TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Москва: Северна Кореја планира нов ракетен тест

МКД - 06.10.2017

Северна Кореја планира тестирање на ракета со долг дострел, за која се верува дека може да стигне до западниот брег на Соединетите Американски Држави, кажа денес членот на Одборот за меѓународни односи на руската Дума, Антон Морозов.

Морозов: Северна Кореја планира тест на ракета што може да ги погоди САД

+инфо - 06.10.2017

Трамп и се закани на Северна Кореја со жесток одговор, доколку ги оставри своите најави за лансирање проектил кон американската територија Гуам. Русија очекува Северна Кореја наскоро да изврши тест на ракета со голем дострел, која би можела да ...

Северна Кореја подготвува тестирање на проектил што може да ги погоди САД

Newsroom - 06.10.2017

Северна Кореја подготвува тестирање на проектил со долг дострел за кој се верува дека може да достигне до западниот брег на САД, објави во петок руската агенција РИА, повикувајќи се на руски парламентарец.

Северна Кореја: Страв да, напад не

Deutsche Welle - 06.10.2017

Дипломатија наместо бомби, преговори наместо санкции: ова е резултатот на најновото истражување на јавното мислење за конфликтот со Северна Кореја, презентирано на денот на објавувањето на Нобеловата награда за мир.

Корејскиот Гордиев јазол

Локално - 06.10.2017

Независне новине – Бања Лука Раѓањето на дете кај нас обично се слави во кафеана до доцна во ноќта, со премногу алкохол, гласна музика и песни. Често во небото се испалуваат и куршуми од пиштол, но и од друго оружје.

Северна Кореја планира тест на ракета што може да ги погоди САД

А1 On - 06.10.2017

Русија очекува Северна Кореја наскоро да изврши тест на ракета со голем дострел, која би можела да стигне до западниот брег на САД, изјави денеска членот на Комисијата за надворешни работи на руската Дума, Антон Морозов.

Корејскиот Гордиев јазол

Алфа - 06.10.2017

Велат дека севернокорејскиот лидер, младиот Ким Џонг-ун, раѓањето на ќерката го прославил со неодамнешното лансирање на крстосувачки ракети. Раѓањето на дете кај нас обично се слави во кафеана до доцна во ноќта, со премногу алкохол, гласна музика и ...

Траги од отров пронајдени на облеката на убијците на Ким Јонг нам

Нова ТВ - 05.10.2017

Траги од нервниот агенс употребен за убиство на Ким Јонг нам, полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг ун, пронајдени се на облеката на двете жени на кои им се суди за неговото убиство, изјави на судењето владиниот хемичар Раџа Субраманиам.

Северна Кореја оствари нова интернет конекција преку руска фирма

Алсат-М - 05.10.2017

Руската компанија „Транстелеком“ активирала втора интернет конекција за Северна Кореја, која би можела да ги зајакне компјутерските можности на Пјонгјанг, а ќе ги оневозможи напорите на САД да го изолираат тој режим, наведуваат безбедносни експерти.

Северна Кореја доби втора интернет врска преку руска фирма

МКД - 05.10.2017

Руската компанија воспостави интернет врска со Северна Кореја, и ова е втора врска што ја има Северна Кореја по конекцијата со Кина, што би можело да ги загрози напорите на САД за изолирање на земјата.

Путин: Уште во 2001 знаев за севернокорејската атомска бомба, тоа ми го кажа пријателот Ким Јонг Ил

МКД - 05.10.2017

Рускиот претседател Владимир Путин изјави вчера дека за постоењето на атомската бомба на Северна Кореја уште во 2001 лично му кажал тогашниот севернокорејски лидер Ким Јонг Ил. Путин кажа дека во 2001 на враќањето од Јапонија ја посетил Северна ...

Путин: За атомската бомба на Северна Кореја знам уште од 2001 година

Канал5 - 05.10.2017

Претседателот на Русија, Владимир Путин изјави дека за постоењето на атомската бомба на Северна Кореја знае уште од 2001 година кога тогашниот лидер Ким Јонг Ил лично му ја пренел оваа информација.

