакам да кажам - 12.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски нема да се кандидира за уште еден мандат на претстојните локални избори, објави вечерва Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „24 Вести“.

СДСМ најверојатно ќе трча со Богдановиќ за општина Центар

Фокус - 13.09.2017

Најсериозна опција за кандидат од СДСМ за градоначалник за општина Центар е Саша Богдановиќ. Сепак, во вечерашното гостување во емисијата Отворено, лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, рече дека конечната одлука за кандидатот за градоначалник на ...

Жерновски се откажа од Центар, ќе оди во извршната власт

А1 On - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.

Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на Центар

Фокус - 12.09.2017

Жерновски ќе биде дел од централната власт и ќе се повлече од кандидатурата за општина Центар, откри премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Отворено. -Денеска имавме средби и беше договорено Андреј Жерновски и неговата експертиза ...

Заев: СДСМ со свој кандидат во Центар, Жерновски ќе ја повлече кандидатурата

Либертас - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју во „Отворено“ на Тв24 рече дека СДСМ ќе излезе со свој кандидат за градочаналник на општина Центар, додека Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата и ќе го поддржи кандидатот на ...

Андреј Жерновски ја повлекува кандидатурата и влегува во СДСМ

Локално - 12.09.2017

Независниот кандидат Андреј Жерновски ја повлекува кандидатирурата за градоначлник на општина Центар за претстојните локални избори и влегува во редовите на СДСМ и централната власт, објави вечерва премиерот Зоран Заев.

Заев: Во Центар ќе одиме со свој кандидат, Жерновски ќе ја повлече кандидатурата

Стандард - 12.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за претстојните локални избори, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на ТВ 24. „Во Општина Центар решивме да одиме со свој кандидат.

Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

iPortal - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар – соопшти премиерот, Зоран Заев вечерва во емисијата 24 Отворено на ТВ 24. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе ...

Заев: Жерновски оди во извршната власт, нема да се кандидира во Центар

Фактор - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 откри дека постигнале договор за општина Центар да истрча нов кандидат, наместо досегашниот градоначалник Андреј Жерновски кој ќе се повлече од трката за локалните избори и најверојатно ќе ...

Жерновски ги повика приврзаниците да гласаат за кандидатот на СДСМ

+инфо - 13.09.2017

Договоривме со премиерот да помагам во работата на идниот градоначалник, рече Жерновски. Градоначалникот на Центар Андреј Жерновски денеска ги повика приврзаниците на СДСМ да гласаат за кандидадот за оваа партија, иако нагласи дека се уште не знае ...

Саша Богдановиќ ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на Центар

Слободен Печат - 13.09.2017

Кандидат на владејачката СДСМ за градоначалник на Општина Центар ќе биде директорот на ЈП ПОЦ, Саша Богдановиќ пренесува порталот МКД.мк . Одлуката официјално се очекува да биде објавена вечерва.

Андреј Жерновски преминува во СДСМ

iPortal - 13.09.2017

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски ќе стане член на СДСМ. Жерновски утринава на Фејсбук објави дека ја повлекува независната кандидатура за градоначалник на Центар и кариерата ќе ја продолжи на висока раководна функција во ...

Коце Трајановски и официјално кандидат за градоначалник на Скопје

Република - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште четворица кандидати за градоначалници на престојните локални избори. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски денеска изјави дека Коце Трајановски ќе биде кандидат за Град Скопје, Тони ...

Жерновски преминува во СДСМ и во Владата

+инфо - 13.09.2017

Градоначалникот на Центар потврди нема да се кандидира за нов градоначалнички мандат, туку ќе биде дел од централната власт. Почитувани граѓани на Општина Центар, драги соборци и пријатели, Како одговорен човек и политичар, секогаш ќе ги ставам ...

Жерновски се откажа од Општина Центар за да влезе во централната власт

Позитив.мк - 13.09.2017

Сегашниот кандидат за градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат на претстојните локални изброи, соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“.

Заев тврди дека Жерновски ќе се откаже од трката за градоначалник на општина Центар

еМагазин - 13.09.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија „24 вести“ вчера соопшти дека актуелниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за втор мандат во Центар, а за тоа ќе добие место во извршната власт.

Максим Димитриевски – кандидат за градоначалник на Куманово од СДСМ

Либертас - 12.09.2017

СДСМ го одреди својот кандидат за градоначалник на Куманово. Се работи за пратеникот Максим Димитриевски. Тој е долгогодишен член на раководството на СДСМ во Куманово, а неколку години беше и претседател на Советот на општината Куманово.

Жерновски се повлекува, СДСМ ќе оди со свој кандидат за градоначалник на Центар

+инфо - 13.09.2017

Премиерот најави дека Жерновски ќе ја повлече кандидатурата, иако собра потписи за да биде независен кандидат. Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски нема да се кандидира за уште еден мандат на претстојните локални избори, објави вечерва ...

