TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Домашна пита со печурки и праз: Вкусен оброк во две варијанти

Gotvi.mk - 14.03.2018

Било да постите или не, во оваа пита сигурно ќе уживате… Состојки: 1 пакување кори од хељда 1 дл масло 1 дл кисела вода 2.5 дл јогурт 1 лажичка сода бикарбона Состојки за фил: 2 главици кромид 2 главици црвен кромид 1 праз сув зачин по вкус 400 гр ...

Царска пита

Репортер - 14.03.2018

Царската пита наликува на проја. Вкусно и брзо предјадење или појадок. Потребни состојки: 4 јајца 1 чаша кисело млеко 1 чаша масло 2 чаши брашно 1 кесичка пециво сол по вкус 250 гр. сирење 200 гр.

РЕЦЕПТ: Пченкарен леб

Женски магазин - 14.03.2018

Овој леб е нешто слично на проја. Одличен за појадок со чаша јогурт или кефир. А за да го приготвите потребни ви се: 2 шолја од 250мл Пченкарно брашно 1 шолја Цело-зрно брашно од спелта 1 шолја Маслиново масло 1 ½ шолја јогурт ½ шолја Кисела вода 1 ...