TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од 260 кандидати за градоначалници, само 15 се жени

ТВ21 - 06.10.2017

Од вкупно 260 кандидати за градоначалници за 80 општини во Македонија, на овие локални избори само 15 од нив се жени. Даниела Димитриева од невладината организација „Македонското женско лоби“ вели дека бројот на жени кандидатки за градоначалнички е ...

Промоција на кандидатките за градоначалничка функција

Алсат-М - 06.10.2017

Една недела пред изборите, Клубот на пратеници во соработка со Националниот демократски институт организираше промоција на кандидатките за градоначалничка функција. На овие избори, за градоначалнички ќе се кандидираат вкупно 15 жени од сите ...

Димитриевски и Ѓорѓиевски потпишаа документ за приоритети на младите

А1 On - 06.10.2017

Двајца од вкупно пет кандидати за градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски од СДСМ и Зоран Ѓорѓиевски, од ВМРО-ДПМНЕ, денеска го потпишаа документот за заложби во кој се содржани три приоритети на младите кумановци.

Ристески за противкандидатот Јованоски: Ако продолжи вака да ветува, четири државни буџети нема да му стасаат за Прилеп

Република - 06.10.2017

Од страна на СДСМ, рече Марјан Ристески, кандидат за градоначалник на Прилеп, вечерва пред прилепчани, ниту еднаш не било покажано доблест нешто да се пофали. Тие, според него, само критикуваат и даваат нереални ветувања и им порача дека затоа ќе ...

Градоначалнички „Ни за лек“: Иницијатива за зголемување на бројот на жени градоначалнички

Алфа - 06.10.2017

Во Собранието денеска беа промовирани 15-те кандидатки за градоначалнички од политичките партии и независни кандидатки за локалните избори 2017. Во Собранието денеска беа промовирани 15-те кандидатки за градоначалнички од политичките партии и ...

Од стартот на кампањата до денес се случиле 6 инциденти, повредени се 3 партиски активисти и кандидати

Сител - 06.10.2017

Во напната атмосфера се води кампањата за претстојните локални избори.. До сега Министерството за внатрешни работи евидентирало 15 инциденти поврзани со изборот на градоначалник и членови на општинските совети..

Средба со кандидати за градоначалници за борба против семејно насилство

А1 On - 06.10.2017

Во Велес денеска се одржа Регионална средба со кандидати за градоначалници и носители на советнички листи за Вардарски регион во организација на Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство и Здружението на еднородителски ...

Вечерва во отвореното студио на ТВНОВА ќе гледате…

Телевизија Нова - 06.10.2017

Во вечерашното отворено студио на Телевизија Нова ќе биде посветено на Локалните избори 2017 година. Ќе дебатираат кандидатите за градоначалници на општина Охрид, а модератор ќе биде новинарката Татјана Миленкова.

Димитриевски и Ѓорѓиевски потпишаа документ за приоритети на младите

Слободен Печат - 06.10.2017

Двајца од вкупно пет кандидати за градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски од СДСМ и Зоран Ѓорѓиевски, од ВМРО ДПМНЕ, денеска го потпишаа документот за заложби во кој се содржани три приоритети на младите ...

Потребно е поголемо учество на жените во политиката

МРТ - 06.10.2017

Потребно е поголемо учество на жените во македонската политика- порачува американскиот Демократски институт. Клубот на пратенички и Комисијата за еднакви можности ќе предложат измени на Изборниот закон...

Анкета БРИМА ГАЛУП: 25,2% би гласале за кандидати на СДСМ, а 20,6% за кандидати на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 06.10.2017

Кандидатите на СДСМ во пресрет на 15. октомври со предност пред кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ. Истражувањето на Брима Галуп открива дека за околу пет отсто социјалдемократите имаат предност пред своите ривали од опозициската партија.

Анкета на Брима: 25,2% би гласале за кандидати на СДСМ, а 20,6% за кандидати на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 06.10.2017

Од гласачите 25,2 отсто се расположени да гласаат за кандидати на СДСМ, а 20,6 отсто за кандидати на ВМРО-ДПМНЕ. Гласачите се поспремни да гласаат за кандидатите на СДСМ на претстојните локални избори покажува политичкиот барометар на Брима објавен ...

Анкета на БРИМА: СДСМ со 4,6% предност пред ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 06.10.2017

25,2% од граѓаните би го дале својот глас за СДСМ, 20,6% за ВМРО-ДПМНЕ, 6,1% за ДУИ, 5,1% за Алијансата на Албанците, 4% за БЕСА и 2% за ДПА. Ова се резултатите од Политичкиот барометар на БРИМА за спремноста за гласање за кандидатите на политичките ...