Путин: Ким Џонг Ил лично ми кажа дека има атомска бомба

Кајгана - 05.10.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека знаел за постоењето на атомска бомба во Северна Кореја уште во 2001 година бидејќи тоа лично му го кажал тогашниот лидер Ким Џонг Ил. Путин рече дека во 2001 година на враќање од Јапонија навратил ...

Колку луѓе би загинале ако Северна Кореја ги нападне Сеул и Токио?

Кајгана - 05.10.2017

Проценка направена од страна на воени експерти за тоа колку луѓе би го загубиле животот во евентуални нуклеарни напади на Северна Кореја на Сеул и Токио изнесува 2,1 милиони, а повредени би биле 7,7 милиони лица.

Северна Кореја преку Русија доби нова интернет врска

Макфакс - 05.10.2017

Руска компанија активирала втора интернет конекција за Северна Кореја која би можела да ги засили компјутерските можности на Пјонгјанг, а да ги оневозможи напорите на САД да ја изолираат таа земја, тврдат безбедносни експерти.

ЦИА: Ким Џонг-ун е рационален политичар

А1 On - 05.10.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е рационален политичар, што е факт кој САД мора да го земат предвид во својата политика кон Пјонгјанг, нагласи Јонг Сук Ли, помошник на заменикот директор на ЦИА задолжен за Северна Кореја.

Војната помеѓу САД и Северна Кореја е реална опција...

Н.Македонија - 05.10.2017

Војната би можела да биде почната од Вашингтон или од Пјонгјанг, но оти има сѐ поголем ризик првиот чекор да го направи американскиот претседател Доналд Трамп, за да го „реши проблемот порано отколку подоцна“, се наведува во анализата на Руси Воен ...

Путин: Ким Џонг-ил лично ми кажа за нукеларната бомба...

Н.Македонија - 05.10.2017

Путин: Ким Џонг-ил лично ми кажа за нукеларната бомба Претседателот на Русија, Владимир Путин тврди дека на почетокот од 21 век покојниот лидер на Северна Кореја, Ким Џонг-ил му кажал дека земјата поседува нуклеарна бомба.

Американците со предупредување до своите граѓани: На 9-ти октомври бидете подготвени!

Точка - 05.10.2017

Северна Кореја би можела да изведе нови провокации на 9-ти октомври кога во САД се обележува националниот празиник - Денот на Колумбо. Ова го предупреди заменик помошник директорот на ЦИА, Јонг Сук Ли на конференцијата за прашањата за национална ...

Путин за евентуален напад на Северна Кореја: Кој знае какво оружје кријат

Точка - 05.10.2017

Според рускиот претседател, воениот напад на Северна Кореја би бил неуспешен затоа што никој не знае со какво оружје располага севернокорејската армија и каде го крие. Претседателот на Русија, Владимир Путин тврди дека еден воен напад на Северна ...

Каков кошмар го очекува светот, ако Северна Кореја удри на Сеул и Токио?

Стандард - 05.10.2017

Ако Северна Кореја се осмели да го искористи својот нуклеарен арсенал против Сеул и Токио, жртвите ќе надминат 2 милиони лица. Слична катастрофална прогноза направи вчера аналитичкиот сајт „38 Норт“, специјализиран во собирањето и анализирањето на ...

Експерти на ЦИА процениле: Ким Јонг Ун е рационален политичар

Точка - 05.10.2017

"Под маската, Ким Јонг Ун е рационална личност. Во САД често се потценува неговата конзервативност. Тој сака долго да владее и да умре во својот кревет", рекол Јонг Сук Ли, помошник заменик директор на ЦИА задолжен за Северна Кореја.

Северна Кореја преку Русија воспостави втора интернет врска

Newsroom - 05.10.2017

Руска компанија воспостави интернет врска со Северна Кореја и тоа е втората врска што ја има Северна Кореја по конекцијата со Кина, што би можело да ги загрози американските напори да ја изолираат оваа земја.

