TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Синедејс, филмови од натпреварувачкиот дел

Нова ТВ - 10.11.2017

По синоќешното отворање на 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“, денеска почнуваат проекциите на филмовите кои се во трка за награди. Во кино „Фросина“ вечер ќе бидат прикажани два филма од Официјалната селекција – белгиско-холандската ...

„Синедејс“ се отвори и ги отвори прашањата за вредностите на современото општество

Newsroom - 10.11.2017

Со шведско-германско-француско-данската копродукција „Квадратот“ во режија на Рубен Остлунд синоќа во киното „Милениум“ се отвори годинешното 16. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“.

Годинешниот кански филмски победник за почеток на „Синедејс 2017“

А1 On - 10.11.2017

Вчеравечер во Градското кино „Милениум“, со проекцијата на годинешниот победник на Канскиот филмски фестивал, филмот „Квадратот“ во режија на Рубен Остлунд, почна 16-то издание на Фестивалот на европски филм „СИНЕДЕЈС 2017“, а Фестивалот за отворен ...

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

+инфо - 09.11.2017

Во кино „Милениум“ вечерва почна 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ кој го организира Младинскиот културен центар. Во кино „Милениум“ вечерва почна 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ кој го организира Младинскиот културен центар.

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

А1 On - 09.11.2017

Вечерва во кино „Милениум“ беше отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ во организација на Младинскиот културен центар. Фестивалот се отвора со сатиричната комедија „Квадратот“ на шведскиот режисер Рубен Естлунд, кој што ја осови „Златната ...

Отворен 16. Фестивал на Европски филм „Синедејс“

Макфакс - 09.11.2017

Започна шестнаесетото издание на Фестивалот на европски филм „ Синедејс “, во Скопје. Отворањето на фестивалот, традиционално се случуваше во „Милениум“, каде обраќање пред присутните имаа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и директорот ...

Со канскиот победник „Квадратот“ почнува Фестивалот на европски филм во Скопје

МКД - 09.11.2017

Во организација на Младинскиот културен центар од 09 до 19 ноември ќе се одржи шеснаесеттото издание на Меѓународниот фестивал на европски филм – Cinedays, кој и оваа година ќе се обиде да го задоволи изградениот вкус на својата многубројна и верна ...

Драмата „Фадо“ и детската авантура „Рафи“ со симултана проекција на „Синедејс“

Макфакс - 09.11.2017

Дистрибутерската куќа „Катавеј“ во соработка со фестивалот „Синедејс“ во киното „Фросина“ организира проекција на два филма и тоа германско-португалската копродукција „Фадо“ утре во 17 часот и детскиот филм „Рафи“ во сабота во 11 часот.

Синедејс отвора со „Квадратот“ на осtлунд и „Мајка!“ на Аронофски

Сакам да кажам - 09.11.2017

Победникот на Канскиот филмски фестивал, „Квадратот“ на шведскиот автор Рубен Остлунд, вечерва во 20 часот во киното „Милениум“ ќе го отвори 16. фестивал на европски филм Синедејс. По проекцијата на „Квадратот“, филм кој има четири номинации за ...

Најдобриот филм на Кан, „Квадратот“, вечерва го отвора „Синедејс“

Факултети - 09.11.2017

Шведскиот филм „Квадратот“ на режисерот Рубен Остлунд, вечерва во 20 часот, во киното „Милениум“ ќе го отвори Фестивалот на европски филм „Синедејс“. Урнебесната комедија ќе биде само почеток на европската „вожња“, како што е мотото на 16.

„Квадратот“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Локално - 09.11.2017

Шведската сатирична комедија „Квадратот“, која годинава победи на Канскиот фестивал, вечер во кино „Милениум“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“. До 19 ноември ќе бидат прикажани 135 филмови во неколку категории.

На 16. „Синедејс“ почнуваат проекциите од натпреварувачката програма ...

Н.Македонија - 10.11.2017

На 16. „Синедејс“ почнуваат проекциите од натпреварувачката програма По синоќешното отворање на 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“, денеска почнуваат проекциите на филмовите кои се во трка за награди.

Годинешниот кански филмски победник за почеток на „Синедејс 2017“

Орбис - 10.11.2017

Вчеравечер во Градското кино „Милениум“, со проекцијата на годинешниот победник на Канскиот филмски фестивал, филмот „Квадратот“ во режија на Рубен Остлунд, почна 16-то издание на Фестивалот на европски филм „СИНЕДЕЈС 2017“, а Фестивалот за отворен ...

