TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Apple пушти нова помала надградба за iPhone

Телефони.мк - 12.10.2017

Apple ја пушти новата iOS 11.0.3 надградба на софтверот која е помала, но не и безначајна бидејќи нуди поправка на повеќе грешки за iPhone 7 и iPad. Со iOS 11.0.3 се надминуваат одредени проблеми со сензорот за притисок на iPhone 7 и iPhone 7 Plus, ...

6 причини зошто да купите iPhone SE наместо новите модели на iPhone

Кајгана - 12.10.2017

Apple минатиот месец ги претстави новите iPhone уреди кои одлично изгледаат и се побрзи од сите досега, но постои голем проблем – многу се скапи. Ако не ви се дава повеќе од 1,000 долари за мобилен телефон (колку што чини основниот iPhone модел), ...

Apple работи со LG на свитлив дисплеј за iPhone

Smartportal - 12.10.2017

Ако помисливте дека Apple ќе остане на iPhone X дизајнот (голем дисплеј со минимална рамка) наредниве неколку години, како што тоа го правеше со iPhone-ите досега, сте погрешиле. Имено, исто како и Samsung и LG и тие спремаат iPhone кој ќе може да ...

Apple развива флексибилен смартфон заедно со LG

Телефони.мк - 12.10.2017

Apple одбра нова област во која директно ќе му конкурира на Samsung па затоа со здружени сили со LG заеднички работат на развој на флексибилен смартфон кој ќе може да се превиткува. LG ќе биде задолжен за развој на OLED дисплејот кој ќе се ...

Samsung подготвува единечна камера со вграден „портрет мод“

Smartportal - 12.10.2017

Главната предност на двојните камери кај скоро сите смартфони денес е можноста за гледање во 3D, а воедно и заматување на позадината кога сликате портрет, исто како кај професионалните фотоапарати.

И iPad Pro би можел да ја добие новата Face ID технологија на Apple

Точка - 12.10.2017

Првиот iPhone со Face ID технологија се уште се нема појавено во продавниците, а веќе пристигнуваат информации дека технологијата на Apple ќе биде „инсталирана“ и на другите уреди на компанијата.

Новиот BlackBerry смартфон е повеќе од пријатно изненадување

GSM.mk - 12.10.2017

Компанијата BlackBerry вчера на неделата на технологијата GITEX во Дубаи го претстави моделот Motion, смартфон кој ќе содржи масовна батерија. Motion има екран од 5,5 инчи и Snapdragon 625 SoC.

Најдобрите паметни телефони во 2017-та година

Денар - 12.10.2017

Експертите ги идентификуваа најдобрите паметни телефони во оваа година. И покрај хистеријата околу последната презентација на „Apple“, моделите на „iPhone“ не освоија ниту една номинација.

Што ќе има новиот Galaxy Note, a го нема iPhone?

Кајгана - 12.10.2017

Следниот модел од линијата Galaxy Note би требало да добие значајна опција која Apple наводно не можел да ја вметне во iPhone X поради проблеми со производството. Кога ќе се појави на пазарот во втората половина од наредната година, Samsung Galaxy ...

Фото битка: iPhone 8 vs Galaxy S8

GSM.mk - 12.10.2017

Да ги споредиме камерите на двата најпопуларни телефони за 2017 година: Како мало потсетување, iPhone 8 доаѓа со 12 мегапикселна задна и 7 мегапикселна предна камера. Од друга страна, Galaxy S8 истотака има 12 мегапикселна главна камера, но предната ...

Тим Кук од „Епл“ ќе го менува светот, еве како

Факултети - 12.10.2017

( Фото: Getty images ) На неодамнешното претставување на „ајфон 8/8 плус“ и „ајфон икс“, меѓу другото „Епл“ ја претстави и новата технологија АРКит, која виртуелните објекти ги пренесува во реалниот свет.

Официјално: Ова е Samsung Galaxy Tab A (2017)

GSM.mk - 12.10.2017

Да погледнеме што нуди новиот таблет на Samsung, Galaxy Tab A (2017): Уредот доаѓа со 8 инчен дисплеј и резолуција од 800 x 1280 пиксели. Под хаубата, се наоѓа Snapdragon 425, заедно со 2GB RAM и 16GB меморија.

Samsung Galaxy Note 8 одлично се пробива на клучните пазари

Телефони.мк - 11.10.2017

По само четири недели поминати во продажба новиот супер фаблет Samsung Galaxy Note 8 одлично се пробива на клучните и најбогатите пазари во светот и надмина 1% учество од сите Android уреди во САД, Австралија и секако домашната Република Кореја.

64 проценти од Американците се сопственици на Apple производ!

GSM.mk - 11.10.2017

Apple производите се насекаде присутни во Америка: Според новите истражувања, 64 проценти од нив користат најмалку еден Apple производ Просечното американско семејство има 2.6 Apple производи, според истражувањата на CNBC All-America.

Две третини од Американците користат уреди на Apple

Стандард - 11.10.2017

Речиси две третини (64%) од Американците поседуваат барем еден уред на Apple, открива студија на телевизискиот канал „CNBC“. Од 2012 година Apple ги подобрил своите позиции за 14%. 87% од американските семејства со приходи над 100.000 долари имаат ...

Apple ќе ја вгради FaceID технологијата во iPad Pro во 2018 година?

Стандард - 11.10.2017

Face ID технологијата на Apple се уште не видела светлина поради неизвесното лансирање на продажбата на iPhone X, но денес има информации дека технологијата ќе биде вградена на iPad Pro следната година.