TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фестивалот на вино и сирење по четврти пат дел од туристичката понуда на Oхрид

Канал5 - 12.08.2017

На повеќе штандови на плоштадот “Kрушевска Република“, синоќа Охриѓани и бројните туристи уживаа во различните вкусови на сирења и преработки од млеко, произведени на традиционален начин. На повеќе штандови на плоштадот “Крушевска Република“, синоќа ...

Македонското вино и сирење се надалеку прочуени

ТВМ - 12.08.2017

Викендов нашиот град во знак на „Фестивалот на вино и сирење“. Продолжува традицијата македонските винарски визби, млекарници и индивидуални производители на сирење, на едно место, на неколку штандови на плоштадот Крушевска Република во Охрид да ги ...

Со сладолед до триумф...

Н.Македонија - 12.08.2017

Американската армија со децении се грижеше сладоледот да биде постојано достапен за нејзините војници. За таа цел во 1945 година дури направи и пловна фабрика за сладолед, која го дистрибуираше десертот до војниците на Пацификот Во 1944 година, еден ...

Отворен фестивалот за вино и сирење во Охрид

OhridNews - 12.08.2017

Со културно уметничка програма, синоќа, на плоштадот кај стариот чинар беше отворен Фестивалот на вино и сирење, на кој свои проеизводи презентираат винарски визби, млекарници и индивидуални производители на сирење.

Во Охрид дводневен Фестивалот на вино и сирење

+инфо - 12.08.2017

На дводневниот фестивал (11 и 12 август) учествуваат 12 излагачи, кои своите производи ќе ги излагаат од 20 часот на плоштадот кај Чинарот. Два дена, Охрид е местото каде се одржува Фестивалот на вино и сирење, на кој свои проеизводи презентираат ...