На годинешното издание на „Синедејс“ ќе видиме некои од главните кандидати за европските Оскари

Република - 08.11.2017

Објавени се кандидатите за овогодишните европски Оскари. Пред да бидат прогласени најдобрите во Европа, скопската публика ќе има можност да погледне некои од нив: Во конкуренција за најдобар филм е „Без љубов“на Андреј Звјагинцев, „ Другата страна ...

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Либертас - 09.11.2017

Во кино „Милениум“ вечерва почна 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ кој го организира Младинскиот културен центар. Фестивалот е отворен со сатиричната комедија „Квадратот“ на шведскиот режисер Рубен Естлунд кој на Канскиот фестивал годинава ја ...

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Орбис - 09.11.2017

Вечерва во кино „Милениум“ беше отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ во организација на Младинскиот културен центар. Фестивалот се отвора со сатиричната комедија „Квадратот“ на шведскиот режисер Рубен Естлунд, кој што ја осови „Златната ...

Отворен 16. фестивал на европски филм „Синедејс“

Sky - 09.11.2017

Почна шестнаесеттото издание на фестивалот на европски филм „Синедејс“, во Скопје. Отворањето на фестивалот традиционално се случуваше во „Милениум“, каде што обраќање пред присутните имаа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, и директорот ...

Почнува Фестивалот на европски филм во Скопје, со канскиот победник „Квадратот“

КадеВечер - 09.11.2017

Од 09 до 19 ноември , ќе се одржи шеснаесеттото издание на Меѓународниот фестивал на европски филм – Cinedays , во организација на Младинскиот културен центар кој и оваа година ќе се обиде да го задоволи изградениот вкус на својата многубројна и ...

Почнува 16. издание на „Синедејс“

Макфакс - 09.11.2017

Шеснаесеттото издание на меѓународниот фестивал на Европски филм „Синедејс“ почнува вечерва. „Од 9 до 19 ноември во организација на Младинскиот културен центар со ‘Скопска линија, европска ‘вожња’’ ќе ве шетаме низ веќе познати програмски целини: ...

Драмата „Фадо“ и детската авантура „Рафи“ со симултана проекција на „Синедејс“

Република - 09.11.2017

Дистрибутерската куќа „Катавеј“ во соработка со фестивалот „Синедејс“ во киното „Фросина“ организира проекција на два филма и тоа германско-португалската копродукција „Фадо“ утре во 17.00 часот и детскиот филм „Рафи“ во сабота во 11.00 часот.

„Квадратот“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Кумановски м. - 09.11.2017

loading... Шведската сатирична комедија „Квадратот“, која годинава победи на Канскиот фестивал, вечер во кино „Милениум“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“. До 19 ноември ќе бидат прикажани 135 филмови во неколку категории.

На 16. „Синедејс” почнуваат проекциите од натпреварувачката програма

Слободен Печат - 10.11.2017

По синоќешното отворање на 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“, денеска почнуваат проекциите на филмовите кои се во трка за награди. Во кино „Фросина“ вечер ќе бидат прикажани два филма од Официјалната селекција – белгиско-холандската ...

Годинешниот Кански филмски победник за почеток „Синедејс 2017“

+инфо - 10.11.2017

Годинешното издание на Меѓународниот фестивал на европски филм - „Синедејс“ ќе се одржи од 9 до 19 ноември 2017 година. Во Градското кино „Милениум“ синоќа со проекцијата на годинешниот победник на Канскиот филмски фестивал, филмот „Квадратот“ во ...

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Канал5 - 09.11.2017

Во кино „Милениум“ вечерва почна 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ кој го организира Младинскиот културен центар. Фестивалот е отворен со сатиричната комедија „Квадратот“ на шведскиот режисер Рубен Естлунд кој на Канскиот фестивал годинава ја ...

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ се отвора вечерва со канскиот победник „Квадратот“

Република - 09.11.2017

Вечерва во скопското кино „Милениум“ во 20 часот почнува 16. Меѓунарден фестивал на европски филм „Синедејс“ кој ќе трае до 19 ноември. Фестивалот со отвора со добитинкот на „Златна палма“ во Кан за 2017 година шведската сатирична комедија ...

