TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Македонија се потешко се живее: Половина милион граѓани се сиромашни

ТВ21 - 17.10.2017

Секој четврти жител на Македонија живее во сиромаштија, или попрецизно 445 илјади граѓани едвај го протуркуваат месецот бидејќи треба да преживеат со само стотина евра. Проблематично е тоа што освен кај невработените или сезонските работници, ...

Половина од многудетните семејства се сиромашни

Телма - 17.10.2017

Граѓаните ги заобиколуваат кутиите за донации, сиромашните се срамат да побараат парче леб. На Меѓународниот ден за борба против сиромаштијата празни беа дел од пунктовите каде луѓето можеа да остават пари за социјално-загрозените семејства, а тие ...

Денеска е Светски ден на сиромаштија, во Македонија 21% од населението живее со помалку од 110 евра месечно

Сител - 17.10.2017

Секој петти човек во Македонија нема пари за јадење, а само по еден оброк дневно имаат околу 445.000 граѓани во земјава. Едвај преживуваат 9 проценти од лицата кои се вработени. Овие загрижувачки статистички податоци на меѓународниот ден за борба ...

Живот на лажиче- сиромаштијата го „убива“ секој петти Македонец!

Deutsche Welle - 17.10.2017

Сиромаштијата во Македонија е на ниво на битка за преживување. Состојбите се загрижувачки, потребите од системски мерки ургентни! Ново утро, нов ден, нов предизвик, како да се истера крај со крај.

Во Македонија 445.000 граѓани живеат во ризик од сиромаштија

+инфо - 17.10.2017

Десет отсто од нив се вработени, но исто така живеат во ризик од сиромаштија. Највисок степен на сиромаштија имаат семејствата со три или повеќе деца. Во Македонија 445 илјади лица живеат во ризик од сиромаштија, односно со помалку од 6.500 денари ...

450 илјади луѓе во Македонија живеат со помалку од 6.500 денари месечно

МРТ - 17.10.2017

450 илјади жители живеат во ризик од сиромаштија. Само 10 насто од нив се вработени, и тоа во неформалниот сектор, и живеат со помалку од 6.500 денари месечно. Надлежните институции најавија редефинирање на постојната регулатива, и нови системски ...

Секој петти Македонец е сиромашен – речиси 7% од домовите само со полско WC!

Денар - 17.10.2017

Секој петти Македонец живее во сиромаштија – проблемот е најголем кај најмладите, а најмал кај највозрасните. 17-ти октомври е Светски ден за борба против сиромаштијата… Секој петти Македонец живее во сиромаштија Секој петти Македонец живее во ...

Арнаудова: Апелирам да се подигне свесноста за борбата против сиромаштијата

еМагазин - 17.10.2017

Здружението „Проект Среќа“, денеска одржа прес-конференција по повод 17. октомври, Меѓународниот ден за борбата против сиромаштијата. Здруженито втора година по ред го одбележува овој ден.

Видео пораки по повод Светскиот ден на искоренување на сиромаштијата

А1 On - 17.10.2017

Светската банка по повод 17 – октомври Меѓународниот ден посветен на искоренување на сиромаштијата подготви видео со претставници на Владата и директорот на Светска банка во Македонија . Пораки за искоренување на сиромаштијата во Македонија во ...

СЕКОЈ ПЕТТИ МАКЕДОНЕЦ СИРОМАШЕН: Се преживува и со 6.500 денари

Фактор - 17.10.2017

Секој петти Македонец живее во сиромаштија, a проблемот е најголем кај најмладите, а најмал кај повозрасните граѓани. Во земјава 450.000 луѓе живеат во сиромаштија, односно со помалку од 6.500 денари месечно, покажуваат податоците на Државниот завод ...

Ден за искоренување на сиромаштијата – Ставање крај на сиромаштијата во Европа? Секако дека можеме!

Радио МОФ - 17.10.2017

По повод денешниот Меѓународен ден на Обединетите Нации за искоренување на сиромаштијата, од Европската мрежа против сиромаштијата ја повикаа Европската Унија да се ангажира за ставање крај на сиромаштијата.

ВИДЕО Царовска ќе ја намалува сиромаштија со кратење на непродуктивните трошоци

Фокус - 17.10.2017

По повод 17ти октомври Светски ден на борба против ситомаштијата, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, со видео и се обрати на јавноста алармирајќи дека стапката на сиромаштија во Македонија е висока.

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата...

Н.Македонија - 17.10.2017

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против ...

Светски ден за борба прoтив сиромаштијата: Во Македонија 21,5 отсто се сиромашни (ВИДЕО)

Newsroom - 17.10.2017

Во Македонија 21,5 проценти од населението живее во сиромаштија, а целта е на среден рок стапката на сиромаштија да се намали под 16 проценти во 2020 година, вели министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, по повод Меѓународниот ден ...

