TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нието: Мексико нема да го финансира ѕидот на Трамп

Нова ТВ - 12.01.2017

Мексико нема да го плати ѕидот на границата со САД што го планира Доналд Трамп, изјави мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието. И додаде дека сака да ги одржи добрите односи со САД. “Јасно е дека имаме неколку несогласувања со идната влада на ...

„Другарот“ Трамп во руски хакери не верува?...

Н.Македонија - 12.01.2017

Руските средства за информирање, кои не останаа настрана од оваа специјална постизборна војна со САД, се прашуваат зошто толку американските специјални служби се скандализираат од еден обичен недокажан хакерски упад, кога самите биле учесници или ...

Трамп за хакерските напади ја обвини Русија

Deutsche Welle - 12.01.2017

На првата прес-конференција по изборот за претседател на САД, Доналд Трамп зафати многу теми, но даде и многу неодредени одговори. За разлика од претходно, сега вели дека Русија е одговорна за хакерски напади.

Другарот Трамп и вистината...

Н.Македонија - 12.01.2017

Никогаш претходно инаугурацијата наеден американски претседател не билапоздравена со толку пофалби од најстариот непријател на САД и со толку големавознемиреност кај најблиските сојузници.

НЕНАДЕЈНА ОДЛУКА: Ќерката на Трамп се повлече од семејниот бизнис

Телеграф - 12.01.2017

Американските медиуми пишуваат дека новиот претседател на САД ја подготвува својата ќерка за политика Иванка Трамп, ќерка на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, ненадејно се повлече од семејниот бизнис .

„Твојата организација е ужасна“: Вака Трамп грубо го „исфрли од игра“ Акоста од CNN

Таратур - 12.01.2017

Иако според повеќе политички аналитичари, говорот на Трамп синоќа имаше многу посуштиниски делови за коментирање и анализа, сепак, најмногу прашина крена грубото „исфрлање од игра“ на новинарот Џим Акоста од CNN.

Белата куќа за критиките на Трамп за разузнавачките служби

Р.С.Европа - 12.01.2017

Белата куќа ги нарече за „навредливи“ тврдењата на избраниот претседател Доналд Трамп дека американските разузнавачки служби биле виновни за објавувањето на доверливиот извештај во кој се наведува дека Русија поседувала компромитирачки материјал за ...

Уште не седнат во претседателското столче Трамп отвори фронт со Мексико

+инфо - 12.01.2017

Мексико нема да плаќа за изградба на таков ѕид, но сметаме дека имаме добри односи, вели мексиканскиот претседател. Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски ...

Трамп не дозволи прашање од новинарот на Си-Ен-Ен

Канал5 - 12.01.2017

Трамп: Си-Ен-Ен прави лажни вести Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп синоќа во Њујорк ја одржа неговата прва прес конференција по изборот, а пред неговата инаугурација на 20-ти јануари.

Бизнис светот денеска

Локално - 13.01.2017

Берлин – Бе-Ем-Ве, „Фолксваген“, „Форд“ и „Дајмлер“ планираат да изградат околу 400 полначници за батерии на автомобили за следните генерации во Европа. Во нив наместо полнењето кое трае со часови, автомобилие ќе можат да се наполнат за неколку ...

Мексико одби да плати за ѕидот на Доналд Трамп

Стандард - 12.01.2017

Мексико нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп планира да го подигне на границата меѓу двете земји. Ова го изјави претседателот Енрике Пења Нието. Во првата голема прес-конференција, Трамп потврди дека Мексико ...

ФОТО: Има пари но дали има стил – Ѕирнете во домот на Иванка Трамп

За Се - 12.01.2017

Иванка Трамп важи за успешна деловна но и семејна жена. Таа е ќерка на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп и континуирано бележи успеси на секое поле. Дека има пари тоа знаеме но, дали има и стил? Ѕирнете во нејзиниот ...

