TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интензивни чекори за обнова по Ирма

Глас на Америка - 13.09.2017

Франција и Велика Британија ветија поголема помош Во време кога траат активностите за потрага и спасување на Флорида Кис по лица засегнати од ураганот Ирма, лидерите на Франција и Велика Британија ветија дека ќе ја засилат помошта на нивните ...

Црна сметка: Ураганот “Ирма” уби најмалку 77 луѓе, од кои 36 во САД…

Локално - 13.09.2017

Ураганот Ирма уби најмалку 77 луѓе, од кои 36 во САД, објави Ројтерс. Стихијата предизвикала осум смртни случаи и повредени 40 лица во округот Монро, во најјужниот дел на Флорида, која го вклучува и архипелаг Флорида Кис, објавија локалните власти.

Пет лица починаа во дом за стари во Флорида по налетот на „Ирма“

Курир - 13.09.2017

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја, во деновите по налетот на ураганот Ирма. Локалната полиција соопшти дека од домот претходно биле евакуирани 120 стари и немоќни луге, откако ураганот предизвика прекин на ...

Пар ја откажа својата венчавка за да им помогнат на жртвите од Ирма

Точка - 13.09.2017

Два членови од Националната Воздушна Безбедност ја откажаа својата венчавка за да помогнат во местата кои беа зафатени од ураганот Ирма. Лорен Дурам и Мајкл Дејвис сепак се венчаа во конференциски ценатр во Орландо само неколку часа пред да стапат ...

Не стигнале да реагираат - Брена се огласи во врска со штетите од ураганот врз нејзиниот дом

Press24 - 13.09.2017

Ураганот „Ирма“ последниве неколку дена направи пустош, а покрај тоа и во елитниот крај Мајами Саут Бич каде што Лепа Брена поседува вила. Како што се шпекулираше, штетата која е настаната е огромна, но и пејчката се огласи и објасни во каква ...

Флорида под вода и без струја по Ирма...

Н.Македонија - 13.09.2017

Флорида под вода и без струја по Ирма Две третини од домовите на Флорида, или околу 6,5 милиони, се без струја, а големи делови од населените места сѐ уште се под вода, по налетот на ураганот Ирма во американската сојузна држава.

Ураганот Ирма исфрли мистериозно животно на плажа! (фото)

Exclusive.mk - 13.09.2017

По силниот ураган Ирма чудно животно се појави на плажа во Тексас. Фотографијата од необичното сушество ја објави Прити Десај од орагнизација за за заштита на животната средина. Бидејќи Прити не можела да потврди за кое животоно станува збор, ...

Марко Јариќ преплашен: Ирма не го поштеди!

Вистина.мк - 13.09.2017

Поранешниот кошаркар Марко Јариќ го напушти својот имот на Мајами поради ураганот Ирма кој деновиве пустоши по Флорида. Jариќ заедно со ќерките си замина од загрозеното подрачје, па сега е во својот стан во Лос Анџелес и не планира да се врати ...

Брена се огласи: Ирма и зададе главоболка – еве во каква состојба е нејзиниот луксузен имот на Мајами!

Вистина.мк - 13.09.2017

Ураганот Ирма и зададе главоболка и на пејачката Лепа Брена која има луксузен имот на Мајами. Имено, страшната непогода направи разорна штета во Америка, а пејачката по пој повод се огласи за еден српски медиум и објасни каква е состојбата со ...

Леонардо, Бијонсе, Опра, Шер, Џорџ Клуни... ѕвездите се обединија за собирање средства за настраданите од ураганите ...

Фемина - 13.09.2017

Славни личности од светот на шоу-бизнисот се обединија за да се соберат што повеќе средства за настраданите од ураганите Ирма и Харви. За време на едночасовната хуманитарна емисија „Hand in Hand hurricane relief benefit“ беа донирани 14 милиони ...

Ирма однесе 55 животи, познати личности се вклучија во собирање помош за обнова

Макфакс - 13.09.2017

Властите објавија дека бројот на жртвите од ураганот Ирма на Флорида се искачил на 12, додека вкупниот број на загинати од невремето е 55. Најпознатите американски филмски и музички ѕвезди организираа Телетон, со цел собирање пари, неопходни за ...

Ирма пост фестум: 55 жртви и неколку години опоравување

Нова ТВ - 13.09.2017

Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што вкупниот број на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, објави дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките ...

(ВИДЕО) По Ирма ова видео ги воодушеви сите

Фактор - 13.09.2017

Во Вест Кендал во Флорида веднаш по ураганот Ирма е забележана калуѓерка како со моторна пила го сече дрвото кое паднало и го блокирало патот. Сестра Маргарет Ен сакала да им помогне на своите сограѓани, а ја сликал полицаец.