Снимка од која застанува здивот: Еве како Северна Кореја пред 40 години го пречека ТИТО (ВИДЕО)

Sky - 05.10.2017

Поради своето нуклеарно оружје Северна Кореја деновиве е во центарот на внимание на светската јавност. Државата на истокот на азискиот континент важи за најзатворена на светот, еден од последните бастиони на социјализмот.

Морозов: Северна Кореја планира тест на ракета што може да ги погоди САД

Стандард - 06.10.2017

Русија очекува Северна Кореја наскоро да изврши тест на ракета со голем дострел, која би можела да стигне до западниот брег на САД, изјави денеска членот на Комисијата за надворешни работи на руската Дума, Антон Морозов.

Северна Кореја оствари нова интернет конекција преку руска фирма

+инфо - 05.10.2017

Руската компанија „Транстелеком“ активирала втора интернет конекција за Северна Кореја, која би можела да ги зајакне компјутерските можности. Руската компанија „Транстелеком“ активирала втора интернет конекција за Северна Кореја, која би можела да ...

Колку луѓе би загинале ако Северна Кореја ги нападне Сеул и Токио?

Република - 05.10.2017

Проценка направена од страна на воени експерти за тоа колку луѓе би го загубиле животот во евентуални нуклеарни напади на Северна Кореја на Сеул и Токио изнесува 2,1 милиони, а повредени би биле 7,7 милиони лица.

Северна Кореја преку Русија доби нова интернет врска

Точка - 05.10.2017

Руска компанија активирала втора интернет конекција за Северна Кореја која би можела да ги засили компјутерските можности на Пјонгјанг, а да ги оневозможи напорите на САД да ја изолираат таа земја, тврдат безбедносни експерти.

ЦИА: Ким Џонг-ун е рационален политичар

Локално - 05.10.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е рационален политичар, што е факт кој САД мора да го земат предвид во својата политика кон Пјонгјанг, нагласи Јонг Сук Ли, помошник на заменикот директор на ЦИА задолжен за Северна Кореја.

Путин: Стариот Ким Јонг-ил лично ми кажа дека има нуклеарна бомба

Вечер - 05.10.2017

Воинствената реторика е опасна. Да бидеме директни. Дали е можен глобален напад? Секако. Дали ќе ја погоди целта? Тоа не е познато, бидејќи никој со сигурност не знае што имаат и каде. Никој не е сто отсто сигурен, тоа е затворена земја.

Што може да ги очекува Сеул и Токио ако Северна Кореја изврши нуклеарен напад – над 2 милиони лица ќе загинат!?

Локално - 05.10.2017

Ако Северна Кореја се осмели да го користи својот нуклеарен арсенал против Сеул и Токио, бројот на жртвите ќе биде поголем од 2 милиони лица. Слична катастрофална прогноза направи во средата аналитичкиот сајт „ 38 Норт “ , специјализиран во ...

Морозов: Северна Кореја планира тест на ракета што може да ги погоди САД

Алсат-М - 06.10.2017

Русија очекува Северна Кореја наскоро да изврши тест на ракета со голем дострел, која би можела да стигне до западниот брег на САД, изјави денеска членот на Комисијата за надворешни работи на руската Дума, Антон Морозов.

Северна Кореја оствари нова интернет конекција преку руска фирма

Сител - 05.10.2017

Руската компанија „Транстелеком“ активирала втора интернет конекција за Северна Кореја, која би можела да ги зајакне компјутерските можности на Пјонгјанг, а ќе ги оневозможи напорите на САД да го изолираат тој режим, наведуваат безбедносни експерти.

ЦИА: Ким Џонг Ун е рационален политичар

Макфакс - 05.10.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун е рационален политичар, факт кој САД не смеат да го игнорираат, во креирањето на политиката кон Пјонгјанг. Ова го наведува експертот на ЦИА за Северна Кореја. „Кога нее фалбаџија, Ким е рационална личност.

Морозов: Северна Кореја планира тест на ракета што може да ги погоди САД...

Н.Македонија - 06.10.2017

Морозов: Северна Кореја планира тест на ракета што може да ги погоди САД Русија очекува Северна Кореја наскоро да изврши тест на ракета со голем дострел, која би можела да стигне до западниот брег на САД, изјави денеска членот на Комисијата за ...