Китаровиќ: Балканот воопшто не е приоритет за Трамп

Локално - 12.01.2017

„Ако САД и ЕУ го изгубат фокусот, има голема веројатност да дојде до уште поголемо компликација во односите меѓу одделни земји и процесот за пристапување кон НАТО и ЕУ на нашите соседи да се забави уште повеќе “.

Трамп призна дека Русија ги хакирала демократите

Сакам да кажам - 12.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп призна дека хакирањето на функционери на Демократската партија било извршено од Русија и ја искористи првата прес-конференција по изборите да ги нападне медиумите кои објавија дека Кремљ можеби има ...

Меланија Трамп го зголеми бројот на туристи во Словенија

еМагазин - 02.02.2017

Бројот на туристите во Словенија е зголемен поради фактот дека тоа е родната земја на американската прва дама Меланија Трамп, покажуваат податоците од националната Канцеларија за статистика.

WSJ: Досието на Трамп го составил поранешен разузнавач од компанијата Orbis Business

Макфакс - 12.01.2017

Автор на ткн тајно досие за наводното руско прибирање компромитирачки материјали за избраниот американски претседател Доналд Трамп е компанијата „Orbis Business Intelligence Ltd.“ со седиште во Лондон, составена главно од поранешни соработници на ...

Трамп: Ќе бидам креатор на работни места каков што Господ не видел

Нова ТВ - 11.01.2017

Првата прес конференција на новиот американски претседател наликуваше на неговите говори за време на изборната кампања и на неговите десетици секојдневни твитови. Од неа можат да се издвојат неколку важни точки но и војната што ја отвори со ...

Трамп: Да, и Русија стои позади хакирањето

Телма - 11.01.2017

По 168 дена од својата последна прес конференција, Доналд Трамп остро го нападна американското разузнавање, обвинувајќи ги службите дека стојат зад лажните вести поврзани со неговите наводни бизнис интереси во Русија, поради кои би бил подложен на ...

Руски оперативци имале компромитирачки материјал за Трамп

Глас на Америка - 11.01.2017

Адвокатот на новоизбраниот претседател вели дека наводите во документот се лажни Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп гневно ги отфрли извештаите дека Русија собирала информации во обид да го компромитира.

Прва прес конференција на Трамп

24 Вести - 11.01.2017

Ден по прошталниот говор на претседателот во заминување Барак Обама, Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека мисли дека Русија стои зад хакерските напади на демократската партија.

Трамп: Мислам дека Русија стои зад хакирањето

Нова ТВ - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател Доналд Трамп изјави за првпат во средата дека тој верува дека Русија е одговорна за хакирањето пред изборите, но со презир ги отфрли наводите дека Москва спроведува кампања за да го компромитира.

Трамп постави човек што смета дека вакцините се штетни да одлучува за безбедноста од нив

МКД - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот побара од Роберт Кенеди Помладиот, еколог што смета дека вакцините се штетни и дека се поврзани со некои форми на аутизмот, да претседава со комисија за безбедноста на вакцините.

Трамп се испокара со новинар на Си-ен-ен: „Ширите лажни вести!“ (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2017

Прес-конференцијата на новоизбраниот претседател на Доналд Трамп се сведе на натпревар во викање помеѓу него и дописникот на Си-ен-ен од Белата куќа, Џим Акоста, вели Дејли бист. Трамп викаше: „Вие сте лажни вести!“ додека Акоста инсистираше да му ...

Белата куќа: Трамп ништо не прави да ги разбие сомненијата за финансиски врски со Русија

Алсат-М - 11.01.2017

Белата куќа денеска ги искритикува Доналд Трамп и неговата екипа за преод на власта дека одбиваат да дадат јавно достојна информација со која би ги разбиле сомненијата за потенцијалните финансиски врски на новоизбраниот претседател и неговото ...

Трамп не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање на првата негова прес конференција по победата на изборите од 8 ноември 2016. -Нема да ти дозволам да поставиш прашање.