Иницијатива за зголемување на бројот на жени градоначалнички

Република - 06.10.2017

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија во соработка со собраниската Комисија за еднакви можности на жените, по локалните избори ќе покренат иницијатива за зголемување на бројот на жени градоначалнички.

БРИМА: На локалните избори 25,2 отсто би гласале за СДСМ, 20,6 отсто за ВМРО-ДПМНЕ, а 6,1 за ДУИ

Стандард - 06.10.2017

На локалните избори 25,2 отсто од граѓаните на национално ниво би го дале својот глас за СДСМ, 20,6 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 6,1 за ДУИ, 5,1 за Алијансата на Албанците, четири за БЕСА и два отсто за ДПА, покажуваат резултатите од Политичкиот ...

Политичкиот барометар на Брима покажува победа на СДСМ во Скопје и Македонија

Локално - 06.10.2017

Според последната анкета на Брима Галуп СДСМ во предност во Скопје пред ВМРО ДПМНЕ Истата слика е и за цела МАкедонија .Анкетата е напрвена пред именување на кандидатите за градоначалници и советници Анкетата е на прашање „ Ако изборите се одржат ...

Промоција на кандидатки за градоначалнички во Република Македонија

Слободен Печат - 06.10.2017

Клубот на пратенички на Собранието на Република Македонија во соработка со Националниот демократски институт НДИ ќе организира Промоција на кандидатки за градоначалнички во Република Македонија.

Промовирана веб-апликација со програмите на кандидатите за градоначалници...

Н.Македонија - 06.10.2017

За претстојните локални избори, на веб-апликацијата можат да се најдат сите програми на кандидатите за градоначалници на дваесетина поголеми општини во Македонија Во пресрет на локалните избори, граѓанското здружение „Нексус - граѓански концепт“ ја ...

ЛИ 2017 / Димитриевски и Ѓорѓиевски потпишаа документ за приоритети на младите

Либертас - 06.10.2017

Двајца од вкупно пет кандидати за градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски од СДСМ и Зоран Ѓорѓиевски, од ВМРО ДПМНЕ, денеска го потпишаа документот за заложби во кој се содржани три приоритети на младите кумановци.

Регионална средба со кандидати на претстојните локални избори во Вардарскиот регион

Телевизија Нова - 06.10.2017

Регионална средба со кандидат(к)и за градоначалници и носители на советнички листи во Вардарскиот регион ќе се одржи денеска во Велес, во организација на Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство и Здружението на ...

Средба со кандидати за градоначалници за борба против семејно насилство...

Н.Македонија - 06.10.2017

Средба со кандидати за градоначалници за борба против семејно насилство Во Велес денеска се одржа Регионална средба со кандидати за градоначалници и носители на советнички листи за Вардарски регион во организација на Националната мрежа против ...

Промоција на кандидатките за градоначалници

Телевизија Нова - 06.10.2017

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија денеска организира промоција на кандидатките за градоначалнички. На промоцијата поканети се кандидатките за градоначалници, носителките на советнички листи, пратениците и генералниот ...

Брима Галуп: 25,2% би гласале за кандидати на СДСМ, а 20,6% за кандидати на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 06.10.2017

Гласачите се поспремни да гласаат за кандидатите на СДСМ на претстојните локални избори покажува политичкиот барометар на Брима објавен денеска. Од гласачите 25,2 отсто се расположени да гласаат за кандидати на СДСМ, а 20,6 отсто за кандидати на ...

Иницијатива за поголема застапеност на жени градоначалнички

Телевизија Нова - 06.10.2017

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија во соработка со собраниската Комисија за еднакви можности на жените, по локалните избори ќе покренат иницијатива за зголемување на бројот на жени градоначалнички.

БРИМА: На локалните избори 25,2 отсто би гласале за СДСМ, 20,6 отсто за ВМРО-ДПМНЕ, а 6,1 за ДУИ

Кумановски м. - 06.10.2017

loading... На локалните избори 25,2 отсто од граѓаните на национално ниво би го дале својот глас за СДСМ, 20,6 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 6,1 за ДУИ, 5,1 за Алијансата на Албанците, четири за БЕСА и два отсто за ДПА, покажуваат резултатите од ...

