TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Командант Соколи се брани: Дошле со оружје во Диво Насеље за да одржат прес-конференција

Република - 18.02.2017

Сами Укшини алијас командант Соколи не се чувствува виновен за терористичките напади во кумановската Дива Населба кога на 9 и 10 мај загинаа 18 лица, од кои 8 беа припадници на МВР, а 42- ца беа повредени – Невин сум, затоа што не командував со ...

Обвинетите во Диво насеље влегле за да одржат прес конференција

Кумановски м. - 18.02.2017

Неимплементирањето на Охдридскиот рамковен договор била причината поради која обвинетите за тероризам влегле во населбата Тоде Мендол на 9ти мај каде сакале да одржат прес конференција на која ќе ги алармираат властите за проблемот, ова вчера го ...

УЧК требала да држи прес, а не да војува во Дива Населба

Телма - 17.02.2017

Ноќтта на први мај 2015, дваесетина вооружени борци на УЧК илегално ја преминале границата со Косово и Македонија. По, 5 километри пешачење ноќтта ја минале с. Белановце. Ги пречекале командандите Бег Ризај и Мирсад Ндречај со подготвени униформи и ...

На судењето за „Дива населба“ сведочеше командант Соколи

Р.С.Европа - 17.02.2017

Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Првообвинетиот за „Диво насеље“ не се чувствува виновен

Нова ТВ - 17.02.2017

Сами Укшини, првообвинетиот во случајот „Диво Насеље“денеска сведочеше во судница на Врховниот суд, каде што истакна дека иако учествувал во настанот, не се чувствувал виновен, бидејќи не командувал со групата, а станал дел од неа на барање од Бег ...

Судењето за „Дива населба“ продолжи со сведочење на обвинетите

Алсат-М - 17.02.2017

Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Командант Соколи: Власта го исценира случајот во Дива Населба

Нова ТВ - 17.02.2017

Мартонскиот судски проце за обвинетите во случајот Кумановска Дива населба стартува со сведочења за престрелките на 9 и 10 мај 2015 година. Сами Укшини, познат како командант Соколи во својот исказ кажа дека Мирсад Ндрецај и Бег Ризај биле ...

Обвинет во Диво Насеље: Не требаше да војуваме, требаше да држиме прес-конференција!

МКД - 17.02.2017

Денеска во сала на Врховниот суд продолжи судењето за судирот на полицијата со оружената група во Куманово во мај 2015 наречен „Диво Насеље". Во случајот се обвинети вкупно 37 луѓе, а денеска во судница сведочеше првообвинетиот Сами Укшини или ...

Командант Соколи вели дека специјалците биле убиени од припадници на МВР

+инфо - 17.02.2017

Можам да кажам дека предводници на групата беа Бег Ризај и Мирсад Ндрцај, изјави денеска во суд Сами Укшини, познат како командант Соколи. Сами Укшини, познат како командант Соколи денеска на продолжението на судскиот процес за случајот „Диво ...

Соколи: Да командував јас не 18, туку 200 убиени ќе имаше во Диво Насеље

Таратур - 17.02.2017

Сами Укшини, познат како командант Соколи денеска на продолжението на судскиот процес за случајот Диво Насеље изјави дека осумтемина убиени препадници на МВР во минатогодишните немили кумановски настани, не ги убиле тој или некој од групата.

Судењето за „Дива населба“ продолжи со сведочење на обвинетите

А1 On - 17.02.2017

Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Укшини призна дека учествувал во Диво Насеље

Фокус - 17.02.2017

Сами Укшини, првообвинетиот во случајот „Диво Насеље“денеска сведочеше во судница на Врховниот суд, каде што истакна дека иако учествувал во настанот, не се чувствувал виновен, бидејќи не командувал со групата.