Трамп: Мислам дека Русите хакираа! (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првпат верува дека Русија стои зад предизборното хакирање. „Мислам дека тоа беше Русија“, рече Трамп на својата прва прес-конференција како новоизбран претседател алудирајќи на ...

Прв настап на Трамп по изборот: Мислам дека Русија стои зад хакирањето ВИДЕО

+инфо - 11.01.2017

Трамп им се заблагодари на оние медиуми кои не ги објавувале „тие глупости кои можеби ги објавувале разузнавачките агенции“. Њујорк, 11 јануари 2017 (МИА) - Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата ...

Трамп - Добрите односи со Русија би биле предност

Р.С.Европа - 11.01.2017

Ако Путин го сака Доналд Трамп тоа го сметам за предност, бидејќи имаме лоши односи со Русија“, посочи избраниот американски претседател на неговата прва прес конференција по изборите. Избраниот американски претседател Доналд Трамп на денешната прва ...

Трамп порекнува дека руски оперативци се обиделе да го компромитираат

Глас на Америка - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател преку Твитер кажа дека oва се „лажни вести и комплетен политички лов на вештерки“. Новоизбраниот претседател Доналд Трамп преку Твитер ги порекна наводните тврдења дека Русија поседува информации за да го компромира и дека ...

Прес-конференција на новоизбраниот претседател Доналд Трамп

Глас на Америка - 11.01.2017

Ова беше негов прв брифинг за новинарите во рок од шест месеци. Како што се очекуваше, Трамп се соочи со бројни прашања за наводите на американското разузнавање дека Русија се вмешала во изборите во ноември, како и тоа како планира да се осврне на ...

Првата прес-конференција на лутиот Трамп

Макфакс - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп луто го осуди објавувањето на наводните тврдења дека Русија поседувала компромитирачки материјали за него, ги нападна разузнавачки агенции за истекување на таквите вести на својата прва ...

Трамп: „Ако му се допаѓам на Путин, тоа е само предност”

Точка - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјавил денес дека, ако добро се согласува со рускиот претседател Владимир Путин, тоа би била „предност, а не хендикеп“, но... Претседателот кој ќе ја превземе должноста на 20 јануари, признал дека ...

Русија прибирала компромитирачки материјал за Трамп, во игра се и проститутки?

Вечер - 11.01.2017

На Обама, Трамп и сенаторите им се прикажани недокажани извештаи за дејствувањето на Москва против новиот лидер на САД Доналд Трамп Директорите на американските разузнавачки агенции минатата недела му презентирале на претседателот Барак Обама и на ...

(ВИДЕО) Трамп подаде рака кон Путин: Корисно е, ако ме сака!

Локално - 11.01.2017

Не знам дали ќе се разберам со Владимир – се надевам дека ќе е така, изјави новоизбраниот претседател на првата прес конференција. “Ако на Путин му се допаѓа Доналд Трамп, тоа го наоѓам за корисно, а не за штетно (…) Не знам дали ќе се разберам со ...

Трамп: Обама придонесе за појавата на „Исламска држава“, Русија ќе помогне да ја уништиме (ВИДЕО)

Стандард - 11.01.2017

„Обама придонесе за појавата на „Исламска држава“, Русија ќе помогне да ја уништиме“. Ова го изјави новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во првата прес-конференција по гласањето.

Трамп: Јас ќе бидам најголемиот креатор на нови работни места што го создал Бог

Фокус - 11.01.2017

Идниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја имаше својата прва прес конференција на која рече дека ќе биде најголемиот креатор на нови работни места што било кога го создал Бог.

Трамп прашува дали живее во „Нацистичка Германија“, Германците реагираат

Алсат-М - 11.01.2017

Изјавата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп со која неговата земја ја спореди со нацистичка Германија предизвика масовни коментари и критики на социјалните мрежи во САД и Германија.