Започнува 16. Cinedays – меѓународниот фестивал на Европскиот филм

Нова ТВ - 09.11.2017

Од 9 до 19 ноември 2017 во организација на Младинскиот културен центар ќе се одржат повеќе проекции: Официјална селекција, CineBalkan, Гала програма, Музички документарци, шведски филмови, МК-Кратки филмови, CINEDAYS+, Студентска програма, Детска ...

Драмата „Фадо“ и детската авантура „Рафи“ со симултана проекција на „Синедејс“

Либертас - 09.11.2017

Дистрибутерската куќа „Катавеј“ во соработка со фестивалот „Синедејс“ во киното „Фросина“ организира проекција на два филма и тоа германско-португалската копродукција „Фадо“ утре во 17 часот и детскиот филм „Рафи“ во сабота во 11 часот.

„Квадратот“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

А1 On - 09.11.2017

Шведската сатирична комедија „Квадратот“, која годинава победи на Канскиот фестивал, вечер во кино „Милениум“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“. До 19 ноември ќе бидат прикажани 135 филмови во неколку категории.

Вечерва на „Синедејс“ е филмот чиј режисер е Џорџ Клуни

Република - 10.11.2017

По синоќешното отворање на 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“, денеска почнуваат проекциите на филмовите кои се во трка за награди. Во кино „Фросина“ вечер ќе бидат прикажани два филма од Официјалната селекција – белгиско-холандската ...

Годинешниот кански филмски победник за почеток НА „СИНЕДЕЈС 2017“

Бизнис Вести - 10.11.2017

Вчеравечер /09.11.2017 година, четврток/ во Градското кино „Милениум“, со проекцијата на годинешниот победник на Канскиот филмски фестивал, филмот „Квадратот“ во режија на Рубен Остлунд, почна 16-то издание на Фестивалот на европски филм „СИНЕДЕЈС ...

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

ТВ21 - 09.11.2017

Во кино „Милениум“ вечерва почна 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ кој го организира Младинскиот културен центар. Фестивалот е отворен со сатиричната комедија „Квадратот“ на шведскиот режисер Рубен Естлунд кој на Канскиот фестивал годинава ја ...

Скопска линија, европска вожња со Cinedays 2017

Stylist - 09.11.2017

Почнувајќи од денеска до 19 ноември на повеќе локации во Скопје ќе се одржи 16-тото издание на меѓународниот фестивал на Европски филм Cinedays. Организаторите на настанот, Младинскиот културен центар, велат дека „Со скопска линија, европска ‘вожња’ ...

Драмата „Фадо“ и детската авантура „Рафи“ со симултана проекција на „Синедејс“

Sky - 09.11.2017

Дистрибутерската куќа „Катавеј“ во соработка со фестивалот „Синедејс“ во киното „Фросина“ организира проекција на два филма, и тоа германско-португалската копродукција „Фадо“ утре во 17 часот и детскиот филм „Рафи“ в сабота во 11 часот.

„Квадратот“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Орбис - 09.11.2017

Шведската сатирична комедија „Квадратот“, која годинава победи на Канскиот фестивал, вечер во кино „Милениум“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“. До 19 ноември ќе бидат прикажани 135 филмови во неколку категории.

На 16. „Синедејс“ почнуваат проекциите од натпреварувачката програма

Сител - 10.11.2017

По синоќешното отворање на 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“, денеска почнуваат проекциите на филмовите кои се во трка за награди. Во кино „Фросина“ вечер ќе бидат прикажани два филма од Официјалната селекција - белгиско-холандската ...

Канскиот филмски победник го отвори „Синедејс 2017“

Нетпрес - 10.11.2017

Во Градското кино „Милениум“, со проекцијата на годинешниот победник на Канскиот филмски фестивал, филмот „Квадратот“ во режија на Рубен Остлунд, синоќа почна 16-то издание на Фестивалот на европски филм „СИНЕДЕЈС 2017“.

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Стандард - 09.11.2017

Во кино „Милениум“ вечерва почна 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ кој го организира Младинскиот културен центар. Фестивалот е отворен со сатиричната комедија „Квадратот“ на шведскиот режисер Рубен Естлунд кој на Канскиот фестивал годинава ја ...