Обвинетиот во „Диво насеље“ Сами Укшини, не се чувствува виновен

ТВ21 - 17.02.2017

Денеска продолжиа судскиот процес „Диво насеље“ за судирот на полицијата со оружената група во Куманово во мај 2015. Денеска обвинетиот Сами Укшини даваше исказ во судницата и изјавил дека не требало да се предаде на полицијата и дека не се ...

Петчасовен исказ на Сами Укшини – Обвинетите во „Диво Насеље“ не се чувствуваат виновни

ТВ21 - 17.02.2017

Се кае што им дозволи да го фатат жив! Сами Укшини кој беше дел од вооружената група во Диво Насење, која се предаде на полицијата, пет часа даваше исказ пред Судот. Попознат како „Командант Соколи“, тој денеска пред судијата и поротниците изјави ...

Судење за Диво Насеље: Сами Укшини сведочеше дека му бил вршен притисок да дејствува за спроведување на Охридскиот ...

Сител - 17.02.2017

– Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Командант Соколи: Да бев јас командант ќе имаше 200 мртви!

Сител - 17.02.2017

Сами Укшини алијас командант Соколи не се чувствува виновен за терористичките напади во кумановската Дива Населба кога на 9 и 10 мај загинаа 18 лица, од кои 8 беа припадници на МВР, а 42- ца беа повредени, пренесува ВЕСТ.

Командант Соколи не се чувствува виновен...

Н.Македонија - 17.02.2017

СВЕДОЧЕЊА НА ОБВИНЕТИТЕ ВО „ДИВА НАСЕЛБА“ Првообвинетиот во случајот „Дива Населба“, Сами Укшини познат како командант Соколи при сведочењето пред судот рече дека учествувал во настанот, но не се чувстувал виновен оти тој не командувал со групата.

Судењето за „Дива Населба“ продолжува на 23-ти со обвинетиот Мухамед Красниќи...

Н.Македонија - 17.02.2017

Судењето за „Дива Населба“ продолжува на 23-ти со обвинетиот Мухамед Красниќи Заврши петчасовното сведочење на првообвинетиот во случајот „Дива Населба“, Сами Укшини познат како командант Соколи.

Сами Укшини: ОБСЕ ни беше посредник за преговори со полицијата

Алфа - 17.02.2017

Целта, зошто дошле во Македонија, рече била „да ги ослободат граѓаните и да го спроведат Рамковниот договор„. ОБСЕ посредувало меѓу терористите од Диво Насеље, и полицијата да се предадат и да престане пукањето, во Куманово на 9 и 10 мај пред две ...

Командант Соколи: Да бев јас командант, ќе имаше 200 мртви, а не само 18

Вест - 17.02.2017

Сами Укшини алијас командант Соколи не се чувствува виновен за терористичките напади во кумановската Дива Населба кога на 9 и 10 мај загинаа 18 лица, од кои 8 беа припадници на МВР, а 42- ца беа повредени.

КОМАНДАНТ СОКОЛИ СЕ ЗАКАНИ ВО СУДНИЦАТА: Да бев јас главен, во Куманово ќе имаше многу повеќе загинати

Телеграф - 17.02.2017

Тој рече дека мисија на кумановската група била реализација на Охридскиот рамковен договор. Сами Укшими рече дека не е терорист, туку патриот и дека дошол во Македонија за да ги брани правата на Албанците Да бев јас командант, на 9 мај 2015 година ...

Командант Соколи вели дека специјалците биле убиени од припадници на МВР

Репортер - 17.02.2017

Сами Укшини, познат како командант Соколи денеска на продолжението на судскиот процес за случајот „Диво Насеље“ изјави дека осумтемина убиени препадници на МВР во минатогодишните немили кумановски настани, не ги убиле тој или некој од групата.

Обвинетите од Диво насеље влегле „да одржат прес за неимплементирањето на Рамковниот“

Слободен Печат - 17.02.2017

Политичките проблеми на Албанците и неимплементирањето на Охридскиот рамковен договор била причината поради која кумановската вооружена група дошла во Македонија и во Диво насеље, рече на денешното рочиште првообвинетиот за настаните од 9 и 10 мај ...