Раната бременост и детските бракови последица на сиромаштијата

МРТ - 17.10.2017

На Меѓународниот ден на сиромаштијата, Фондот за население при Обединетите Нации го објави најновиот извештај за состојбата на светското население. Во извештајот насловен „Два различни света - репродуктивно здравје и права во време на нееднаквост“, ...

Царовска: Во Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија

Мета - 17.10.2017

Во Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија, а целта е на среден рок стапката на сиромаштија да се намали под 16 проценти во 2020 година, вели министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, по повод Меѓународниот ден за ...

Царовска: Борбата против сиромаштијата е наш најголем предизвик (ВИДЕО)

Стандард - 17.10.2017

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

Скоро половина милион Македонци живеат во сиромаштија

Таратур - 18.10.2017

Секој четврти жител на Македонија живее во сиромаштија, или попрецизно 445 илјади граѓани едвај го протуркуваат месецот бидејќи треба да преживеат со само стотина евра. Проблематично е тоа што освен кај невработените или сезонските работници, ...

Над 445 илјади граѓани во ризик од сиромаштија

А1 On - 17.10.2017

Во Македонија 445 илјади лица живеат во ризик од сиромаштија, односно со помалку од 6.500 денари месечно. Десет проценти од нив се вработени, но исто така живеат во ризик од сиромаштија. Највисок степен на сиромаштија имаат семејствата со три или ...

Секој петти Македонец е сиромашен – речиси 7% од домовите само со полско WC

Скопје инфо - 17.10.2017

Секој петти Македонец живее во сиромаштија – проблемот е најголем кај најмладите, а најмал кај највозрасните. 17-ти октомври е Светски ден за борба против сиромаштијата… Секој петти Македонец живее во сиромаштија Секој петти Македонец живее во ...

450.000 луѓе во Македонија не можат да се прехранат дневно

Сакам да кажам - 17.10.2017

Дури 21 отсто од семејствата во Македонија се сиромашни. Според податоците кои денеска беа презентирани на одбележувањето на меѓународниот ден за борба против сиромаштијата, 450.000 лица во земјава не можат да си ги дозволат сите оброци во текот на ...

Видео пораки по повод Светскиот ден на искоренување на сиромаштијата

МКД - 17.10.2017

Светската банка по повод 17 - Октомври Меѓународниот ден посветен на искоренување на сиромаштијата подготви видео со претставници на Владата и директорот на Светска банка во Македонија. Пораки за искоренување на сиромаштијата во Македонија во ...

(ВИДЕО) Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата

А1 On - 17.10.2017

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

Во Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија

еМагазин - 17.10.2017

Во Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија, а целта е на среден рок стапката на сиромаштија да се намали под 16 проценти во 2020 година, вели министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, по повод Меѓународниот ден за ...

Светски ден на сиромаштијата, во Македонија над 445 илјади граѓани во ризик од сиромаштија

Телма - 17.10.2017

Во Македонија 445 илјади лица живеат во ризик од сиромаштија, односно со помалку од 6.500 денари месечно. Десет проценти од нив се вработени, но исто така живеат во ризик од сиромаштија. Највисок степен на сиромаштија имаат семејствата со три или ...

Арнаудова во борба со сиромаштијата - Патиме од недостаток на емпатија

Фактор - 17.10.2017

Здружението Проект Среќа, денеска одржа прес конференција по повод 17. октомври, меѓународниот ден за борбата против сиромаштијата. Здруженито втора година по ред го одбележува овој ден. „Сакам да упатам апел до сите невладини организиции и до ...

Видео пораки по повод Светскиот ден на искоренување на сиромаштијата

Сител - 17.10.2017

Светската банка по повод 17 - октомври Меѓународниот ден посветен на искоренување на сиромаштијата подготви видео со претставници на Владата и директорот на Светска банка во Македонија. Пораки за искоренување на сиромаштијата во Македонија во ...

(ВИДЕО) Во Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија

Макфакс - 17.10.2017

Во Република Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија. Во нашата земја, за жал, не се сиромашни само оние коишто немаат работа туку и голем број вработени. Токму затоа се важни мерките за зголемување на минималните приходи, со кои ...

Повеќе од петина од населението во Македонија живее во сиромаштија

Позитив.мк - 17.10.2017

Во Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија, а целта е на среден рок стапката на сиромаштија да се намали под 16 проценти во 2020 година, вели министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, по повод Меѓународниот ден за ...

Над 445 илјади граѓани во ризик од сиромаштија

Кумановски м. - 17.10.2017

loading... Во Македонија 445 илјади лица живеат во ризик од сиромаштија, односно со помалку од 6.500 денари месечно. Десет проценти од нив се вработени, но исто така живеат во ризик од сиромаштија.