НАСА објавила фотографија од вселената која покажува колку Карибите ја промениле бојата по Ирма

Точка - 13.09.2017

Изолацијата, поради која островите некогаш биле рај за одмор, сега ги претворила во хаотичен кошмар. Американската агенција НАСА, објавила фотографии кои најдобро ги прикажуваат последиците од ураганот Ирма, кој ги опустошил Карипските острови и ...

Медицински сестри направија роденденска прослава за девојче болно од рак разделено од семејството поради ураганот Ирма

Фемина - 13.09.2017

Покрај тоа што нанесе огромна штета и згасна десетици животи, ураганот Ирма раздвои многу семејства, заробувајќи ги на различни страни од градовите. Мало девојче болно од леукемија за својот 3-ти роденден остана во болница само со мајка си, ...

Ќе ви го стопли срцето: Додека луѓето се евакуираа од ураганот Ирма, има некој што не ги заборави и животните (ВИДЕО)

Курир - 13.09.2017

Флорида деновиве го живее „новиот“ живот по ураганот Ирма кој ја погоди државата пред само неколку денови. Но она што е интересно освен евакуацијата на пет милионите жители некој помислил и на евакуација на животните.

Ирма ги слабее и крева берзите

Фактор - 13.09.2017

Откако ослабна ураганот Ирма индексот на берзата порасна. Францускиот индекс CAC 40 пораснал за 0.7%, а германскиот DAX за 0.6%, а британскиот FTSE 100 падна за 0.2%. Се очекува раст и кај американскиот индекс кој вчера имаше добивка од 1%.

Ураганот „Ирма“ усмрти над 50 луѓе на карипска и американска територија

МРТ - 13.09.2017

Жртвите загинале во сообраќајни несреќи, струјни удари, влошување на здравствената состојба, а дел од нив настрадале и при подготовките за ураганот... Ураганот Ирма усмрти 55 луѓе во САД и на Карипските острови.

Лима не се плаши од Ирма – ужива во ВИП луксуз и гајле си нема

Таратур - 13.09.2017

Типичен пример за безгрижно живеење во луксуз е манекенката Адријана Лима. Додека Мајами е на удар на ураганот Ирма, Лима ужива во вечерните излегувања и ВИП настаните. И покрај тоа што поседува куќа на регионот што е зафатен од невремето, ...

Ураганот Ирма не им ја уништи смислата за хумор на жителите на Флорида

Црнобело - 13.09.2017

Изминатиов период, светот е преплавен со трагичните вести за природната катастрофа наречена ураганот Ирма. Силниот ураган ја повлече водата на Бахамите , пустошеше низ Мајами , а направи и огромни штети на Флорида .

Куба после Ирма

Кајгана - 13.09.2017

Немилосрдниот ураган Ирма го опустоши поголемиот дел од Куба, а најмалку десет лица ги загубија животите во рушевините. Повеќето од нив настрадаа во ...

Како изгледа Дизни царството после ураганот Ирма? (фото)

Црнобело - 13.09.2017

Дизни ресортот и тематскиот парк Магичното кралство лоцирани во Флодира ги затворија вратите во неделата и понеделникот, заради штетата предизвикана од ураганот Ирма. Ова е шесто затворање на вратите во 45-годишната историја на постоење на Дизни ...

(ФОТО) СРБИНКА ВО СРЕД УРАГАН: Овие фотографии уште не сте ги виделе

Фактор - 13.09.2017

Лидија Драгичевиќ која живее во Мајами со група Срби останала во градот во кој имало паника заради ураганот. Таа го фотографирала ураганот Ирма кој помина низ градот корнејќи дрвја, рушејќи конструкции и превртувајќи автомобили.

(ФОТО) ОВИЕ ОСТРОВИ БЕА РАЈ ЗА ОДМОР: Фотографиите покажуваат како изгледаат по Ирма

Фактор - 13.09.2017

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографии од кои се гледа како изгледаат карписките острови по ураганот Ирма. Ураганот ги уништи билките, така што наместо зелени, сега овие острови се сиви.

(ФОТО) СРБИ РАСКАЖУВААТ: Како е на Сент Мартин по ураганот Ирма?

Фактор - 13.09.2017

Едно момче го изгубило пасошот по што е вратено од аеродром. Меѓу „заробените“ Срби има и два бебиња на возраст од 3 и 5 месеци. На островот Сент Мартин по ураганот Ирма луѓето се без храна и вода.