Командант Соколи за Диво Насеље: Да бев јас командант ќе имаше 200 мртви, а не само 18!

МК News - 17.02.2017

Сами Укшини алијас командант Соколи не се чувствува виновен за терористичките напади во кумановската Дива Населба кога на 9 и 10 мај загинаа 18 лица, од кои 8 беа припадници на МВР, а 42- ца беа повредени, пренесува ВЕСТ.

Командант Соколи: Да бев јас командант ќе имаше 200, а не 18 мртви!

Вечер - 17.02.2017

Првообвинетиот за настаните во Диво Насеље, се брани дека тој не бил организатор на упадот во Македонија, а главните организатори биле убиени од полицијата. Командант Соколи бил наоружан и пукал, но вели дека полицајците биле убиени од нивни колеги, ...

Диво Насеље: Командант Соколи призна дека учествувал но не чувствува вина

За Се - 17.02.2017

Судскиот процес за хоророт кој минатата година се случи во Дивата Населба во Куманово, продолжи денеска. На обвинителна клупа седна обвинетиот Сами Укшини кој изјави дека не се чувствува виновен.

Терористите во Куманово влегле „да одржат прес за неимплементирањето на Рамковниот“

Позитив.мк - 17.02.2017

Политичките проблеми на Албанците и неимплементирањето на Охридскиот рамковен договор била причината поради која кумановската вооружена група дошла во Македонија и во Диво насеље, рече на денешното рочиште првообвинетиот за настаните од 9 и 10 мај ...

Командант Соколи: Да бев јас главен во „Диво Насеље“ ќе имаше 200 жртви, а не само 18

Точка - 17.02.2017

Сами Укшини, познат како командант Соколи, денеска судот сведочеше за случајот „Диво Насеље“ при што потврди дека водачи на групата биле Бег Ризај и Мирсад Ндрецај, кои сакале да обезбедат спроведување на Охридскиот рамковен договор.

Судење за Диво Насеље: Сами Укшини сведочеше дека му бил вршен притисок да дејствува за спроведување на Охридскиот ...

Курир - 17.02.2017

– Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Диво Насеље: Командант Соколи призна дека учествувал но не чувствува вина

Репортер - 17.02.2017

Судскиот процес за хоророт кој минатата година се случи во Дивата Населба во Куманово, продолжи денеска. На обвинителна клупа седна обвинетиот Сами Укшини кој изјави дека не се чувствува виновен.

Терористите во Куманово влегле „да одржат прес за неимплементирањето на Рамковниот“

Локално - 17.02.2017

Политичките проблеми на Албанците и неимплементирањето на Охридскиот рамковен договор била причината поради која кумановската вооружена група дошла во Македонија и во Диво насеље, рече на денешното рочиште првообвинетиот за настаните од 9 и 10 мај ...

Обвинетиот за „Диво насеље“Сами Укшини, не се чувствува виновен

Локално - 17.02.2017

Продолжи судскиот процес „Диво насеље“ за судирот на полицијата со вооружената група во Куманово во мај 2015. Според ТВ21 , денеска обвинетиот Сами Укшини давал исказ во судницата и притоа изјавил дека не требало да се предаде на полицијата.

Командант Соколи за Диво Насеље: Да бев јас командант ќе имаше 200 мртви, а не само 18!

Курир - 17.02.2017

Во својата неколкучасовна одбрана пред судот , првообвинетиот Укшини неколку пати повтори дека не бил водач на групата и да бил ќе било многу полошо: “Водачи на групата беа Бег Ризај и Мирсад Ндрецај кои се мртви.

Командант Соколи: Бег Ризај и Мирсад Ндрецај се организатори на настаните од Диво насеље

Макфакс - 17.02.2017

Сами Укшини, познат како командант Соколи, во петокпред судот сведочеше за случајот „Диво Насеље“ при што потврди дека водачи на групата биле Бег Ризај и Мирсад Ндрецај, кои сакале да обезбедат спроведување на Охридскиот рамковен договор.