Вечерва почнува 16. издание на „Синедејс“

Радио МОФ - 09.11.2017

Шеснаесеттото издание на меѓународниот фестивал на Европски филм „Синедејс“ почнува вечерва. „Од 9 до 19 ноември во организација на Младинскиот културен центар со ‘Скопска линија, европска ‘вожња’’ ќе ве шетаме низ веќе познати програмски целини: ...

Нова фестивалска шема за прикажување филмови со симултана проекција на два фестивали истовремено и на онлајн-платформа

МКД - 10.11.2017

Дистрибутерската куќа „Катавеј“ во соработка со фестивалот „Синедејс“ во киното „Фросина“ организира проекција на два филма и тоа германско-португалската копродукција „Фадо“, на 10 ноември во 17 часот, и детскиот филм „Рафи“ во сабота во 11 часот.

„Квадратот“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Сител - 09.11.2017

Шведската сатирична комедија „Квадратот“, која годинава победи на Канскиот фестивал, вечер во кино „Милениум“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“. До 19 ноември ќе бидат прикажани 135 филмови во неколку категории.

На „Синедејс“ почнуваат проекциите од натпреварувачката програма

Либертас - 10.11.2017

По синоќешното отворање на 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“, денеска почнуваат проекциите на филмовите кои се во трка за награди. Во кино „Фросина“ вечер ќе бидат прикажани два филма од Официјалната селекција – белгиско-холандската ...

Со канскиот филмски победник „Квадратот“ е отворен „Синедејс 2017“

МКД - 10.11.2017

Во Градското кино „Милениум“, со проекцијата на годинашниот победник на Канскиот филмски фестивал, филмот „Квадратот“ во режија на Рубен Остлунд, синоќа почна 16-то издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс 2017“, а Фестивалот за отворен го ...

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“...

Н.Македонија - 09.11.2017

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ Во кино „Милениум“ вечерва почна 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ кој го организира Младинскиот културен центар. Фестивалот е отворен со сатиричната комедија „Квадратот“ на шведскиот режисер ...

Вечерва почнува 16. издание на „Синедејс“

Скопје24 - 09.11.2017

Шеснаесеттото издание на меѓународниот фестивал на Европски филм „Синедејс“ почнува вечерва. „Од 9 до 19 ноември во организација на Младинскиот културен центар со ‘Скопска линија, европска ‘вожња’’ ќе ве шетаме низ веќе познати програмски целини: ...

„Квадратот“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

+инфо - 09.11.2017

На 20 ноември, фестивалот ќе продолжи со десетдневен филмски маратон во Џебното кино на МКЦ со проекции во десет различни тематски целини. Шведската сатирична комедија „Квадратот“, која годинава победи на Канскиот фестивал, вечер во кино „Милениум“ ...

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Сител - 09.11.2017

Во кино „Милениум“ вечерва почна 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ кој го организира Младинскиот културен центар. Фестивалот е отворен со сатиричната комедија „Квадратот“ на шведскиот режисер Рубен Естлунд кој на Канскиот фестивал годинава ја ...

Почнува 16. издание на „Синедејс“

Sky - 09.11.2017

Шеснаесеттото издание на меѓународниот фестивал на Европски филм „Синедејс“ почнува вечерва. „Од 9 до 19 ноември во организација на Младинскиот културен центар со ‘Скопска линија, европска ‘вожња’’ ќе ве шетаме низ веќе познати програмски целини: ...

„Квадратот” ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс”

Слободен Печат - 09.11.2017

Шведската сатирична комедија „Квадратот“, која годинава победи на Канскиот фестивал, вечер во кино „Милениум“ ќе го отвори 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“. До 19 ноември ќе бидат прикажани 135 филмови во неколку категории.

Отворен Фестивалот на европски филм: „Синедејс“ кани на симболичен двојбој вон компјутерот и телефонот

Република - 10.11.2017

Со проекција на шведската сатирична комедија „Квадратот“ на режисерот Рубен Естлунд кој годинава ја освои „Златна палма“ на Фестивалот во Кан синоќа во скопското кино „Милениум“ беше отворено 16.

„Квадратот“ – награден со „Златна палма“ во Кан вечерва го отвора Синедејс

Либертас - 09.11.2017

Вечерва во скопското кино „Милениум“ во 20 часот почнува 16. Меѓунарден фестивал на европски филм „Синедејс“ кој ќе трае до 19 ноември. Фестивалот со отвора со добитинкот на „Златна палма“ во Кан за 2017 година шведската сатирична комедија ...