Зошто ураганот кој пустоши во Средна Америка се вика Ирма?

Пулс24 - 13.09.2017

Харви го погоди Тексас, Ирма ги опустоши Карипските острови, Мајами и Флорида, а вниманието на метеоролозите во моментов е посветено на Хозе и Катја, кои следуваат. Зошто на овие метеоролошки појави им се даваат имиња на луѓе? Доколку истите имаат ...

Ураганот Ирма однесе 55 жртви и огромна матерјална штета

Локално - 13.09.2017

– Како последица од ураганот Ирма досега на Флорида загинаа 12 лица, со што билансот на жртви се искачи на 55. Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, наведе дека шест лица загинале во сообраќајни несреќи, четворица при подготовките за ...

Видео: Сателитски снимки го откриваат ужасот по Ирма

Фактор - 13.09.2017

Сателитски снимки на најдобар начин го покажуваат ужасот и деструкцијата на ураганот Ирма кој ги погоди Карибите и САД и се смета за еден од најсилните во досегашната историја. Досега се регистрирани 22 жртви во САД, како и голем број на уништени ...

Ураганот “Ирма” ја промени бојата на Карипските Острови

Маркукуле - 13.09.2017

Пред да ја удри Флорида, ураганот од петта категорија “Ирма” стигна до Карипските острови . Речиси половина од популацијата на малиот остров Барбуда морала да ги напушти своите домови , а ветровите од петта категорија ги опустошија островите Свети ...

„Ирма“ уби најмалку 77 луѓе, 36 во САД

Стандард - 13.09.2017

Ураганот „Ирма“ предизвика смрт на најмалку 77 лица, од кои 36 во САД, објави Ројтерс. Стихијата предизвика смрт на осум и рани 40 лица во округот Монро, во најјужниот дел на државата Флорида, која го вклучува архипелагот Флорида Кис, соопштија ...

Петмина починати во дом за стари во Флорида оставени без струја

Алфа - 13.09.2017

Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја, во деновите по налетот на ураганот Ирма. Пет лица починале во дом за стари лица во Флорида, откако останале без струја, во деновите по налетот на ураганот Ирма.

Марко Јариќ преплашен: Ирма не го поштеди!

Курир - 13.09.2017

Поранешниот кошаркар Марко Јариќ го напушти својот имот на Мајами поради ураганот Ирма кој деновиве пустоши по Флорида. Jариќ заедно со ќерките си замина од загрозеното подрачје, па сега е во својот стан во Лос Анџелес и не планира да се врати ...

Фото: Цел Холивуд се здружи и собра преку 44 милиони долари за жртвите на ураганот

Press24 - 13.09.2017

Славни личности од светот на шоу-бизнисот се обединија за да се соберат што повеќе средства за настраданите од ураганите Ирма и Харви. За време на едночасовната хуманитарна емисија „Hand in Hand hurricane relief benefit“ беа донирани 14 милиони ...

Ирма однесе 55 животи, познати личности се вклучија во собирање помош за обнова

Точка - 13.09.2017

Властите објавија дека бројот на жртвите од ураганот Ирма на Флорида се искачил на 12, додека вкупниот број на загинати од невремето е 55. Најпознатите американски филмски и музички ѕвезди организираа Телетон, со цел собирање пари, неопходни за ...

ФЕМА: Околу 75 отсто од Флорида без електрична енергија

Глас на Америка - 12.09.2017

Од Агенцијата за справување со вонредни ситуации ФЕМА (FEMA), порачаа дека процесот на обнова на сојузната држава ќе биде долг, и ги повикаа жителите да имаат големо трпение Според властите во Флорида, допрва ќе се утврдува штетата по ураганот Ирма, ...

Додека луѓето се евакуираа од ураганот Ирма, има некој што не ги заборави и животните

Пулс24 - 13.09.2017

Флорида деновиве го живее „новиот“ живот по ураганот Ирма кој ја погоди државата пред само неколку денови. Но она што е интересно освен евакуацијата на пет милионите жители некој помислил и на евакуација на животните.

Што се случува кога ќе се судрат два урагани? (Видео)

Кајгана - 12.09.2017

Феноменот што настанува при средба на два урагани се нарекува Фуџивара ефект. Името го добил по јапонскиот метеоролог Сакухеи Фуџивара кој прв го опишал феноменот во 1921 година. Ако два циклона се најдат на оддалеченот од 1.450 километри, почнуваат ...