Командант Соколи тврди: УЧК требала да држи прес, а не да војува во Дива Населба

Репортер - 17.02.2017

Ноќтта на први мај 2015, дваесетина вооружени борци на УЧК илегално ја преминале границата со Косово и Македонија. По, 5 километри пешачење ноќтта ја минале с. Белановце. Ги пречекале командандите Бег Ризај и Мирсад Ндречај со подготвени униформи и ...

„Диво Насеље“: Еден од обвинетите бил организатор и во 2001-ва

МРТ - 17.02.2017

Со сведочење на обвинетите, продолжи судскиот процес за случајот „Диво Насеље“. Сами Укшини, еден од обвинетите во случајот „Диво Насеље“ денска сведочеше во Кривичниот суд во Скопје. Тој изјави дека бил еден од организаторите на конфликтот од ...

Судење за Диво Насеље: Командант Соколи не чувствува вина

Press24 - 17.02.2017

Судскиот процес за хоророт кој минатата година се случи во Дивата Населба во Куманово, продолжи денеска. На обвинителна клупа седна обвинетиот Сами Укшини кој изјави дека не се чувствува виновен.

Командант Соколи: Да бев јас главен во Диво Насеље ќе имаше 200 убиени

Press24 - 17.02.2017

Да бев јас командант, на 9 мај 2015 година немаше да има 18, туку 200 убиени. Јас не сум толку наивен, рече денеска во Врховниот Суд Сами Укшими, познат како командант Соколи, кој е првообвинет во случајот познат како „Дива населба“.

Командат Соколи со шокантно сведочење - Специјалците ги убија нивни колеги

Фактор - 17.02.2017

Во продолжението од судското рочиште за Кумановската битка сведочеа самите осомничени за тероризам. Исказ даде Сами Ушкини познат како Командат Соколи кој вели дека неговата група не била виновна за тероризам, а специјалците во акцијата биле убиени ...

Обвинетите во Куманово влегле „да одржат прес за неимплементирањето на Рамковниот“

Мета - 17.02.2017

Политичките проблеми на Албанците и неимплементирањето на Охридскиот рамковен договор била причината поради која кумановската вооружена група дошла во Македонија и во Диво насеље, рече на денешното рочиште првообвинетиот за настаните од 9 и 10 мај ...

Продолжи судењето за кумановските настани

МРТ - 17.02.2017

Со почетокот на сведочењата на обвинетите за тероризам, во големата сала на Врховниот суд продолжи судењето за кумановските настани. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите, рече дека не се чувствува виновен, оти не командувал со групата.

Судење за Диво Насеље: Сами Укшини сведочеше дека му бил вршен притисок да дејствува за спроведување на Охридскиот ...

Lider - 17.02.2017

Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Судење за Диво Насеље: сведочат обвинетите за тероризам

Пулс24 - 17.02.2017

Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека не се чувствува виновен, бидејќи не командувал со групата.

Шокантна изјава на командант Соколи: Не се чувствувам виновен, да бев јас командант во Диво Насеље ќе имаше 200 мртви а ...

Пулс24 - 17.02.2017

Сами Укшини алијас командант Соколи не се чувствува виновен за терористичките напади во кумановската Дива Населба кога на 9 и 10 мај загинаа 18 лица, од кои 8 беа припадници на МВР, а 42- ца беа повредени, пренесува ВЕСТ.

Продолжи судењето за Диво Насеље- за прв пат зборуваа обвинетите

Телевизија Нова - 17.02.2017

Нашата мисија беше јавно да се јавиме пред медиумите и кажеме дека ќе се вратиме на местата каде што се демобилизираше ОНА ако не се реализира охридскиот рамковен договор, рече Сами Укшини познат во 2001-та како командант Соколи во своја одбрана за ...