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово...

Н.Македонија - 12.09.2017

Максим Димитриевски е кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово Централното раководство на СДСМ конечно пресече и за официјален кандидат за градоначалник на Куманово го номинира пратеникот Максим Димитриевски.

Жерновски се откажа од Центар, доби нова позиција

Вечер - 12.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

Бизнис Вести - 13.09.2017

Жерновски ќе биде дел од централната власт и ќе се повлече од кандидатурата за општина Центар, откри премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Отворено. -Денеска имавме средби и беше договорено Андреј Жерновски и неговата експертиза ...

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник

OhridNews - 13.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар – соопшти премиерот, Зоран Заев синоќ во емисијата 24 Отворено. Жерновски се согласил да го поддржи кандидатот за градоначалник на СДСМ и за тоа прашање веќе се ...

Трка за градоначалници и советници

24 Вести - 11.09.2017

На само неколку дена до истекот на рокот до кога до ДИК треба да се достават имињата на кандидатите за градоначалници и советници, партиите се уште тактизираат со значаен дел од општините.

Три дена до истекот на рокот за градоначалнички и советнички кандидатури

Таратур - 11.09.2017

Ниту една партиска градоначалничка кандидатура се уште не е поднесена до Државната изборна комисија, потврди портпаролката Љупка Гугучевска. На три дена до истекот на рокот во кој политичките партии до ДИК треба да ги достават кандидатските листи за ...

Рокот за пријавување истекува во четврток на полноќ, а голем број кандидати за градоначалници непознат

Сител - 11.09.2017

Актуелниот градоначалник на Куманово, Зоран Дамјановски не ја доби поддршката од партиското раководство за нов четврти мандат. Социјал демократите на локалните избори во најголемата општина во Македонија власта ќе ја освојуваат со Максим ...

Жерновски ги повика приврзаниците да гласаат за кандидадот на СДСМ

Локално - 13.09.2017

По 4 години работа на локално ниво, Андреј Жерновски одлучил активноста да ја префрли на централно ниво и затоа, изјави, разговарал со премиерот Заев. „Таа одлука ја донесовме заеднички. Овој градоначалнички мандат никогаш нема да го заборавам.

ВМРО-ДПМНЕ објави уште четворица кандидати за градоначалници, Трајановски и официјално за Скопје

Press24 - 13.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште четворица кандидати за градоначалници на престојните локални избори. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски денеска изјави дека Коце Трајановски ќе биде кандидат за Град Скопје, Тони ...

Жерновски оди во централната власт и станува дел од партијата на Заев

А1 On - 13.09.2017

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски се обрати преку својот Фејсбук профил, по повод локалните избори и повлекувањето на неговата кандидатура. Почитувани граѓани на општина Центар, драги соборци и пријатели, Како одговорен човек и ...

Максим Димитриевски во градоначалничка трка за Куманово

ТВ21 - 12.09.2017

Централното раководство на СДСМ конечно пресече и за официјален кандидат за градоначалник на Куманово го номинира пратеникот Максим Димитриевски. Тој во конкуренција на дури шестмина кандидати од редовите на ОК на СДСМ на Куманово според централното ...

Андреј Жерновски се повлекува од трката за градоначалник на Центар, се префрла во извршна власт

Таратур - 13.09.2017

Андреј Жерновски ќе ја повлече кандидатурата за градоначалник на општина Центар, а за возврат ќе стане дел од извршната власт. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.

Се плаши ли СДСМ од пораз: Жерновски ја повлече кандидатурата за Центар

Скопје инфо - 13.09.2017

Жерновски ќе биде дел од централната власт и ќе се повлече од кандидатурата за општина Центар, откри премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Отворено. -Денеска имавме средби и беше договорено Андреј Жерновски и неговата експертиза ...

Жерновски потврди дека нема да се кандидира за градоначалник на Центар

Алсат-М - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска потврди дека нема да се кандидира за градоначалник на следните локални избори и оти ќе се ангажира на централно ниво за што, како што посочи, разговарал со премиерот Зоран Заев.

ВМРО – ДПМНЕ со кандидати за Скопје, Гази Баба и Дебар

iPortal - 13.09.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција објави уште четворица кандидати за градоначалници на престојните локални избори, што ќе се одржат на 15 октомври, годинава. Генералниот секретар на партијата, Христијан Мицкоски денеска изјави ...

Жерновски преминува во СДСМ и ќе добие висока позиција во власта

МКД - 13.09.2017

Актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, објави дека освен што се откажува од кандидатурата за нов мандат во Центар, со лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, се договорил да добие висока позиција во централната власт, но и да премине ...