Франција, Британија и Холандија во посета на Карипските Острови погодени од ураганот Ирма

Макфакс - 12.09.2017

Европските земји ги зголемуваат напорите за помош на нивните карипски територии уништени од ураганот Ирма поради критиките за слабиот и задоцнет одговор за помош, објави Би-би-си. Францускиот претседател Емануел Макрон, кој ги посети француските ...

Трамп в четврток ќе ја посети Флорида

Макфакс - 12.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе отпатува на Флорида в четврток за да се запознае со штетите настанати по ударот на ураганот Ирма, соопшти Белата куќа. „Претседателот и цела администрација продолжуваат со надгледување на ситуацијата на ...

Од ураганот Ирма најмалку 45 жртви

Р.С.Европа - 12.09.2017

Бројот на жртвите од ураганот Ирма порасна на 45 лица, меѓу кои и 10 во САД. Невремето што ги погоди Карибите и Флорида се пробива и во државите Џорџија и Јужна Каролина. Од денеска силата на Ирма опаќа, па сега е во категоријата - тропска ...

Смислата за хумор не ги напушти жителите на Флорида за време на ураганот Ирма

А1 On - 12.09.2017

Ураганот Ирма беше еден од најсилните урагани кои што ги погодиле САД и Флорида и тој предизвика огромна материјална штета и повеќе од 45 жртви. Сепак, дел од жителите на Флорида го дочекаа ураганот со доза на хумор која што покажа дека со позитивен ...

Ирма дојде и во нашиот двор: Лепа Брена покажа каков хаос предизвика невремето во нејзиниот двор

Сител - 12.09.2017

Вчера ураганот Ирма протатне низ САД, а музичката ѕвезда Лепа Брена се пожали со фотографија на која се гледа како поминал низ нејзиниот двор во текот на невремето во Србија, споредувајќи го со истото, но многу полошо невреме на Флорида.

Лепа Брена го покажала хаосот кој се случил во нејзиниот дом!

Вечер - 12.09.2017

Пејачката фотографијата ја направила во својата вила на Бежаниска коса, откако малку невремето се потсмирило. "Ирма малку дојде и во нашиот двор. Ветрот го фрли кошот во базенот", Лепа Брена им се пожалила на своите пријатели на Инстаграм со фотка ...

Со хумор против Ирма: Како жителите на Флорида го дочекаа ураганот

Кајгана - 12.09.2017

Флорида ја зафати катастрофалниот ураган Ирма што беше најавуван со денови однапред. Некои жители на Флорида решија да не се евакуираат и да се соочат со „чудовиштето“, а дел од нив имаа интересни пораки за Ирма и евентуалните пљачкаши по невремето.

Сведоштва по Ирма: Најсилниот ураган со кој некогаш сме се соочиле

Нова ТВ - 12.09.2017

Кога ураганот Ирма ги погоди островите на Карибите, беше од категорија 5, пред да удри врз Флорида кога варираше помеѓу 4 и 3. На Карипските острови ураганот зад себе остави пустош, а како последица на Ирма животот го загубија најмалку 36 луѓе.

Изгледа како демон на уништувањето: Страшна снимка од ураганот „Ирма“ го исплаши светот

Press24 - 12.09.2017

Пред 18 часа на страницата EBUZZ на Фејсбук е објавено видео од ураганот „Ирма“ во Флорида и светот се шокираше. На видеото е прикажано човечко лице кое како на светот да му дава некоја знаковна порака.

Македонци од Флорида: Како беше, добро минавме

Глас на Америка - 12.09.2017

Гласот на Америка разговараше со македонски иселеници за нивните искуства за време на ураганот Ирма. Facebook ...

Србинка останала во сред ураган: Овие фотографии уште не сте ги виделе – Галерија

Скопје24 - 13.09.2017

Лидија Драгичевиќ која живее во Мајами со група Срби останала во градот во кој имало паника заради ураганот. Таа го фотографирала ураганот Ирма кој помина низ градот корнејќи дрвја, рушејќи конструкции и превртувајќи автомобили.

Видео: Алигатори нова закана за Флорида по ураганот „Ирма“

Фактор - 12.09.2017

Жителите на Флорида откако го претрпеа најсилниот удар од ураганот „Ирма“ во историјата се под нова закана од дивиот животински свет, особено од алигаторите кои ги има во изобилие. По големите поплави алигаторите ги напуштаат своите природни ...

Ирма удри по вилата на Лепа Брена

Идивиди - 12.09.2017

Ураганот Ирма безмилосно се спушти врз Флорида, а со тоа поплави и многу од куќите кои се во сопственост на познатите. Една од нив и е луксузната вила на пејачката Лепа Брена. Брена сподели фотографија на Instagram на која се „пофали“ дека Ирма ...