Дебата на кандидатите за градоначалници на Куманово, Димитриевски, Османи и Мемети

А1 On - 05.10.2017

Кандидатите за градоначалници, Максим Димитриевски од СДСМ, Башким Османи од Алијанса на Албанците и Бесник Мемети од ДПА, тројца од вкупно петмината кандидати за градоначалници, учествуваа на вечерашната дебатата во салата за состаноци на општина ...

Штипските кандидати за градоначалници потпишаа заложба за поддршка на младите

А1 On - 05.10.2017

Кандидатите за градоначалници за Општина Штип од ВМРО ДПМНЕ, Илчо Захариев, и од СДСМ, Благој Бочварски, си подадоа рака и заеднички ја потпишаа заложбата за реализирање на проекти за млади, која се реализираше од младите активисти на Фондацијата за ...

Апликација за информирање на младите што нудат во програмите на кандидатите за градоначалници

Сакам да кажам - 05.10.2017

На веб апликацијата http://www.jasglasam.mk/ младите можат да се информираат за програмите на кандидатите за градоначалници од 20 поголеми општини во Македонија. Апликацијата е наменета за младата популација од 18 до 29 години, но, неа можат да ја ...

Насилство го следи Изборниот процес

Телевизија Нова - 05.10.2017

Смртта на кандидатот Абази, кој беше застрелан на 27 септември во вооружен инцидент во Кичево, како и тепачката во која во болница со скршеница на черепот заврши градоначалникот на Шуто оризари при неговата предизборна кампања, не се единствените ...

Кандидатите за градоначалник на Куманово вечерва на дебата

Кумановски м. - 05.10.2017

loading... Кандидатите за градоначалник на Куманово вечерва ќе се соочат на дебата во организација на Здружението Млади Европски Федералисти – Македонија (ЏЕФ) во кружната сала на поранешен комитет со почеток во 18 часот и интегрален пренос на ...

Димитриевски и Ѓорѓиевски потпишаа документ за приоритети на младите...

Н.Македонија - 06.10.2017

Димитриевски и Ѓорѓиевски потпишаа документ за приоритети на младите Двајца од вкупно пет кандидати за градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски од СДСМ и Зоран Ѓорѓиевски, од ВМРО ДПМНЕ, денеска го потпишаа документот за заложби во кој се ...

Регионална средба со кандидати на претстојните локални избори во Вардарскиот регион

А1 On - 06.10.2017

Регионална средба со кандидат(к)и за градоначалници и носители на советнички листи во Вардарскиот регион ќе се одржи денеска во Велес, во организација на Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство и Здружението на ...

Средба со кандидати за градоначалници за борба против семејно насилство

Слободен Печат - 06.10.2017

Во Велес денеска се одржа Регионална средба со кандидати за градоначалници и носители на советнички листи за Вардарски регион во организација на Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство и Здружението на еднородителски ...

Промоција на кандидатките за градоначалници

А1 On - 06.10.2017

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија денеска организира промоција на кандидатките за градоначалнички. На промоцијата поканети се кандидатките за градоначалници, носителките на советнички листи, пратениците и генералниот ...

Рејтингот на СДСМ за пет отсто поголем од рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 06.10.2017

Пет отсто предност за СДСМ на прашањето ако денес се одржат изборите за кандидат на чија партија ќе гласате покажа политичкиот барометар на Брима објавен денеска. Од гласачите 25,2 отсто се расположени да гласаат за кандидати на СДСМ, а 20,6 отсто ...

Иницијатива за поголема застапеност на жени градоначалнички

+инфо - 06.10.2017

На промоцијата беа промовирани и кандидатките за градоначалници, носителките на советнички листи. Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија во соработка со собраниската Комисија за еднакви можности на жените, по локалните избори ќе ...

БРИМА: На локалните избори 25,2 отсто би гласале за СДСМ, 20,6 отсто за ВМРО-ДПМНЕ, а 6,1 за ДУИ

А1 On - 06.10.2017

На локалните избори 25,2 отсто од граѓаните на национално ниво би го дале својот глас за СДСМ, 20,6 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 6,1 за ДУИ, 5,1 за Алијансата на Албанците, четири за БЕСА и два отсто за ДПА, покажуваат резултатите од Политичкиот ...

Дебата на кандидатите за градоначалници на Куманово, Димитриевски, Османи и Мемети...

Н.Македонија - 05.10.2017

Дебата на кандидатите за градоначалници на Куманово, Димитриевски, Османи и Мемети Кандидатите за градоначалници, Максим Димитриевски од СДСМ, Башким Османи од Алијанса на Албанците и Бесник Мемети од ДПА, тројца од вкупно петмината кандидати за ...