Трамп за Си-Ен-Ен: Вие сте ужасна организација (ВИДЕО)

Стандард - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп не овозможи на новинари од телевизијата Си-Ен-Ен да поставуваат прашања за време на неговата прва прес-конференција по изборите. Трамп ги посочи со прст вработените на телевизијата и ја нарече Си-Ен-Ен ...

Трамп: Немам ништо заедничко со Русија

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини разузнавачките служби за објавените тврдења во медиумите, дека Москва има компромитирачки информации за него.

Трамп: Русија ќе има поголема почит спрема САД

Руска реч - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека во текот на неговото претседателствување Русија ќе има поголема почит спрема САД и ќе престане со хакирање. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп не се согласува со фактот дека ...

КГБ оргии: Ова се шокантните детали за наводните сексуални перверзии на Трамп со проститутки во Москва

Точка - 11.01.2017

Руските власти уште во текот на 2013 година ги искористиле личните опсесии и сексуалните перверзии на Доналд Трамп, сега новиот претседател на САД, за од него да соберат компромитирачки материјал, со кој денес можат да го уценуваат, се наведува во ...

Згреши ли Базфид со објавувањето на непроверените информации за Трамп и Русите?

МКД - 11.01.2017

Порталот Базфид стана жариште на расправата околу новинарската етика откако одлучи да го објави документот од 35 страници во кој се наведени драматични, но непотврдени обвинувања за врските меѓу руската влада и Доналд Трамп.

Џеб Буш: Меланија, земи му го телефонот на Трамп!

МКД - 11.01.2017

Џеб Буш во вторникот го изрази она што многу други Американци деновиве веројатно го мислат: дека Меланија Трамп треба му го одземе мобилниот телефон на новоизбраниот претседател за тој да може да се фокусира на водење на земјата.

Трамп до Си-ен-ен: Вие сте лажговци!

Press24 - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека американската медиумска куќа Си-ен-ен создава „лажни вести“. - Бидете тивки, нема да ви дозволам да поставите прашање, вие сте лажни вести - рече Трам на својата прва прес-конференција, ...

(ВИДЕО) ВО ЖИВО: Трамп прва прес-конференција; Немам договори и заеми во Русија

Локално - 11.01.2017

Немам договори со Русија, немам зделки, немам заеми од Русија. Ова го изјави на првата прес-конференција новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. Таа се одржи во “Трамп Тауер” во Њујорк и започна со задоцнување од 14 мин.

Документи на Базфид: Москва го уценувала Трамп со секс скандали

Нова ТВ - 11.01.2017

Како бомба во американската јавност синоќа одекнаа детали од досега непроверен извештај на еден британски разузнавач доставен во ФБИ, во кој се истакнуваат обвинувања дека Путин го држи во рака Трамп со компромитирачки податоци за ужасни сексуални ...

Москва и Трамп го негираат компромитирачкиот извештај

Нова ТВ - 11.01.2017

Русија ги одби обвинувањата дека претседателот Владимир Путин го контролира новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп со компромитирачки материјал . Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, вели се работи за чист обид да се нарушат односите ...

ФБИ тврди дека русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Позитив.мк - 11.01.2017

Руските хакери кои се обиделе да влезат во американските претседателски избори не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави директорот на ФБИ Џејмс Коми. Коми пред известувачкиот одбор на американскиот сенат соопштил дека ...

Кој ќе профитира од средбата која ја остварија Доналд Трамп и основачот на Алибаба, Џек Ма во Њујорк?(видео)

Македонија Денес - 11.01.2017

Избраниот претседател на САД Доналд Трамп разговарал во Њујорк со кинескиот милијардер и основач на Алибаба , Џек Ма за заеднички проекти и отворање на нови милион работни места во Америка.

Трамп: Ќе бидам најголемиот создавач на работни места кој бог некогаш го создал

Стандард - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека неговата идна администрација ќе биде најголемиот создавач на работи места што е виден некогаш, пренесе AFP. „Ќе создаваме работи места.