Во Македонија 445 илјади граѓани се сиромашни...

Н.Македонија - 17.10.2017

Во Македонија 445 илјади граѓани се сиромашни Во Македонија 445 илјади лица живеат во ризик од сиромаштија, односно со помалку од 6.500 денари месечно. Во Македонија 21,5 проценти од населението живее во сиромаштија, а целта е на среден рок стапката ...

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата

Сител - 17.10.2017

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

Над 445 илјади граѓани во ризик од сиромаштија

Слободен Печат - 17.10.2017

Во Македонија 445 илјади лица живеат во ризик од сиромаштија, односно со помалку од 6.500 денари месечно. Десет проценти од нив се вработени, но исто така живеат во ризик од сиромаштија. Највисок степен на сиромаштија имаат семејствата со три или ...

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата

Либертас - 17.10.2017

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

Над 445 илјади граѓани во ризик од сиромаштија

Стандард - 17.10.2017

Во Македонија 445 илјади лица живеат во ризик од сиромаштија, односно со помалку од 6.500 денари месечно. Десет проценти од нив се вработени, но исто така живеат во ризик од сиромаштија. Највисок степен на сиромаштија имаат семејствата со три или ...

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата

Локално - 17.10.2017

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

Над 445 илјади граѓани во ризик од сиромаштија

Сител - 17.10.2017

Во Македонија 445 илјади лица живеат во ризик од сиромаштија, односно со помалку од 6.500 денари месечно. Десет проценти од нив се вработени, но исто така живеат во ризик од сиромаштија. Највисок степен на сиромаштија имаат семејствата со три или ...

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата

+инфо - 17.10.2017

Во Македонија, како што наведува, 21,5 проценти од населението живее во сиромаштија, а целта е на среден рок стапката на сиромаштија да се намали. Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат.

Во Македонија над 445 илјади граѓани во ризик од сиромаштија

Либертас - 17.10.2017

Во Македонија 445 илјади лица живеат во ризик од сиромаштија, односно со помалку од 6.500 денари месечно. Десет проценти од нив се вработени, но исто така живеат во ризик од сиромаштија. Највисок степен на сиромаштија имаат семејствата со три или ...

Царовска: Ќе се бориме со сиромаштијата, постои политичка волја

Фактор - 17.10.2017

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

СЕКОЈ ПЕТТИ МАКЕДОНЕЦ E СИРОМАШЕН: Преживуваат со 6.500 денари месечно

Курир - 17.10.2017

Само 10 насто од нив се вработени, и тоа во неформалниот сектор, и живеат со помалку од 6.500 денари месечно. Надлежните институции најавија редефинирање на постојната регулатива, и нови системски решенија за намалување на сиромаштијата во земјава.

Царовска: Сиромаштијата мора да се искорени, никој да не гладува

Нова ТВ - 17.10.2017

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава. Македонија е со Устав дефинирана како социјална држава, но во реалноста, системот често затајува, вели во пораката до граѓаните, на ...

Секој петти македонец e сиромашен

Пулс24 - 17.10.2017

Во Македонија 450.000 жители живеат во ризик од сиромаштија. Само 10 насто од нив се вработени, и тоа во неформалниот сектор, и живеат со помалку од 6.500 денари месечно. Надлежните институции најавија редефинирање на постојната регулатива, и нови ...

Во Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија

Точка - 17.10.2017

Во Република Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија. Во нашата земја, за жал, не се сиромашни само оние коишто немаат работа туку и голем број вработени. Токму затоа се важни мерките за зголемување на минималните приходи, со кои ...

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата

Слободен Печат - 17.10.2017

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата (видео)

Кумановски м. - 17.10.2017

loading... Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата

Канал5 - 17.10.2017

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

21,5 отсто од населението во Македонија живее во сиромаштија (видео)

Денар - 17.10.2017

Во Република Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија. Во нашата земја, за жал, не се сиромашни само оние коишто немаат работа туку и голем број вработени. Токму затоа се важни мерките за зголемување на минималните приходи, со кои ...

Царовска: Обврзани сме да им помогнеме на најпогодените од сиромаштијата

Шеталиште - 17.10.2017

Екстремните форми на сиромаштија мора да се искоренат. Никој не смее да остане без храна, облека и покрив над глава, порачува по повод Светскиот ден на борбата против сиромаштијата министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

ЕАПН: Стоп за сиромаштијата во Европа

Академик - 17.10.2017

Справувањето со сиромаштијата значи обезбедување еднакво учество на сите во општеството со цел достоинствени услови за живот. Во спротивно, како што истакнуваат од ЕАПН, тоа претставува кршење на човековите права.