TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Volvo веќе нема да развива дизел мотори

Спортклуб - 19.05.2017

Алтернативата на „дизелашите“ ќе бидат целосно електричниот погон, или, пак, хибридниот склоп на двигатели Сѐ поголемите трошоци на намалување на емисијата на штетни издувни гасови, ги принудило челниците на Volvo потполно да ја променат својата ...

Иднината е во електричните возила, oваа генерација на дизел можеби е последна, вели Volvo

IT.mk - 19.05.2017

Сегашната генерација на дизел мотори можеби ќе биде последна за Volvo. Компанијата вели дека строгите закони во Европа нема да можат да се исполнат со овие генерации на дизел мотори, пренесува Ars Technica .

Volvo дефинитивно се откажува од дизел моторите

Авто Плус - 19.05.2017

Volvo се откажува од развивањето нови дизел мотори, објави Frankfurter Allgemaine Zeitung, цитирајки го претседателот на шведскиот производител, Хакан Самуелсон. Причината е дека усогласувањето на ваквите мотори со современите норми за нивоа на СО2 ...

Volvo тестира автономен камион што ќе собира отпад

Бизнис Инфо - 19.05.2017

Фото: Volvo Компанијата Volvo Group заедно со шведската комунална компанија Renova почнаа да тестираат автономен камион за собирање на отпад во урбана средина. Исто така, ќе спроведат и истражување колку автономните возила може да придонесат за ...