TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Дон Кихот“ на сцената на МОБ

Република - 20.04.2017

Балетот „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус ќе биде изведен на 25 април 2017 година (вторник) на големата сцена на Македонската опера и балет. Кореограф на оваа украинско-македонска копродукција е Виктор Јаременко , уметничкиот директор на еден од трите ...

Претставата „Животот е прекрасен“ ја воодушеви унгарската публика

Курир - 20.04.2017

Изведбата на претставата на „Животот е прекрасен“ на Македонскиот народен театар синоќа на четвртото издание на меѓународниот театарски фестивал „Митем“ во Будимпешта, предизвика бурен аплауз и овации кај унгарската публика.

Балетски уметници од МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“

А1 On - 20.04.2017

Балетски уметници од Македонската опера и балет денеска и утре во Љубљана ќе учествуваат на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“. Како што соопшти МОБ, денеска е предвидена конференција на балетските раководители на ансамблите од ...

Балетот „Дон Кихот“ на сцената на МОБ

Cooltura - 21.04.2017

Балетот „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус ќе биде изведен на 25 април (вторник) на големата сцена на Македонската опера и балет... Кореограф на оваа украинско-македонска копродукција е Виктор Јаременко, уметничкиот директор на еден од трите најпознати ...

„Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов ја воодушеви унгарската публика

Скопје инфо - 20.04.2017

Вчеравечер во Националниот театар во Будимпешта/во чија организација е престижниот меѓународен театарски фестивал МИТЕМ, беше чест и гордост да се биде дел од Македонскиот народен театар. Ансамблот на МНТ повторно ја покажа својата креативност, ...

Треба да се сними филм за мирисот на прилепскиот театар ...

Н.Македонија - 19.04.2017

Досега Ангеловски на сцената на театарот „Војдан Чернодрински“ поставил 26 претстави, кои доживеале 912 изведби и постигнале импозантна бројка од над 200 илјади гледачи Режисерот Коле Ангеловски со премиерната изведба на претставата „Ништо без ...

Со претставата ,,Животот е прекрасен‘‘ МНТ учествува на фестивалот Митем во Будимпешта

Сител - 19.04.2017

МНТ денеска ќе ја игра претставата “Животот е прекрасен” од Николај Ердман, во режија на Александар Морфов на престижниот меѓународен театарски фестивал МИТЕМ. Оваа претстава има голем успех кај македонската публика, а настапот на фестивалот во ...

Голем успех за Битолскиот театар во Санкт Петербург

Вечер - 19.04.2017

Копродукцискиот перформанс, кој е прво меѓународно гостување на оваа национална установа во 2017 година, беше во изведба на актери од Битолскиот театар и од рускиот театар-домаќин "Вера Комисаржевскаја".

Битола се подготвува за 19.Фестивал на Монодрама

Шеталиште - 19.04.2017

19-тиот по ред, Интернационален фестивал на монодрама Битола, започнува на 5 мај и ќе трае до 9 мај. На фестивалот, кој е од натпреварувачки карактер, учество ќе земат монодрами од повеќе земји меѓу кои: Германија, Естонија, Хрватска, Полска, ...

Балетски уметници од МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“

Сител - 20.04.2017

Балетски уметници од Македонската опера и балет денеска и утре во Љубљана ќе учествуваат на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“. Како што соопшти МОБ, денеска е предвидена конференција на балетските раководители на ансамблите од ...

„Животот е прекрасен“ на фестивал во Будимпешта

Канал5 - 19.04.2017

МНТ со претставата „Животот е прекрасен“ настапува вечерва на фестивалотт Митем во ...

Балетот „Дон Кихот“ на сцената на МОБ

Макфакс - 21.04.2017

Балетот „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус ќе биде изведен на 25 април (вторник) на големата сцена на Македонската опера и балет. Кореограф на оваа украинско-македонска копродукција е Виктор Јаременко, уметничкиот директор на еден од трите најпознати ...

На фестивалот МИТЕМ: „Животот е прекрасен“ на Морфов ја воодушеви унгарската публика

Република - 20.04.2017

Вчеравечер во Националниот театар во Будимпештаво чија организација е престижниот меѓународен театарски фестивал МИТЕМ, било чест и гордост да се биде дел од Македонскиот народен театар, соопштуваат од националниот театар.

Битолскиот театар со огромен успех гостуваше во Санкт Петербург

МКД - 19.04.2017

Ансамблот на Народниот театар Битола во театарот „Вера Комисаржевскаја“ во Санкт Петербург, Русија, со огромен успех пред тамошната публика го изведе музичко-сценскиот перформанс „Шекспир засекогаш“.

Балетски уметници од МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“

Курир - 20.04.2017

Балетски уметници од Македонската опера и балет денеска и утре во Љубљана ќе учествуваат на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“. Како што соопшти МОБ, денеска е предвидена конференција на балетските раководители на ансамблите од ...

Претставата „Животот е прекрасен“ ја воодушеви унгарската публика

А1 On - 20.04.2017

Изведбата на претставата на „Животот е прекрасен“ на Македонскиот народен театар синоќа на четвртото издание на меѓународниот театарски фестивал „Митем“ во Будимпешта, предизвика бурен аплауз и овации кај унгарската публика.

„Шекспир засекогаш“ и „Фолтин“ успешно пред публиката во Санкт Петербург

Макфакс - 20.04.2017

Ансамблот на Народниот театар-Битола синоќа во театарот „Вера Комисаржевскаја“ во Санкт Петербург, со огромен успех пред тамошната публика го изведе музичко-сценскиот перформанс „Шекспир засекогаш“.

Балетски уметници од МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“

Вистина.мк - 20.04.2017

Балетски уметници од Македонската опера и балет денеска и утре во Љубљана ќе учествуваат на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“. Како што соопшти МОБ, денеска е предвидена конференција на балетските раководители на ансамблите од ...

Претставата „Животот е прекрасен“ ја воодушеви унгарската публика

Сител - 20.04.2017

Изведбата на претставата на „Животот е прекрасен“ на Македонскиот народен театар синоќа на четвртото издание на меѓународниот театарски фестивал „Митем“ во Будимпешта, предизвика бурен аплауз и овации кај унгарската публика.

Балетски уметници од МОБ на средба на балетски уметници од поранешна Југославија

Cooltura - 20.04.2017

Балетски уметници од Македонската опера и балет денеска и утре (20 и 21 април) во Љубљана ќе учествуваат на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“... Како што соопшти МОБ, денеска е предвидена конференција на балетските раководители ...

„Животот е прекрасен“ на МНТ ја воодушеви унгарската публика

Cooltura - 20.04.2017

Претставата „Животот е прекрасен“ која Македонскиот народен театар вчеравечер, 19 април ја изведе на четвртото издание на меѓународниот театарски фестивал „Митем“ во Будимпешта, предизвика бурен аплауз и овации кај унгарската публика...

Балетски уметници од МОБ на конференција во Љубљана

Република - 20.04.2017

Македонската опера и балет информира дека во Љубљана денес и утре (20 и 21.04.2017), се одржува „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“. Денешниот ден е предвиден за конференција на балетските раководители на ансамблите од Љубљана, ...

„Животот е прекрасен“ во режија на Александар Морфов ја воодушеви унгарската публика

МКД - 21.04.2017

Во Националниот театар во Будимпешта, во чија организација е престижниот меѓународен театарски фестивал МИТЕМ, беше чест и гордост да се биде дел од Македонскиот народен театар. Ансамблот на МНТ повторно ја покажа својата креативност, посветеност, ...