Северна Кореја оствари нова интернет конекција преку руска фирма

А1 On - 05.10.2017

Руската компанија „Транстелеком“ активирала втора интернет конекција за Северна Кореја, која би можела да ги зајакне компјутерските можности на Пјонгјанг, а ќе ги оневозможи напорите на САД да го изолираат тој режим, наведуваат безбедносни експерти.

Ким Јонг-ун е рационален политичар

Вечер - 05.10.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун е рационален политичар, што е факт кој САД мора да го земат предвид во својата политика кон Пјонгјанг, нагласи Јонг Сук Ли, помошник на заменикот директор на ЦИА задолжен за Северна Кореја Севернокорејскиот лидер ...

ЦИА: Ким Џонг-ун е рационален политичар

+инфо - 05.10.2017

Севернокорејскиот лидер е рационален политичар, што е факт кој САД мора да го земат предвид во својата политика кон Пјонгјанг, нагласи Јонг Сук Ли. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е рационален политичар, што е факт кој САД мора да го земат ...

ЦИА: Ким Џонг-ун е рационален политичар

Сител - 05.10.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е рационален политичар, што е факт кој САД мора да го земат предвид во својата политика кон Пјонгјанг, нагласи Јонг Сук Ли, помошник на заменикот директор на ЦИА задолжен за Северна Кореја.

ЦИА контра Трамп: Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е рационален политичар

еМагазин - 05.10.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е рационален политичар, што е факт кој САД мора да го земат предвид во својата политика кон Пјонгјанг, нагласи Јонг Сук Ли, помошник на заменикот директор на ЦИА задолжен за Северна Кореја.

Молчел 16 години - Путин ја открил мрачната тајна на Северна Кореја

Press24 - 05.10.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека знаел за постоењето на атомска бомба во Северна Кореја уште во 2001 година бидејќи тоа лично му го кажал тогашниот лидер Ким Џонг Ил. Путин рече дека во 2001 година на враќање од Јапонија навратил ...

ЦИА: Ким Џонг-ун е рационален политичар

Идивиди - 05.10.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е рационален политичар, што е факт кој САД мора да го земат предвид во својата политика кон Пјонгјанг, нагласи Јонг Сук Ли, помошник на заменикот директор на ЦИА задолжен за Северна Кореја.

Молчел 16 години – Путин ја открил мрачната тајна на Северна Кореја

Маркукуле - 05.10.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека знаел за постоењето на атомска бомба во Северна Кореја уште во 2001 година бидејќи тоа лично му го кажал тогашниот лидер Ким Џонг Ил. Путин рече дека во 2001 година на враќање од Јапонија навратил ...

ЦИА: Ким Џонг-ун е рационален политичар...

Н.Македонија - 05.10.2017

ЦИА: Ким Џонг-ун е рационален политичар Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е рационален политичар, што е факт кој САД мора да го земат предвид во својата политика кон Пјонгјанг, нагласи Јонг Сук Ли, помошник на заменикот директор на ЦИА задолжен за ...

ЦИА: Ким Џонг Ун е рационален политичар

Sky - 05.10.2017

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг Ун, е рационален политичар, факт кој САД не смеат да го игнорираат во креирањето на политиката кон Пјонгјанг. Ова го наведува експертот на ЦИА за Северна Кореја. „Кога не е фалбаџија, Ким е рационална личност.

ЦИА: Ким Џонг-ун е рационален политичар

Алфа - 05.10.2017

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е рационален политичар, што е факт кој САД мора да го земат предвид во својата политика кон Пјонгјанг, нагласи Јонг Сук Ли, помошник на заменикот директор на ЦИА задолжен за Северна Кореја.

По 16 години Путин ја открил мрачната тајна на Северна Кореја

Република - 05.10.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека знаел за постоењето на атомска бомба во Северна Кореја уште во 2001 година бидејќи тоа лично му го кажал тогашниот лидер Ким Џонг Ил. Путин рече дека во 2001 година на враќање од Јапонија навратил ...