Штипските кандидати за градоначалници потпишаа заложба за поддршка на младите ...

Н.Македонија - 05.10.2017

Штипските кандидати за градоначалници потпишаа заложба за поддршка на младите Кандидатите за градоначалници за општина Штип од ВМРО ДПМНЕ, Илчо Захариев, и од СДСМ, Благој Бочварски, си подадоа рака и заеднички ја потпишаа заложбата за реализирање ...

Димитриевски и Ѓорѓиевски потпишаа документ за подршка на младите

Kumanovo News - 06.10.2017

Иницијативата потекнува од Националниот младински совет на Македонија, а има за цел да го натера идниот градоначалник да работи на остварување на приоритети на младите. „Кандидатите за градоначалник се обврзаа, кој и да ја добие довербата на ...

Регионална средба со кандидати на локалните избори во Вардарскиот регион...

Н.Македонија - 06.10.2017

Регионална средба со кандидати на локалните избори во Вардарскиот регион Регионална средба со кандидат(к)и за градоначалници и носители на советнички листи во Вардарскиот регион ќе се одржи денеска во Велес, во организација на Националната мрежа ...

Промоција на кандидатките за градоначалници

Сител - 06.10.2017

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија денеска организира промоција на кандидатките за градоначалнички. На промоцијата поканети се кандидатките за градоначалници, носителките на советнички листи, пратениците и генералниот ...

Иницијатива за поголема застапеност на жени градоначалнички

Радио МОФ - 06.10.2017

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија во соработка со собраниската Комисија за еднакви можности на жените, по локалните избори ќе покренат иницијатива за зголемување на бројот на жени градоначалнички.

Анкета на Брима: 25,2 отсто би гласале за СДСМ, 20,6 отсто за ВМРО-ДПМНЕ

Newsroom - 06.10.2017

На претстојните локални избори 25,2 отсто од граѓаните би го дале својот глас за СДСМ, 20,6 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 6,1 за ДУИ, 5,1 за Алијансата на Албанците, четири за БЕСА и два отсто за ДПА, покажуваат резултатите од политичкиот ...

Дебата на кандидатите за градоначалници на Куманово, Димитриевски, Османи и Мемети

Локално - 05.10.2017

Кандидатите за градоначалници, Максим Димитриевски од СДСМ, Башким Османи од Алијанса на Албанците и Бесник Мемети од ДПА, тројца од вкупно петмината кандидати за градоначалници, учествуваа на вечерашната дебатата во салата за состаноци на општина ...

Штипските кандидати за градоначалници потпишаа заложба за поддршка на младите

Телевизија Нова - 05.10.2017

Кандидатите за градоначалници за Општина Штип од ВМРО ДПМНЕ, Илчо Захариев, и од СДСМ, Благој Бочварски, си подадоа рака и заеднички ја потпишаа заложбата за реализирање на проекти за млади, која се реализираше од младите активисти на Фондацијата за ...

Промоција на кандидатките за градоначалници

Канал5 - 06.10.2017

Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија денеска организира промоција на кандидатките за градоначалнички. На промоцијата поканети се кандидатките за градоначалници, носителките на советнички листи, пратениците и генералниот ...

Иницијатива за поголема застапеност на жени градоначалници...

Н.Македонија - 06.10.2017

Иницијатива за поголема застапеност на жени градоначалници Клубот на пратенички во Собранието на Република Македонија, во соработка со собраниската комисија за еднакви можности на жените, по локалните избори ќе поведе иницијатива за зголемување на ...

БРИМА: 25,2 отсто би гласале за СДСМ, 20,6 отсто за ВМРО-ДПМНЕ, 6,1 за ДУИ...

Н.Македонија - 06.10.2017

БРИМА: 25,2 отсто би гласале за СДСМ, 20,6 отсто за ВМРО-ДПМНЕ, 6,1 за ДУИ На локалните избори 25,2 отсто од граѓаните на национално ниво би го дале својот глас за СДСМ, 20,6 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 6,1 за ДУИ, 5,1 за Алијансата на ...

ЛИ2017/ (ВИДЕО) Дебата на кандидатите за Куманово – Димитриевски, Османи и Мемети – Ѓорѓиевски и Сулејмани не дојдоа

Либертас - 05.10.2017

Кандидатите за градоначалници, Максим Димитриевски од СДСМ, Башким Османи од Алијанса на Албанците и Бесник Мемети од ДПА, тројца од вкупно петмината кандидати за градоначалници, учествуваа на вечерашната дебатата во салата за состаноци на општина ...